Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 24, 2019

Sportcafé's Summer Pool 24 juli 2019

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Jan Rempe
Boven 't IJ
5 (5/0) 26 (20/6)
77%
50
2 Sjoerd Blondeel Timmerman
Sportcafe Alkmaar
6 (4/2) 36 (20/16)
56%
35
3 Rienus Gennissen
Sportcafe Alkmaar
5 (3/2) 29 (14/15)
48%
25
3 Lennert Duyn
4 (3/1) 21 (13/8)
62%
25
5 Brian Paulson
4 (2/2) 21 (11/10)
52%
20
5 Olesya Bila
4 (2/2) 21 (11/10)
52%
20
7 Rahadi Hamid
Boven 't IJ
4 (2/2) 22 (11/11)
50%
20
7 David Martin Garcia
4 (2/2) 22 (11/11)
50%
20
9 Chaka Sanichar
Boven 't IJ
2 (0/2) 8 (0/8)
0%
15
9 Gerard Steeman
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
15
9 Yucel Hos
Sportcafe Alkmaar
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
15
9 Laurenze Meskers
Sportcafe Alkmaar
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
15
13 Roberto Vasselli
Sportcafe Alkmaar
2 (0/2) 13 (5/8)
38%
15
13 Valen Tino
2 (0/2) 14 (6/8)
43%
15
Starts Jul 24, 2019, 8:15 PM (local time)
Format Double elimination (14 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer Sportcafe Alkmaar
Contact Yucel Hos (sportcafealkmaar@gmail.com, 0613134173)
More info
Sportcafé's Summer Pool 2019

Iedere woensdagavond om 20:00 uur van 29 mei t/m 28 augustus 2019 organiseren wij een zomer-poolcompetitie voor iedereen (beginners, recreanten, competitiespelers) met afwisselende spelsoorten, 9-ball, 10-ball, DKO of poulefase t/m laatste 8 of 4.
Inschrijfgeld voor leden € 10,- en niet leden € 15,- per persoon.
Dagprijs +/- 40% van het inschrijfgeld, +/- 60% gaat naar de MASTERPOT.
Mastertoernooi is op woensdagavond 28 augustus om 20:00 uur, hiervoor komt top 16 van de ranglijst (met een voorwaarde van minimaal 8 x meedoen) in aanmerking.
Speldata:
9-ball 29 mei - 12 juni - 26 juni - 10 juli - 24 juli - 7 augustus - 21 augustus
10-ball 5 juni - 19 juni - 3 juli - 17 juli - 31 juli - 14 augustus - 28 augustus
Mastertoernooi 10-ball 28 augustus
Puntenverdeling: KNBB C - Ranking
1e 50p
2e 35p
3e /4e 25p
5e /8e 15p
9e /12e 13p
13e /16e 10p
overige 5p

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Netherlands
Yucel Hos
Walk Over
 
2   
Netherlands
Chaka Sanichar
Netherlands
Lennert Duyn
Wed 20:09  Table 4
3   
Netherlands
Laurenze Meskers
Netherlands
Gerard Steeman
Wed 20:09  Table 5
4   
Italy
Roberto Vasselli
South Africa
Rienus Gennissen
Wed 20:09  Table 6
5   
Spain
David Martin Garcia
Netherlands
Rahadi Hamid
Wed 20:09  Table 21
6   
Netherlands
Sjoerd Blondeel Timmerman
Netherlands
Valen Tino
Wed 20:09  Table 20
7   
Ukraine
Olesya Bila
Netherlands
Jan Rempe
Wed 20:09  Table 19
8   
Walk Over
Netherlands
Brian Paulson
 

Winner round 1

Race to 4
9   
Netherlands
Yucel Hos
Netherlands
Lennert Duyn
Wed 20:32  Table 4
10   
Netherlands
Laurenze Meskers
South Africa
Rienus Gennissen
Wed 21:06  Table 5
11   
Netherlands
Rahadi Hamid
Netherlands
Sjoerd Blondeel Timmerman
Wed 20:48  Table 6
12   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Brian Paulson
Wed 20:35  Table 19

Loser round 1

Race to 4
13   
Walk Over
Netherlands
Chaka Sanichar
 
14   
Netherlands
Gerard Steeman
Italy
Roberto Vasselli
Wed 21:06  Table 19
15   
Spain
David Martin Garcia
Netherlands
Valen Tino
Wed 20:49  Table 20
16   
Ukraine
Olesya Bila
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
17   
Netherlands
Chaka Sanichar
Netherlands
Brian Paulson
Wed 20:56  Table 21
18   
Netherlands
Gerard Steeman
Netherlands
Rahadi Hamid
Wed 22:11  Table 4
19   
Spain
David Martin Garcia
Netherlands
Laurenze Meskers
Wed 21:43  Table 5
20   
Ukraine
Olesya Bila
Netherlands
Yucel Hos
Wed 20:55  Table 4

Winners qualification

Race to 4
21   
Netherlands
Lennert Duyn
South Africa
Rienus Gennissen
Wed 21:43  Table 6
22   
Netherlands
Sjoerd Blondeel Timmerman
Netherlands
Jan Rempe
Wed 21:25  Table 4

Loser round 3

Race to 4
23   
Netherlands
Brian Paulson
Netherlands
Rahadi Hamid
Wed 22:52  Table 4
24   
Spain
David Martin Garcia
Ukraine
Olesya Bila
Wed 22:26  Table 5

Losers qualification

Race to 4
25   
Netherlands
Brian Paulson
South Africa
Rienus Gennissen
Wed 23:27  Table 4
26   
Ukraine
Olesya Bila
Netherlands
Sjoerd Blondeel Timmerman
Wed 22:53  Table 5

Semi final

Race to 4
27   
Netherlands
Lennert Duyn
Netherlands
Sjoerd Blondeel Timmerman
Wed 23:51  Table 5
28   
Netherlands
Jan Rempe
South Africa
Rienus Gennissen
Wed 23:51  Table 4

Final

Race to 4
29   
Netherlands
Sjoerd Blondeel Timmerman
Netherlands
Jan Rempe
Thu 00:18  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment