Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 12, 2021

11. BBC Rookie-Turnier

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Holger Hannekum
7 (7/0) 40 (30/10)
75%
2 Thomas Berg
7 (6/1) 40 (26/14)
65%
3 Olaf Schütt
6 (3/3) 38 (22/16)
58%
3 Uwe Neugebauer BBC
6 (3/3) 37 (17/20)
46%
5 Bartosch Paczuski
TheGamblers
5 (2/3) 23 (9/14)
39%
5 Frank Schirner
5 (4/1) 25 (19/6)
76%
5 Hansi Hett
5 (2/3) 28 (12/16)
43%
5 Thomas Hagemann
5 (3/2) 24 (15/9)
63%
9 Ronald Sadowski
4 (2/2) 20 (9/11)
45%
10 Gerd Krawczyk
4 (1/3) 23 (10/13)
43%
10 Ghifar Aldebs
4 (1/3) 24 (9/15)
38%
10 Rainer Mahnke
4 (1/3) 21 (6/15)
29%
13 Corinna Meyer
4 (0/4) 24 (8/16)
33%
13 Andreas Sielaff
4 (1/3) 21 (6/15)
29%
13 Werner Thiemann
4 (1/3) 18 (5/13)
28%
Entry deadline Sep 12, 2021, 11:15 AM (local time)
Starts Sep 12, 2021, 11:15 AM (local time)
Format Round robin (15 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer BBC-Bremen
Contact Ronald Sadowski (TL) (BBC-19@web.de)
More info
Modus:
5 EURO Startgeld,100% Ausschüttung,
9-Ball, Best of 5, Wechselbreak, 9 auf Spot, keine Kitchenrule,
20-er Feld, 4 Gruppen, die besten 8 kommen weiter

Mit dem Rookie Turnier wendet sich der BBC an ambitionierte Hobby- und Vereinsspieler*Innnen mit max. Bezirksliga Niveau und gelegentlichen Ligaeinsätzen.



Corona Hinweis:
es gilt die aktuelle Allgemeinverbindlichkeit der Stadt Bremen und des LSB Bremen.
Es gelten die 3-G Regeln:
Vollständig geimpfte / genesene mit Nachweis, oder Testnachweis (nicht älter als 24 Std.), oder vor Ort Test bei uns am Vereinsheim


Anmeldung:
bbc-19@web.de
Tel.: 0421-51846083

www.bremer-billard-club.de

Änderungen behalten wir uns vor.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Holger Hannekum 4 4 0 0 16 3 13 0 0 0 0.842 4
2 Olaf Schütt 4 2 0 2 14 11 3 0 0 0 0.56 2
3 Uwe Neugebauer BBC 4 2 0 2 11 12 -1 0 0 0 0.478 2
4 Ghifar Aldebs 4 1 0 3 9 15 -6 0 0 0 0.375 1
5 Andreas Sielaff 4 1 0 3 6 15 -9 0 0 0 0.286 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thomas Berg 4 4 0 0 16 5 11 0 0 0 0.762 4
2 Thomas Hagemann 4 3 0 1 13 5 8 0 0 0 0.722 3
3 Hansi Hett 4 2 0 2 10 12 -2 0 0 0 0.455 2
4 Rainer Mahnke 4 1 0 3 6 15 -9 0 0 0 0.286 1
5 Corinna Meyer 4 0 0 4 8 16 -8 0 0 0 0.333 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Frank Schirner 4 4 0 0 16 2 14 0 0 0 0.889 4
2 Bartosch Paczuski 4 2 0 2 9 10 -1 0 0 0 0.474 2
3 Ronald Sadowski 4 2 0 2 9 11 -2 0 0 0 0.45 2
4 Gerd Krawczyk 4 1 0 3 10 13 -3 0 0 0 0.435 1
5 Werner Thiemann 4 1 0 3 5 13 -8 0 0 0 0.278 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Germany
Olaf Schütt
Ghifar Aldebs
Sun 11:24  Table 1
2-A   
Germany
Andreas Sielaff
Germany
Uwe Neugebauer
Sun 11:24  Table 2
3-B   
Germany
Thomas Berg
Germany
Thomas Hagemann
Sun 11:24  Table 3
4-B   
Germany
Rainer Mahnke
Germany
Hansi Hett
Sun 11:24  Table 4
5-C   
Germany
Ronald Sadowski
Germany
Werner Thiemann
Sun 11:24  Table 5
6-C   
Germany
Frank Schirner
Germany
Gerd Krawczyk
Sun 11:24  Table 6

Round 2

Race to 4
7-A   
Ghifar Aldebs
Germany
Uwe Neugebauer
Sun 12:25  Table 1
8-A   
Germany
Olaf Schütt
Germany
Holger Hannekum
Sun 12:30  Table 2
9-B   
Germany
Thomas Hagemann
Germany
Hansi Hett
Sun 12:06  Table 4
10-B   
Germany
Thomas Berg
Germany
Corinna Meyer
Sun 12:00  Table 3
11-C   
Germany
Werner Thiemann
Germany
Gerd Krawczyk
Sun 12:10  Table 6
12-C   
Germany
Ronald Sadowski
Poland
Bartosch Paczuski
Sun 12:03  Table 5

Round 3

Race to 4
13-A   
Germany
Uwe Neugebauer
Germany
Holger Hannekum
Sun 13:29  Table 1
14-A   
Ghifar Aldebs
Germany
Andreas Sielaff
Sun 13:22  Table 4
15-B   
Germany
Hansi Hett
Germany
Corinna Meyer
Sun 12:49  Table 3
16-B   
Germany
Thomas Hagemann
Germany
Rainer Mahnke
Sun 12:44  Table 4
17-C   
Germany
Gerd Krawczyk
Poland
Bartosch Paczuski
Sun 13:34  Table 6
18-C   
Germany
Werner Thiemann
Germany
Frank Schirner
Sun 13:16  Table 5

Round 4

Race to 4
19-A   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Andreas Sielaff
Sun 15:03  Table 4
20-A   
Germany
Uwe Neugebauer
Germany
Olaf Schütt
Sun 14:20  Table 1
21-B   
Germany
Corinna Meyer
Germany
Rainer Mahnke
Sun 14:01  Table 3
22-B   
Germany
Hansi Hett
Germany
Thomas Berg
Sun 14:01  Table 2
23-C   
Poland
Bartosch Paczuski
Germany
Frank Schirner
Sun 12:36  Table 5
24-C   
Germany
Gerd Krawczyk
Germany
Ronald Sadowski
Sun 12:51  Table 6

Round 5

Race to 4
25-A   
Germany
Andreas Sielaff
Germany
Olaf Schütt
Sun 15:30  Table 4
26-A   
Germany
Holger Hannekum
Ghifar Aldebs
Sun 14:34  Table 4
27-B   
Germany
Rainer Mahnke
Germany
Thomas Berg
Sun 13:24  Table 2
28-B   
Germany
Corinna Meyer
Germany
Thomas Hagemann
Sun 15:02  Table 3
29-C   
Germany
Frank Schirner
Germany
Ronald Sadowski
Sun 13:51  Table 5
30-C   
Poland
Bartosch Paczuski
Germany
Werner Thiemann
Sun 14:18  Table 6

Quarter final

Race to 4
31   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Hansi Hett
Sun 15:59  Table 1
32   
Poland
Bartosch Paczuski
Germany
Olaf Schütt
Sun 15:59  Table 3
33   
Germany
Thomas Berg
Germany
Thomas Hagemann
Sun 15:59  Table 2
34   
Germany
Uwe Neugebauer
Germany
Frank Schirner
Sun 15:59  Table 5

Semi final

Race to 5
35   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Olaf Schütt
Sun 16:52  Table 1
36   
Germany
Thomas Berg
Germany
Uwe Neugebauer
Sun 16:57  Table 5

Final

Race to 5
37   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Thomas Berg
Sun 17:52  Table 5

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants