Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 21, 2019

1. Oster Cup Block D

Multiball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Thorben Brunnen
5 (4/1) 47 (24/23)
51%
1 Ramin Khalili
5 (4/1) 42 (28/14)
67%
1 Benjamin Wanous
5 (5/0) 45 (30/15)
67%
1 Mike Evers
5 (5/0) 43 (30/13)
70%
5 Puria Mosane
BSG Hannover
5 (4/1) 44 (28/16)
64%
5 Marc Wolff
5 (3/2) 39 (25/14)
64%
5 Damian Ziuber
5 (4/1) 40 (27/13)
68%
5 Justin Dolling
5 (4/1) 41 (29/12)
71%
9 Bircan Cakir
5 (3/2) 45 (26/19)
58%
Show more
9 Engin Niron
5 (2/3) 48 (24/24)
50%
9 Nevzat Budak
5 (3/2) 45 (26/19)
58%
9 Günter Noak
5 (3/2) 43 (25/18)
58%
13 Birgit Heidorn
BSG Hannover
5 (2/3) 39 (14/25)
36%
13 Christoph Henke
5 (2/3) 40 (16/24)
40%
13 Nino Andreuzzi
5 (3/2) 43 (24/19)
56%
13 Kai Burkhardt
5 (2/3) 41 (21/20)
51%
17 Heiko Harries
5 (1/4) 43 (16/27)
37%
17 Armin Hey
5 (1/4) 43 (14/29)
33%
17 Andi Piatack
5 (2/3) 39 (15/24)
38%
17 Nino Grimaldi
5 (1/4) 48 (19/29)
40%
21 Jan Michaelis
5 (1/4) 41 (14/27)
34%
21 Ibrahim Yildiz
5 (0/5) 45 (15/30)
33%
21 Angelo Santangelo
5 (0/5) 35 (5/30)
14%
21 Mehrdad Sangani
5 (1/4) 45 (17/28)
38%
Entry deadline Apr 22, 2019, 12:00 AM (local time)
Starts Apr 21, 2019, 5:00 PM (local time)
Format Round robin (24 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode nach STO
Organizer BC Queens Player e. V.
Contact Tomas Roth (queensplayer2013@gmail.com, 0163 2924176)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mike Evers 5 5 0 0 30 13 17 0 0 0 0.698 5
2 Justin Dolling 5 4 0 1 29 12 17 0 0 0 0.707 4
3 Bircan Cakir 5 3 0 2 26 19 7 0 0 0 0.578 3
4 Birgit Heidorn 5 2 0 3 14 25 -11 0 0 0 0.359 2
5 Armin Hey 5 1 0 4 14 29 -15 0 0 0 0.326 1
6 Ibrahim Yildiz 5 0 0 5 15 30 -15 0 0 0 0.333 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ramin Khalili 5 4 0 1 28 14 14 0 0 0 0.667 4
2 Puria Mosane 5 4 0 1 28 16 12 0 0 0 0.636 4
3 Günter Noak 5 3 0 2 25 18 7 0 0 0 0.581 3
4 Kai Burkhardt 5 2 0 3 21 20 1 0 0 0 0.512 2
5 Andi Piatack 5 2 0 3 15 24 -9 1 0 0 0.385 2
6 Angelo Santangelo 5 0 0 5 5 30 -25 0 0 0 0.143 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Benjamin Wanous 5 5 0 0 30 15 15 0 0 0 0.667 5
2 Damian Ziuber 5 4 0 1 27 13 14 0 0 0 0.675 4
3 Engin Niron 5 2 0 3 24 24 0 0 0 0 0.5 2
4 Christoph Henke 5 2 0 3 16 24 -8 0 0 0 0.4 2
5 Nino Grimaldi 5 1 0 4 19 29 -10 0 0 0 0.396 1
6 Mehrdad Sangani 5 1 0 4 17 28 -11 0 0 0 0.378 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thorben Brunnen 5 4 0 1 24 23 1 0 0 0 0.511 4
2 Marc Wolff 5 3 0 2 25 14 11 0 0 0 0.641 3
3 Nevzat Budak 5 3 0 2 26 19 7 0 0 0 0.578 3
4 Nino Andreuzzi 5 3 0 2 24 19 5 1 0 0 0.558 3
5 Heiko Harries 5 1 0 4 16 27 -11 1 0 0 0.372 1
6 Jan Michaelis 5 1 0 4 14 27 -13 0 0 0 0.341 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1-A   
Turkey
Bircan Cakir
Germany
Ibrahim Yildiz
Sun 17:46  Table 1
2-A   
Germany
Justin Dolling
Germany
Birgit Heidorn
Sun 17:46  Table 2
3-A   
Germany
Armin Hey
Germany
Mike Evers
Sun 17:46  Table 3
4-B   
Germany
Ramin Khalili
Germany
Andi Piatack
R1
Sun 17:46  Table 4
5-B   
Germany
Kai Burkhardt
Iran
Puria Mosane-Razawi
Sun 17:46  Table 5
6-B   
Germany
Angelo Santangelo
Germany
Günter Noak
Sun 17:46  Table 6
7-C   
Turkey
Engin Niron
Germany
Mehrdad Sangani
Sun 17:47  Table 7
8-C   
Germany
Damian Ziuber
Germany
Christoph Henke
Sun 17:47  Table 8
9-C   
Germany
Benjamin Wanous
Germany
Nino Grimaldi
Sun 17:47  Table 9
10-D   
Germany
Marc Wolff
Germany
Jan Michaelis
Sun 17:47  Table 10
11-D   
Germany
Nino Andreuzzi
Germany
Heiko Harries
R1
Sun 17:47  Table 11
12-D   
Germany
Thorben Brunnen
Turkey
Nevzat Budak
Sun 17:47  Table 12

Round 2

Race to 6
13-A   
Turkey
Bircan Cakir
Germany
Birgit Heidorn
Sun 18:52  Table 11
14-A   
Germany
Ibrahim Yildiz
Germany
Mike Evers
Sun 18:52  Table 10
15-A   
Germany
Justin Dolling
Germany
Armin Hey
Sun 18:53  Table 8
16-B   
Germany
Ramin Khalili
Iran
Puria Mosane-Razawi
Sun 19:17  Table 12
17-B   
Germany
Andi Piatack
Germany
Günter Noak
Sun 19:17  Table 4
18-B   
Germany
Kai Burkhardt
Germany
Angelo Santangelo
Sun 18:53  Table 1
19-C   
Turkey
Engin Niron
Germany
Christoph Henke
Sun 18:54  Table 2
20-C   
Germany
Mehrdad Sangani
Germany
Nino Grimaldi
Sun 18:56  Table 6
21-C   
Germany
Damian Ziuber
Germany
Benjamin Wanous
Sun 18:56  Table 3
22-D   
Germany
Marc Wolff
Germany
Heiko Harries
Sun 18:54  Table 7
23-D   
Germany
Jan Michaelis
Turkey
Nevzat Budak
Sun 19:08  Table 5
24-D   
Germany
Nino Andreuzzi
Germany
Thorben Brunnen
Sun 19:11  Table 9

Round 3

Race to 6
25-A   
Turkey
Bircan Cakir
Germany
Mike Evers
Sun 20:00  Table 10
26-A   
Germany
Birgit Heidorn
Germany
Armin Hey
Sun 19:48  Table 8
27-A   
Germany
Ibrahim Yildiz
Germany
Justin Dolling
Sun 20:00  Table 7
28-B   
Germany
Ramin Khalili
Germany
Günter Noak
Sun 20:44  Table 9
29-B   
Iran
Puria Mosane-Razawi
Germany
Angelo Santangelo
Sun 20:45  Table 2
30-B   
Germany
Andi Piatack
Germany
Kai Burkhardt
Sun 20:44  Table 12
31-C   
Turkey
Engin Niron
Germany
Nino Grimaldi
Sun 19:49  Table 11
32-C   
Germany
Christoph Henke
Germany
Benjamin Wanous
Sun 20:03  Table 6
33-C   
Germany
Mehrdad Sangani
Germany
Damian Ziuber
Sun 20:04  Table 2
34-D   
Germany
Marc Wolff
Turkey
Nevzat Budak
Sun 20:01  Table 1
35-D   
Germany
Heiko Harries
Germany
Thorben Brunnen
Sun 20:07  Table 3
36-D   
Germany
Jan Michaelis
Germany
Nino Andreuzzi
R1
Sun 20:08  Table 5

Round 4

Race to 6
37-A   
Turkey
Bircan Cakir
Germany
Armin Hey
Sun 21:11  Table 4
38-A   
Germany
Mike Evers
Germany
Justin Dolling
Sun 21:10  Table 1
39-A   
Germany
Birgit Heidorn
Germany
Ibrahim Yildiz
Sun 21:03  Table 8
40-B   
Germany
Ramin Khalili
Germany
Angelo Santangelo
Sun 22:20  Table 4
41-B   
Germany
Günter Noak
Germany
Kai Burkhardt
Sun 22:20  Table 9
42-B   
Iran
Puria Mosane-Razawi
Germany
Andi Piatack
Sun 21:42  Table 6
43-C   
Turkey
Engin Niron
Germany
Benjamin Wanous
Sun 21:40  Table 12
44-C   
Germany
Nino Grimaldi
Germany
Damian Ziuber
Sun 20:42  Table 5
45-C   
Germany
Christoph Henke
Germany
Mehrdad Sangani
Sun 21:32  Table 2
46-D   
Germany
Marc Wolff
Germany
Thorben Brunnen
Sun 21:12  Table 3
47-D   
Turkey
Nevzat Budak
Germany
Nino Andreuzzi
Sun 21:06  Table 11
48-D   
Germany
Heiko Harries
Germany
Jan Michaelis
Sun 21:13  Table 10

Round 5

Race to 6
49-A   
Turkey
Bircan Cakir
Germany
Justin Dolling
Sun 22:40  Table 7
50-A   
Germany
Armin Hey
Germany
Ibrahim Yildiz
Sun 22:15  Table 11
51-A   
Germany
Mike Evers
Germany
Birgit Heidorn
Sun 22:40  Table 1
52-B   
Germany
Ramin Khalili
Germany
Kai Burkhardt
Sun 23:48  Table 12
53-B   
Germany
Angelo Santangelo
Germany
Andi Piatack
Sun 23:18  Table 1
54-B   
Germany
Günter Noak
Iran
Puria Mosane-Razawi
Sun 23:48  Table 9
55-C   
Turkey
Engin Niron
Germany
Damian Ziuber
Sun 22:52  Table 2
56-C   
Germany
Benjamin Wanous
Germany
Mehrdad Sangani
Sun 22:53  Table 12
57-C   
Germany
Nino Grimaldi
Germany
Christoph Henke
Sun 22:46  Table 10
58-D   
Germany
Marc Wolff
Germany
Nino Andreuzzi
Sun 21:56  Table 5
59-D   
Germany
Thorben Brunnen
Germany
Jan Michaelis
Sun 22:25  Table 3
60-D   
Turkey
Nevzat Budak
Germany
Heiko Harries
Sun 22:25  Table 8

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants