Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 5 - January 6, 2019

Aalborg 9-ball Open m/ handicap

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Joel Rosenfeldt
9 (8/1) 79 (52/27)
66%
2 Bjarke Larsen
8 (6/2) 75 (42/33)
56%
3 Stanislav Stanev
8 (5/3) 68 (35/33)
51%
3 Niels Kronborg Pedersen
8 (5/3) 82 (43/39)
52%
5 Lars Tolbod
7 (5/2) 65 (35/30)
54%
5 Jan Eliasen
DDBU
5 (4/1) 45 (26/19)
58%
5 Martin Ljungberg
7 (5/2) 67 (38/29)
57%
5 John Olivarius Madsen
6 (5/1) 51 (34/17)
67%
9 Jesper Schmidt
4 (1/3) 39 (18/21)
46%
Show more
9 Theis Magle
5 (2/3) 48 (22/26)
46%
9 Christian Choi Sikivat Hansen
4 (1/3) 34 (13/21)
38%
9 Rune Mosbaek
4 (1/3) 39 (16/23)
41%
9 Helene Krogsgaard Mikkelsen
6 (2/4) 50 (23/27)
46%
9 Anita Steffensen
5 (1/4) 45 (16/29)
36%
9 Thomas Schaumburg Johannesen
6 (2/4) 56 (25/31)
45%
9 Jens-Christian Ravn
6 (3/3) 63 (31/32)
49%
17 Brian B. Christensen
4 (0/4) 43 (19/24)
44%
17 Kim Bing Sandhøj
5 (1/4) 46 (17/29)
37%
17 Michael Hansen
5 (2/3) 50 (24/26)
48%
20 Jesper Johansen
5 (1/4) 50 (22/28)
44%
20 John Christensen
5 (1/4) 51 (22/29)
43%
Entry deadline Jan 1, 2019, 11:59 PM (local time)
Starts Jan 5, 2019, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (22 Participants)
Race to 6
Handicap With handicap
Organizer DDBU
Contact Jesper Pedersen (shooqer@gmail.com) and Jan Eliasen (jan@eliasen.dk, 61334242)
More info
Puljerne A+B afvikles på Dan's Poolhall
Puljerne C+D afvikles hos ABK31
Enkelt Knock Out afvikles hos ABK31.

Handicap Forklaring:
Elite = -1
A = 0
B = +1
C = +1 & 8'eren
D = +2
E = +2 & 7+8'eren
F = +3 & 7+8'eren

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO avg Points
1 Jan Eliasen 3 3 0 0 18 13 5 0 0.581 6
2 Jesper Schmidt 3 1 0 2 15 15 0 0 0.5 2
3 Rune Mosbaek 3 1 0 2 14 17 -3 0 0.452 2
4 Christian Choi Sikivat Hansen 3 1 0 2 13 15 -2 0 0.464 2
5 Christian Elling 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO avg Points
1 Martin Ljungberg 5 4 0 1 28 23 5 0 0.549 8
2 Joel Rosenfeldt 5 4 0 1 28 16 12 0 0.636 8
3 Stanislav Stanev 5 3 0 2 20 20 0 0 0.5 6
4 Helene Krogsgaard Mikkelsen 5 2 0 3 23 21 2 0 0.523 4
5 Kim Bing Sandhøj 5 1 0 4 17 29 -12 0 0.37 2
6 John Christensen 5 1 0 4 22 29 -7 0 0.431 2
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO avg Points
1 Lars Tolbod 5 4 0 1 28 24 4 0 0.538 8
2 Niels Kronborg Pedersen 5 3 0 2 28 24 4 0 0.538 6
3 Jens-Christian Ravn 5 3 0 2 26 26 0 0 0.5 6
4 Thomas Schaumburg Johannesen 5 2 0 3 25 25 0 0 0.5 4
5 Michael Hansen 5 2 0 3 24 26 -2 0 0.48 4
6 Jesper Johansen 5 1 0 4 22 28 -6 0 0.44 2
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO avg Points
1 John Olivarius Madsen 4 4 0 0 24 11 13 0 0.686 8
2 Bjarke Larsen 4 3 0 1 20 18 2 0 0.526 6
3 Theis Magle 4 2 0 2 17 20 -3 0 0.459 4
4 Anita Steffensen 4 1 0 3 16 23 -7 0 0.41 2
5 Brian B. Christensen 4 0 0 4 19 24 -5 0 0.442 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1-A   
Denmark
Jesper Schmidt
Elite
Denmark
Jan Eliasen
D
Sat 11:18  Table 6 DPH
2-A   
Denmark
Christian Choi Sikivat Hansen
F
Denmark
Christian Elling
C
Sat 10:30 
3-B   
Bulgaria
Stanislav Stanev
B
Martin Ljungberg
C
Sat 11:18  Table 4 DPH
4-B   
Denmark
Kim Bing Sandhøj
C
Denmark
John Christensen
F
Sat 11:18  Table 2 DPH
5-B   
Denmark
Helene Krogsgaard Mikkelsen
E
Denmark
Joel Rosenfeldt
B
Sat 11:19  Table 3 DPH
6-C   
Denmark
Lars Tolbod
B
Denmark
Michael Hansen
F
Sat 10:21  Table 1 A?
7-C   
Denmark
Niels Kronborg Pedersen
E
Denmark
Jens-Christian Ravn
E
Sat 10:21  Table 2 A?
8-C   
Denmark
Thomas Schaumburg Johannesen
D
Denmark
Jesper Johansen
E
Sat 10:21  Table 3 A?
9-D   
Denmark
Theis Magle
A
Denmark
Anita Steffensen
F
Sat 10:21  Table 4 A?
10-D   
Denmark
Bjarke Larsen
E
John Olivarius Madsen
C
Sat 10:21  Table 5 A?

Round 2

Race to 6
11-A   
Denmark
Jan Eliasen
D
Denmark
Christian Elling
C
Sat 11:45 
12-A   
Denmark
Jesper Schmidt
Elite
Denmark
Rune Mosbaek
E
Sat 11:24  Table 6 DPH
13-B   
Bulgaria
Stanislav Stanev
B
Denmark
John Christensen
F
Sat 11:37  Table 4 DPH
14-B   
Martin Ljungberg
C
Denmark
Joel Rosenfeldt
B
Sat 11:37  Table 3 DPH
15-B   
Denmark
Kim Bing Sandhøj
C
Denmark
Helene Krogsgaard Mikkelsen
E
Sat 11:31  Table 2 DPH
16-C   
Denmark
Lars Tolbod
B
Denmark
Jens-Christian Ravn
E
Sat 11:12  Table 3 A?
17-C   
Denmark
Michael Hansen
F
Denmark
Jesper Johansen
E
Sat 11:14  Table 5 A?
18-C   
Denmark
Niels Kronborg Pedersen
E
Denmark
Thomas Schaumburg Johannesen
D
Sat 11:15  Table 1 A?
19-D   
Denmark
Anita Steffensen
F
John Olivarius Madsen
C
Sat 11:29  Table 2 A?
20-D   
Denmark
Theis Magle
A
Denmark
Brian B. Christensen
D
Sat 11:29  Table 4 A?

Round 3

Race to 6
21-A   
Denmark
Christian Elling
C
Denmark
Rune Mosbaek
E
Sat 13:00 
22-A   
Denmark
Jan Eliasen
D
Denmark
Christian Choi Sikivat Hansen
F
Sat 13:25  Table 4 DPH
23-B   
Bulgaria
Stanislav Stanev
B
Denmark
Joel Rosenfeldt
B
Sat 12:18  Table 3 DPH
24-B   
Denmark
John Christensen
F
Denmark
Helene Krogsgaard Mikkelsen
E
Sat 12:21  Table 6 DPH
25-B   
Martin Ljungberg
C
Denmark
Kim Bing Sandhøj
C
Sat 12:21  Table 2 DPH
26-C   
Denmark
Lars Tolbod
B
Denmark
Jesper Johansen
E
Sat 11:59  Table 5 A?
27-C   
Denmark
Jens-Christian Ravn
E
Denmark
Thomas Schaumburg Johannesen
D
Sat 12:00  Table 1 A?
28-C   
Denmark
Michael Hansen
F
Denmark
Niels Kronborg Pedersen
E
Sat 11:59  Table 3 A?
29-D   
John Olivarius Madsen
C
Denmark
Brian B. Christensen
D
Sat 12:46  Table 1 A?
30-D   
Denmark
Anita Steffensen
F
Denmark
Bjarke Larsen
E
Sat 12:36  Table 2 A?

Round 4

Race to 6
31-A   
Denmark
Rune Mosbaek
E
Denmark
Christian Choi Sikivat Hansen
F
Sat 12:57  Table 4 DPH
32-A   
Denmark
Christian Elling
C
Denmark
Jesper Schmidt
Elite
Sat 14:15 
33-B   
Bulgaria
Stanislav Stanev
B
Denmark
Helene Krogsgaard Mikkelsen
E
Sat 13:18  Table 6 DPH
34-B   
Denmark
Joel Rosenfeldt
B
Denmark
Kim Bing Sandhøj
C
Sat 13:17  Table 3 DPH
35-B   
Denmark
John Christensen
F
Martin Ljungberg
C
Sat 13:28  Table 2 DPH
36-C   
Denmark
Lars Tolbod
B
Denmark
Thomas Schaumburg Johannesen
D
Sat 12:55  Table 4 A?
37-C   
Denmark
Jesper Johansen
E
Denmark
Niels Kronborg Pedersen
E
Sat 12:55  Table 5 A?
38-C   
Denmark
Jens-Christian Ravn
E
Denmark
Michael Hansen
F
Sat 12:55  Table 3 A?
39-D   
Denmark
Brian B. Christensen
D
Denmark
Bjarke Larsen
E
Sat 14:09  Table 5 A?
40-D   
John Olivarius Madsen
C
Denmark
Theis Magle
A
Sat 14:08  Table 2 A?

Round 5

Race to 6
41-A   
Denmark
Christian Choi Sikivat Hansen
F
Denmark
Jesper Schmidt
Elite
Sat 12:22  Table 4 DPH
42-A   
Denmark
Rune Mosbaek
E
Denmark
Jan Eliasen
D
Sat 12:21  Table 5 DPH
43-B   
Bulgaria
Stanislav Stanev
B
Denmark
Kim Bing Sandhøj
C
Sat 14:08  Table 6 DPH
44-B   
Denmark
Helene Krogsgaard Mikkelsen
E
Martin Ljungberg
C
Sat 14:17  Table 2 DPH
45-B   
Denmark
Joel Rosenfeldt
B
Denmark
John Christensen
F
Sat 15:30  Table 4 DPH
46-C   
Denmark
Lars Tolbod
B
Denmark
Niels Kronborg Pedersen
E
Sat 14:14  Table 1 A?
47-C   
Denmark
Thomas Schaumburg Johannesen
D
Denmark
Michael Hansen
F
Sat 14:22  Table 3 A?
48-C   
Denmark
Jesper Johansen
E
Denmark
Jens-Christian Ravn
E
Sat 14:23  Table 4 A?
49-D   
Denmark
Bjarke Larsen
E
Denmark
Theis Magle
A
Sat 15:11  Table 1 A?
50-D   
Denmark
Brian B. Christensen
D
Denmark
Anita Steffensen
F
Sat 15:11  Table 3 A?

Last sixteen

Race to 6
51   
Denmark
Jan Eliasen
D
Denmark
Helene Krogsgaard Mikkelsen
E
Sat 16:25 
52   
Denmark
Rune Mosbaek
E
Denmark
Joel Rosenfeldt
B
Sat 16:22  Table 2 A?
53   
Denmark
Jesper Schmidt
Elite
Bulgaria
Stanislav Stanev
B
Sat 16:23  Table 3 A?
54   
Denmark
Christian Choi Sikivat Hansen
F
Martin Ljungberg
C
Sat 16:25 
55   
Denmark
Lars Tolbod
B
Denmark
Anita Steffensen
F
Sat 16:24 
56   
Denmark
Jens-Christian Ravn
E
Denmark
Bjarke Larsen
E
Sat 16:23  Table 4 A?
57   
Denmark
Niels Kronborg Pedersen
E
Denmark
Theis Magle
A
Sat 16:23  Table 5 A?
58   
Denmark
Thomas Schaumburg Johannesen
D
John Olivarius Madsen
C
Sat 16:25 

Quarter final

Race to 6
59   
Denmark
Jan Eliasen
D
Denmark
Joel Rosenfeldt
B
Sat 17:47  Table 5 A?
60   
Bulgaria
Stanislav Stanev
B
Martin Ljungberg
C
Sat 17:47  Table 2 A?
61   
Denmark
Lars Tolbod
B
Denmark
Bjarke Larsen
E
Sat 17:47  Table 3 A?
62   
Denmark
Niels Kronborg Pedersen
E
John Olivarius Madsen
C
Sat 17:47  Table 4 A?

Semi final

Race to 6
63   
Denmark
Joel Rosenfeldt
B
Bulgaria
Stanislav Stanev
B
Sat 18:50  Table 3 A?
64   
Denmark
Bjarke Larsen
E
Denmark
Niels Kronborg Pedersen
E
Sat 18:50  Table 5 A?

Final

Race to 6
65   
Denmark
Joel Rosenfeldt
B
Denmark
Bjarke Larsen
E
Sat 19:41  Table 2 A?

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment