Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 12, 2018

Amatørturnering 12 Mars. Oslo Biljardsenter

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Trond L
Oslo BK
5 (5/0) 65 (40/25)
62%
2 Morten Falk
6 (5/1) 73 (47/26)
64%
3 Mats Larsen
5 (3/2) 55 (30/25)
55%
3 Tor B.
5 (4/1) 59 (37/22)
63%
5 Georgina Askeland
3 (1/2) 35 (13/22)
37%
5 Øyvind Stenhaug
4 (1/3) 47 (21/26)
45%
5 Tom-Henrik Sandvik
Oslo BK
4 (2/2) 49 (25/24)
51%
5 Audun Brede
4 (3/1) 43 (28/15)
65%
9 Mentor Nuredini
2 (0/2) 28 (12/16)
43%
9 Bernadette Bodo
Østkanten Biljardklubb
3 (1/2) 36 (13/23)
36%
9 Ole Andreas Sandvik
3 (1/2) 36 (16/20)
44%
9 Jamal Malik
3 (1/2) 36 (14/22)
39%
13 Sebastian Yet
3 (0/3) 35 (11/24)
31%
13 Iselin Korslund
3 (0/3) 41 (17/24)
41%
13 (Eivind) Yong Jae (Johansen) Yoo
Østkanten Biljardklubb
3 (1/2) 34 (12/22)
35%
Starts Mar 12, 2018, 6:00 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 8
Handicap No handicap
Rankings Oslo BK Seeding for Amatørturneringa
Organizer Oslo BK
More info
5a 9a spilles som 9 Ball men ball nr 5 gir 1 poeng og ball nr 9 gir 2 poeng

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Morten Falk 3 3 0 0 24 11 13 0 0 0 0.686 3
2 Mats Larsen 3 2 0 1 17 13 4 0 0 0 0.567 2
3 Bernadette Bodo 3 1 0 2 13 23 -10 0 0 0 0.361 1
4 Iselin Korslund 3 0 0 3 17 24 -7 0 0 0 0.415 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Audun Brede 3 3 0 0 24 7 17 0 0 0 0.774 3
2 Øyvind Stenhaug 3 1 0 2 19 18 1 0 0 0 0.514 1
3 Jamal Malik 3 1 0 2 14 22 -8 0 0 0 0.389 1
4 (Eivind) Yong Jae (Johansen) Yoo 3 1 0 2 12 22 -10 0 0 0 0.353 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tor B. 3 3 0 0 24 9 15 0 0 0 0.727 3
2 Tom-Henrik Sandvik 3 2 0 1 18 16 2 0 0 0 0.529 2
3 Ole Andreas Sandvik 3 1 0 2 16 20 -4 0 0 0 0.444 1
4 Sebastian Yet 3 0 0 3 11 24 -13 0 0 0 0.314 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Trond L 2 2 0 0 16 6 10 0 0 0 0.727 2
2 Georgina Askeland 2 1 0 1 8 14 -6 0 0 0 0.364 1
3 Mentor Nuredini 2 0 0 2 12 16 -4 0 0 0 0.429 0
4 Michel Mateos 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 8
1-A   
Norway
Iselin Korslund
Norway
Mats Larsen
Mon 18:22  Table 4
2-A   
Bernadette Bodo
Norway
Morten Falk
Mon 18:22  Table 5
3-B   
Norway
Øyvind Stenhaug
Norway
Jamal Malik
Mon 18:22  Table 7
4-B   
Norway
Eivind Johansen
Norway
Audun Brede
Mon 18:22  Table 8
5-C   
Norway
Tom-Henrik Sandvik
Norway
Ole Andreas Sandvik
Mon 18:22  Table 9
6-C   
Norway
Tor B.
Sebastian Yet
Mon 18:23  Table 10
7-D   
Norway
Mentor Nuredini
Michel Mateos
Mon 18:23  Table 11
8-D   
Norway
Trond L
Norway
Georgina Askeland
Mon 18:23  Table 12

Round 2

Race to 8
9-A   
Norway
Iselin Korslund
Norway
Morten Falk
Mon 18:46 
10-A   
Norway
Mats Larsen
Bernadette Bodo
Mon 18:46 
11-B   
Norway
Øyvind Stenhaug
Norway
Audun Brede
Mon 18:53  Table 7
12-B   
Norway
Jamal Malik
Norway
Eivind Johansen
Mon 18:56 
13-C   
Norway
Tom-Henrik Sandvik
Sebastian Yet
Mon 19:37 
14-C   
Norway
Ole Andreas Sandvik
Norway
Tor B.
Mon 19:19 
15-D   
Norway
Mentor Nuredini
Norway
Georgina Askeland
Mon 19:07 
16-D   
Michel Mateos
Norway
Trond L
Mon 19:50 

Round 3

Race to 8
17-A   
Norway
Iselin Korslund
Bernadette Bodo
Mon 19:22 
18-A   
Norway
Morten Falk
Norway
Mats Larsen
Mon 19:22 
19-B   
Norway
Øyvind Stenhaug
Norway
Eivind Johansen
Mon 20:29 
20-B   
Norway
Audun Brede
Norway
Jamal Malik
Mon 20:07 
21-C   
Norway
Tom-Henrik Sandvik
Norway
Tor B.
Mon 20:07 
22-C   
Sebastian Yet
Norway
Ole Andreas Sandvik
Mon 19:38 
23-D   
Norway
Mentor Nuredini
Norway
Trond L
Mon 20:02 
24-D   
Norway
Georgina Askeland
Michel Mateos
 

Quarter final

Race to 8
25   
Norway
Morten Falk
Norway
Øyvind Stenhaug
Mon 20:41  Table 7
26   
Norway
Mats Larsen
Norway
Audun Brede
Mon 20:42  Table 8
27   
Norway
Tor B.
Norway
Georgina Askeland
Mon 20:42  Table 9
28   
Norway
Tom-Henrik Sandvik
Norway
Trond L
Mon 20:42  Table 10

Semi final

Race to 8
29   
Norway
Morten Falk
Norway
Mats Larsen
Mon 21:08 
30   
Norway
Tor B.
Norway
Trond L
Mon 21:24 

Final

Race to 8
31   
Norway
Morten Falk
Norway
Trond L
Mon 21:54 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment