Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 17, 2019

Sportcafé's Summer Pool 17 juli 2019

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Jan Rempe
Boven 't IJ
5 (5/0) 25 (19/6)
76%
50
2 Peter de Swart
Sportcafe Alkmaar
5 (4/1) 28 (17/11)
61%
35
3 Rienus Gennissen
Sportcafe Alkmaar
5 (3/2) 25 (15/10)
60%
25
3 Andrej Karamesic
6 (4/2) 31 (17/14)
55%
25
5 Chaka Sanichar
Boven 't IJ
4 (2/2) 21 (10/11)
48%
20
5 Olesya Bila
3 (2/1) 13 (8/5)
62%
20
5 Lennert Duyn
4 (3/1) 21 (14/7)
67%
20
5 Richard Gilmer
4 (2/2) 21 (10/11)
48%
20
9 Jeroen Zonnenberg
Sportcafe Alkmaar
3 (1/2) 15 (6/9)
40%
15
Show more
9 Laurenze Meskers
Sportcafe Alkmaar
3 (1/2) 15 (6/9)
40%
15
9 Percy Ranasemita
3 (1/2) 14 (6/8)
43%
15
9 Stefano Ramoutar
3 (1/2) 13 (4/9)
31%
15
13 Eric van der Zwan
Sportcafe Alkmaar
4 (2/2) 19 (9/10)
47%
15
13 Radjis Ramoutar
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
15
13 Gerard Steeman
2 (0/2) 14 (6/8)
43%
15
13 Valen Tino
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
15
17 Yucel Hos
Sportcafe Alkmaar
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
10
17 Wesley Deurwaarder
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
10
Starts Jul 17, 2019, 8:15 PM (local time)
Format Double to Single elimination (18 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer Sportcafe Alkmaar
Contact Yucel Hos (sportcafealkmaar@gmail.com, 0613134173)
More info
Sportcafé's Summer Pool 2019

Iedere woensdagavond om 20:00 uur van 29 mei t/m 28 augustus 2019 organiseren wij een zomer-poolcompetitie voor iedereen (beginners, recreanten, competitiespelers) met afwisselende spelsoorten, 9-ball, 10-ball, DKO of poulefase t/m laatste 8 of 4.
Inschrijfgeld voor leden € 10,- en niet leden € 15,- per persoon.
Dagprijs +/- 40% van het inschrijfgeld, +/- 60% gaat naar de MASTERPOT.
Mastertoernooi is op woensdagavond 28 augustus om 20:00 uur, hiervoor komt top 16 van de ranglijst (met een voorwaarde van minimaal 8 x meedoen) in aanmerking.
Speldata:
9-ball 29 mei - 12 juni - 26 juni - 10 juli - 24 juli - 7 augustus - 21 augustus
10-ball 5 juni - 19 juni - 3 juli - 17 juli - 31 juli - 14 augustus - 28 augustus
Mastertoernooi 10-ball 28 augustus
Puntenverdeling: KNBB C - Ranking
1e 50p
2e 35p
3e /4e 25p
5e /8e 15p
9e /12e 13p
13e /16e 10p
overige 5p

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Netherlands
Lennert Duyn
Netherlands
Wesley Deurwaarder
Wed 20:11  Table 4
2   
Ireland
Richard Gilmer
Walk Over
 
3   
Walk Over
Netherlands
Valen Tino
 
4   
Netherlands
Laurenze Meskers
Walk Over
 
5   
Walk Over
Ukraine
Olesya Bila
 
6   
Netherlands
Radjis Ramoutar
Walk Over
 
7   
Walk Over
South Africa
Rienus Gennissen
 
8   
Netherlands
Yucel Hos
Netherlands
Eric van der Zwan
Wed 20:15  Table 21

Winner round 1

Race to 4
9   
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Netherlands
Lennert Duyn
Wed 20:36  Table 4
10   
Ireland
Richard Gilmer
Netherlands
Gerard Steeman
Wed 20:11  Table 18
11   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Valen Tino
Wed 20:11  Table 20
12   
Netherlands
Laurenze Meskers
Netherlands
Chaka Sanichar
Wed 20:11  Table 5
13   
Netherlands
Stefano Ramoutar
Ukraine
Olesya Bila
Wed 20:11  Table 6
14   
Netherlands
Radjis Ramoutar
Netherlands
Jeroen Zonnenberg
Wed 20:12  Table 19
15   
Netherlands
Peter de Swart
South Africa
Rienus Gennissen
Wed 20:12  Table 7
16   
Netherlands
Eric van der Zwan
Netherlands
Percy Ranasemita
Wed 20:57  Table 21

Loser round 1

Race to 4
17   
Netherlands
Wesley Deurwaarder
Netherlands
Eric van der Zwan
Wed 21:40 
18   
Walk Over
South Africa
Rienus Gennissen
 
19   
Walk Over
Netherlands
Radjis Ramoutar
 
20   
Walk Over
Netherlands
Stefano Ramoutar
 
21   
Walk Over
Netherlands
Chaka Sanichar
 
22   
Walk Over
Netherlands
Valen Tino
 
23   
Walk Over
Netherlands
Gerard Steeman
 
24   
Netherlands
Yucel Hos
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Wed 21:04  Table 4

Loser round 2

Race to 4
25   
Netherlands
Eric van der Zwan
South Africa
Rienus Gennissen
Wed 22:29  Table 4
26   
Netherlands
Radjis Ramoutar
Netherlands
Stefano Ramoutar
Wed 21:11  Table 19
27   
Netherlands
Chaka Sanichar
Netherlands
Valen Tino
Wed 21:23  Table 5
28   
Netherlands
Gerard Steeman
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Wed 21:54  Table 6

Winners qualification

Race to 4
29   
Netherlands
Lennert Duyn
Ireland
Richard Gilmer
Wed 21:24  Table 7
30   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Laurenze Meskers
Wed 21:24  Table 18
31   
Ukraine
Olesya Bila
Netherlands
Jeroen Zonnenberg
Wed 21:11  Table 6
32   
Netherlands
Peter de Swart
Netherlands
Percy Ranasemita
Wed 21:50 

Losers qualification

Race to 3
33   
South Africa
Rienus Gennissen
Netherlands
Laurenze Meskers
Wed 22:48  Table 4
34   
Netherlands
Stefano Ramoutar
Ireland
Richard Gilmer
Wed 22:15  Table 7
35   
Netherlands
Chaka Sanichar
Netherlands
Percy Ranasemita
Wed 22:37  Table 5
36   
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Netherlands
Jeroen Zonnenberg
Wed 23:11 

Quarter final

Race to 4
37   
Netherlands
Lennert Duyn
South Africa
Rienus Gennissen
Wed 23:37  Table 4
38   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Chaka Sanichar
Wed 23:38  Table 5
39   
Ukraine
Olesya Bila
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Wed 23:38  Table 21
40   
Netherlands
Peter de Swart
Ireland
Richard Gilmer
Wed 23:38  Table 20

Semi final

Race to 4
41   
South Africa
Rienus Gennissen
Netherlands
Jan Rempe
Thu 00:07  Table 4
42   
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Netherlands
Peter de Swart
Thu 00:50 

Final

Race to 3
43   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Peter de Swart
Thu 00:52  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants