Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 9 - February 10, 2020

5th Mezz Cues - Stella Artois Open Main Event

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Eklent KaÇi
6 (6/0) 80 (50/30)
63%
2 Denis Grabe
6 (5/1) 72 (45/27)
63%
3 Niels Feijen
5 (4/1) 64 (37/27)
58%
3 Konrad Juszczyszyn
5 (4/1) 62 (38/24)
61%
5 Max Lechner
5 (4/1) 66 (37/29)
56%
5 Fedor Gorst
4 (3/1) 48 (29/19)
60%
5 Jayson Shaw
5 (4/1) 59 (35/24)
59%
5 Mieszko Fortuński
5 (4/1) 58 (35/23)
60%
9 Mario He
4 (2/2) 50 (25/25)
50%
Show more
9 Alex Montpellier
5 (3/2) 56 (29/27)
52%
9 Ruslan Chinahov
4 (2/2) 53 (26/27)
49%
9 Sanjin Pehlivanovic
6 (4/2) 66 (37/29)
56%
9 Albin Ouschan
4 (2/2) 41 (20/21)
49%
9 Francesco Candela
4 (2/2) 48 (21/27)
44%
9 Wiktor Zieliński
5 (3/2) 59 (35/24)
59%
9 Ronald Regli
6 (4/2) 67 (36/31)
54%
17 Francisco Sanchez Ruiz
3 (1/2) 38 (18/20)
47%
17 Dimitris Loukatos
4 (2/2) 43 (20/23)
47%
17 Cliff Castelein
5 (3/2) 54 (30/24)
56%
17 Moritz Lauwereyns
5 (3/2) 52 (28/24)
54%
17 David Alcaide Bermudez
5 (3/2) 49 (26/23)
53%
17 Mickey Krause
5 (3/2) 54 (29/25)
54%
17 Olivér Szolnoki
4 (2/2) 40 (19/21)
48%
17 Daniel Maciol
3 (1/2) 35 (17/18)
49%
25 Alex Kazakis
KING8
3 (1/2) 33 (16/17)
48%
25 Hoa Nguyen
3 (1/2) 36 (16/20)
44%
25 Rene Peeters
3 (1/2) 32 (13/19)
41%
25 Davy de Lee
3 (1/2) 27 (11/16)
41%
25 Wojciech Szewczyk
3 (1/2) 28 (14/14)
50%
25 Jakub Koniar
3 (1/2) 35 (15/20)
43%
25 Adam Lewis
3 (1/2) 33 (15/18)
45%
25 David Vanhauter
4 (2/2) 42 (18/24)
43%
33 Tim De Ruyter
3 (1/2) 32 (15/17)
47%
33 Frank Waerlop
2 (0/2) 23 (9/14)
39%
33 Cyriel Ledoux
3 (1/2) 33 (14/19)
42%
33 Lynn Pijpers
2 (0/2) 16 (2/14)
13%
33 Ivar Saris
2 (0/2) 22 (8/14)
36%
33 Nick Dierckx
2 (0/2) 21 (7/14)
33%
33 Chris Melling
2 (0/2) 22 (8/14)
36%
33 Aris Çakiris
2 (0/2) 19 (5/14)
26%
33 Piotr Haraszczuk
2 (0/2) 20 (6/14)
30%
33 Rattapol Sassmann
Infinity of Pool
3 (1/2) 30 (13/17)
43%
33 Kacper Kielmans
2 (0/2) 18 (4/14)
22%
33 Elliott Sanderson
2 (0/2) 22 (8/14)
36%
33 Fran Palacios
2 (0/2) 20 (6/14)
30%
33 Wojciech Sroczynski
3 (1/2) 35 (18/17)
51%
33 Birtan Canöz
2 (0/2) 22 (8/14)
36%
33 Erwin Artels
2 (0/2) 21 (7/14)
33%
Entry deadline Feb 10, 2020, 10:00 AM (local time)
Starts Feb 9, 2020, 9:00 AM (local time)
Format Double elimination (48 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Organizer OrangeForks Productions, Railbirds and BPF.Deklokke
Contact Anna Huang and Gino De Ruyter
More info
DRAW WILL BE DONE AS SOON AS THE LAST GROUPS ARE FINISHED.

The 16 #1 with the highest rack difference in the groups receive the bye.

For the 5th year in a row we want to invite you to participate in the biggest 9ball tournament in Belgium with a prizefund of 17.000€ !!!
There are going to be some big changes at the Klokke
1. New Sponsor Mezz Cues
2. 2 extra tables at a different location with free shuttle service Armenonville Oostende
3. More players and more prizemoney
4. The cherry on the cake. 🇪🇺 MOSCONI CUP RANKING EVENT 🇪🇺



E-mail address to sign up stella-artois-open@outlook.com

The event is sanctioned by the EPBF!

<<< Benelux Biljarts >>>

Tables will be refitted by Benelux Biljarts

<<< LIVE STREAM >>>

During the tournament 4 tables will be streamed by Orangeforks Productions !!

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Belgium
Nick Dierckx
R1
Switzerland
Ronald Regli
Sun 09:00  Table 4
2   
Germany
Birtan Canöz
Uganda
Cyriel Ledoux
Sun 09:05  Table 3
3   
Antigua and Barbuda
Lynn Pijpers
Belgium
Cliff Castelein
Sun 09:00  Table 5
4   
Slovakia
Jakub Koniar
R1
Netherlands
Tim De Ruyter
R2
Sun 09:05  Table 2
5   
France
Alex Montpellier
Netherlands
Rene Peeters
Sun 09:00  Table 6
6   
Scotland
Jayson Shaw
Greece
Dimitris Loukatos
Sun 09:05  Table 1
7   
Belgium
David Vanhauter
Belgium
Frank Waerlop
Sun 09:47  Table 5
8   
Belgium
Moritz Lauwereyns
Turkey
Aris Çakiris
Sun 09:45  Table 1
9   
Poland
Mieszko Fortuński
R3
Poland
Kacper Kielmans
Sun 09:56  Table 4
10   
Spain
Fran Palacios
Bosnia and Herzegovina
Sanjin Pehlivanovic
R2
Sun 10:01  Table 6
11   
Belgium
Piotr Haraszczuk
Poland
Wojciech Sroczynski
Sun 10:01  Table 2
12   
Belgium
Davy de Lee
Thailand
Rattapol Sassmann
Sun 10:02  Table 3
13   
Vietnam
Hoa Nguyen
Hungary
Olivér Szolnoki
Sun 10:58  Table 4
14   
Spain
David Alcaide Bermudez
Netherlands
Ivar Saris
Sun 10:58  Table 2
15   
Austria
Max Lechner
England
Adam Lewis
Sun 11:10  Table 3
16   
Belgium
Erwin Artels
Denmark
Mickey Krause
Sun 11:15  Table 6

Winner round 1

Race to 7
17   
Poland
Daniel Maciol
Switzerland
Ronald Regli
Sun 11:58  Table 5
18   
Uganda
Cyriel Ledoux
Russia
Fedor Gorst
Sun 12:19  Table 2
19   
Austria
Mario He
Belgium
Cliff Castelein
Sun 11:58  Table 1
20   
Netherlands
Tim De Ruyter
Albania
Eklent KaÇi
Sun 12:04  Table 6
21   
United Kingdom
Elliott Sanderson
France
Alex Montpellier
Sun 12:48  Table 4
22   
Scotland
Jayson Shaw
Poland
Wiktor Zieliński
Sun 13:00  Table 3
23   
Austria
Albin Ouschan
R1
Belgium
David Vanhauter
R1
Sun 12:58  Table 6
24   
Belgium
Moritz Lauwereyns
Poland
Konrad Juszczyszyn
Sun 12:49  Table 5
25   
Poland
Wojciech Szewczyk
R2
Poland
Mieszko Fortuński
R1
Sun 13:01  Table 1
26   
Bosnia and Herzegovina
Sanjin Pehlivanovic
R2
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
Sun 13:12  Table 2
27   
Italy
Francesco Candela
Poland
Wojciech Sroczynski
Sun 13:45  Table 5
28   
Thailand
Rattapol Sassmann
Estonia
Denis Grabe
Sun 14:03  Table 4
29   
United Kingdom
Chris Melling
Hungary
Olivér Szolnoki
Sun 14:00  Table 6
30   
Spain
David Alcaide Bermudez
Netherlands
Niels Feijen
Sun 14:21  Table 3
31   
Greece
Alex Kazakis
R3
Austria
Max Lechner
R1
Sun 14:21  Table 1
32   
Denmark
Mickey Krause
Russia
Ruslan Chinahov
Sun 14:55  Table 2

Loser round 1

Race to 7
33   
Belgium
Nick Dierckx
R1
Denmark
Mickey Krause
Sun 17:45  Table 5
34   
Germany
Birtan Canöz
Greece
Alex Kazakis
R1
Sun 17:47  Table 6
35   
Antigua and Barbuda
Lynn Pijpers
Spain
David Alcaide Bermudez
Sun 17:13  Table 1
36   
Slovakia
Jakub Koniar
R1
United Kingdom
Chris Melling
R3
Sun 17:25  Table 3
37   
Netherlands
Rene Peeters
Thailand
Rattapol Sassmann
Sun 16:34  Table 5
38   
Greece
Dimitris Loukatos
Poland
Wojciech Sroczynski
Sun 16:53  Table 4
39   
Belgium
Frank Waerlop
Bosnia and Herzegovina
Sanjin Pehlivanovic
R1
Sun 16:28  Table 3
40   
Turkey
Aris Çakiris
Poland
Wojciech Szewczyk
R2
Sun 16:10  Table 4
41   
Poland
Kacper Kielmans
Belgium
Moritz Lauwereyns
Sun 16:15  Table 6
42   
Spain
Fran Palacios
Belgium
David Vanhauter
Sun 16:08  Table 2
43   
Belgium
Piotr Haraszczuk
Poland
Wiktor Zieliński
R2
Sun 15:29  Table 4
44   
Belgium
Davy de Lee
United Kingdom
Elliott Sanderson
Sun 15:40  Table 3
45   
Vietnam
Hoa Nguyen
Netherlands
Tim De Ruyter
Sun 15:37  Table 1
46   
Netherlands
Ivar Saris
Belgium
Cliff Castelein
Sun 14:56  Table 6
47   
England
Adam Lewis
Uganda
Cyriel Ledoux
Sun 15:19  Table 5
48   
Belgium
Erwin Artels
Switzerland
Ronald Regli
Sun 14:43  Table 4

Winners qualification

Race to 7
49   
Poland
Daniel Maciol
Russia
Fedor Gorst
Sun 17:44  Table 1
50   
Austria
Mario He
Albania
Eklent KaÇi
Sun 17:52  Table 2
51   
France
Alex Montpellier
Scotland
Jayson Shaw
Sun 18:41  Table 3
52   
Austria
Albin Ouschan
Poland
Konrad Juszczyszyn
Sun 18:57  Table 1
53   
Poland
Mieszko Fortuński
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
Sun 19:10  Table 2
54   
Italy
Francesco Candela
Estonia
Denis Grabe
Sun 19:30  Table 3
55   
Hungary
Olivér Szolnoki
Netherlands
Niels Feijen
Sun 19:41  Table 1
56   
Austria
Max Lechner
Russia
Ruslan Chinahov
Sun 20:22  Table 2

Loser round 2

Race to 7
57   
Denmark
Mickey Krause
Greece
Alex Kazakis
Sun 19:50  Table 4
58   
Spain
David Alcaide Bermudez
Slovakia
Jakub Koniar
Sun 18:56  Table 6
59   
Netherlands
Rene Peeters
Greece
Dimitris Loukatos
Sun 18:47  Table 5
60   
Bosnia and Herzegovina
Sanjin Pehlivanovic
R3
Poland
Wojciech Szewczyk
Sun 18:33  Table 4
61   
Belgium
Moritz Lauwereyns
Belgium
David Vanhauter
Sun 20:36  Table 3
62   
Poland
Wiktor Zieliński
R3
Belgium
Davy de Lee
Sun 20:41  Table 1
63   
Vietnam
Hoa Nguyen
Belgium
Cliff Castelein
Sun 20:56  Table 6
64   
England
Adam Lewis
Switzerland
Ronald Regli
Sun 20:09  Table 5

Losers qualification

Race to 7
65   
Denmark
Mickey Krause
Austria
Albin Ouschan
Sun 21:32  Table 2
66   
Spain
David Alcaide Bermudez
France
Alex Montpellier
Sun 21:21  Table 1
67   
Greece
Dimitris Loukatos
Austria
Mario He
Sun 21:21  Table 5
68   
Bosnia and Herzegovina
Sanjin Pehlivanovic
R2
Poland
Daniel Maciol
Sun 21:00  Table 4
69   
Belgium
Moritz Lauwereyns
Russia
Ruslan Chinahov
Sun 22:15  Table 6
70   
Poland
Wiktor Zieliński
R3
Hungary
Olivér Szolnoki
Sun 22:38  Table 2
71   
Belgium
Cliff Castelein
Italy
Francesco Candela
Sun 22:34  Table 1
72   
Switzerland
Ronald Regli
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
Sun 21:41  Table 3

Last sixteen

Race to 9
73   
Russia
Fedor Gorst
Bosnia and Herzegovina
Sanjin Pehlivanovic
Mon 08:58  Table 1
74   
Albania
Eklent KaÇi
Russia
Ruslan Chinahov
Mon 08:58  Table 2
75   
Scotland
Jayson Shaw
Poland
Wiktor Zieliński
Mon 08:58  Table 3
76   
Poland
Konrad Juszczyszyn
France
Alex Montpellier
Mon 10:25  Table 1
77   
Poland
Mieszko Fortuński
Italy
Francesco Candela
Mon 10:29  Table 3
78   
Estonia
Denis Grabe
Switzerland
Ronald Regli
Mon 10:51  Table 2
79   
Netherlands
Niels Feijen
Austria
Mario He
Mon 11:43  Table 1
80   
Austria
Max Lechner
Austria
Albin Ouschan
Mon 11:47  Table 3

Quarter final

Race to 9
81   
Russia
Fedor Gorst
Albania
Eklent KaÇi
Mon 11:54  Table 2
82   
Scotland
Jayson Shaw
Poland
Konrad Juszczyszyn
Mon 13:56  Table 2
83   
Poland
Mieszko Fortuński
Estonia
Denis Grabe
Mon 13:36  Table 1
84   
Netherlands
Niels Feijen
Austria
Max Lechner
Mon 14:17  Table 3

Semi final

Race to 9
85   
Albania
Eklent KaÇi
Poland
Konrad Juszczyszyn
Mon 16:31  Table 1
86   
Estonia
Denis Grabe
Netherlands
Niels Feijen
Mon 18:15  Table 1

Final

Race to 9
87   
Albania
Eklent KaÇi
Estonia
Denis Grabe
Mon 20:14  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment