Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

December 8 - December 9, 2023

3. Jedermann Freitagscup 2023/24

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Germany Andreas Kraft
6 (6/0) 35 (24/11)
69%
20
2 Germany Norbert Kliche
5 (4/1) 27 (19/8)
70%
18
3 Turkey Arif Tosun
4 (3/1) 21 (14/7)
67%
16
3 Germany Elvedin Rekic
6 (4/2) 35 (21/14)
60%
16
5 Albania Orhan Beka
5 (3/2) 30 (14/16)
47%
14
5 Germany Peter Maisser
5 (3/2) 26 (13/13)
50%
14
5 Germany Erich Fischer
3 (2/1) 14 (9/5)
64%
14
5 Germany Patrick Seuß
4 (2/2) 22 (12/10)
55%
14
9 Germany Jörg Axmann
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
12
Show more
9 Germany Bernd Friedemann
3 (1/2) 14 (5/9)
36%
12
9 Germany Wolfhard Englert
4 (2/2) 21 (10/11)
48%
12
9 Germany Stefan Weißmann
4 (2/2) 24 (12/12)
50%
12
13 Albania Atdhe Ferizi
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
12
13 Germany Patrick Weißmann
3 (1/2) 18 (9/9)
50%
12
13 Germany Stefan Dittrich
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
12
13 Turkey Nadir Gülmüs
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
12
17 Germany Harald Stürmer
3 (1/2) 17 (6/11)
35%
10
17 Germany Kalle Zummach
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
10
17 Germany Tony Jakubs
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
10
17 Germany Eva Weißmann
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
10
17 Croatia Nermin Music
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
10
Starts Dec 8, 2023, 7:00 PM Until Dec 9, 2023 (local time)
Entry deadline Dec 8, 2023, 6:00 PM (local time)
Organizer Billardclub 97 Herzogenaurach e.V.
Contact Harald Stürmer (ironcold@ironcold.de, +491778742001), Klaus Richter (1.Vorstand@bc-97.de, +491703834633), Tony Jakubs (tony.jakubs@gmail.com), Jörg Axmann (vorstand.222@gmail.com) and Eva Weißmann (verbindungen@bsv-pegnitz.de)
Rankings Jedermann Freitagscup 2023/24
Format Double to Single elimination (21 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
More info
- Doppel-KO Modus, ab ¼Finale Einfach-KO
- Der Gewinner des Ausstoßens Entscheidet, ob 9-Ball oder 10-Ball gespielt wird
- Erhöhter Aufbau mit Magic-Ball-Rack beim 9Ball (keine Kitchenrule!)
- Ausspielziele bis zum Schluß: 4
- Wechselbreak

Bedingung Finalturnier:
Mindestens jeweils 1 Telnahme an beiden Spielorten + Qualifikation durch Cup-Punkte-Rangliste unter die besten 16.
Bei Absagen qualifizierter Teilnehmer rückt immer der in der Rangliste nächste nach.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Germany
Andreas Kraft
Turkey
Nadir Gülmüs
Fri 19:11  Table 1
2   
Germany
Bernd Friedemann
Walk Over
 
3   
Germany
Tony Jakubs
Germany
Peter Maisser
Fri 19:11  Table 2
4   
Germany
Harald Stürmer
Germany
Patrick Weißmann
Fri 19:11  Table 3
5   
Germany
Wolfhard Englert
Germany
Stefan Dittrich
Fri 19:11  Table 4
6   
Germany
Norbert Kliche
Walk Over
 
7   
Walk Over
Germany
Jörg Axmann
 
8   
Germany
Stefan Weißmann
Albania
Orhan Beka
Fri 19:42  Table 2

Winner round 1

Race to 4
9   
Croatia
Nermin Music
Germany
Andreas Kraft
Fri 19:56  Table 3
10   
Germany
Bernd Friedemann
Albania
Atdhe Ferizi
Fri 19:52  Table 1
11   
Germany
Erich Fischer
Germany
Peter Maisser
Fri 19:58  Table 4
12   
Germany
Harald Stürmer
Germany
Patrick Seuß
Fri 20:26  Table 2
13   
Germany
Eva Weißmann
Germany
Wolfhard Englert
Fri 20:29  Table 3
14   
Germany
Norbert Kliche
Germany
Elvedin Rekic
Fri 20:34  Table 1
15   
Turkey
Arif Tosun
Germany
Jörg Axmann
Fri 20:34  Table 4
16   
Germany
Stefan Weißmann
Germany
Kalle Zummach
Fri 21:04  Table 4

Loser round 1

Race to 4
17   
Turkey
Nadir Gülmüs
Germany
Kalle Zummach
Fri 21:57  Table 4
18   
Walk Over
Germany
Jörg Axmann
 
19   
Germany
Tony Jakubs
Germany
Elvedin Rekic
Fri 21:13  Table 2
20   
Germany
Patrick Weißmann
Germany
Eva Weißmann
Fri 21:48  Table 2
21   
Germany
Stefan Dittrich
Germany
Harald Stürmer
Fri 21:13  Table 3
22   
Walk Over
Germany
Peter Maisser
 
23   
Walk Over
Albania
Atdhe Ferizi
 
24   
Albania
Orhan Beka
Croatia
Nermin Music
Fri 21:11  Table 1

Loser round 2

Race to 4
25   
Turkey
Nadir Gülmüs
Germany
Jörg Axmann
Fri 22:38  Table 4
26   
Germany
Elvedin Rekic
Germany
Patrick Weißmann
Fri 22:28  Table 2
27   
Germany
Stefan Dittrich
Germany
Peter Maisser
Fri 21:59  Table 3
28   
Albania
Atdhe Ferizi
Albania
Orhan Beka
Fri 22:04  Table 1

Winners qualification

Race to 4
29   
Germany
Andreas Kraft
Germany
Bernd Friedemann
Fri 22:48  Table 3
30   
Germany
Erich Fischer
Germany
Patrick Seuß
Fri 22:54  Table 1
31   
Germany
Wolfhard Englert
Germany
Norbert Kliche
Fri 23:01  Table 2
32   
Turkey
Arif Tosun
Germany
Stefan Weißmann
Fri 23:16  Table 4

Losers qualification

Race to 4
33   
Germany
Jörg Axmann
Germany
Patrick Seuß
Fri 23:40  Table 1
34   
Germany
Elvedin Rekic
Germany
Bernd Friedemann
Fri 23:22  Table 3
35   
Germany
Peter Maisser
Germany
Stefan Weißmann
Fri 23:49  Table 4
36   
Albania
Orhan Beka
Germany
Wolfhard Englert
Fri 23:49  Table 2

Quarter final

Race to 4
37   
Germany
Andreas Kraft
Germany
Patrick Seuß
Sat 00:42  Table 2
38   
Germany
Erich Fischer
Germany
Elvedin Rekic
Sat 00:42  Table 3
39   
Germany
Norbert Kliche
Albania
Orhan Beka
Sat 00:42  Table 1
40   
Turkey
Arif Tosun
Germany
Peter Maisser
Sat 00:42  Table 4

Semi final

Race to 4
41   
Germany
Andreas Kraft
Germany
Elvedin Rekic
Sat 01:58  Table 1
42   
Germany
Norbert Kliche
Turkey
Arif Tosun
Sat 01:58  Table 4

Final

Race to 4
43   
Germany
Andreas Kraft
Germany
Norbert Kliche
Sat 02:12  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants