Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

June 20 - June 21, 2020

2020 Auckland Regional 9-Ball Championship - Men's Event

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Mark Chiu
7 (7/0) 70 (49/21)
70%
120
2 Toan Nguyen
New Zealand Pool Association
7 (6/1) 71 (45/26)
63%
90
3 William An
6 (5/1) 64 (39/25)
61%
70
3 Stephen Boyle
6 (5/1) 62 (35/27)
56%
70
5 Sullivan Clark
5 (4/1) 40 (31/9)
78%
40
5 Dominic Mareko
5 (4/1) 40 (26/14)
65%
40
5 Robin Flynn
5 (4/1) 44 (25/19)
57%
40
5 Lee Martin Rudolph
5 (4/1) 46 (31/15)
67%
40
9 Pauly Te Whata Goldthorpe
4 (2/2) 30 (13/17)
43%
25
Show more
9 Maher Hatab
4 (1/3) 43 (19/24)
44%
25
9 Aaron Shaw
4 (2/2) 39 (17/22)
44%
25
9 Lee Jones
4 (2/2) 35 (15/20)
43%
25
9 brett foster
4 (1/3) 40 (18/22)
45%
25
9 Joe Wen
4 (2/2) 36 (21/15)
58%
25
9 Lenny Kantamneni
4 (2/2) 39 (21/18)
54%
25
9 JT Flogdell
4 (1/3) 36 (15/21)
42%
25
17 David Breen
3 (1/2) 27 (12/15)
44%
10
17 Jonathan Taylor
3 (1/2) 29 (13/16)
45%
10
17 Aaron Gantley
New Zealand Pool Association
3 (1/2) 26 (10/16)
38%
10
17 Ian Davis
3 (1/2) 31 (14/17)
45%
10
17 Aman Nayyar
3 (1/2) 25 (10/15)
40%
10
17 Zavier Gantley
New Zealand Pool Association
3 (1/2) 23 (9/14)
39%
10
17 Dale Brannigan
3 (1/2) 26 (11/15)
42%
10
17 Jason Robottom
3 (1/2) 24 (9/15)
38%
10
25 Fathum Khan
3 (0/3) 27 (9/18)
33%
10
25 Vishal Kathuria
3 (0/3) 28 (10/18)
36%
10
25 Michael Hopster
3 (1/2) 26 (10/16)
38%
10
25 Cooper McInnes
3 (0/3) 22 (4/18)
18%
10
25 Douglas Robert Mackay
3 (1/2) 25 (8/17)
32%
10
25 Ben Taupau
3 (0/3) 26 (8/18)
31%
10
25 Michael Duffin
3 (1/2) 30 (13/17)
43%
10
25 Andre Gouws
3 (0/3) 26 (8/18)
31%
10
Entry deadline Jun 17, 2020, 11:00 PM (local time)
Starts Jun 20, 2020, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (32 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings North Island Men's Rankings
Organizer New Zealand Pool Association
Contact John MacMillan (john.macmillan@nzpa.org)
More info
2020 Auckland Regional 9-Ball Championship Men's Event
WPA 9-Ball Rules
Playing on 9ft International Pool Table
Hosted by the API
Entry Fee: $45 adult, $25 Junior (includes $5 transaction fees)
All players need to be current member of the API to play this event.
Please make sure you arrive before the match - for registration!
Bar will open from 9:30am on Saturday.
For Sunday please check the draw after section play is completed.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Toan Nguyen 3 3 0 0 18 11 7 0 0 0 0.621 3
2 Lenny Kantamneni 3 2 0 1 16 11 5 0 0 0 0.593 2
3 Jonathan Taylor 3 1 0 2 13 16 -3 0 0 0 0.448 1
4 Fathum Khan 3 0 0 3 9 18 -9 0 0 0 0.333 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Dominic Mareko 3 3 0 0 18 2 16 0 0 0 0.9 3
2 Lee Jones 3 2 0 1 13 13 0 0 0 0 0.5 2
3 Jason Robottom 3 1 0 2 9 15 -6 0 0 0 0.375 1
4 Ben Taupau 3 0 0 3 8 18 -10 0 0 0 0.308 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Stephen Boyle 3 3 0 0 18 8 10 0 0 0 0.692 3
2 Pauly Te Whata Goldthorpe 3 2 0 1 13 10 3 0 0 0 0.565 2
3 David Breen 3 1 0 2 12 15 -3 0 0 0 0.444 1
4 Andre Gouws 3 0 0 3 8 18 -10 0 0 0 0.308 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sullivan Clark 3 3 0 0 18 2 16 0 0 0 0.9 3
2 brett foster 3 1 0 2 13 15 -2 0 0 0 0.464 1
3 Zavier Gantley 3 1 0 2 9 14 -5 0 0 0 0.391 1
4 Douglas Robert Mackay 3 1 0 2 8 17 -9 0 0 0 0.32 1
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Robin Flynn 3 3 0 0 18 7 11 0 0 0 0.72 3
2 Aaron Shaw 3 2 0 1 16 15 1 0 0 0 0.516 2
3 Dale Brannigan 3 1 0 2 11 15 -4 0 0 0 0.423 1
4 Vishal Kathuria 3 0 0 3 10 18 -8 0 0 0 0.357 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mark Chiu 3 3 0 0 18 8 10 0 0 0 0.692 3
2 Maher Hatab 3 1 0 2 14 17 -3 0 0 0 0.452 1
3 Ian Davis 3 1 0 2 14 17 -3 0 0 0 0.452 1
4 Michael Duffin 3 1 0 2 13 17 -4 0 0 0 0.433 1
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Lee Martin Rudolph 3 3 0 0 18 4 14 0 0 0 0.818 3
2 JT Flogdell 3 1 0 2 12 14 -2 0 0 0 0.462 1
3 Aaron Gantley 3 1 0 2 10 16 -6 0 0 0 0.385 1
4 Michael Hopster 3 1 0 2 10 16 -6 0 0 0 0.385 1
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 William An 3 3 0 0 18 8 10 0 0 0 0.692 3
2 Joe Wen 3 2 0 1 17 8 9 0 0 0 0.68 2
3 Aman Nayyar 3 1 0 2 10 15 -5 0 0 0 0.4 1
4 Cooper McInnes 3 0 0 3 4 18 -14 0 0 0 0.182 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1-A   
New Zealand
Toan Nguyen
Bangladesh
Fathum Khan
Sat 10:18  Table 3
2-A   
New Zealand
Lenny Kantamneni
New Zealand
Jonathan Taylor
Sat 10:18  Table 12
3-B   
New Zealand
Lee Jones
New Zealand
Ben Taupau
Sat 10:18  Table 5
4-B   
New Zealand
Dominic Mareko
Australia
Jason Robottom
Sat 11:00  Table 8
5-C   
New Zealand
Pauly Te Whata Goldthorpe
New Zealand
Andre Gouws
Sat 10:18  Table 4
6-C   
New Zealand
David Breen
England
Stephen Boyle
Sat 10:18  Table 2
7-D   
New Zealand
Sullivan Clark
Douglas Robert Mackay
Sat 10:19  Table 11
8-D   
New Zealand
brett foster
New Zealand
Zavier Gantley
Sat 10:19  Table 6
9-E   
United Kingdom
Robin Flynn
Scotland
Dale Brannigan
Sat 10:19  Table 1
10-E   
India
Vishal Kathuria
New Zealand
Aaron Shaw
Sat 10:19  Table 7
11-F   
Taiwan
Mark Chiu
New Zealand
Michael Duffin
Sat 11:00  Table 9
12-F   
New Zealand
Maher Hatab
United Kingdom
Ian Davis
Sat 11:05  Table 11
13-G   
New Zealand
Aaron Gantley
New Zealand
Lee Martin Rudolph
Sat 11:06  Table 12
14-G   
New Zealand
JT Flogdell
New Zealand
Michael Hopster
Sat 11:07  Table 4
15-H   
New Zealand
Aman Nayyar
New Zealand
Cooper McInnes
Sat 11:27  Table 3
16-H   
China
Joe Wen
New Zealand
William An
Sat 11:32  Table 2

Round 2

Race to 6
17-A   
New Zealand
Toan Nguyen
New Zealand
Jonathan Taylor
Sat 11:32  Table 5
18-A   
Bangladesh
Fathum Khan
New Zealand
Lenny Kantamneni
Sat 11:43  Table 7
19-B   
New Zealand
Lee Jones
Australia
Jason Robottom
Sat 12:32  Table 3
20-B   
New Zealand
Ben Taupau
New Zealand
Dominic Mareko
Sat 12:27  Table 5
21-C   
New Zealand
Pauly Te Whata Goldthorpe
England
Stephen Boyle
Sat 11:47  Table 12
22-C   
New Zealand
Andre Gouws
New Zealand
David Breen
Sat 11:47  Table 10
23-D   
New Zealand
Sullivan Clark
New Zealand
Zavier Gantley
Sat 11:47  Table 9
24-D   
Douglas Robert Mackay
New Zealand
brett foster
Sat 12:32  Table 8
25-E   
United Kingdom
Robin Flynn
New Zealand
Aaron Shaw
Sat 11:53  Table 6
26-E   
Scotland
Dale Brannigan
India
Vishal Kathuria
Sat 12:32  Table 4
27-F   
Taiwan
Mark Chiu
United Kingdom
Ian Davis
Sat 12:31  Table 12
28-F   
New Zealand
Michael Duffin
New Zealand
Maher Hatab
Sat 12:33  Table 11
29-G   
New Zealand
Aaron Gantley
New Zealand
Michael Hopster
Sat 12:34  Table 9
30-G   
New Zealand
Lee Martin Rudolph
New Zealand
JT Flogdell
Sat 12:41  Table 1
31-H   
New Zealand
Aman Nayyar
New Zealand
William An
Sat 12:53  Table 4
32-H   
New Zealand
Cooper McInnes
China
Joe Wen
Sat 13:05  Table 10

Round 3

Race to 6
33-A   
New Zealand
Toan Nguyen
New Zealand
Lenny Kantamneni
Sat 13:18  Table 3
34-A   
New Zealand
Jonathan Taylor
Bangladesh
Fathum Khan
Sat 12:49  Table 2
35-B   
New Zealand
Lee Jones
New Zealand
Dominic Mareko
Sat 13:20  Table 3
36-B   
Australia
Jason Robottom
New Zealand
Ben Taupau
Sat 13:25  Table 8
37-C   
New Zealand
Pauly Te Whata Goldthorpe
New Zealand
David Breen
Sat 13:07  Table 6
38-C   
England
Stephen Boyle
New Zealand
Andre Gouws
Sat 13:43  Table 5
39-D   
New Zealand
Sullivan Clark
New Zealand
brett foster
Sat 13:46  Table 9
40-D   
New Zealand
Zavier Gantley
Douglas Robert Mackay
Sat 14:01  Table 6
41-E   
United Kingdom
Robin Flynn
India
Vishal Kathuria
Sat 14:37  Table 12
42-E   
New Zealand
Aaron Shaw
Scotland
Dale Brannigan
Sat 13:35  Table 7
43-F   
Taiwan
Mark Chiu
New Zealand
Maher Hatab
Sat 14:41  Table 10
44-F   
United Kingdom
Ian Davis
New Zealand
Michael Duffin
Sat 14:41  Table 11
45-G   
New Zealand
Aaron Gantley
New Zealand
JT Flogdell
Sat 13:39  Table 4
46-G   
New Zealand
Michael Hopster
New Zealand
Lee Martin Rudolph
Sat 13:43  Table 2
47-H   
New Zealand
Aman Nayyar
China
Joe Wen
Sat 13:49  Table 11
48-H   
New Zealand
William An
New Zealand
Cooper McInnes
Sat 13:45  Table 10

Last sixteen

Race to 7
49   
New Zealand
Toan Nguyen
New Zealand
Lee Jones
Sun 10:42  Table 12
50   
New Zealand
Lenny Kantamneni
New Zealand
Dominic Mareko
Sun 10:43  Table 10
51   
England
Stephen Boyle
New Zealand
brett foster
Sun 10:43  Table 5
52   
New Zealand
Pauly Te Whata Goldthorpe
New Zealand
Sullivan Clark
Sun 10:43  Table 6
53   
United Kingdom
Robin Flynn
New Zealand
Maher Hatab
Sun 10:43  Table 7
54   
New Zealand
Aaron Shaw
Taiwan
Mark Chiu
Sun 10:43  Table 9
55   
New Zealand
Lee Martin Rudolph
China
Joe Wen
Sun 10:43  Table 8
56   
New Zealand
JT Flogdell
New Zealand
William An
Sun 10:43  Table 11

Quarter final

Race to 7
57   
New Zealand
Toan Nguyen
New Zealand
Dominic Mareko
Sun 12:18  Table 11
58   
England
Stephen Boyle
New Zealand
Sullivan Clark
Sun 11:42  Table 8
59   
United Kingdom
Robin Flynn
Taiwan
Mark Chiu
Sun 11:31  Table 11
60   
New Zealand
Lee Martin Rudolph
New Zealand
William An
Sun 11:37  Table 7

Semi final

Race to 8
61   
New Zealand
Toan Nguyen
England
Stephen Boyle
Sun 14:03 
62   
Taiwan
Mark Chiu
New Zealand
William An
Sun 14:03  Table 11

Final

Race to 9
63   
New Zealand
Toan Nguyen
Taiwan
Mark Chiu
Sun 15:13  Table 12

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment