Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 7 - August 8, 2021

Öppet SM 14.1 Herrar

Straightpool
Tack för din anmälan.
Tack för din anmälan.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Entry deadline Aug 1, 2021, 11:59 PM (local time)
Starts Aug 7, 2021, 9:30 AM (local time)
Format Double to Single elimination (22 Participants)
Race to 100
Handicap No handicap
Dresscode Dresscode C enligt de grengemensamma tävlingsbestämmelserna, §20.
Organizer Svenska Biljardförbundet and Stockholms Biljardsällskap
Contact Bo Peterson (bossepeterson@gmail.com, 0707402430) and Gabriel Azar (Gabrielazar_7@hotmail.com)
More info
Svenska Mästerskapen i 14-1 för säsongen 2019/20 är ett öppet mästerskap vilket innebär att alla oavsett ranking får delta. Eftersom det är ett svenskt mästerskap måste dock alla deltagare uppfylla kraven i §26 i de Grengemensamma tävlingsbestämmelserna:

Svensk medborgare samt medlem i en till SBF ansluten förening
För utländska medborgare krävs att man varit folkbokförd i Sverige minst 2 år, samt inte representerat hemlandet internationellt eller deltagit i hemlandets nationella mästerskap under samma tid.
Det åligger den enskilde spelaren att se till att dessa kriterier är uppfyllda i god tid innan tävling. I annat fall riskerar spelaren diskvalificering och/eller böter.

Herr
Datum: 7-8 aug på Biljardpalatset, Stockholm.
Arrangörsförening: Stockholms Biljardsällskap
Anmälningsavgift: 600:-
Starttid: Kl 09.30 lördag 7 aug

Dam
Datum: 8 aug på Biljardpalatset, Stockholm.
Arrangörsförening: Stockholms Biljardsällskap
Anmälningsavgift: 400:-
Starttid: Kl 9.30 söndag 8 aug

Format:
Herrar: Dubbelcup på lördagen med distans 100 i grundspelet. Slutspel på söndagen från sista 8 med distans 125.
Dam: Dubbelcup. Distans 75 hela vägen.

Seedning:
25 % av deltagarna seedas, avrundat uppåt till 4, 8, 16 eller 32. Förra årets medaljörer seedas 1-4, därefter enligt gällande ranking. Detta gäller för både dam och herr.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 100
1   
Sweden
Senharip Azar
Walk Over
 
2   
Sweden
Kai Kraft
Sweden
Niclas Bergendorff
Sat 09:41  Table 6
3   
Sweden
Daniel Bakircioglu
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Dan Andersson
 
5   
Sweden
Stefan Ericson
Walk Over
 
6   
Sweden
Daniel Silvennoinen
Sweden
Andreas Pettersson
Sat 09:41  Table 2
7   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
Christopher Koba
Sat 09:41  Table 4
8   
Walk Over
France
Alban Richard
 
9   
Sweden
Tianfang Zhang
Walk Over
 
10   
Sweden
Jan Lundell
Sweden
Håkan Larsson
Sat 09:41  Table 7
11   
Sweden
Magnus Vesterlund
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 09:41  Table 3
12   
Walk Over
Sweden
Alf Toffer
 
13   
Sweden
Glenn Andersson
Walk Over
 
14   
Walk Over
Sweden
Roger Blomqvist
 
15   
Sweden
Mats Elfroos
Sweden
Conny Frodig
Sat 09:41  Table 24
16   
Walk Over
Sweden
Adrian Weiss
 

Winner round 1

Race to 100
17   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Niclas Bergendorff
Sat 10:47  Table 5
18   
Sweden
Daniel Bakircioglu
Sweden
Dan Andersson
Sat 09:41  Table 5
19   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Daniel Silvennoinen
Sat 11:04  Table 4
20   
Sweden
Christopher Koba
France
Alban Richard
Sat 10:48  Table 6
21   
Sweden
Tianfang Zhang
Sweden
Jan Lundell
Sat 11:17  Table 7
22   
Sweden
Magnus Vesterlund
Sweden
Alf Toffer
Sat 11:06  Table 2
23   
Sweden
Glenn Andersson
Sweden
Roger Blomqvist
Sat 09:41  Table 9
24   
Sweden
Mats Elfroos
Sweden
Adrian Weiss
Sat 11:06  Table 3

Loser round 1

Race to 100
25   
Walk Over
Sweden
Kai Kraft
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Sweden
Andreas Pettersson
 
28   
Sweden
Thomas Stadler
Walk Over
 
29   
Walk Over
Sweden
Håkan Larsson
 
30   
Sweden
Tony Bjorkenius
Walk Over
 
31   
Walk Over
Walk Over
 
32   
Sweden
Conny Frodig
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 100
33   
Sweden
Kai Kraft
Sweden
Adrian Weiss
Sat 12:51  Table 23
34   
Walk Over
Sweden
Glenn Andersson
 
35   
Sweden
Andreas Pettersson
Sweden
Alf Toffer
Sat 12:39  Table 9
36   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
Tianfang Zhang
Sat 13:24  Table 6
37   
Sweden
Håkan Larsson
France
Alban Richard
Sat 12:29 
38   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Daniel Silvennoinen
Sat 12:25  Table 24
39   
Walk Over
Sweden
Daniel Bakircioglu
 
40   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Senharip Azar
Sat 12:12  Table 4

Winners qualification

Race to 100
41   
Sweden
Niclas Bergendorff
Sweden
Dan Andersson
Sat 11:53  Table 5
42   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Christopher Koba
Sat 12:30  Table 6
43   
Sweden
Jan Lundell
Sweden
Magnus Vesterlund
Sat 13:24  Table 7
44   
Sweden
Roger Blomqvist
Sweden
Mats Elfroos
Sat 12:53  Table 22

Loser round 3

Race to 100
45   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Glenn Andersson
Sat 14:30  Table 4
46   
Sweden
Andreas Pettersson
Sweden
Tianfang Zhang
Sat 15:11  Table 6
47   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Daniel Silvennoinen
Sat 15:18  Table 5
48   
Sweden
Daniel Bakircioglu
Sweden
Senharip Azar
Sat 13:01  Table 5

Losers qualification

Race to 100
49   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Stefan Ericson
Sat 16:01  Table 4
50   
Sweden
Tianfang Zhang
Sweden
Dan Andersson
Sat 16:35  Table 7
51   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Roger Blomqvist
Sat 17:39 
52   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Magnus Vesterlund
Sat 14:43  Table 7

Quarter final

Race to 125
53   
Sweden
Niclas Bergendorff
Sweden
Adrian Weiss
Sun 10:14  Table 7
54   
Sweden
Christopher Koba
Sweden
Magnus Vesterlund
Sun 10:13  Table 6
55   
Sweden
Jan Lundell
Sweden
Tianfang Zhang
Sun 10:15  Table 5
56   
Sweden
Mats Elfroos
Sweden
Håkan Larsson
Sun 10:15  Table 4

Semi final

Race to 125
57   
Sweden
Niclas Bergendorff
Sweden
Christopher Koba
Sun 11:30  Table 7
58   
Sweden
Tianfang Zhang
Sweden
Håkan Larsson
Sun 11:30  Table 4

Final

Race to 125
59   
Sweden
Christopher Koba
Sweden
Tianfang Zhang
Sun 14:34 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants