Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 6, 2019

VI. Lohner Open

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Fitim .
8 (8/0) 50 (37/13)
74%
2 Jacques Wollschläger
8 (5/3) 52 (29/23)
56%
3 Tomasz Jablonski
7 (6/1) 46 (30/16)
65%
3 Melanie Süßenguth
7 (5/2) 46 (26/20)
57%
5 Tobias Espelage
6 (4/2) 35 (21/14)
60%
5 Holger Dietrich
6 (4/2) 34 (18/16)
53%
5 Mike Evers
6 (4/2) 38 (22/16)
58%
5 Daniel Türschen
6 (4/2) 40 (22/18)
55%
9 Eddie Spiliotopulos
5 (2/3) 28 (14/14)
50%
Show more
9 Josef Lüske
TuS BW Lohne
5 (4/1) 32 (20/12)
63%
9 Michael Kampers
5 (4/1) 27 (19/8)
70%
9 Ralf Zielske
GVO Oldenburg
5 (4/1) 32 (20/12)
63%
9 Engin Niron
5 (3/2) 29 (16/13)
55%
9 Andreas Weber
5 (3/2) 30 (17/13)
57%
9 Theodor Buchsmann
5 (3/2) 31 (17/14)
55%
9 Robert Schumann
GVO Oldenburg
5 (2/3) 29 (14/15)
48%
17 Gilliano Smit
4 (2/2) 20 (11/9)
55%
17 Rudy van der Veen
N-Joy Drachten
4 (2/2) 23 (14/9)
61%
17 Robin Bellal
4 (2/2) 23 (9/14)
39%
17 Bernd Janßen
GVO Oldenburg
4 (2/2) 26 (13/13)
50%
17 Albair Matloub
4 (3/1) 21 (13/8)
62%
17 Jörg Nöllenburg
4 (2/2) 22 (12/10)
55%
17 Jürgen Düvelsdorf
4 (2/2) 23 (13/10)
57%
17 Moritz Venker
4 (2/2) 24 (12/12)
50%
25 Sven Nordenholt
4 (2/2) 25 (12/13)
48%
25 Dieter Rüthemann
4 (1/3) 20 (7/13)
35%
25 Thomas Berg
4 (1/3) 19 (6/13)
32%
25 Frank Hachmöller
4 (1/3) 25 (10/15)
40%
25 Ralf Johannsen
4 (2/2) 23 (12/11)
52%
25 Klaus Braun
GVO Oldenburg
4 (1/3) 19 (7/12)
37%
25 Henry Meyer
4 (1/3) 22 (7/15)
32%
25 Paulo Mendes
4 (1/3) 24 (12/12)
50%
33 Zadrach Singadji
Kings & Queens Assen
4 (0/4) 20 (4/16)
20%
33 Erwin Okken
4 (1/3) 23 (9/14)
39%
33 Wouter Reugebrink
Kings & Queens Assen
4 (0/4) 17 (1/16)
6%
33 Christian Jähnel
4 (0/4) 20 (4/16)
20%
33 Lukas von Seggern
4 (0/4) 21 (5/16)
24%
33 Manfred Sobing
4 (1/3) 20 (5/15)
25%
33 Friedrich Siekmeier
4 (1/3) 19 (5/14)
26%
33 Benjamin Elfert
4 (0/4) 20 (4/16)
20%
Entry deadline Jul 6, 2019, 10:30 AM (local time)
Starts Jul 6, 2019, 11:00 AM (local time)
Format Round robin (40 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer TuS BW Lohne
Contact Administrator TuS BW Lohne (pbc.lohne@gmail.com)
More info
...
Ausschreibung, Infos, Datenschutz etc. (*.pdf):
https://1drv.ms/b/s!AjR_3QmQ8JhNhYc6oaDUnDLGYXwgHQ
(max. 40 Teilnehmer)

Description of tournament & privacy policy (*.pdf):
https://1drv.ms/b/s!AjR_3QmQ8JhNhYc5rOKrycOz2Bkg3A
(max. 40 participants)

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Daniel Türschen 4 3 0 1 14 9 5 0 0 0 0.609 3
2 Melanie Süßenguth 4 3 0 1 13 8 5 0 0 0 0.619 3
3 Robin Bellal 4 2 0 2 9 14 -5 0 0 0 0.391 2
4 Paulo Mendes 4 1 0 3 12 12 0 0 0 0 0.5 1
5 Erwin Okken 4 1 0 3 9 14 -5 0 0 0 0.391 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ralf Zielske 4 4 0 0 16 7 9 0 0 0 0.696 4
2 Andreas Weber 4 3 0 1 13 8 5 0 0 0 0.619 3
3 Rudy van der Veen 4 2 0 2 14 9 5 0 0 0 0.609 2
4 Thomas Berg 4 1 0 3 6 13 -7 0 0 0 0.316 1
5 Benjamin Elfert 4 0 0 4 4 16 -12 0 0 0 0.2 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Fitim . 4 4 0 0 16 4 12 0 0 0 0.8 4
2 Holger Dietrich 4 3 0 1 12 7 5 0 0 0 0.632 3
3 Jürgen Düvelsdorf 4 2 0 2 13 10 3 0 0 0 0.565 2
4 Henry Meyer 4 1 0 3 7 15 -8 0 0 0 0.318 1
5 Zadrach Singadji 4 0 0 4 4 16 -12 0 0 0 0.2 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Josef Lüske 4 4 0 0 16 7 9 0 0 0 0.696 4
2 Eddie Spiliotopulos 4 2 0 2 12 9 3 0 0 0 0.571 2
3 Jörg Nöllenburg 4 2 0 2 12 10 2 0 0 0 0.545 2
4 Frank Hachmöller 4 1 0 3 10 15 -5 0 0 0 0.4 1
5 Friedrich Siekmeier 4 1 0 3 5 14 -9 0 0 0 0.263 1
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michael Kampers 4 4 0 0 16 3 13 1 0 0 0.842 4
2 Jacques Wollschläger 4 2 0 2 11 8 3 0 0 0 0.579 2
3 Moritz Venker 4 2 0 2 12 12 0 0 0 0 0.5 2
4 Dieter Rüthemann 4 1 0 3 7 13 -6 0 0 0 0.35 1
5 Manfred Sobing 4 1 0 3 5 15 -10 0 0 0 0.25 1
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Theodor Buchsmann 4 3 0 1 15 9 6 0 0 0 0.625 3
2 Mike Evers 4 3 0 1 14 8 6 0 0 0 0.636 3
3 Albair Matloub 4 3 0 1 13 8 5 0 0 0 0.619 3
4 Klaus Braun 4 1 0 3 7 12 -5 0 0 0 0.368 1
5 Christian Jähnel 4 0 0 4 4 16 -12 0 0 0 0.2 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tomasz Jablonski 4 4 0 0 16 6 10 0 0 0 0.727 4
2 Robert Schumann 4 2 0 2 12 10 2 0 0 0 0.545 2
3 Gilliano Smit 4 2 0 2 11 9 2 0 0 0 0.55 2
4 Ralf Johannsen 4 2 0 2 12 11 1 0 0 0 0.522 2
5 Wouter Reugebrink 4 0 0 4 1 16 -15 0 0 0 0.059 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tobias Espelage 4 3 0 1 15 7 8 0 0 0 0.682 3
2 Engin Niron 4 3 0 1 12 8 4 0 0 0 0.6 3
3 Bernd Janßen 4 2 0 2 13 13 0 0 0 0 0.5 2
4 Sven Nordenholt 4 2 0 2 12 13 -1 0 0 0 0.48 2
5 Lukas von Seggern 4 0 0 4 5 16 -11 0 0 0 0.238 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Germany
Robin Bellal Hassan
Germany
Daniel Türschen
Sat 11:16  Table 2
2-A   
Paulo Mendes
Netherlands
Erwin Okken
Sat 11:17  Table 3
3-B   
Netherlands
Rudy van der Veen
Andreas Weber
Sat 11:16  Table 1
4-B   
Germany
Ralf Zielske
Thomas Berg
Sat 11:17  Table 4
5-C   
Germany
Henry Meyer
Kosovo
Fitim Haradinaj
Sat 11:41  Table 3
6-C   
Germany
Holger Dietrich
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Sat 11:18  Table 5
7-D   
Germany
Josef Lüske
Germany
Jörg Nöllenburg
Sat 11:44  Table 4
8-D   
Frank Hachmöller
Greece
Eddie Spiliotopulos
Sat 11:18  Table 6
9-E   
Germany
Michael Kampers
R1
Moritz Venker
Sat 11:52  Table 2
10-E   
Germany
Manfred Sobing
Germany
Dieter Rüthemann
Sat 11:58  Table 1
11-F   
Russia
Theodor Buchsmann
Germany
Mike Evers
Sat 12:02  Table 5
12-F   
Germany
Albair Matloub
Germany
Christian Jähnel
Sat 12:08  Table 3
13-G   
Netherlands
Wouter Reugebrink
Netherlands
Gilliano Smit
Sat 12:11  Table 2
14-G   
Tomasz Jablonski
Germany
Ralf Johannsen
Sat 12:16  Table 6
15-H   
Germany
Tobias Espelage
Turkey
Engin Niron
Sat 12:28  Table 1
16-H   
Germany
Lukas von Seggern
Germany
Sven Nordenholt
Sat 12:30  Table 4

Round 2

Race to 4
17-A   
Germany
Daniel Türschen
Netherlands
Erwin Okken
Sat 12:40  Table 2
18-A   
Germany
Robin Bellal Hassan
Germany
Melanie Süßenguth
Sat 12:41  Table 3
19-B   
Andreas Weber
Thomas Berg
Sat 13:00  Table 1
20-B   
Netherlands
Rudy van der Veen
Germany
Benjamin Eifert
Sat 12:46  Table 5
21-C   
Kosovo
Fitim Haradinaj
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Sat 13:01  Table 4
22-C   
Germany
Henry Meyer
Netherlands
Zadrach Singadji
Sat 13:14  Table 3
23-D   
Germany
Jörg Nöllenburg
Greece
Eddie Spiliotopulos
Sat 13:18  Table 5
24-D   
Germany
Josef Lüske
Germany
Friedrich Siekmeier
Sat 13:20  Table 2
25-E   
Moritz Venker
Germany
Dieter Rüthemann
Sat 13:21  Table 6
26-E   
Germany
Michael Kampers
Germany
Jacques Wollschläger
Sat 13:27  Table 1
27-F   
Germany
Mike Evers
Germany
Christian Jähnel
Sat 13:40  Table 4
28-F   
Russia
Theodor Buchsmann
Germany
Klaus Braun
Sat 13:45  Table 5
29-G   
Netherlands
Gilliano Smit
Germany
Ralf Johannsen
Sat 13:46  Table 4
30-G   
Netherlands
Wouter Reugebrink
Germany
Robert Schumann
Sat 13:56  Table 2
31-H   
Turkey
Engin Niron
Germany
Sven Nordenholt
Sat 14:04  Table 1
32-H   
Germany
Tobias Espelage
Germany
Bernd Janßen
Sat 14:11  Table 5

Round 3

Race to 4
33-A   
Netherlands
Erwin Okken
Germany
Melanie Süßenguth
Sat 14:11  Table 6
34-A   
Germany
Daniel Türschen
Paulo Mendes
Sat 14:19  Table 4
35-B   
Thomas Berg
Germany
Benjamin Eifert
Sat 14:21  Table 3
36-B   
Andreas Weber
Germany
Ralf Zielske
Sat 14:23  Table 2
37-C   
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Netherlands
Zadrach Singadji
Sat 14:38  Table 1
38-C   
Kosovo
Fitim Haradinaj
Germany
Holger Dietrich
Sat 14:47  Table 3
39-D   
Greece
Eddie Spiliotopulos
Germany
Friedrich Siekmeier
Sat 14:49  Table 6
40-D   
Germany
Jörg Nöllenburg
Frank Hachmöller
Sat 14:53  Table 2
41-E   
Germany
Dieter Rüthemann
Germany
Jacques Wollschläger
Sat 14:59  Table 5
42-E   
Moritz Venker
Germany
Manfred Sobing
Sat 15:04  Table 4
43-F   
Germany
Christian Jähnel
Germany
Klaus Braun
Sat 15:09  Table 1
44-F   
Germany
Mike Evers
Germany
Albair Matloub
Sat 15:12  Table 6
45-G   
Germany
Ralf Johannsen
Germany
Robert Schumann
Sat 15:18  Table 3
46-G   
Netherlands
Gilliano Smit
Tomasz Jablonski
Sat 15:19  Table 5
47-H   
Germany
Sven Nordenholt
Germany
Bernd Janßen
Sat 15:30  Table 2
48-H   
Turkey
Engin Niron
Germany
Lukas von Seggern
Sat 15:33  Table 1

Round 4

Race to 4
49-A   
Germany
Melanie Süßenguth
Paulo Mendes
Sat 15:44  Table 4
50-A   
Netherlands
Erwin Okken
Germany
Robin Bellal Hassan
Sat 15:55  Table 1
51-B   
Germany
Benjamin Eifert
Germany
Ralf Zielske
Sat 15:56  Table 5
52-B   
Thomas Berg
Netherlands
Rudy van der Veen
Sat 15:59  Table 6
53-C   
Netherlands
Zadrach Singadji
Germany
Holger Dietrich
Sat 16:15  Table 3
54-C   
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Germany
Henry Meyer
Sat 16:17  Table 2
55-D   
Germany
Friedrich Siekmeier
Frank Hachmöller
Sat 16:19  Table 6
56-D   
Greece
Eddie Spiliotopulos
Germany
Josef Lüske
Sat 16:22  Table 4
57-E   
Germany
Jacques Wollschläger
Germany
Manfred Sobing
Sat 16:22  Table 5
58-E   
Germany
Dieter Rüthemann
Germany
Michael Kampers
Sat 16:39  Table 3
59-F   
Germany
Klaus Braun
Germany
Albair Matloub
Sat 16:42  Table 1
60-F   
Germany
Christian Jähnel
Russia
Theodor Buchsmann
Sat 16:49  Table 4
61-G   
Germany
Robert Schumann
Tomasz Jablonski
Sat 16:50  Table 5
62-G   
Germany
Ralf Johannsen
Netherlands
Wouter Reugebrink
Sat 16:56  Table 6
63-H   
Germany
Bernd Janßen
Germany
Lukas von Seggern
Sat 16:58  Table 3
64-H   
Germany
Sven Nordenholt
Germany
Tobias Espelage
Sat 17:07  Table 2

Round 5

Race to 4
65-A   
Paulo Mendes
Germany
Robin Bellal Hassan
Sat 17:19  Table 1
66-A   
Germany
Melanie Süßenguth
Germany
Daniel Türschen
Sat 17:29  Table 6
67-B   
Germany
Ralf Zielske
Netherlands
Rudy van der Veen
Sat 17:35  Table 5
68-B   
Germany
Benjamin Eifert
Andreas Weber
Sat 17:39  Table 4
69-C   
Germany
Holger Dietrich
Germany
Henry Meyer
Sat 17:41  Table 3
70-C   
Netherlands
Zadrach Singadji
Kosovo
Fitim Haradinaj
Sat 18:10  Table 2
71-D   
Frank Hachmöller
Germany
Josef Lüske
Sat 18:11  Table 4
72-D   
Germany
Friedrich Siekmeier
Germany
Jörg Nöllenburg
Sat 18:12  Table 1
73-E   
Germany
Manfred Sobing
Germany
Michael Kampers
Sat 18:13  Table 6
74-E   
Germany
Jacques Wollschläger
Moritz Venker
Sat 18:18  Table 3
75-F   
Germany
Albair Matloub
Russia
Theodor Buchsmann
Sat 18:19  Table 5
76-F   
Germany
Klaus Braun
Germany
Mike Evers
Sat 18:31  Table 1
77-G   
Tomasz Jablonski
Netherlands
Wouter Reugebrink
Sat 18:38  Table 2
78-G   
Germany
Robert Schumann
Netherlands
Gilliano Smit
Sat 18:38  Table 6
79-H   
Germany
Lukas von Seggern
Germany
Tobias Espelage
Sat 18:49  Table 4
80-H   
Germany
Bernd Janßen
Turkey
Engin Niron
Sat 18:56  Table 1

Last sixteen

Race to 5
81   
Germany
Daniel Türschen
Andreas Weber
Sat 19:50  Table 1
82   
Germany
Melanie Süßenguth
Germany
Ralf Zielske
Sat 19:48  Table 2
83   
Kosovo
Fitim Haradinaj
Greece
Eddie Spiliotopulos
Sat 19:48  Table 3
84   
Germany
Holger Dietrich
Germany
Josef Lüske
Sat 19:48  Table 4
85   
Germany
Michael Kampers
Germany
Mike Evers
Sat 20:35  Table 3
86   
Germany
Jacques Wollschläger
Russia
Theodor Buchsmann
Sat 20:54  Table 2
87   
Tomasz Jablonski
Turkey
Engin Niron
Sat 21:11  Table 1
88   
Germany
Robert Schumann
Germany
Tobias Espelage
Sat 21:14  Table 4

Quarter final

Race to 5
89   
Germany
Daniel Türschen
Germany
Melanie Süßenguth
Sat 21:56  Table 3
90   
Kosovo
Fitim Haradinaj
Germany
Holger Dietrich
Sat 21:56  Table 2
91   
Germany
Mike Evers
Germany
Jacques Wollschläger
Sat 22:02  Table 1
92   
Tomasz Jablonski
Germany
Tobias Espelage
Sat 22:21  Table 4

Semi final

Race to 5
93   
Germany
Melanie Süßenguth
Kosovo
Fitim Haradinaj
Sat 23:14  Table 1
94   
Germany
Jacques Wollschläger
Tomasz Jablonski
Sat 23:14  Table 3

Final

Race to 6
95   
Kosovo
Fitim Haradinaj
Germany
Jacques Wollschläger
Sun 00:06  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants