Saving..

Edit match video

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action
Share

Share this page

April 9, 2018

Amatørturnering 9 April. Oslo Biljardsenter

Add players

Please wait...
8-Ball

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Ib Christiansen
6 (6/0) 16 (12/4)
75%
2 Mentor Nuredini
5 (3/2) 12 (7/5)
58%
3 Audun Brede
4 (3/1) 9 (7/2)
78%
3 Tor Bugten
5 (3/2) 13 (7/6)
54%
5 Remi Kwit
3 (1/2) 8 (4/4)
50%
5 Øyvind Stenhaug
4 (3/1) 9 (6/3)
67%
5 Carlton Ford
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
5 Ole Andreas Sandvik
4 (2/2) 9 (4/5)
44%
9 Bernadette Bodo
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
9 Petter Olsen
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
9 Darius Žilinskas
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
9 Mats Larsen
2 (1/1) 5 (2/3)
40%
13 Jamal Malik
3 (0/3) 9 (3/6)
33%
13 Philippe Béal
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
Starts Apr 9, 2018, 6:00 PM (local time)
Format Round robin (15 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Rankings Oslo BK Seeding for Amatørturneringa
Organizer Oslo BK

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Audun Brede 2 2 0 0 4 0 4 1 2
2 Mentor Nuredini 2 1 0 1 2 2 0 0.5 1
3 Darius Žilinskas 2 0 0 2 0 4 -4 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Øyvind Stenhaug 3 3 0 0 6 1 5 0.857 3
2 Ole Andreas Sandvik 3 2 0 1 4 3 1 0.571 2
3 Petter Olsen 3 1 0 2 2 5 -3 0.286 1
4 Jamal Malik 3 0 0 3 3 6 -3 0.333 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Ib Christiansen 3 3 0 0 6 2 4 0.75 3
2 Tor Bugten 3 2 0 1 5 3 2 0.625 2
3 Bernadette Bodo 3 1 0 2 3 4 -1 0.429 1
4 Philippe Béal 3 0 0 3 1 6 -5 0.143 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Remi Kwit 2 1 0 1 3 2 1 0.6 1
2 Carlton Ford 2 1 0 1 2 2 0 0.5 1
3 Mats Larsen 2 1 0 1 2 3 -1 0.4 1
4 Karolis Vo 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A
Mentor Nuredini
Norway
Audun Brede
Mon 18:56    
2-B
Petter Olsen
Norway
Jamal Malik
Mon 18:56    
3-B
Norway
Ole Andreas Sandvik
Norway
Øyvind Stenhaug
Mon 18:57    
4-C
Norway
Tor Bugten
Bernadette Bodo
Mon 19:18    
5-C
Norway
Philippe Béal
Norway
ib christiansen
Mon 18:57    
6-D
Remi Kwit
Karolis Vo
Mon 18:57    
7-D
United States
Carlton Ford
Norway
Mats Larsen
Mon 18:57    

Round 2

Race to 2
8-A
Norway
Audun Brede
Darius Žilinskas
Mon 19:16  Table 10   
9-B
Petter Olsen
Norway
Øyvind Stenhaug
Mon 19:33    
10-B
Norway
Jamal Malik
Norway
Ole Andreas Sandvik
Mon 19:55    
11-C
Norway
Tor Bugten
Norway
ib christiansen
Mon 19:56    
12-C
Bernadette Bodo
Norway
Philippe Béal
Mon 19:59    
13-D
Remi Kwit
Norway
Mats Larsen
Mon 19:17    
14-D
Karolis Vo
United States
Carlton Ford
Mon 19:18    

Round 3

Race to 2
15-A
Darius Žilinskas
Mentor Nuredini
Mon 19:53    
16-B
Petter Olsen
Norway
Ole Andreas Sandvik
Mon 20:08    
17-B
Norway
Øyvind Stenhaug
Norway
Jamal Malik
Mon 20:08    
18-C
Norway
Tor Bugten
Norway
Philippe Béal
Mon 20:03    
19-C
Norway
ib christiansen
Bernadette Bodo
Mon 20:08    
20-D
Remi Kwit
United States
Carlton Ford
Mon 19:57    
21-D
Norway
Mats Larsen
Karolis Vo
    

Quarter final

Race to 2
22
Norway
Audun Brede
Norway
Ole Andreas Sandvik
Mon 20:47    
23
Mentor Nuredini
Norway
Øyvind Stenhaug
Mon 20:47    
24
Norway
ib christiansen
United States
Carlton Ford
Mon 20:48    
25
Norway
Tor Bugten
Remi Kwit
Mon 20:48    

Semi final

Race to 2
26
Norway
Audun Brede
Mentor Nuredini
Mon 21:27    
27
Norway
ib christiansen
Norway
Tor Bugten
Mon 21:28    

Final

Race to 2
28
Mentor Nuredini
Norway
ib christiansen
Mon 22:11    

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment