Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 8, 2020

2020 Auckland Regional 10-Ball Championship - Men's Event

10-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Molrudee Kasemchaiyanan
New Zealand Pool Association
7 (6/1) 56 (38/18)
68%
120
2 Matt Edwards
New Zealand Pool Association
7 (6/1) 59 (38/21)
64%
90
3 Chiung Hao(Mark) Chiu
6 (5/1) 40 (27/13)
68%
70
3 Robin ‘Scouser’ Flynn
6 (4/2) 40 (26/14)
65%
70
5 Aaron Gantley
New Zealand Pool Association
5 (4/1) 38 (22/16)
58%
40
5 Raymond Sayo
5 (3/2) 35 (20/15)
57%
40
5 Vishal Kathuria
5 (3/2) 32 (17/15)
53%
40
5 Vinnie Adams
5 (3/2) 36 (18/18)
50%
40
9 Aaron Shaw
4 (2/2) 31 (15/16)
48%
25
Show more
9 Toan Nguyen
New Zealand Pool Association
4 (2/2) 28 (16/12)
57%
25
9 Greg Croudis
4 (3/1) 31 (17/14)
55%
25
9 Lee Jones
3 (1/2) 23 (9/14)
39%
25
9 Sullivan Clark
4 (3/1) 28 (18/10)
64%
25
9 Lucinda Rawson
3 (2/1) 23 (11/12)
48%
25
9 William An
4 (3/1) 27 (17/10)
63%
25
9 Tony de Fontenay
4 (2/2) 27 (15/12)
56%
25
17 David Breen
3 (1/2) 21 (9/12)
43%
10
17 Connie Adams
3 (1/2) 18 (5/13)
28%
10
17 Fathum Khan
3 (1/2) 22 (9/13)
41%
10
17 Henry Nguyen
New Zealand Pool Association
3 (2/1) 21 (12/9)
57%
10
17 brett foster
3 (1/2) 20 (7/13)
35%
10
17 Alyxandra Jones
3 (1/2) 21 (8/13)
38%
10
17 Kashyap Choudhary
3 (1/2) 21 (8/13)
38%
10
24 Steven Brockbank
3 (0/3) 22 (7/15)
32%
10
24 Shaun Kular
3 (0/3) 23 (8/15)
35%
10
24 Aman Nayyar
3 (0/3) 23 (8/15)
35%
10
24 Zavier Gantley
New Zealand Pool Association
3 (0/3) 16 (1/15)
6%
10
24 Jason Robottom
3 (0/3) 22 (7/15)
32%
10
24 Douglas Robert Mackay
2 (0/2) 18 (8/10)
44%
10
24 Ben Taupau
3 (0/3) 20 (5/15)
25%
10
24 Michael Duffin
3 (0/3) 20 (5/15)
25%
10
Entry deadline Mar 6, 2020, 2:15 AM (local time)
Starts Mar 8, 2020, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (32 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings North Island Men's Rankings
Organizer New Zealand Pool Association
Contact Duncan Wu (duncan.wu@nzpa.org, +64210783571) and John MacMillan (john.macmillan@nzpa.org)
More info
2020 Auckland Regional 10-Ball Championship Men's Event
WPA 10-Ball Rules
Playing on 9ft International Pool Table
Hosted by the API
Entry Fee: $45 adult, $25 Junior (includes $5 transaction fees)
All players need to be current member of the API to play this event.
Please make sure you arrive before the match - for registration!
Bar will open from 9:30am on Saturday.
For Sunday please check the draw after section play is completed.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Greg Croudis 3 3 0 0 15 9 6 0 0 0 0.625 3
2 Toan Nguyen 3 2 0 1 12 7 5 0 0 0 0.632 2
3 Fathum Khan 3 1 0 2 9 13 -4 0 0 0 0.409 1
4 Shaun Kular 3 0 0 3 8 15 -7 0 0 0 0.348 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Matt Edwards 3 3 0 0 15 5 10 0 0 0 0.75 3
2 Raymond Sayo 3 2 0 1 11 7 4 0 0 0 0.611 2
3 brett foster 3 1 0 2 7 13 -6 0 0 0 0.35 1
4 Jason Robottom 3 0 0 3 7 15 -8 0 0 0 0.318 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Chiung Hao(Mark) Chiu 3 3 0 0 15 6 9 0 0 0 0.714 3
2 Vinnie Adams 3 2 0 1 13 9 4 0 0 0 0.591 2
3 David Breen 3 1 0 2 9 12 -3 0 0 0 0.429 1
4 Michael Duffin 3 0 0 3 5 15 -10 0 0 0 0.25 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sullivan Clark 3 3 0 0 15 5 10 0 0 0 0.75 3
2 Aaron Shaw 3 2 0 1 14 11 3 0 0 0 0.56 2
3 Kashyap Choudhary 3 1 0 2 8 13 -5 0 0 0 0.381 1
4 Steven Brockbank 3 0 0 3 7 15 -8 0 0 0 0.318 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Robin ‘Scouser’ Flynn 3 2 0 1 14 7 7 0 0 0 0.667 2
2 Vishal Kathuria 3 2 0 1 12 8 4 0 0 0 0.6 2
3 Henry Nguyen 3 2 0 1 12 9 3 0 0 0 0.571 2
4 Zavier Gantley 3 0 0 3 1 15 -14 0 0 0 0.063 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Lucinda Rawson 2 2 0 0 10 7 3 0 0 0 0.588 2
2 Lee Jones 2 1 0 1 8 9 -1 0 0 0 0.471 1
3 Pauly Te Whata Goldthorpe 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Douglas Robert Mackay 2 0 0 2 8 10 -2 0 0 0 0.444 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Aaron Gantley 3 3 0 0 15 7 8 0 0 0 0.682 3
2 Molrudee Kasemchaiyanan 3 2 0 1 14 7 7 0 0 0 0.667 2
3 Alyxandra Jones 3 1 0 2 8 13 -5 0 0 0 0.381 1
4 Ben Taupau 3 0 0 3 5 15 -10 0 0 0 0.25 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 William An 3 3 0 0 15 5 10 0 0 0 0.75 3
2 Tony de Fontenay 3 2 0 1 12 7 5 0 0 0 0.632 2
3 Connie Adams 3 1 0 2 5 13 -8 0 0 0 0.278 1
4 Aman Nayyar 3 0 0 3 8 15 -7 0 0 0 0.348 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
New Zealand
Toan Nguyen
New Zealand
Greg Croudis
Sun 10:30  Table 1
2-A   
Bangladesh
Fathum Khan
England
Shaun Kular
Sun 10:30  Table 3
3-B   
New Zealand
Matt Edwards
New Zealand
brett foster
Sun 10:30  Table 2
4-B   
Philippines
Raymond Sayo
Australia
Jason Robottom
Sun 10:30  Table 4
5-C   
Taiwan
Chiung Hao(Mark) Chiu
New Zealand
Vinnie Adams
Sun 10:30  Table 6
6-C   
New Zealand
David Breen
New Zealand
Michael Duffin
Sun 10:30  Table 5
7-D   
New Zealand
Sullivan Clark
New Zealand
Steven Brockbank
Sun 10:30  Table 7
8-D   
New Zealand
Kashyap Choudhary
New Zealand
Aaron Shaw
Sun 10:30  Table 8
9-E   
United Kingdom
Robin ‘Scouser’ Flynn
New Zealand
Zavier Gantley
Sun 10:30  Table 9
10-E   
New Zealand
Henry Nguyen
India
Vishal Kathuria
Sun 10:30  Table 10
11-F   
New Zealand
Pauly Te Whata Goldthorpe
Douglas Robert Mackay
Sun 10:30  Table 11
12-F   
New Zealand
Lee Jones
New Zealand
Lucinda Rawson
Sun 10:30  Table 12
13-G   
New Zealand
Molrudee Kasemchaiyanan
New Zealand
Ben Taupau
Sun 11:06  Table 7
14-G   
New Zealand
Aaron Gantley
New Zealand
Alyxandra Jones
Sun 10:48  Table 11
15-H   
New Zealand
Aman Nayyar
New Zealand
Connie Adams
Sun 11:06  Table 2
16-H   
New Zealand
William An
Tony de Fontenay
Sun 10:48  Table 9

Round 2

Race to 5
17-A   
New Zealand
Toan Nguyen
England
Shaun Kular
Sun 11:26  Table 12
18-A   
New Zealand
Greg Croudis
Bangladesh
Fathum Khan
Sun 11:30  Table 8
19-B   
New Zealand
Matt Edwards
Australia
Jason Robottom
Sun 11:12  Table 10
20-B   
New Zealand
brett foster
Philippines
Raymond Sayo
Sun 11:15  Table 11
21-C   
Taiwan
Chiung Hao(Mark) Chiu
New Zealand
Michael Duffin
Sun 11:53  Table 2
22-C   
New Zealand
Vinnie Adams
New Zealand
David Breen
Sun 11:50  Table 11
23-D   
New Zealand
Sullivan Clark
New Zealand
Aaron Shaw
Sun 11:28  Table 5
24-D   
New Zealand
Steven Brockbank
New Zealand
Kashyap Choudhary
Sun 11:28  Table 6
25-E   
United Kingdom
Robin ‘Scouser’ Flynn
India
Vishal Kathuria
Sun 11:09  Table 4
26-E   
New Zealand
Zavier Gantley
New Zealand
Henry Nguyen
Sun 11:16  Table 1
27-F   
New Zealand
Pauly Te Whata Goldthorpe
New Zealand
Lucinda Rawson
 
28-F   
Douglas Robert Mackay
New Zealand
Lee Jones
Sun 11:22  Table 3
29-G   
New Zealand
Molrudee Kasemchaiyanan
New Zealand
Alyxandra Jones
Sun 11:56  Table 9
30-G   
New Zealand
Ben Taupau
New Zealand
Aaron Gantley
Sun 11:59  Table 1
31-H   
New Zealand
Aman Nayyar
Tony de Fontenay
Sun 11:58  Table 4
32-H   
New Zealand
Connie Adams
New Zealand
William An
Sun 12:04  Table 10

Round 3

Race to 5
33-A   
New Zealand
Toan Nguyen
Bangladesh
Fathum Khan
Sun 12:30  Table 2
34-A   
England
Shaun Kular
New Zealand
Greg Croudis
Sun 12:39  Table 3
35-B   
New Zealand
Matt Edwards
Philippines
Raymond Sayo
Sun 12:49  Table 11
36-B   
Australia
Jason Robottom
New Zealand
brett foster
Sun 12:08  Table 7
37-C   
Taiwan
Chiung Hao(Mark) Chiu
New Zealand
David Breen
Sun 12:51  Table 1
38-C   
New Zealand
Michael Duffin
New Zealand
Vinnie Adams
Sun 12:49  Table 9
39-D   
New Zealand
Sullivan Clark
New Zealand
Kashyap Choudhary
Sun 13:24  Table 12
40-D   
New Zealand
Aaron Shaw
New Zealand
Steven Brockbank
Sun 13:08  Table 6
41-E   
United Kingdom
Robin ‘Scouser’ Flynn
New Zealand
Henry Nguyen
Sun 12:23  Table 12
42-E   
India
Vishal Kathuria
New Zealand
Zavier Gantley
Sun 12:28  Table 8
43-F   
New Zealand
Pauly Te Whata Goldthorpe
New Zealand
Lee Jones
 
44-F   
New Zealand
Lucinda Rawson
Douglas Robert Mackay
Sun 13:11  Table 8
45-G   
New Zealand
Molrudee Kasemchaiyanan
New Zealand
Aaron Gantley
Sun 13:12  Table 2
46-G   
New Zealand
Alyxandra Jones
New Zealand
Ben Taupau
Sun 12:44  Table 10
47-H   
New Zealand
Aman Nayyar
New Zealand
William An
Sun 12:52  Table 4
48-H   
Tony de Fontenay
New Zealand
Connie Adams
Sun 13:03  Table 5

Last sixteen

Race to 5
49   
New Zealand
Greg Croudis
Philippines
Raymond Sayo
Sun 15:18 
50   
New Zealand
Toan Nguyen
New Zealand
Matt Edwards
Sun 15:04  Table 12
51   
Taiwan
Chiung Hao(Mark) Chiu
New Zealand
Aaron Shaw
Sun 15:05  Table 10
52   
New Zealand
Vinnie Adams
New Zealand
Sullivan Clark
Sun 15:05  Table 3
53   
United Kingdom
Robin ‘Scouser’ Flynn
New Zealand
Lee Jones
Sun 15:05  Table 11
54   
India
Vishal Kathuria
New Zealand
Lucinda Rawson
Sun 15:05  Table 9
55   
New Zealand
Aaron Gantley
Tony de Fontenay
Sun 15:05  Table 7
56   
New Zealand
Molrudee Kasemchaiyanan
New Zealand
William An
Sun 15:05  Table 6

Quarter final

Race to 6
57   
Philippines
Raymond Sayo
New Zealand
Matt Edwards
Sun 15:55  Table 12
58   
Taiwan
Chiung Hao(Mark) Chiu
New Zealand
Vinnie Adams
Sun 15:55  Table 11
59   
United Kingdom
Robin ‘Scouser’ Flynn
India
Vishal Kathuria
Sun 15:55  Table 10
60   
New Zealand
Aaron Gantley
New Zealand
Molrudee Kasemchaiyanan
Sun 16:22  Table 9

Semi final

Race to 6
61   
New Zealand
Matt Edwards
Taiwan
Chiung Hao(Mark) Chiu
Sun 18:26 
62   
United Kingdom
Robin ‘Scouser’ Flynn
New Zealand
Molrudee Kasemchaiyanan
Sun 18:26 

Final

Race to 7
63   
New Zealand
Matt Edwards
New Zealand
Molrudee Kasemchaiyanan
Sun 18:31  Table 12

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment