Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 11 - January 13, 2019

Taom Billiards International Open

Blackball

Add players

Please wait...
Starts Jan 11, 2019, 3:30 PM (local time)
Format Double elimination (64 Participants)
Race to 11
Handicap No handicap
Dresscode
Rankings Murphys Sports Bar ranking
Organizer Murphys Sports Bar
Contact Jack Heckingbottom (jack-h-98@hotmail.co.uk, 07867487879) and Seb Web

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 11
1   
United Kingdom
Chris Melling
Scotland
Liam Dunster
Fri 15:37  Table 8
2   
Michael Tomlinson
England
Shane Webster
Fri 15:37  Table 2
3   
Scotland
Marc Fleming
United Kingdom
Jack Whelan
Fri 22:18  Table 5
4   
Scotland
Mark Boyle
England
Jon McAllister
Fri 22:17  Table 8
5   
England
Kian Monaghan
United Kingdom
Karl Boyes
Fri 15:38  Table 1
6   
Wales
Craig Marsh
England
Matt Steeper
Fri 19:58  Table 1
7   
England
Rikki Jones
United Kingdom
Darren Appleton
Fri 20:10  Table 7
8   
England
dave sanderson
United Kingdom
Michael Hill
Fri 17:59  Table 3
9   
United Kingdom
Gareth Hibbott
United Kingdom
Phil Harrison
Fri 20:00  Table 8
10   
United Kingdom
Craig Lakin
Scotland
Ross Fernie
Fri 22:17  Table 7
11   
United Kingdom
Andrew Appleton
England
Paul Silvester
Fri 17:59  Table 2
12   
United Kingdom
Marc Farnsworth
United Kingdom
Brian Halcrow
Fri 19:57  Table 3
13   
England
Billy Webster
Scotland
Scott Ross
Fri 22:18  Table 4
14   
England
Neil Raybone
United Kingdom
Gavin Robinson
Fri 15:37  Table 3
15   
England
Kerry Bissell
England
Tommy Butterfield
Fri 20:29  Table 6
16   
United Kingdom
Chris Dyson
United Kingdom
Jake-Dylan Newlove
Fri 15:37  Table 5
17   
Wales
Tom Cousins
England
chris wood
Fri 23:02  Table 6
18   
England
Dom Cooney
England
Dean wilson
Fri 20:00 
19   
England
Michael Rhodes
United Kingdom
Josh Kane
Fri 17:59  Table 1
20   
England
Stefan Risidi
United Kingdom
Ryan Davie
Fri 20:00 
21   
Wales
Drew Hughes
England
martin hazell
Fri 19:58  Table 5
22   
Seb Web
Wales
Jordan Shepherd
Fri 20:40  Table 8
23   
United Kingdom
Shaun Storry
England
Jack Heckingbottom
Fri 22:25  Table 3
24   
England
Sam Chambers
England
Rob Chilton
Fri 18:00 
25   
England
Geoff Allen
United Kingdom
Callum Singleton
Fri 17:59  Table 6
26   
Wales
Ben Davies
United Kingdom
Graeme Witton
Fri 22:25  Table 2
27   
United Kingdom
Ryan Clark
England
lee wray
Fri 17:59  Table 7
28   
England
Luke Wrigglesworth
England
Tom Barley
Fri 17:59  Table 5
29   
England
Chris Day
England
Lui Wheelhouse
Fri 15:30 
30   
England
Lee Clough
England
Shaun Chipperfield
Fri 22:24  Table 1
31   
England
Shane Thompson
England
Craig Brown
Fri 20:00 
32   
United Kingdom
Ronan McCarthy
Northern Ireland
Declan Brennan
Fri 17:59  Table 8

Winner round 1

Race to 11
33   
Scotland
Liam Dunster
Michael Tomlinson
Sat 12:01  Table 4
34   
United Kingdom
Jack Whelan
Scotland
Mark Boyle
Sat 12:01  Table 1
35   
United Kingdom
Karl Boyes
Wales
Craig Marsh
Sat 12:01  Table 6
36   
United Kingdom
Darren Appleton
United Kingdom
Michael Hill
Sat 12:01  Table 8
37   
United Kingdom
Gareth Hibbott
United Kingdom
Craig Lakin
Sat 12:33  Table 5
38   
England
Paul Silvester
United Kingdom
Marc Farnsworth
Sat 12:01  Table 2
39   
Scotland
Scott Ross
England
Neil Raybone
Sat 12:01  Table 3
40   
England
Tommy Butterfield
United Kingdom
Jake-Dylan Newlove
Sat 12:01  Table 7
41   
Wales
Tom Cousins
England
Dean wilson
Sat 14:43  Table 3
42   
England
Michael Rhodes
United Kingdom
Ryan Davie
Sat 14:12  Table 8
43   
England
martin hazell
Wales
Jordan Shepherd
Sat 14:13  Table 6
44   
United Kingdom
Shaun Storry
England
Rob Chilton
Sat 14:05  Table 5
45   
United Kingdom
Callum Singleton
Wales
Ben Davies
Sat 14:40  Table 1
46   
England
lee wray
England
Tom Barley
Sat 14:17  Table 2
47   
England
Lui Wheelhouse
England
Shaun Chipperfield
Sat 14:20  Table 4
48   
England
Craig Brown
United Kingdom
Ronan McCarthy
Sat 14:20  Table 7

Loser round 1

Race to 8
49   
United Kingdom
Chris Melling
England
Shane Webster
Sat 10:44  Table 7
50   
Scotland
Marc Fleming
England
Jon McAllister
Sat 10:24  Table 2
51   
England
Kian Monaghan
England
Matt Steeper
Sat 10:17  Table 1
52   
England
Rikki Jones
England
dave sanderson
Sat 09:00  Table 4
53   
United Kingdom
Phil Harrison
Scotland
Ross Fernie
Sat 10:30 
54   
United Kingdom
Andrew Appleton
United Kingdom
Brian Halcrow
Sat 10:25  Table 5
55   
England
Billy Webster
United Kingdom
Gavin Robinson
Sat 09:00  Table 2
56   
England
Kerry Bissell
United Kingdom
Chris Dyson
Sat 09:00  Table 7
57   
England
chris wood
England
Dom Cooney
Sat 10:30 
58   
United Kingdom
Josh Kane
England
Stefan Risidi
Sat 09:00 
59   
Wales
Drew Hughes
Seb Web
Sat 09:00  Table 5
60   
England
Jack Heckingbottom
England
Sam Chambers
Sat 10:30 
61   
England
Geoff Allen
United Kingdom
Graeme Witton
Sat 10:16  Table 6
62   
United Kingdom
Ryan Clark
England
Luke Wrigglesworth
Sat 09:00  Table 6
63   
England
Chris Day
England
Lee Clough
Sat 10:30 
64   
England
Shane Thompson
Northern Ireland
Declan Brennan
Sat 09:00 

Loser round 2

Race to 8
65   
United Kingdom
Chris Melling
United Kingdom
Ronan McCarthy
Sat 17:01  Table 8
66   
England
Jon McAllister
England
Lui Wheelhouse
Sat 16:29  Table 1
67   
England
Matt Steeper
England
Tom Barley
Sat 16:16  Table 6
68   
England
Rikki Jones
United Kingdom
Callum Singleton
Sat 16:06  Table 4
69   
Scotland
Ross Fernie
United Kingdom
Shaun Storry
Sat 17:25  Table 5
70   
United Kingdom
Brian Halcrow
England
martin hazell
Sat 16:38  Table 3
71   
United Kingdom
Gavin Robinson
United Kingdom
Ryan Davie
Sat 17:01  Table 7
72   
United Kingdom
Chris Dyson
England
Dean wilson
Sat 16:10  Table 2
73   
England
chris wood
England
Tommy Butterfield
Sat 18:00 
74   
United Kingdom
Josh Kane
Scotland
Scott Ross
Sat 17:30  Table 1
75   
Seb Web
England
Paul Silvester
Sat 17:55  Table 4
76   
England
Jack Heckingbottom
United Kingdom
Gareth Hibbott
Sat 18:46  Table 3
77   
United Kingdom
Graeme Witton
United Kingdom
Darren Appleton
Sat 18:46  Table 5
78   
United Kingdom
Ryan Clark
United Kingdom
Karl Boyes
Sat 18:46  Table 8
79   
England
Lee Clough
Scotland
Mark Boyle
Sat 18:04  Table 6
80   
Northern Ireland
Declan Brennan
Michael Tomlinson
Sat 18:04  Table 2

Winner round 2

Race to 11
81   
Scotland
Liam Dunster
United Kingdom
Jack Whelan
Sat 21:08  Table 5
82   
Wales
Craig Marsh
United Kingdom
Michael Hill
Sat 21:08  Table 2
83   
United Kingdom
Craig Lakin
United Kingdom
Marc Farnsworth
Sat 21:08  Table 8
84   
England
Neil Raybone
United Kingdom
Jake-Dylan Newlove
Sat 22:01  Table 3
85   
Wales
Tom Cousins
England
Michael Rhodes
Sat 21:08  Table 4
86   
Wales
Jordan Shepherd
England
Rob Chilton
Sat 21:32  Table 1
87   
Wales
Ben Davies
England
lee wray
Sat 21:08  Table 7
88   
England
Shaun Chipperfield
England
Craig Brown
Sat 21:32  Table 6

Loser round 3

Race to 8
89   
United Kingdom
Chris Melling
England
Jon McAllister
Sat 19:19  Table 1
90   
England
Tom Barley
England
Rikki Jones
Sat 19:07  Table 7
91   
United Kingdom
Shaun Storry
United Kingdom
Brian Halcrow
Sat 19:21  Table 2
92   
United Kingdom
Gavin Robinson
England
Dean wilson
Sat 19:51  Table 5
93   
England
chris wood
United Kingdom
Josh Kane
Sat 19:19  Table 4
94   
Seb Web
United Kingdom
Gareth Hibbott
Sat 20:09  Table 6
95   
United Kingdom
Darren Appleton
United Kingdom
Karl Boyes
Sat 20:38  Table 3
96   
England
Lee Clough
Michael Tomlinson
Sat 20:06  Table 1

Loser round 4

Race to 8
97   
United Kingdom
Chris Melling
England
Neil Raybone
Sat 23:32  Table 3
98   
England
Tom Barley
United Kingdom
Craig Lakin
Sat 22:40  Table 8
99   
United Kingdom
Shaun Storry
Wales
Craig Marsh
Sat 23:03  Table 4
100   
England
Dean wilson
United Kingdom
Jack Whelan
Sun 00:12  Table 8
101   
United Kingdom
Josh Kane
England
Shaun Chipperfield
Sat 23:07  Table 6
102   
United Kingdom
Gareth Hibbott
England
lee wray
Sat 22:50  Table 2
103   
United Kingdom
Darren Appleton
Wales
Jordan Shepherd
Sat 23:43  Table 1
104   
Michael Tomlinson
England
Michael Rhodes
Sat 22:40  Table 7

Winners qualification

Race to 11
105   
Scotland
Liam Dunster
United Kingdom
Michael Hill
Sun 10:02  Table 8
106   
United Kingdom
Marc Farnsworth
United Kingdom
Jake-Dylan Newlove
Sun 10:02  Table 4
107   
Wales
Tom Cousins
England
Rob Chilton
Sun 10:02  Table 6
108   
Wales
Ben Davies
England
Craig Brown
Sun 10:02  Table 5

Loser round 5

Race to 8
109   
England
Neil Raybone
United Kingdom
Craig Lakin
Sun 10:02  Table 2
110   
United Kingdom
Shaun Storry
United Kingdom
Jack Whelan
Sun 10:02  Table 1
111   
United Kingdom
Josh Kane
United Kingdom
Gareth Hibbott
Sun 10:02  Table 7
112   
Wales
Jordan Shepherd
England
Michael Rhodes
Sun 10:02  Table 3

Losers qualification

Race to 8
113   
England
Neil Raybone
England
Rob Chilton
Sun 12:39  Table 3
114   
United Kingdom
Jack Whelan
England
Craig Brown
Sun 12:49  Table 6
115   
United Kingdom
Gareth Hibbott
Scotland
Liam Dunster
Sun 12:02  Table 1
116   
Wales
Jordan Shepherd
United Kingdom
Jake-Dylan Newlove
Sun 12:04  Table 8

Quarter final

Race to 11
117   
United Kingdom
Michael Hill
Wales
Jordan Shepherd
Sun 14:00 
118   
United Kingdom
Marc Farnsworth
United Kingdom
Jack Whelan
Sun 14:00 
119   
Wales
Tom Cousins
Scotland
Liam Dunster
Sun 14:00 
120   
Wales
Ben Davies
England
Rob Chilton
Sun 14:00 

Semi final

Race to 11
121   
Winner of match 117
Winner of match 118
Sun 16:00 
122   
Winner of match 119
Winner of match 120
Sun 16:00 

Final

Race to 11
123   
Winner of match 121
Winner of match 122
Sun 19:00  Table 8

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment