Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 22 - March 24, 2019

Taom Billiards 8Ball Masters

Blackball

Add players

Please wait...
Starts Mar 22, 2019, 6:48 PM (local time)
Format Double elimination (59 Participants)
Race to 11
Handicap No handicap
Organizer Murphys Sports Bar
Contact Jack Heckingbottom (jack-h-98@hotmail.co.uk, 07867487879)

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 11
1   
England
kyle brown
Walk Over
 
2   
Northern Ireland
Gary Clarke
England
martin hazell
Fri 22:45  Table 7
3   
England
Craig Bish
England
Jack Heckingbottom
Fri 20:01  Table 5
4   
England
Chris Day
United Kingdom
Seb Web
Fri 18:01  Table 3
5   
England
Rob Chilton
United Kingdom
Marc Farnsworth
Fri 18:10  Table 8
6   
England
Lee Clough
England
rob wilson
Fri 20:04  Table 1
7   
United Kingdom
Craig Waddingham
England
Tom Barley
Fri 15:36  Table 6
8   
England
Shaun Chipperfield
Scotland
Liam Dunster
Fri 20:04  Table 8
9   
Wales
Ben Davies
Walk Over
 
10   
Wales
Craig Marsh
England
Billy Webster
Fri 20:03  Table 4
11   
England
Cameron Pinches
England
Kian Monaghan
Fri 15:36  Table 2
12   
United Kingdom
Jack Whelan
England
Clint I'Anson
Fri 20:44  Table 6
13   
United Kingdom
Karl Boyes
R1
Scotland
Scott Gillespie
Fri 17:52  Table 4
14   
England
Jon McAllister
England
yassa hussain
Fri 20:38  Table 2
15   
United Kingdom
Jamie Burnett
Northern Ireland
Declan Brennan
Fri 22:16  Table 5
16   
Walk Over
Wales
Tom Cousins
 
17   
Scotland
Ross Fernie
Walk Over
 
18   
Scotland
Scott Ross
England
Rikki Jones
Fri 22:16  Table 3
19   
United Kingdom
Jordan Church
England
Michael Rhodes
Fri 20:57  Table 7
20   
England
Neil Raybone
England
dave sanderson
Fri 15:36  Table 8
21   
England
Shane Webster
England
Richard Twomey
 
22   
Ireland
Kristi Caulfield
England
Darrell Whitworth
Fri 22:41  Table 6
23   
England
Steve Webster
England
Geoff Allen
Fri 17:53  Table 6
24   
England
jason taggert
England
Dom Cooney
Fri 20:01  Table 3
25   
England
joe hutton
England
Dean wilson
Fri 21:27  Table 4
26   
United Kingdom
Ryan Clark
United Kingdom
Brian Halcrow
Fri 15:41  Table 7
27   
England
Michael Tomlinson
R2
United Kingdom
Chris Dyson
Fri 15:36  Table 4
28   
England
Paul Silvester
England
Jonathan forristal
Fri 17:53  Table 2
29   
United Kingdom
Phil Harrison
Phil Parker
Fri 22:17  Table 1
30   
Scotland
Mark Boyle
Wales
Jordan Shepherd
R5
Fri 22:15  Table 8
31   
United Kingdom
Gavin Robinson
United Kingdom
Josh Kane
Fri 19:04  Table 7
32   
Walk Over
United Kingdom
Jason Morris
 

Winner round 1

Race to 11
33   
England
kyle brown
Northern Ireland
Gary Clarke
Sat 13:04  Table 4
34   
England
Craig Bish
England
Chris Day
Sat 13:05  Table 1
35   
United Kingdom
Marc Farnsworth
England
Lee Clough
Sat 13:04  Table 3
36   
England
Tom Barley
Scotland
Liam Dunster
Sat 13:04  Table 5
37   
Wales
Ben Davies
England
Billy Webster
Sat 13:04  Table 2
38   
England
Kian Monaghan
United Kingdom
Jack Whelan
Sat 13:04  Table 6
39   
Scotland
Scott Gillespie
England
Jon McAllister
Sat 13:04  Table 8
40   
Northern Ireland
Declan Brennan
Wales
Tom Cousins
Sat 13:04  Table 7
41   
Scotland
Ross Fernie
Scotland
Scott Ross
Sat 14:49  Table 5
42   
United Kingdom
Jordan Church
England
Neil Raybone
Sat 14:52  Table 7
43   
England
Shane Webster
Ireland
Kristi Caulfield
Sat 15:09  Table 2
44   
England
Steve Webster
England
Dom Cooney
Sat 14:52  Table 6
45   
England
joe hutton
United Kingdom
Brian Halcrow
Sat 14:59  Table 1
46   
England
Michael Tomlinson
England
Paul Silvester
Sat 15:09  Table 4
47   
United Kingdom
Phil Harrison
Wales
Jordan Shepherd
Sat 14:53  Table 8
48   
United Kingdom
Gavin Robinson
R2
United Kingdom
Jason Morris
R1
Sat 14:49  Table 3

Loser round 1

Race to 8
49   
Walk Over
England
martin hazell
 
50   
England
Jack Heckingbottom
United Kingdom
Seb Web
Sat 10:48  Table 6
51   
England
Rob Chilton
England
rob wilson
Sat 10:03  Table 2
52   
United Kingdom
Craig Waddingham
England
Shaun Chipperfield
Sat 10:03  Table 3
53   
Walk Over
Wales
Craig Marsh
 
54   
England
Cameron Pinches
England
Clint I'Anson
Sat 10:04  Table 4
55   
United Kingdom
Karl Boyes
England
yassa hussain
Sat 10:04  Table 5
56   
United Kingdom
Jamie Burnett
Walk Over
 
57   
Walk Over
England
Rikki Jones
 
58   
England
Michael Rhodes
England
dave sanderson
Sat 11:35  Table 3
59   
England
Richard Twomey
England
Darrell Whitworth
 
60   
England
Geoff Allen
England
jason taggert
Sat 11:35  Table 4
61   
England
Dean wilson
United Kingdom
Ryan Clark
Sat 11:35  Table 5
62   
United Kingdom
Chris Dyson
England
Jonathan forristal
Sat 11:35  Table 1
63   
Phil Parker
Scotland
Mark Boyle
Sat 11:36 
64   
United Kingdom
Josh Kane
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 8
65   
England
martin hazell
United Kingdom
Jason Morris
Sat 17:54  Table 1
66   
United Kingdom
Seb Web
Wales
Jordan Shepherd
Sat 18:13  Table 6
67   
England
Rob Chilton
England
Paul Silvester
Sat 17:19  Table 3
68   
England
Shaun Chipperfield
England
joe hutton
Sat 18:06  Table 7
69   
Wales
Craig Marsh
England
Steve Webster
Sat 16:58  Table 8
70   
England
Clint I'Anson
England
Shane Webster
Sat 18:38  Table 2
71   
United Kingdom
Karl Boyes
England
Neil Raybone
Sat 17:02  Table 2
72   
United Kingdom
Jamie Burnett
Scotland
Ross Fernie
Sat 18:46  Table 7
73   
England
Rikki Jones
Wales
Tom Cousins
Sat 17:03  Table 4
74   
England
Michael Rhodes
Scotland
Scott Gillespie
Sat 18:54  Table 5
75   
England
Darrell Whitworth
England
Kian Monaghan
Sat 17:00  Table 7
76   
England
Geoff Allen
England
Billy Webster
Sat 18:23  Table 4
77   
United Kingdom
Ryan Clark
England
Tom Barley
Sat 17:19  Table 5
78   
England
Jonathan forristal
England
Lee Clough
Sat 19:00  Table 3
79   
Scotland
Mark Boyle
England
Craig Bish
Sat 17:01  Table 6
80   
United Kingdom
Josh Kane
Northern Ireland
Gary Clarke
Sat 18:29  Table 8

Winner round 2

Race to 11
81   
England
kyle brown
England
Chris Day
Sat 20:10  Table 7
82   
United Kingdom
Marc Farnsworth
Scotland
Liam Dunster
Sat 19:57  Table 6
83   
Wales
Ben Davies
United Kingdom
Jack Whelan
Sat 19:58  Table 8
84   
England
Jon McAllister
Northern Ireland
Declan Brennan
Sat 20:37  Table 3
85   
Scotland
Scott Ross
United Kingdom
Jordan Church
Sat 20:52  Table 5
86   
Ireland
Kristi Caulfield
England
Dom Cooney
Sat 19:58  Table 4
87   
United Kingdom
Brian Halcrow
England
Michael Tomlinson
Sat 20:07  Table 2
88   
United Kingdom
Phil Harrison
United Kingdom
Gavin Robinson
Sat 19:58  Table 1

Loser round 3

Race to 8
89   
England
martin hazell
Wales
Jordan Shepherd
Sat 22:04  Table 4
90   
England
Rob Chilton
England
Shaun Chipperfield
Sat 22:20  Table 1
91   
Wales
Craig Marsh
England
Clint I'Anson
Sat 22:43  Table 6
92   
United Kingdom
Karl Boyes
Scotland
Ross Fernie
Sat 21:52  Table 8
93   
England
Rikki Jones
England
Michael Rhodes
Sat 22:52  Table 2
94   
England
Darrell Whitworth
England
Geoff Allen
Sat 22:54  Table 7
95   
England
Tom Barley
England
Lee Clough
Sat 22:57  Table 3
96   
Scotland
Mark Boyle
United Kingdom
Josh Kane
R1
Sat 23:03  Table 5

Loser round 4

Race to 8
97   
England
martin hazell
Northern Ireland
Declan Brennan
Sun 09:59  Table 7
98   
England
Shaun Chipperfield
Wales
Ben Davies
Sun 09:59  Table 5
99   
Wales
Craig Marsh
United Kingdom
Marc Farnsworth
Sun 09:59  Table 3
100   
United Kingdom
Karl Boyes
England
Chris Day
Sun 09:59  Table 4
101   
England
Rikki Jones
United Kingdom
Gavin Robinson
Sun 09:59  Table 2
102   
England
Geoff Allen
United Kingdom
Brian Halcrow
Sun 09:59  Table 6
103   
England
Lee Clough
England
Dom Cooney
Sun 09:59  Table 1
104   
Scotland
Mark Boyle
Scotland
Scott Ross
Sun 09:59  Table 8

Winners qualification

Race to 11
105   
England
kyle brown
Scotland
Liam Dunster
Sun 11:28  Table 7
106   
United Kingdom
Jack Whelan
England
Jon McAllister
Sun 11:29  Table 5
107   
United Kingdom
Jordan Church
Ireland
Kristi Caulfield
Sun 11:41  Table 2
108   
England
Michael Tomlinson
United Kingdom
Phil Harrison
Sun 11:41  Table 8

Loser round 5

Race to 8
109   
Northern Ireland
Declan Brennan
Wales
Ben Davies
Sun 11:49  Table 6
110   
United Kingdom
Marc Farnsworth
England
Chris Day
Sun 11:50  Table 4
111   
United Kingdom
Gavin Robinson
United Kingdom
Brian Halcrow
Sun 11:49  Table 3
112   
England
Dom Cooney
Scotland
Scott Ross
Sun 12:05  Table 1

Losers qualification

Race to 8
113   
Wales
Ben Davies
Ireland
Kristi Caulfield
Sun 14:00  Table 8
114   
United Kingdom
Marc Farnsworth
England
Michael Tomlinson
Sun 14:08  Table 6
115   
United Kingdom
Gavin Robinson
England
kyle brown
Sun 13:54  Table 2
116   
Scotland
Scott Ross
England
Jon McAllister
Sun 14:09  Table 4

Quarter final

Race to 11
117   
Scotland
Liam Dunster
Drawn from match: 113-116
Sun 15:00 
118   
United Kingdom
Jack Whelan
Drawn from match: 113-116
Sun 15:00 
119   
United Kingdom
Jordan Church
Drawn from match: 113-116
Sun 15:00 
120   
United Kingdom
Phil Harrison
Drawn from match: 113-116
Sun 15:00 

Semi final

Race to 11
121   
Winner of match 117
Winner of match 118
Sun 17:30 
122   
Winner of match 119
Winner of match 120
Sun 17:30 

Final

Race to 11
123   
Winner of match 121
Winner of match 122
Sun 20:00 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment