Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 24, 2021

44+ R2 (Seniors & Ladies) 10-ball Malmö

10-Ball
Tack för din anmälan till 44+ i Malmö. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till 44+ i Malmö. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 David Larsson
Stockholms Biljardsällskap
6 (5/1) 51 (33/18)
65%
1000
2 Mahmut Mutto
Kville Biljard Club
5 (4/1) 44 (26/18)
59%
800
3 Kent Karlsson
Karlskoga Biljardklubb
4 (3/1) 33 (23/10)
70%
700
3 Fredrik Löfqvist
5 (3/2) 48 (22/26)
46%
700
5 Johan Svanberg
Karlskoga Biljardklubb
4 (2/2) 36 (21/15)
58%
600
5 Abdullah Aouida
5 (3/2) 37 (19/18)
51%
600
5 Mats Elfroos
Biljardklubben Stöten
3 (2/1) 29 (14/15)
48%
600
5 Peter Eriksson
Old Fellows Billiard Club
3 (2/1) 32 (17/15)
53%
600
9 Stefan Ericson
Biljardklubben Stöten
4 (2/2) 36 (18/18)
50%
500
Show more
9 Patrik Enbom
Västerås Biljardsällskap
5 (3/2) 41 (24/17)
59%
500
9 John Jenuwein
Nässjö Billiard Club
4 (2/2) 29 (13/16)
45%
500
9 Morgan Norberg
BK Milen
4 (2/2) 32 (16/16)
50%
500
13 Tom Eksell
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 28 (13/15)
46%
500
13 Lennart Nilsson
Biljardklubben Flamingo
3 (1/2) 22 (7/15)
32%
500
13 Laszlo Szili
Kville Biljard Club
4 (2/2) 31 (14/17)
45%
500
13 Nicholas “Spike” Botterill
3 (1/2) 25 (10/15)
40%
500
17 Roger Åkerblom
Västerås Biljardsällskap
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
400
17 Patric Vursen
Malmö Biljardklubb
1 (0/1) 8 (3/5)
38%
400
17 Alf Toffer
Biljardklubben Flamingo
3 (1/2) 24 (11/13)
46%
400
17 Conny Frodig
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 28 (14/14)
50%
400
17 Jonny Liljedahl
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
400
17 Bengt Nilsson
3 (1/2) 23 (10/13)
43%
400
17 Glenn Andersson
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
400
17 Magnus Ottertun
3 (1/2) 28 (13/15)
46%
400
Entry deadline Oct 20, 2021, 11:59 PM (local time)
Starts Oct 24, 2021, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (24 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode
Rankings Swedish Pool Tour 44+
Organizer Svenska Biljardförbundet and Malmö Biljardklubb
Contact Peter Skough (peter.skough@hotmail.com)
More info
Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/forslag-poolbestammelser-2021-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
David Larsson
Walk Over
 
2   
England
Nicholas “Spike” Botterill
Sweden
Patrik Enbom
Sun 09:59  Table 8
3   
Sweden
Tom Eksell
Sweden
Patric Vursen
Sun 10:00  Table 10
4   
Walk Over
Sweden
Peter Eriksson
 
5   
Sweden
Johan Svanberg
Walk Over
 
6   
Sweden
John Jenuwein
Sweden
Bengt Nilsson
Sun 10:00  Table 4
7   
Sweden
Roger Åkerblom
Sweden
Conny Frodig
Sun 10:00  Table 5
8   
Walk Over
Sweden
Mats Elfroos
 
9   
Sweden
Mahmut Mutto
Walk Over
 
10   
Sweden
Lennart Nilsson
Sweden
Laszlo Szili
Sun 10:00  Table 6
11   
Sweden
Magnus Ottertun
Sweden
Abdullah Aouida
Sun 10:00  Table 7
12   
Walk Over
Sweden
Fredrik Löfqvist
 
13   
Sweden
Morgan Norberg
Walk Over
 
14   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Glenn Andersson
Sun 10:00  Table 15
15   
Sweden
Jonny Liljedahl
Sweden
Alf Toffer
Sun 10:00  Table 9
16   
Walk Over
Sweden
Kent Karlsson
 

Winner round 1

Race to 6
17   
Sweden
David Larsson
Sweden
Patrik Enbom
Sun 10:57  Table 7
18   
Sweden
Tom Eksell
Sweden
Peter Eriksson
Sun 10:39  Table 10
19   
Sweden
Johan Svanberg
Sweden
Bengt Nilsson
Sun 11:12  Table 4
20   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Mats Elfroos
Sun 10:48  Table 5
21   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Laszlo Szili
Sun 10:50  Table 6
22   
Sweden
Magnus Ottertun
Sweden
Fredrik Löfqvist
Sun 10:57  Table 8
23   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Stefan Ericson
Sun 11:07  Table 15
24   
Sweden
Alf Toffer
Sweden
Kent Karlsson
Sun 11:15  Table 9

Loser round 1

Race to 5
25   
Walk Over
England
Nicholas “Spike” Botterill
 
26   
Sweden
Patric Vursen
Walk Over
 
27   
Walk Over
Sweden
John Jenuwein
 
28   
Sweden
Roger Åkerblom
Walk Over
 
29   
Walk Over
Sweden
Lennart Nilsson
 
30   
Sweden
Abdullah Aouida
Walk Over
 
31   
Walk Over
Sweden
Glenn Andersson
 
32   
Sweden
Jonny Liljedahl
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 5
33   
England
Nicholas “Spike” Botterill
Sweden
Alf Toffer
Sun 12:49  Table 7
34   
Sweden
Patric Vursen
Sweden
Morgan Norberg
Sun 12:06  Table 15
35   
Sweden
John Jenuwein
Sweden
Magnus Ottertun
Sun 12:19  Table 8
36   
Sweden
Roger Åkerblom
Sweden
Laszlo Szili
Sun 11:30  Table 6
37   
Sweden
Lennart Nilsson
Sweden
Conny Frodig
Sun 12:06  Table 5
38   
Sweden
Abdullah Aouida
Sweden
Bengt Nilsson
Sun 12:19  Table 3
39   
Sweden
Glenn Andersson
Sweden
Tom Eksell
Sun 11:45  Table 10
40   
Sweden
Jonny Liljedahl
Sweden
Patrik Enbom
Sun 12:07  Table 7

Winners qualification

Race to 6
41   
Sweden
David Larsson
Sweden
Peter Eriksson
Sun 12:16  Table 2
42   
Sweden
Johan Svanberg
Sweden
Mats Elfroos
Sun 12:02  Table 4
43   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Fredrik Löfqvist
Sun 12:50  Table 6
44   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Kent Karlsson
Sun 12:13  Table 9

Loser round 3

Race to 5
45   
England
Nicholas “Spike” Botterill
Sweden
Morgan Norberg
Sun 13:52  Table 6
46   
Sweden
John Jenuwein
Sweden
Laszlo Szili
Sun 13:06  Table 5
47   
Sweden
Lennart Nilsson
Sweden
Abdullah Aouida
Sun 13:32  Table 9
48   
Sweden
Tom Eksell
Sweden
Patrik Enbom
Sun 13:00  Table 15

Losers qualification

Race to 5
49   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Johan Svanberg
Sun 14:33  Table 6
50   
Sweden
John Jenuwein
Sweden
David Larsson
Sun 14:09  Table 10
51   
Sweden
Abdullah Aouida
Sweden
Stefan Ericson
Sun 14:12  Table 15
52   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
Fredrik Löfqvist
Sun 14:00  Table 7

Quarter final

Race to 6
53   
Sweden
Peter Eriksson
Sweden
Fredrik Löfqvist
Sun 15:29  Table 4
54   
Sweden
Mats Elfroos
Sweden
David Larsson
Sun 15:29  Table 6
55   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Johan Svanberg
Sun 15:29  Table 7
56   
Sweden
Kent Karlsson
Sweden
Abdullah Aouida
Sun 15:30  Table 15

Semi final

Race to 6
57   
Sweden
Fredrik Löfqvist
Sweden
David Larsson
Sun 16:48  Table 15
58   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Kent Karlsson
Sun 17:01  Table 7

Final

Race to 6
59   
Sweden
David Larsson
Sweden
Mahmut Mutto
Sun 18:23  Table 7

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants