Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 3, 2021

1er Tournoi régional mixte D1 Lyonnais

Blackball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 ALI GUNES
6 (6/0) 31 (23/8)
74%
200
2 Sebastien Potiquet
6 (5/1) 31 (20/11)
65%
180
3 Aziz Tebbani
6 (4/2) 29 (17/12)
59%
161
3 Vanessa Chamonaz
5 (4/1) 26 (15/11)
58%
161
5 Jb Jacquier
5 (3/2) 21 (14/7)
67%
143
5 Manuel RUSSO
5 (3/2) 23 (15/8)
65%
143
5 Toufiki Mounir
4 (3/1) 18 (12/6)
67%
143
5 yassine benabdesselam
3 (2/1) 14 (7/7)
50%
143
9 Fabrice Bailly
3 (1/2) 16 (8/8)
50%
126
Show more
9 Nico Sopic
4 (2/2) 15 (7/8)
47%
126
9 Mourad Chair
3 (2/1) 12 (6/6)
50%
126
9 Omar LOBOS
3 (2/1) 13 (7/6)
54%
126
9 UMBERTO CACACE
3 (2/1) 16 (8/8)
50%
126
9 Stéphane Delorme
4 (2/2) 17 (9/8)
53%
126
9 Dylan Lacroix
4 (2/2) 15 (8/7)
53%
126
9 Lounes Mezache
4 (2/2) 17 (8/9)
47%
126
17 Lilian Rolet
2 (0/2) 8 (2/6)
25%
110
17 Chris BRENDEL
3 (1/2) 9 (3/6)
33%
110
17 Delphine Marineau
3 (1/2) 11 (4/7)
36%
110
17 Jean-Francois Decouzon
3 (1/2) 12 (5/7)
42%
110
17 Nath MANDY
2 (0/2) 7 (1/6)
14%
110
17 Lenny Bergnes
3 (1/2) 11 (3/8)
27%
110
17 Katja Drieling
2 (0/2) 6 (0/6)
0%
110
25 Florent Robez
2 (0/2) 8 (2/6)
25%
95
25 cedric Lahaye
2 (0/2) 10 (4/6)
40%
95
25 Valerie Michel
2 (0/2) 8 (2/6)
25%
95
25 Clément BLONDELLE
2 (0/2) 7 (1/6)
14%
95
25 Phoxay Phongsy
2 (0/2) 7 (1/6)
14%
95
25 Tom Blanc
2 (0/2) 6 (0/6)
0%
95
8880 Frederic Padros
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
8880 Sylvain Morel
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline Sep 29, 2021, 11:59 PM (local time)
Starts Oct 3, 2021, 9:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (31 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Organizer Ligue de Billard Auvergne-Rhône-Alpes
More info
A partir des 1/8 de finale: matchs en 4 gagnantes.
Finale en 5.

Au 1/8 de finale, le tirage se règle manuellement.
Cliquez sur « Manuel » et choisissez le bon joueur :
Match 41 : vainqueur du match 33.
Match 42 : vainqueur du match 34.
Match 43 : vainqueur du match 35.
Match 44 : vainqueur du match 36.
Match 45 : vainqueur du match 37.
Match 46 : vainqueur du match 38.
Match 47 : vainqueur du match 39.
Match 48 : vainqueur du match 40.

Arbitres officiels : Potiquet S. , Brendel C. , Chair M. , Chamonaz V.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1   
Morocco
yassine benabdesselam
Walk Over
 
2   
France
Frederic Padros
French Polynesia
Nath MANDY
 
3   
Croatia
Nico Sopic
Jb Jacquier
Sun 09:11  Table 1
4   
Turkey
ALI GUNES
France
Florent Robez
Sun 09:11  Table 2
5   
France
Dylan Lacroix
France
Lenny Bergnes
Sun 09:11  Table 3
6   
UMBERTO CACACE
France
cedric Lahaye
Sun 09:11  Table 4
7   
France
Phoxay Phongsy
France
Omar LOBOS
Sun 09:48  Table 3
8   
France
Lounes Mezache
France
Manuel RUSSO
Sun 09:11  Table 5
9   
France
Sebastien Potiquet
Germany
Katja Drieling
Sun 10:23  Table 1
10   
France
Sylvain Morel
France
Lilian Rolet
 
11   
French Polynesia
Chris BRENDEL
France
Toufiki Mounir
Sun 09:11  Table 6
12   
France
Tom Blanc
France
Aziz Tebbani
Sun 09:53  Table 1
13   
Algeria
Mourad Chair
France
Valerie Michel
Sun 10:03  Table 2
14   
France
Delphine Marineau
France
Shelby Cobra
Sun 10:03  Table 4
15   
France
Fabrice Bailly
France
Clément BLONDELLE
Sun 10:06  Table 6
16   
France
Vanessa Chamonaz
France
Stéphane Delorme
Sun 10:13  Table 5

Winners qualification

Race to 3
17   
Morocco
yassine benabdesselam
R1
French Polynesia
Nath MANDY
Sun 10:51  Table 1
18   
Jb Jacquier
Turkey
ALI GUNES
Sun 10:54  Table 3
19   
France
Dylan Lacroix
UMBERTO CACACE
Sun 11:17  Table 4
20   
France
Omar LOBOS
France
Lounes Mezache
Sun 11:26  Table 5
21   
France
Sebastien Potiquet
France
Lilian Rolet
Sun 11:47  Table 1
22   
France
Toufiki Mounir
France
Aziz Tebbani
Sun 11:41  Table 3
23   
Algeria
Mourad Chair
France
Shelby Cobra
Sun 11:53  Table 6
24   
France
Fabrice Bailly
France
Vanessa Chamonaz
Sun 11:57  Table 4

Loser round 1

Race to 3
25   
Walk Over
Walk Over
 
26   
Croatia
Nico Sopic
France
Florent Robez
Sun 10:59  Table 6
27   
France
Lenny Bergnes
France
cedric Lahaye
Sun 11:11  Table 2
28   
France
Phoxay Phongsy
France
Manuel RUSSO
Sun 11:12  Table 1
29   
Germany
Katja Drieling
Walk Over
 
30   
French Polynesia
Chris BRENDEL
France
Tom Blanc
Sun 12:25  Table 3
31   
France
Valerie Michel
France
Delphine Marineau
Sun 12:20  Table 5
32   
France
Clément BLONDELLE
France
Stéphane Delorme
Sun 11:59  Table 2

Losers qualification

Race to 3
33   
Walk Over
France
Fabrice Bailly
 
34   
Croatia
Nico Sopic
France
Shelby Cobra
Sun 12:53  Table 6
35   
France
Lenny Bergnes
France
Aziz Tebbani
Sun 13:29  Table 1
36   
France
Manuel RUSSO
France
Lilian Rolet
Sun 13:29  Table 4
37   
Germany
Katja Drieling
France
Lounes Mezache
Sun 12:46  Table 2
38   
French Polynesia
Chris BRENDEL
France
Dylan Lacroix
Sun 13:02  Table 3
39   
France
Delphine Marineau
Jb Jacquier
Sun 13:47  Table 3
40   
France
Stéphane Delorme
French Polynesia
Nath MANDY
Sun 13:12  Table 2

Last sixteen

Race to 4
41   
Morocco
yassine benabdesselam
France
Fabrice Bailly
Sun 13:52  Table 1
42   
Turkey
ALI GUNES
R1
Croatia
Nico Sopic
Sun 13:52  Table 6
43   
UMBERTO CACACE
France
Aziz Tebbani
Sun 14:10  Table 5
44   
France
Omar LOBOS
France
Manuel RUSSO
Sun 14:58  Table 5
45   
France
Sebastien Potiquet
France
Lounes Mezache
Sun 15:02  Table 2
46   
France
Toufiki Mounir
France
Dylan Lacroix
Sun 14:16  Table 2
47   
Algeria
Mourad Chair
Jb Jacquier
Sun 14:57  Table 4
48   
France
Vanessa Chamonaz
France
Stéphane Delorme
Sun 14:16  Table 3

Quarter final

Race to 4
49   
Morocco
yassine benabdesselam
Turkey
ALI GUNES
Sun 15:22  Table 1
50   
France
Aziz Tebbani
France
Manuel RUSSO
R1
Sun 16:03  Table 1
51   
France
Sebastien Potiquet
R1
France
Toufiki Mounir
Sun 16:03  Table 2
52   
Jb Jacquier
France
Vanessa Chamonaz
R1
Sun 16:02  Table 3

Semi final

Race to 4
53   
Turkey
ALI GUNES
France
Aziz Tebbani
Sun 17:30  Table 1
54   
France
Sebastien Potiquet
R1
France
Vanessa Chamonaz
Sun 17:30  Table 3

Final

Race to 5
55   
Turkey
ALI GUNES
France
Sebastien Potiquet
Sun 18:36  Table 3

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants