Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 4, 2020

9 ball Capelle

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Keith Gonesh
SPC Capelle
6 (5/1) 46 (29/17)
63%
2 Patrick Berkenpas
Poolcentrum Keus
6 (5/1) 42 (27/15)
64%
3 Arco Van Der Velden
5 (4/1) 36 (23/13)
64%
3 Hsu-jong Sun
SPC Capelle
5 (2/3) 40 (20/20)
50%
5 Navin Ramkhelawan
4 (2/2) 29 (16/13)
55%
5 Crelis Hogchem
4 (2/2) 30 (15/15)
50%
5 Johannes Tichelman
4 (2/2) 30 (14/16)
47%
5 Paul Meerzorg
SPC Capelle
4 (2/2) 27 (12/15)
44%
9 René van Lier
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
9 Jum Zwijnenburg
Poolcafé Delfshaven
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
9 Jeroen van Loon
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
9 Arthur d0lkens
3 (1/2) 24 (10/14)
42%
13 John Breur
3 (1/2) 22 (10/12)
45%
13 John Paul Filius
3 (1/2) 23 (11/12)
48%
13 Sergiy Hazebroek
Thurston Rotterdam
3 (1/2) 21 (8/13)
38%
13 Remi O'Rourke
3 (0/3) 18 (3/15)
17%
Entry deadline Jul 4, 2020, 12:00 PM (local time)
Starts Jul 4, 2020, 12:30 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Organizer SPC Capelle

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Patrick Berkenpas 3 3 0 0 15 5 10 0 0 0 0.75 3
2 Keith Gonesh 3 2 0 1 14 10 4 0 0 0 0.583 2
3 René van Lier 3 1 0 2 8 10 -2 0 0 0 0.444 1
4 Remi O'Rourke 3 0 0 3 3 15 -12 0 0 0 0.167 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Arco Van Der Velden 3 3 0 0 15 7 8 0 0 0 0.682 3
2 Hsu-jong Sun 3 1 0 2 12 11 1 0 0 0 0.522 1
3 Arthur d0lkens 3 1 0 2 10 14 -4 0 0 0 0.417 1
4 Sergiy Hazebroek 3 1 0 2 8 13 -5 0 0 0 0.381 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Johannes Tichelman 3 2 0 1 12 11 1 0 0 0 0.522 2
2 Crelis Hogchem 3 2 0 1 13 10 3 0 0 0 0.565 2
3 Jum Zwijnenburg 3 1 0 2 11 14 -3 0 0 0 0.44 1
4 John Paul Filius 3 1 0 2 11 12 -1 0 0 0 0.478 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Navin Ramkhelawan 3 2 0 1 12 8 4 0 0 0 0.6 2
2 Paul Meerzorg 3 2 0 1 11 10 1 0 0 0 0.524 2
3 Jeroen van Loon 3 1 0 2 11 14 -3 0 0 0 0.44 1
4 John Breur 3 1 0 2 10 12 -2 0 0 0 0.455 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Netherlands
René van Lier
Netherlands
Remi O'Rourke
Sat 12:41 
2-A   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Keith Gonesh
Sat 12:39 
3-B   
Netherlands
Arthur d0lkens
Netherlands
Hsu-jong Sun
Sat 12:56 
4-B   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Sat 12:39 
5-C   
Netherlands
Johannes Tichelman
Netherlands
John Paul Filius
Sat 12:56 
6-C   
Netherlands
Crelis Hogchem
South Korea
Jum Zwijnenburg
Sat 12:39 
7-D   
Netherlands
Jeroen van Loon
Netherlands
Navin Ramkhelawan
Sat 12:39 
8-D   
Netherlands
John Breur
Netherlands
Paul Meerzorg
Sat 12:39 

Round 2

Race to 5
9-A   
Netherlands
René van Lier
Netherlands
Keith Gonesh
Sat 13:37 
10-A   
Netherlands
Remi O'Rourke
Netherlands
Patrick Berkenpas
Sat 13:41 
11-B   
Netherlands
Arthur d0lkens
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Sat 13:44 
12-B   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Arco Van Der Velden
Sat 13:48 
13-C   
Netherlands
Johannes Tichelman
South Korea
Jum Zwijnenburg
Sat 14:41 
14-C   
Netherlands
John Paul Filius
Netherlands
Crelis Hogchem
Sat 14:41 
15-D   
Netherlands
Jeroen van Loon
Netherlands
Paul Meerzorg
Sat 13:33 
16-D   
Netherlands
Navin Ramkhelawan
Netherlands
John Breur
Sat 13:34 

Round 3

Race to 5
17-A   
Netherlands
René van Lier
Netherlands
Patrick Berkenpas
Sat 14:24 
18-A   
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
Remi O'Rourke
Sat 14:23 
19-B   
Netherlands
Arthur d0lkens
Netherlands
Arco Van Der Velden
Sat 14:34 
20-B   
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Netherlands
Hsu-jong Sun
Sat 14:34 
21-C   
Netherlands
Johannes Tichelman
Netherlands
Crelis Hogchem
Sat 13:45 
22-C   
South Korea
Jum Zwijnenburg
Netherlands
John Paul Filius
Sat 13:45 
23-D   
Netherlands
Jeroen van Loon
Netherlands
John Breur
Sat 14:31 
24-D   
Netherlands
Paul Meerzorg
Netherlands
Navin Ramkhelawan
Sat 14:35 

Quarter final

Race to 5
25   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Johannes Tichelman
Sat 15:42 
26   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Navin Ramkhelawan
Sat 15:42 
27   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Paul Meerzorg
Sat 15:42 
28   
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
Crelis Hogchem
Sat 15:42 

Semi final

Race to 5
29   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Hsu-jong Sun
Sat 16:42 
30   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Keith Gonesh
Sat 16:24 

Final

Race to 5
31   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Keith Gonesh
Sat 17:42 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment