Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 7, 2020

5th Mezz Cues - Stella Artois Open Friday 14.00 Group

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Moritz Lauwereyns
4 (4/0) 37 (24/13)
65%
1 Wojciech Szewczyk
4 (4/0) 29 (24/5)
83%
1 Elliott Sanderson
4 (4/0) 30 (24/6)
80%
1 Francesco Candela
4 (4/0) 32 (24/8)
75%
5 Alex Montpellier
4 (3/1) 38 (22/16)
58%
5 Rattapol Sassmann
Infinity of Pool
4 (3/1) 33 (19/14)
58%
5 Kacper Kielmans
4 (3/1) 34 (21/13)
62%
5 Adam Lewis
4 (3/1) 30 (18/12)
60%
9 Hervis Hamid
4 (2/2) 39 (17/22)
44%
Show more
9 Christoph Marien
4 (2/2) 36 (18/18)
50%
9 Nicky Vanacker
4 (2/2) 33 (17/16)
52%
9 Marino Cuffez
4 (2/2) 29 (16/13)
55%
13 Vincent Peemen
Sport Pub Goes
4 (1/3) 33 (14/19)
42%
13 Julian Roper
4 (1/3) 33 (11/22)
33%
13 Tony Huybrechtsen
4 (1/3) 35 (13/22)
37%
13 Thibaut Seldenslach
4 (1/3) 36 (14/22)
39%
17 Gethin Davies
4 (0/4) 33 (9/24)
27%
17 Hassan Osman
4 (0/4) 39 (15/24)
38%
17 Sven Parlevliet
4 (0/4) 33 (9/24)
27%
17 Jorrit Theunis
4 (0/4) 32 (8/24)
25%
Entry deadline Feb 7, 2020, 12:00 PM (local time)
Starts Feb 7, 2020, 2:00 PM (local time)
Format Round robin (20 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Organizer OrangeForks Productions, BPF.Deklokke and Railbirds
Contact Anna Huang and Gino De Ruyter
More info
GROUP D PLAYS IN THE ARMENONVILLE, INFORMATION FOR SHUTTLE AT DE KLOKKE.

<<< De Klokke presents the 5th Mezz Cues - Stella Artois Open >>>
From the 7th to the 10th of february 2020

🇪🇺 MOSCONI CUP RANKING EVENT 🇪🇺

Christinastraat 35a Ostend,
Groendreef 18 Ostend

For the 5th year in a row we want to invite you to participate in the biggest 9ball tournament in Belgium with a prizefund of 17.000€ !!!
There are going to be some big changes at the Klokke
1. New Sponsor Mezz Cues
2. 2 extra tables at a different location with free shuttle service Armenonville Oostende
3. More players and more prizemoney
4. The cherry on the cake. 🇪🇺 MOSCONI CUP RANKING EVENT 🇪🇺



E-mail address to sign up stella-artois-open@outlook.com

The event is sanctioned by the EPBF!

<<< Benelux Biljarts >>>

Tables will be refitted by Benelux Biljarts

<<< LIVE STREAM >>>

During the tournament 4 tables will be streamed by Orangeforks Productions !!

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Wojciech Szewczyk 4 4 0 0 24 5 19 5 0 0 0.828 4
2 Adam Lewis 4 3 0 1 18 12 6 1 0 0 0.6 3
3 Hervis Hamid 4 2 0 2 17 22 -5 0 0 0 0.436 2
4 Vincent Peemen 4 1 0 3 14 19 -5 0 0 0 0.424 1
5 Sven Parlevliet 4 0 0 4 9 24 -15 0 0 0 0.273 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Francesco Candela 4 4 0 0 24 8 16 0 0 0 0.75 4
2 Kacper Kielmans 4 3 0 1 21 13 8 0 0 0 0.618 3
3 Nicky Vanacker 4 2 0 2 17 16 1 1 0 0 0.515 2
4 Tony Huybrechtsen 4 1 0 3 13 22 -9 0 0 0 0.371 1
5 Jorrit Theunis 4 0 0 4 8 24 -16 1 0 0 0.25 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Elliott Sanderson 4 4 0 0 24 6 18 3 0 0 0.8 4
2 Rattapol Sassmann 4 3 0 1 19 14 5 0 0 0 0.576 3
3 Marino Cuffez 4 2 0 2 16 13 3 0 0 0 0.552 2
4 Julian Roper 4 1 0 3 11 22 -11 1 0 0 0.333 1
5 Gethin Davies 4 0 0 4 9 24 -15 0 0 0 0.273 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Moritz Lauwereyns 4 4 0 0 24 13 11 0 0 0 0.649 4
2 Alex Montpellier 4 3 0 1 22 16 6 0 0 0 0.579 3
3 Christoph Marien 4 2 0 2 18 18 0 0 0 0 0.5 2
4 Thibaut Seldenslach 4 1 0 3 14 22 -8 1 0 0 0.389 1
5 Hassan Osman 4 0 0 4 15 24 -9 0 0 0 0.385 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1-A   
Poland
Wojciech Szewczyk
R2
Netherlands
Hervis Hamid
Fri 13:49  Table 1 DK
2-A   
Netherlands
Vincent Peemen
England
Adam Lewis
R1
Fri 13:49  Table 4 DK
3-B   
Italy
Francesco Candela
Poland
Kacper Kielmans
Fri 13:49  Table 2 DK
4-B   
Belgium
Nicky Vanacker
R1
Belgium
Jorrit Theunis
R1
Fri 13:50  Table 5 DK
5-C   
United Kingdom
Julian Roper
Wales
Gethin Davies
Fri 13:49  Table 3 DK
6-C   
Thailand
Rattapol Sassmann
Belgium
Marino Cuffez
Fri 13:50  Table 6 DK
7-D   
France
Alex Montpellier
Belgium
Thibaut Seldenslach
R1
Fri 14:23  Table 2 A
8-D   
Belgium
Christoph Marien
Sudan
Hassan Osman
Fri 15:07  Table 1 A

Round 2

Race to 6
9-A   
Netherlands
Hervis Hamid
England
Adam Lewis
Fri 14:36  Table 4 DK
10-A   
Poland
Wojciech Szewczyk
R1
Belgium
Sven Parlevliet
Fri 14:32  Table 1 DK
11-B   
Poland
Kacper Kielmans
Belgium
Jorrit Theunis
Fri 16:18  Table 6 DK
12-B   
Italy
Francesco Candela
Belgium
Tony Huybrechtsen
Fri 15:52  Table 4 DK
13-C   
Wales
Gethin Davies
Belgium
Marino Cuffez
Fri 17:12  Table 5 DK
14-C   
United Kingdom
Julian Roper
United Kingdom
Elliott Sanderson
R2
Fri 15:28  Table 6 DK
15-D   
Belgium
Thibaut Seldenslach
Sudan
Hassan Osman
Fri 16:10  Table 1 A
16-D   
France
Alex Montpellier
Belgium
Moritz Lauwereyns
Fri 15:51  Table 2 A

Round 3

Race to 6
17-A   
England
Adam Lewis
Belgium
Sven Parlevliet
Fri 16:42  Table 1 DK
18-A   
Netherlands
Hervis Hamid
Netherlands
Vincent Peemen
Fri 16:04  Table 3 DK
19-B   
Belgium
Jorrit Theunis
Belgium
Tony Huybrechtsen
Fri 14:50  Table 5 DK
20-B   
Poland
Kacper Kielmans
Belgium
Nicky Vanacker
Fri 15:05  Table 2 DK
21-C   
Belgium
Marino Cuffez
United Kingdom
Elliott Sanderson
Fri 14:52  Table 6 DK
22-C   
Wales
Gethin Davies
Thailand
Rattapol Sassmann
Fri 15:07  Table 3 DK
23-D   
Sudan
Hassan Osman
Belgium
Moritz Lauwereyns
Fri 13:46  Table 1 A
24-D   
Belgium
Thibaut Seldenslach
Belgium
Christoph Marien
Fri 13:47  Table 2 A

Round 4

Race to 6
25-A   
Belgium
Sven Parlevliet
Netherlands
Vincent Peemen
Fri 15:14  Table 1 DK
26-A   
England
Adam Lewis
Poland
Wojciech Szewczyk
R1
Fri 15:52  Table 5 DK
27-B   
Belgium
Tony Huybrechtsen
Belgium
Nicky Vanacker
Fri 16:33  Table 4 DK
28-B   
Belgium
Jorrit Theunis
Italy
Francesco Candela
Fri 17:22  Table 6 DK
29-C   
United Kingdom
Elliott Sanderson
R1
Thailand
Rattapol Sassmann
Fri 16:05  Table 1 DK
30-C   
Belgium
Marino Cuffez
United Kingdom
Julian Roper
Fri 16:18  Table 2 DK
31-D   
Belgium
Moritz Lauwereyns
Belgium
Christoph Marien
Fri 17:12  Table 2 A
32-D   
Sudan
Hassan Osman
France
Alex Montpellier
Fri 17:12  Table 1 A

Round 5

Race to 6
33-A   
Netherlands
Vincent Peemen
Poland
Wojciech Szewczyk
R1
Fri 17:30  Table 1 DK
34-A   
Belgium
Sven Parlevliet
Netherlands
Hervis Hamid
Fri 17:30  Table 3 DK
35-B   
Belgium
Nicky Vanacker
Italy
Francesco Candela
Fri 17:59  Table 2 DK
36-B   
Belgium
Tony Huybrechtsen
Poland
Kacper Kielmans
Fri 17:22  Table 4 DK
37-C   
Thailand
Rattapol Sassmann
United Kingdom
Julian Roper
R1
Fri 16:53  Table 2 DK
38-C   
United Kingdom
Elliott Sanderson
Wales
Gethin Davies
Fri 16:42  Table 5 DK
39-D   
Belgium
Christoph Marien
France
Alex Montpellier
Fri 18:18  Table 2 A
40-D   
Belgium
Moritz Lauwereyns
Belgium
Thibaut Seldenslach
Fri 18:18  Table 1 A

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants