Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

June 7 - June 9, 2019

Taom Billiards UK Championship

Blackball

Add players

Please wait...
Starts Jun 7, 2019, 3:30 PM (local time)
Format Double elimination (64 Participants)
Race to 11
Handicap No handicap
Organizer Murphys Sports Bar

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 11
1   
United Kingdom
Craig Waddingham
Switzerland
Walk Over 1
Sun 15:47 
2   
England
Lee Clough
England
Luke Wrigglesworth
Fri 19:21  Table 1
3   
England
Michael Rhodes
United Kingdom
Marc Farnsworth
Fri 19:21  Table 4
4   
England
Jack Heckingbottom
Scotland
Mark Boyle
Fri 21:41  Table 3
5   
England
Shaun Chipperfield
Greece
Walk Over 7
Sun 15:47 
6   
Ireland
Karl O Donoghue
United Kingdom
Jack Whelan
Fri 19:14  Table 6
7   
England
Rikki Jones
United Kingdom
Gavin Robinson
Fri 18:45  Table 8
8   
England
jason taggert
England
Chris Day
Fri 17:00  Table 7
9   
England
Neil Raybone
Netherlands
Walk Over 2
Sun 15:47 
10   
United Kingdom
Karl Boyes
United Kingdom
Jamie Burnett
Fri 17:47  Table 6
11   
United Kingdom
Jake-Dylan Newlove
United Kingdom
Ryan Clark
Fri 20:55  Table 8
12   
England
Dean wilson
R2
England
Warren Connor
Fri 17:32  Table 5
13   
United Kingdom
Chris Dyson
United Kingdom
Andrew Appleton
Fri 20:53  Table 5
14   
England
Dom Cooney
Wales
Craig Marsh
Fri 21:35  Table 7
15   
Northern Ireland
Declan Brennan
United Kingdom
Gareth Hibbott
Fri 21:40  Table 2
16   
England
Geoff Allen
United Kingdom
Josh Kane
R1
Fri 17:00  Table 3
17   
United Kingdom
Seb Web
Greece
Walk Over 6
Sun 15:47 
18   
Wales
Jordan Shepherd
England
David Portman
Fri 19:37  Table 5
19   
Scotland
Ross Fernie
England
Ben Rowland
Tue 13:38 
20   
England
Kian Monaghan
England
Rob Chilton
Fri 18:11  Table 2
21   
Wales
David Whitcombe
England
rob wilson
Fri 20:02  Table 2
22   
England
Tom Barley
England
martin hazell
Fri 21:02  Table 4
23   
United Kingdom
Shaun Storry
Ireland
Kristi Caulfield
R1
Fri 17:32  Table 1
24   
Netherlands
Walk Over 1
England
Jon McAllister
Sun 15:47 
25   
United Kingdom
Callum Singleton
Denmark
Walk Over 3
Sun 15:46 
26   
Scotland
Liam Dunster
Scotland
Scott Gillespie
Fri 21:34  Table 6
27   
Germany
Alan Smith
BILLY WEBSTER
Fri 19:53  Table 3
28   
Greece
Walk Over 8
England
Mike Davies
Sun 15:47 
29   
England
dave sanderson
United Kingdom
Phil Harrison
Fri 17:32  Table 4
30   
England
Michael Tomlinson
United Kingdom
Brian Halcrow
Fri 19:31  Table 7
31   
England
Paul Silvester
Phil Parker
Fri 21:40  Table 1
32   
United States
Walk Over
Wales
Tom Cousins
Sun 15:45 

Winner round 1

Race to 11
33   
United Kingdom
Craig Waddingham
England
Lee Clough
Sat 12:37  Table 8
34   
United Kingdom
Marc Farnsworth
England
Jack Heckingbottom
Sat 12:37  Table 3
35   
England
Shaun Chipperfield
United Kingdom
Jack Whelan
Sat 12:37  Table 5
36   
United Kingdom
Gavin Robinson
England
Chris Day
Sat 12:37  Table 7
37   
England
Neil Raybone
United Kingdom
Jamie Burnett
Sat 12:37  Table 1
38   
United Kingdom
Jake-Dylan Newlove
England
Dean wilson
Sat 12:51  Table 4
39   
United Kingdom
Andrew Appleton
Wales
Craig Marsh
Sat 12:37  Table 2
40   
United Kingdom
Gareth Hibbott
England
Geoff Allen
Sat 12:37  Table 6
41   
United Kingdom
Seb Web
Wales
Jordan Shepherd
Sat 14:41  Table 7
42   
Scotland
Ross Fernie
England
Kian Monaghan
Sat 15:03  Table 1
43   
England
rob wilson
England
Tom Barley
Sat 14:35  Table 5
44   
Ireland
Kristi Caulfield
England
Jon McAllister
Sat 14:41  Table 6
45   
United Kingdom
Callum Singleton
Scotland
Liam Dunster
Sat 14:35  Table 2
46   
BILLY WEBSTER
England
Mike Davies
Sat 15:03  Table 4
47   
United Kingdom
Phil Harrison
United Kingdom
Brian Halcrow
Sat 15:13  Table 8
48   
England
Paul Silvester
Wales
Tom Cousins
Sat 14:35  Table 3

Loser round 1

Race to 8
49   
Switzerland
Walk Over 1
England
Luke Wrigglesworth
 
50   
England
Michael Rhodes
Scotland
Mark Boyle
Sat 11:01  Table 7
51   
Greece
Walk Over 7
Ireland
Karl O Donoghue
 
52   
England
Rikki Jones
England
jason taggert
Sat 11:00  Table 4
53   
Netherlands
Walk Over 2
United Kingdom
Karl Boyes
 
54   
United Kingdom
Ryan Clark
R2
England
Warren Connor
R1
Sat 11:01  Table 2
55   
United Kingdom
Chris Dyson
England
Dom Cooney
Sat 11:00 
56   
Northern Ireland
Declan Brennan
United Kingdom
Josh Kane
Sat 11:00  Table 6
57   
Greece
Walk Over 6
England
David Portman
 
58   
England
Ben Rowland
England
Rob Chilton
Sat 11:00 
59   
Wales
David Whitcombe
England
martin hazell
Sat 11:01  Table 1
60   
United Kingdom
Shaun Storry
Netherlands
Walk Over 1
 
61   
Denmark
Walk Over 3
Scotland
Scott Gillespie
 
62   
Germany
Alan Smith
Greece
Walk Over 8
 
63   
England
dave sanderson
England
Michael Tomlinson
Sat 11:01  Table 3
64   
Phil Parker
United States
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 8
65   
England
Luke Wrigglesworth
England
Paul Silvester
Sat 16:45  Table 1
66   
Scotland
Mark Boyle
United Kingdom
Brian Halcrow
Sat 19:33  Table 8
67   
Ireland
Karl O Donoghue
England
Mike Davies
Sat 16:39  Table 5
68   
England
jason taggert
United Kingdom
Callum Singleton
Sat 17:23  Table 2
69   
United Kingdom
Karl Boyes
England
Jon McAllister
Sat 17:23  Table 7
70   
United Kingdom
Ryan Clark
England
Tom Barley
Sat 16:45  Table 3
71   
United Kingdom
Chris Dyson
England
Kian Monaghan
Sat 16:42  Table 4
72   
Northern Ireland
Declan Brennan
United Kingdom
Seb Web
Sat 16:59  Table 6
73   
England
David Portman
England
Geoff Allen
Sat 18:23  Table 6
74   
England
Rob Chilton
United Kingdom
Andrew Appleton
Sat 18:27  Table 1
75   
Wales
David Whitcombe
England
Dean wilson
Sat 19:03  Table 7
76   
United Kingdom
Shaun Storry
England
Neil Raybone
Sat 18:23  Table 4
77   
Scotland
Scott Gillespie
United Kingdom
Gavin Robinson
Sat 18:35  Table 1
78   
Germany
Alan Smith
England
Shaun Chipperfield
Sat 18:49  Table 2
79   
England
dave sanderson
England
Jack Heckingbottom
Sat 18:23  Table 5
80   
Phil Parker
United Kingdom
Craig Waddingham
Sat 18:23  Table 3

Winner round 2

Race to 11
81   
England
Lee Clough
United Kingdom
Marc Farnsworth
Sat 20:13  Table 7
82   
United Kingdom
Jack Whelan
England
Chris Day
Sat 20:33  Table 1
83   
United Kingdom
Jamie Burnett
United Kingdom
Jake-Dylan Newlove
Sat 19:52  Table 4
84   
Wales
Craig Marsh
United Kingdom
Gareth Hibbott
Sat 19:46  Table 3
85   
Wales
Jordan Shepherd
Scotland
Ross Fernie
Sat 19:57  Table 5
86   
England
rob wilson
Ireland
Kristi Caulfield
Sat 19:46  Table 2
87   
Scotland
Liam Dunster
BILLY WEBSTER
Sat 21:26  Table 8
88   
United Kingdom
Phil Harrison
Wales
Tom Cousins
Sat 19:46  Table 6

Loser round 3

Race to 8
89   
England
Paul Silvester
Scotland
Mark Boyle
Sat 21:54  Table 4
90   
Ireland
Karl O Donoghue
England
jason taggert
Sat 22:15  Table 3
91   
United Kingdom
Karl Boyes
England
Tom Barley
Sat 22:35  Table 6
92   
United Kingdom
Chris Dyson
Northern Ireland
Declan Brennan
Sat 21:54  Table 7
93   
England
Geoff Allen
R5
United Kingdom
Andrew Appleton
R3
Sat 22:15  Table 1
94   
Wales
David Whitcombe
England
Neil Raybone
Sat 22:41  Table 5
95   
Scotland
Scott Gillespie
England
Shaun Chipperfield
Sat 21:34  Table 5
96   
England
dave sanderson
United Kingdom
Craig Waddingham
Sat 21:57  Table 2

Loser round 4

Race to 8
97   
Scotland
Mark Boyle
United Kingdom
Gareth Hibbott
Sun 10:39  Table 6
98   
Ireland
Karl O Donoghue
United Kingdom
Jake-Dylan Newlove
Sun 10:39  Table 1
99   
United Kingdom
Karl Boyes
England
Chris Day
Sun 10:39  Table 3
100   
Northern Ireland
Declan Brennan
England
Lee Clough
Sun 11:05  Table 2
101   
United Kingdom
Andrew Appleton
United Kingdom
Phil Harrison
Sun 10:38  Table 4
102   
England
Neil Raybone
BILLY WEBSTER
Sun 10:38  Table 7
103   
Scotland
Scott Gillespie
England
rob wilson
Sun 10:38  Table 8
104   
United Kingdom
Craig Waddingham
Scotland
Ross Fernie
Sun 10:54  Table 5

Winners qualification

Race to 11
105   
United Kingdom
Marc Farnsworth
United Kingdom
Jack Whelan
Sun 12:13  Table 6
106   
United Kingdom
Jamie Burnett
Wales
Craig Marsh
Sun 12:52  Table 4
107   
Wales
Jordan Shepherd
R3
Ireland
Kristi Caulfield
Sun 12:13  Table 7
108   
Scotland
Liam Dunster
Wales
Tom Cousins
Sun 12:21  Table 8

Loser round 5

Race to 8
109   
United Kingdom
Gareth Hibbott
Ireland
Karl O Donoghue
Sun 12:22  Table 5
110   
United Kingdom
Karl Boyes
England
Lee Clough
Sun 12:40  Table 3
111   
United Kingdom
Phil Harrison
England
Neil Raybone
Sun 12:48  Table 2
112   
Scotland
Scott Gillespie
Scotland
Ross Fernie
Sun 12:22  Table 1

Losers qualification

Race to 8
113   
United Kingdom
Gareth Hibbott
Ireland
Kristi Caulfield
Sun 14:22  Table 4
114   
England
Lee Clough
Wales
Tom Cousins
Sun 15:09  Table 7
115   
England
Neil Raybone
United Kingdom
Marc Farnsworth
Sun 15:16  Table 3
116   
Scotland
Scott Gillespie
United Kingdom
Jamie Burnett
Sun 14:22  Table 6

Quarter final

Race to 11
117   
United Kingdom
Jack Whelan
Drawn from match: 113-116
Sun 16:00 
118   
Wales
Craig Marsh
Drawn from match: 113-116
Sun 16:00 
119   
Wales
Jordan Shepherd
Drawn from match: 113-116
Sun 16:00 
120   
Scotland
Liam Dunster
Drawn from match: 113-116
Sun 16:00 

Semi final

Race to 11
121   
Winner of match 117
Winner of match 118
Sun 18:00 
122   
Winner of match 119
Winner of match 120
Sun 18:00 

Final

Race to 11
123   
Winner of match 121
Winner of match 122
Sun 20:00 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment