Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 16, 2024

B-Liga turnering I

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Norway Egil Arne Sørensen
Oslo BK
8 (6/2) 43 (26/17)
60%
100
2 Lithuania Mindaugas Jomantas
Ask BC
8 (5/3) 46 (25/21)
54%
87
3 Norway Kent Hansen
Unique BK
6 (2/4) 33 (16/17)
48%
74
3 Norway Truls Bakken
Oslo BK
7 (3/4) 38 (18/20)
47%
74
5 Norway Niklas Engstrom
Oslo Snooker
5 (3/2) 25 (16/9)
64%
61
5 Philippines Erol Dane Mula
Oslo BK
6 (5/1) 29 (20/9)
69%
61
5 Norway Jacob Sæther
Oslo BK
5 (4/1) 29 (16/13)
55%
61
5 Norway Lasse Rognlien
Oslo BK
5 (2/3) 27 (11/16)
41%
61
9 Norway Stig Nesvik
Oslo BK
5 (1/4) 27 (8/19)
30%
49
9 Argentina Joaquin K. Yovine
Ask BC
4 (0/4) 21 (5/16)
24%
49
11 Norway Nils Arild Sabbasen
Oslo BK
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
43
11 Norway Andris Viksnins
Oslo BK
5 (1/4) 32 (14/18)
44%
43
Starts Mar 16, 2024, 1:00 PM (local time)
Entry deadline Mar 16, 2024, 12:50 PM (local time)
Organizer Oslo BK
Contact Stig Nesvik (stignesvik@hotmail.com, 46552338)
Rankings B-liga 2024
Format Round robin (12 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
More info
9-ball
Lag for break
Annethvert brekk
3 ball regel
Distanse/format etter antall deltakere.
Turneringsavgift: 200,- TA MED CASH - betales i kassa

Turnering for spillere med rating 300-449 på OBK-ratingen, altså B-spillere. Spillere uten fastsatt rating og spillere med rating tett opptil 300, kan få disp. for deltakelse. Spillere med rating over 449 kan ikke delta.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Erol Dane Mula 5 5 0 0 20 5 15 0 0 0 0.8 5
2 Mindaugas Jomantas 5 3 0 2 16 14 2 0 0 0 0.533 3
3 Egil Arne Sørensen 5 3 0 2 14 11 3 0 0 0 0.56 3
4 Truls Bakken 5 2 0 3 11 16 -5 0 0 0 0.407 2
5 Stig Nesvik 5 1 0 4 8 19 -11 0 0 0 0.296 1
6 Andris Viksnins 5 1 0 4 14 18 -4 0 0 0 0.438 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jacob Sæther 4 4 0 0 16 9 7 1 0 0 0.64 4
2 Niklas Engstrom 4 3 0 1 13 5 8 0 0 0 0.722 3
3 Lasse Rognlien 4 2 0 2 11 12 -1 0 0 0 0.478 2
4 Kent Hansen 4 1 0 3 10 13 -3 0 0 0 0.435 1
5 Joaquin K. Yovine 4 0 0 4 5 16 -11 0 0 0 0.238 0
6 Nils Arild Sabbasen 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Philippines
Erol Dane Mula
Norway
Stig Nesvik
Sat 16:58  Table 1
2-A   
Norway
Egil Arne Sørensen
Norway
Truls Bakken
Sat 13:03  Table 2
3-A   
Lithuania
Mindaugas Jomantas
Norway
Andris Viksnins
Sat 13:03  Table 7
4-B   
Norway
Nils Arild Sabbasen
Norway
Jacob Sæther
Sat 13:03  Table 8
5-B   
Norway
Kent Hansen
Argentina
Joaquin K. Yovine
Sat 13:03  Table 9
6-B   
Norway
Niklas Engstrom
Norway
Lasse Rognlien
Sat 13:03  Table 5

Round 2

Race to 4
7-A   
Philippines
Erol Dane Mula
Norway
Truls Bakken
Sat 13:55  Table 2
8-A   
Norway
Stig Nesvik
Norway
Andris Viksnins
Sat 13:38  Table 1
9-A   
Norway
Egil Arne Sørensen
Lithuania
Mindaugas Jomantas
Sat 13:37  Table 7
10-B   
Norway
Nils Arild Sabbasen
Argentina
Joaquin K. Yovine
Sat 13:43  Table 12
11-B   
Norway
Jacob Sæther
Norway
Lasse Rognlien
Sat 13:38  Table 8
12-B   
Norway
Kent Hansen
Norway
Niklas Engstrom
Sat 13:43  Table 5

Round 3

Race to 4
13-A   
Philippines
Erol Dane Mula
Norway
Andris Viksnins
Sat 14:28  Table 2
14-A   
Norway
Truls Bakken
Lithuania
Mindaugas Jomantas
Sat 14:22  Table 7
15-A   
Norway
Stig Nesvik
Norway
Egil Arne Sørensen
Sat 14:28  Table 1
16-B   
Norway
Nils Arild Sabbasen
Norway
Lasse Rognlien
Sat 14:30  Table 12
17-B   
Argentina
Joaquin K. Yovine
Norway
Niklas Engstrom
Sat 14:21  Table 5
18-B   
Norway
Jacob Sæther
R1
Norway
Kent Hansen
Sat 14:31  Table 8

Round 4

Race to 4
19-A   
Philippines
Erol Dane Mula
Lithuania
Mindaugas Jomantas
Sat 15:13  Table 2
20-A   
Norway
Andris Viksnins
Norway
Egil Arne Sørensen
Sat 15:15  Table 7
21-A   
Norway
Truls Bakken
Norway
Stig Nesvik
Sat 15:14  Table 1
22-B   
Norway
Nils Arild Sabbasen
Norway
Niklas Engstrom
Sat 15:14  Table 12
23-B   
Norway
Lasse Rognlien
Norway
Kent Hansen
Sat 15:14  Table 5
24-B   
Argentina
Joaquin K. Yovine
Norway
Jacob Sæther
Sat 15:16  Table 8

Round 5

Race to 4
25-A   
Philippines
Erol Dane Mula
Norway
Egil Arne Sørensen
Sat 15:53  Table 2
26-A   
Lithuania
Mindaugas Jomantas
Norway
Stig Nesvik
Sat 16:16  Table 1
27-A   
Norway
Andris Viksnins
Norway
Truls Bakken
Sat 16:15  Table 12
28-B   
Norway
Nils Arild Sabbasen
Norway
Kent Hansen
 
29-B   
Norway
Niklas Engstrom
Norway
Jacob Sæther
Sat 15:52  Table 7
30-B   
Norway
Lasse Rognlien
Argentina
Joaquin K. Yovine
Sat 16:12  Table 5

Quarter final

Race to 4
31   
Philippines
Erol Dane Mula
Norway
Kent Hansen
Sat 17:18  Table 1
32   
Norway
Egil Arne Sørensen
Norway
Niklas Engstrom
Sat 17:18  Table 2
33   
Lithuania
Mindaugas Jomantas
Norway
Lasse Rognlien
Sat 17:18  Table 7
34   
Norway
Truls Bakken
Norway
Jacob Sæther
Sat 17:18  Table 9

Semi final

Race to 4
35   
Norway
Kent Hansen
Norway
Egil Arne Sørensen
Sat 17:50  Table 9
36   
Lithuania
Mindaugas Jomantas
Norway
Truls Bakken
Sat 17:46  Table 1

Final

Race to 4
37   
Norway
Egil Arne Sørensen
Lithuania
Mindaugas Jomantas
Sat 18:39  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants