Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 3 - October 4, 2020

2020 - Dansk Pool Tour - ELITE - Aalborg

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Andreas Madsen
7 (7/0) 61 (45/16)
74%
1000
2 Daniel Kandi
6 (5/1) 47 (35/12)
74%
800
3 Jesper Schmidt
5 (4/1) 48 (29/19)
60%
680
3 Lasse Buhl
5 (3/2) 47 (24/23)
51%
680
5 Alan Conway
4 (3/1) 38 (24/14)
63%
579
5 Stanislav Stanev
6 (4/2) 53 (27/26)
51%
579
5 Jesper Vestergaard Nielsen
4 (3/1) 38 (23/15)
61%
579
5 Joel Rosenfeldt
5 (3/2) 40 (22/18)
55%
579
9 Lars Tolbod
4 (1/3) 36 (16/20)
44%
345
Show more
9 Adib Issa
4 (2/2) 33 (14/19)
42%
345
17 Andreas Steen Bønnelykke
3 (1/2) 27 (14/13)
52%
170
17 Theis Magle
3 (1/2) 21 (9/12)
43%
170
17 Kim Bing Sandhøj
3 (1/2) 26 (11/15)
42%
170
17 Christian Choi Sikivat Hansen
3 (1/2) 26 (9/17)
35%
170
17 Rene Bak
4 (2/2) 34 (20/14)
59%
170
22 Søren Hartner Terp
3 (0/3) 28 (10/18)
36%
136
22 William Damkjer Buhl
4 (1/3) 31 (8/23)
26%
136
22 Helene Krogsgaard Mikkelsen
3 (0/3) 20 (2/18)
10%
136
22 Kar Shing Cheng
3 (1/2) 29 (12/17)
41%
136
22 Kevin Christiansen
3 (0/3) 23 (5/18)
22%
136
27 Martin Larsen
4 (0/4) 36 (12/24)
33%
110
Entry deadline Sep 30, 2020, 8:00 PM (local time)
Starts Oct 3, 2020, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (21 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Organizer DDBU
Contact Flemming Lei Andersen and Helene Krogsgaard Mikkelsen (helenekmikkelsen@hotmail.com)
More info
Disciplinen er 9-ball
Race i puljerne er til 6. I enkelt Knock Out sættes dette op til 7.
1+2 fra hver pulje går videre til enkelt KO.
Betaling af tilmelding: https://ddbu.nemtilmeld.dk/73/

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Andreas Madsen 4 4 0 0 24 7 17 0 0 0 0.774 8
2 Stanislav Stanev 4 3 0 1 18 14 4 0 0 0 0.563 6
3 Rene Bak 4 2 0 2 20 14 6 0 0 0 0.588 4
4 William Damkjer Buhl 4 1 0 3 8 23 -15 0 0 0 0.258 2
5 Martin Larsen 4 0 0 4 12 24 -12 0 0 0 0.333 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jesper Vestergaard Nielsen 3 3 0 0 18 8 10 0 0 0 0.692 6
2 Lasse Buhl 3 2 0 1 16 10 6 0 0 0 0.615 4
3 Christian Choi Sikivat Hansen 3 1 0 2 9 17 -8 0 0 0 0.346 2
4 Søren Hartner Terp 3 0 0 3 10 18 -8 0 0 0 0.357 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jesper Schmidt 3 3 0 0 18 7 11 0 0 0 0.72 6
2 Adib Issa 3 2 0 1 13 12 1 0 0 0 0.52 4
3 Andreas Steen Bønnelykke 3 1 0 2 14 13 1 0 0 0 0.519 2
4 Kevin Christiansen 3 0 0 3 5 18 -13 0 0 0 0.217 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Alan Conway 3 3 0 0 18 7 11 0 0 0 0.72 6
2 Lars Tolbod 3 1 0 2 11 13 -2 0 0 0 0.458 2
3 Kim Bing Sandhøj 3 1 0 2 11 15 -4 0 0 0 0.423 2
4 Kar Shing Cheng 3 1 0 2 12 17 -5 0 0 0 0.414 2
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Daniel Kandi 3 3 0 0 18 2 16 0 0 0 0.9 6
2 Joel Rosenfeldt 3 2 0 1 13 10 3 0 0 0 0.565 4
3 Theis Magle 3 1 0 2 9 12 -3 0 0 0 0.429 2
4 Helene Krogsgaard Mikkelsen 3 0 0 3 2 18 -16 0 0 0 0.1 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1-A   
Denmark
Andreas Madsen
Denmark
William Damkjer Buhl
Sat 10:41  Table 1
2-A   
Bulgaria
Stanislav Stanev
Denmark
Martin Larsen
Sat 10:41  Table 2
3-B   
Denmark
Lasse Buhl
Denmark
Christian Choi Sikivat Hansen
Sat 10:41  Table 3
4-B   
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Denmark
Søren Hartner Terp
Sat 10:41  Table 4
5-C   
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Denmark
Kevin Christiansen
Sat 11:18  Table 1
6-C   
Denmark
Jesper Schmidt
Denmark
Adib Issa
Sat 11:42  Table 3
7-D   
Ireland
Alan Conway
Denmark
Lars Tolbod
Sat 11:51  Table 4
8-D   
Norway
Kar Shing Cheng
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Sat 12:01  Table 2
9-E   
Denmark
Daniel Kandi
Denmark
Helene Krogsgaard Mikkelsen
Sat 12:18  Table 1
10-E   
Denmark
Joel Rosenfeldt
Denmark
Theis Magle
Sat 12:33  Table 4

Round 2

Race to 6
11-A   
Denmark
William Damkjer Buhl
Denmark
Martin Larsen
Sat 12:34  Table 3
12-A   
Denmark
Andreas Madsen
Denmark
Rene Bak
Sat 13:05  Table 1
13-B   
Denmark
Lasse Buhl
Denmark
Søren Hartner Terp
Sat 13:15  Table 2
14-B   
Denmark
Christian Choi Sikivat Hansen
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Sat 13:34  Table 4
15-C   
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Denmark
Adib Issa
Sat 14:00  Table 3
16-C   
Denmark
Kevin Christiansen
Denmark
Jesper Schmidt
Sat 14:09  Table 2
17-D   
Ireland
Alan Conway
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Sat 14:25  Table 1
18-D   
Denmark
Lars Tolbod
Norway
Kar Shing Cheng
Sat 14:42  Table 4
19-E   
Denmark
Daniel Kandi
Denmark
Theis Magle
Sat 15:14  Table 3
20-E   
Denmark
Helene Krogsgaard Mikkelsen
Denmark
Joel Rosenfeldt
Sat 15:27  Table 1

Round 3

Race to 6
21-A   
Denmark
Martin Larsen
Denmark
Rene Bak
Sat 15:38  Table 2
22-A   
Denmark
William Damkjer Buhl
Bulgaria
Stanislav Stanev
Sat 15:50  Table 3
23-B   
Denmark
Lasse Buhl
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Sat 15:48  Table 4
24-B   
Denmark
Søren Hartner Terp
Denmark
Christian Choi Sikivat Hansen
Sat 16:13  Table 1
25-C   
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Denmark
Jesper Schmidt
Sat 16:30  Table 2
26-C   
Denmark
Adib Issa
Denmark
Kevin Christiansen
Sat 16:40  Table 3
27-D   
Ireland
Alan Conway
Norway
Kar Shing Cheng
Sat 17:03  Table 4
28-D   
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Denmark
Lars Tolbod
Sat 17:38  Table 1
29-E   
Denmark
Daniel Kandi
Denmark
Joel Rosenfeldt
Sat 17:43  Table 3
30-E   
Denmark
Theis Magle
Denmark
Helene Krogsgaard Mikkelsen
Sat 18:04  Table 4

Round 4

Race to 6
31-A   
Denmark
Rene Bak
Bulgaria
Stanislav Stanev
Sat 18:31  Table 2
32-A   
Denmark
Martin Larsen
Denmark
Andreas Madsen
Sat 18:21  Table 3

Round 5

Race to 6
33-A   
Bulgaria
Stanislav Stanev
Denmark
Andreas Madsen
Sat 14:53  Table 2
34-A   
Denmark
Rene Bak
Denmark
William Damkjer Buhl
Sat 17:30  Table 2

Last sixteen

Race to 7
35   
Denmark
Andreas Madsen
Walk Over
 
36   
Denmark
Lars Tolbod
Bulgaria
Stanislav Stanev
Sat 20:14  Table 3
37   
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Walk Over
 
38   
Denmark
Jesper Schmidt
Walk Over
 
39   
Ireland
Alan Conway
Walk Over
 
40   
Denmark
Lasse Buhl
Walk Over
 
41   
Denmark
Joel Rosenfeldt
Denmark
Adib Issa
Sat 20:14  Table 1
42   
Denmark
Daniel Kandi
Walk Over
 

Quarter final

Race to 7
43   
Denmark
Andreas Madsen
Bulgaria
Stanislav Stanev
Sun 09:57  Table 1
44   
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Denmark
Jesper Schmidt
Sun 09:57  Table 2
45   
Ireland
Alan Conway
Denmark
Lasse Buhl
Sun 09:57  Table 3
46   
Denmark
Joel Rosenfeldt
Denmark
Daniel Kandi
Sun 09:57  Table 4

Semi final

Race to 7
47   
Denmark
Andreas Madsen
Denmark
Jesper Schmidt
Sun 11:27  Table 3
48   
Denmark
Lasse Buhl
Denmark
Daniel Kandi
Sun 11:30  Table 1

Final

Race to 7
49   
Denmark
Andreas Madsen
Denmark
Daniel Kandi
Sun 13:30  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment