Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 30, 2022

Sport Pub Goes 10 Ball

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Christoph Marien
8 (8/0) 57 (42/15)
74%
2 Davy Steveninck
8 (7/1) 61 (39/22)
64%
3 Marcel Mouwen
6 (5/1) 44 (32/12)
73%
3 Dave Kuzee
7 (5/2) 52 (30/22)
58%
5 Ruud Schilders
6 (3/3) 44 (23/21)
52%
5 Joeri van den Broeck
5 (2/3) 40 (15/25)
38%
5 Fabian Standaert
6 (4/2) 40 (23/17)
58%
5 Chris Hoth
6 (3/3) 41 (19/22)
46%
9 Vincent Peemen
Sport Pub Goes
4 (2/2) 36 (20/16)
56%
Show more
10 Wesley van der Weide
5 (2/3) 38 (19/19)
50%
10 Quinten Brack
5 (2/3) 35 (15/20)
43%
10 Ayala Telehala
4 (1/3) 35 (13/22)
37%
13 Alexander Stabler
5 (1/4) 40 (17/23)
43%
13 Ronny Brocken
4 (1/3) 33 (14/19)
42%
13 Ben Pieterse
5 (1/4) 35 (14/21)
40%
16 Frederik Ongenae
5 (0/5) 30 (5/25)
17%
16 Danny Steveninck
5 (0/5) 31 (6/25)
19%
Starts Jan 30, 2022, 11:00 AM (local time)
Format Round robin (17 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings SPG Poolranking 2021-2022
Organizer Sport Pub Goes
Contact Vincent Peemen (Info@sportpub.nl, +31113211843)
More info
Zaal open 10:00
Start 11:00
Speltype 10 Ball, poule systeem
Alternate break, Magic rack
Deelname kost € 5,00
Dit is de laatste lockdown ranking, maar iedereen is welkom om mee te doen uiteraard.

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Marcel Mouwen 4 4 0 0 24 7 17 0 0 0 0.774 4
2 Joeri van den Broeck 4 2 0 2 13 20 -7 0 0 0 0.394 2
3 Vincent Peemen 4 2 0 2 20 16 4 0 0 0 0.556 2
4 Ayala Telehala 4 1 0 3 13 22 -9 0 0 0 0.371 1
5 Ronny Brocken 4 1 0 3 14 19 -5 0 0 0 0.424 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Davy Steveninck 5 5 0 0 25 11 14 0 0 0 0.694 5
2 Dave Kuzee 5 4 0 1 23 15 8 0 0 0 0.605 4
3 Ruud Schilders 5 3 0 2 20 16 4 0 0 0 0.556 3
4 Wesley van der Weide 5 2 0 3 19 19 0 0 0 0 0.5 2
5 Alexander Stabler 5 1 0 4 17 23 -6 0 0 0 0.425 1
6 Frederik Ongenae 5 0 0 5 5 25 -20 0 0 0 0.167 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Christoph Marien 5 5 0 0 26 6 20 1 0 0 0.813 5
2 Fabian Standaert 5 4 0 1 21 12 9 0 0 0 0.636 4
3 Chris Hoth 5 3 0 2 19 17 2 0 0 0 0.528 3
4 Quinten Brack 5 2 0 3 15 20 -5 0 0 0 0.429 2
5 Ben Pieterse 5 1 0 4 14 21 -7 0 0 0 0.4 1
6 Danny Steveninck 5 0 0 5 6 25 -19 0 0 0 0.194 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Papua New Guinea
Ayala Telehala
Belgium
Joeri van den Broeck
Sun 11:10  Table 19
2-A   
Netherlands
Ronny Brocken
Netherlands
Marcel Mouwen
Sun 11:10  Table 18
3-B   
Netherlands
Dave Kuzee
Netherlands
Ruud Schilders
Sun 11:10  Table 17
4-B   
Netherlands
Wesley van der Weide
Netherlands
Alexander Stabler
Sun 11:10  Table 16
5-B   
Belgium
Frederik Ongenae
Belgium
Davy Steveninck
Sun 11:10  Table 15
6-C   
Netherlands
Quinten Brack
Netherlands
Danny Steveninck
Sun 11:10  Table 13
7-C   
Netherlands
Ben Pieterse
Belgium
Christoph Marien
R1
Sun 11:10  Table 12
8-C   
Belgium
Fabian Standaert
Netherlands
Chris Hoth
Sun 11:10  Table 11

Round 2

Race to 5
9-A   
Belgium
Joeri van den Broeck
Netherlands
Marcel Mouwen
Sun 12:23  Table 19
10-A   
Papua New Guinea
Ayala Telehala
Netherlands
Vincent Peemen
Sun 12:23  Table 18
11-B   
Netherlands
Dave Kuzee
Netherlands
Alexander Stabler
Sun 12:10  Table 15
12-B   
Netherlands
Ruud Schilders
Belgium
Davy Steveninck
Sun 12:07  Table 17
13-B   
Netherlands
Wesley van der Weide
Belgium
Frederik Ongenae
Sun 12:00  Table 16
14-C   
Netherlands
Quinten Brack
Belgium
Christoph Marien
Sun 12:09  Table 11
15-C   
Netherlands
Danny Steveninck
Netherlands
Chris Hoth
Sun 12:09  Table 13
16-C   
Netherlands
Ben Pieterse
Belgium
Fabian Standaert
Sun 12:02  Table 12

Round 3

Race to 5
17-A   
Netherlands
Marcel Mouwen
Netherlands
Vincent Peemen
Sun 13:15  Table 18
18-A   
Belgium
Joeri van den Broeck
Netherlands
Ronny Brocken
Sun 12:57  Table 19
19-B   
Netherlands
Dave Kuzee
Belgium
Davy Steveninck
Sun 13:01  Table 15
20-B   
Netherlands
Alexander Stabler
Belgium
Frederik Ongenae
Sun 13:01  Table 17
21-B   
Netherlands
Ruud Schilders
Netherlands
Wesley van der Weide
Sun 12:41  Table 16
22-C   
Netherlands
Quinten Brack
Netherlands
Chris Hoth
Sun 13:12  Table 13
23-C   
Belgium
Christoph Marien
Belgium
Fabian Standaert
Sun 12:48  Table 12
24-C   
Netherlands
Danny Steveninck
Netherlands
Ben Pieterse
Sun 13:16  Table 11

Round 4

Race to 5
25-A   
Netherlands
Vincent Peemen
Netherlands
Ronny Brocken
Sun 15:03  Table 18
26-A   
Netherlands
Marcel Mouwen
Papua New Guinea
Ayala Telehala
Sun 14:30  Table 19
27-B   
Netherlands
Dave Kuzee
Belgium
Frederik Ongenae
Sun 15:12  Table 15
28-B   
Belgium
Davy Steveninck
Netherlands
Wesley van der Weide
Sun 13:47  Table 15
29-B   
Netherlands
Alexander Stabler
Netherlands
Ruud Schilders
Sun 13:43  Table 16
30-C   
Netherlands
Quinten Brack
Belgium
Fabian Standaert
Sun 14:09  Table 12
31-C   
Netherlands
Chris Hoth
Netherlands
Ben Pieterse
Sun 14:22  Table 11
32-C   
Belgium
Christoph Marien
Netherlands
Danny Steveninck
Sun 14:13  Table 13

Round 5

Race to 5
33-A   
Netherlands
Ronny Brocken
Papua New Guinea
Ayala Telehala
Sun 13:36  Table 19
34-A   
Netherlands
Vincent Peemen
Belgium
Joeri van den Broeck
Sun 14:11  Table 18
35-B   
Netherlands
Dave Kuzee
Netherlands
Wesley van der Weide
Sun 14:26  Table 15
36-B   
Belgium
Frederik Ongenae
Netherlands
Ruud Schilders
Sun 14:28  Table 17
37-B   
Belgium
Davy Steveninck
Netherlands
Alexander Stabler
Sun 14:28  Table 16
38-C   
Netherlands
Quinten Brack
Netherlands
Ben Pieterse
Sun 15:41  Table 11
39-C   
Belgium
Fabian Standaert
Netherlands
Danny Steveninck
Sun 14:52  Table 13
40-C   
Netherlands
Chris Hoth
Belgium
Christoph Marien
Sun 15:48  Table 13

Quarter final

Race to 5
41   
Netherlands
Marcel Mouwen
Netherlands
Chris Hoth
Sun 16:32  Table 12
42   
Belgium
Davy Steveninck
Belgium
Joeri van den Broeck
Sun 16:32  Table 13
43   
Netherlands
Dave Kuzee
Belgium
Fabian Standaert
Sun 16:32  Table 11
44   
Netherlands
Ruud Schilders
Belgium
Christoph Marien
Sun 16:32  Table 15

Semi final

Race to 5
45   
Netherlands
Marcel Mouwen
Belgium
Davy Steveninck
Sun 17:26  Table 13
46   
Netherlands
Dave Kuzee
Belgium
Christoph Marien
Sun 17:28  Table 11

Final

Race to 6
47   
Belgium
Davy Steveninck
Belgium
Christoph Marien
Sun 18:21  Table 13

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants