Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

June 30, 2020

Snooker Nightmare 33

Snooker

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break Points
1 Haukur Stefansson
Østkanten Biljardklubb
7 (6/1) 488 (316/172)
65%
100
2 Arild Sørum
Unique BK
7 (5/2) 528 (327/201)
62%
87
3 Stig Nesvik
Oslo BK
5 (2/2) 316 (162/154)
51%
74
3 Lasse Kåring
Østkanten Biljardklubb
5 (4/1) 374 (259/115)
69%
74
5 Thorbjørn Vildar Dahl Eriksen
Østkanten Biljardklubb
5 (3/2) 499 (307/192)
62%
61
5 Ivar Lexi
4 (1/2) 384 (167/217)
43%
61
7 Amirhosein Hoseinzadeh
Østkanten Biljardklubb
5 (3/2) 501 (273/228)
54%
55
7 Anders Kise
4 (1/3) 357 (177/180)
50%
55
9 Christel Hanah Johnsen
Storgata BK
4 (1/3) 351 (124/227)
35%
45
9 (Eivind) Yong Jae (Johansen) Yoo
Østkanten Biljardklubb
5 (1/4) 478 (125/353)
26%
45
11 Kristian Lund Olås
Østkanten Biljardklubb
5 (0/5) 524 (163/361)
31%
40
888 Petter Rognlien
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline Jun 30, 2020, 4:30 PM (local time)
Starts Jun 30, 2020, 4:30 PM (local time)
Format Round robin (12 Participants)
Handicap No handicap
Rankings Østkanten Biljardklubb snooker ranking høst/vinter 19/20 and Østkanten Biljardklubb Snooker ranking 2020
Organizer Østkanten Biljardklubb
Contact Lasse Kåring (lassek85@hotmail.com, 94257344) and Amirhosein Hoseinzadeh
More info
Siste tellende turnering. Men vi fortsetter med turneringer i sommer

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Lasse Kåring 4 4 0 0 259 113 146 0 0 0 0.696 4
2 Stig Nesvik 4 2 1 1 162 152 10 0 0 0 0.516 2.5
3 Ivar Lexi 4 1 1 2 167 217 -50 0 0 0 0.435 1.5
4 Anders Kise 4 1 0 3 177 180 -3 0 0 0 0.496 1
5 Christel Hanah Johnsen 4 1 0 3 124 227 -103 0 0 0 0.353 1
6 Petter Rognlien 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Arild Sørum 5 4 0 1 324 199 125 0 0 0 0.62 4
2 Haukur Stefansson 5 4 0 1 312 171 141 0 0 0 0.646 4
3 Thorbjørn Vildar Dahl Eriksen 5 3 0 2 307 192 115 0 0 0 0.615 3
4 Amirhosein Hoseinzadeh 5 3 0 2 273 228 45 0 0 0 0.545 3
5 (Eivind) Yong Jae (Johansen) Yoo 5 1 0 4 125 353 -228 0 0 0 0.262 1
6 Kristian Lund Olås 5 0 0 5 163 361 -198 0 0 0 0.311 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
Norway
Lasse Kåring
Norway
Ivar Lexi
Tue 17:00 
2-A   
Norway
Petter Rognlien
Canada
Anders Kise
 
3-A   
Norway
Christel Hanah Johnsen
Norway
Stig Nesvik
Tue 18:24 
4-B   
Norway
Amirhosein Hoseinzadeh
South Korea
(Eivind) Yong Jae (Johansen) Yoo
Tue 16:37 
5-B   
Iceland
Haukur Stefansson
Norway
Arild Sørum
Tue 16:37 
6-B   
Norway
Thorbjørn Vildar Dahl Eriksen
Norway
Kristian Lund Olås
Tue 16:37 

Round 2

7-A   
Norway
Lasse Kåring
Canada
Anders Kise
Tue 18:06 
8-A   
Norway
Ivar Lexi
Norway
Stig Nesvik
Tue 19:15 
9-A   
Norway
Petter Rognlien
Norway
Christel Hanah Johnsen
 
10-B   
Norway
Amirhosein Hoseinzadeh
Norway
Arild Sørum
Tue 17:35 
11-B   
South Korea
(Eivind) Yong Jae (Johansen) Yoo
Norway
Kristian Lund Olås
Tue 17:28 
12-B   
Iceland
Haukur Stefansson
Norway
Thorbjørn Vildar Dahl Eriksen
Tue 17:28 

Round 3

13-A   
Norway
Lasse Kåring
Norway
Stig Nesvik
Tue 19:05 
14-A   
Canada
Anders Kise
Norway
Christel Hanah Johnsen
Tue 19:03 
15-A   
Norway
Ivar Lexi
Norway
Petter Rognlien
 
16-B   
Norway
Amirhosein Hoseinzadeh
Norway
Kristian Lund Olås
Tue 19:05 
17-B   
Norway
Arild Sørum
Norway
Thorbjørn Vildar Dahl Eriksen
Tue 18:15 
18-B   
South Korea
(Eivind) Yong Jae (Johansen) Yoo
Iceland
Haukur Stefansson
Tue 18:38 

Round 4

19-A   
Norway
Lasse Kåring
Norway
Christel Hanah Johnsen
Tue 19:52 
20-A   
Norway
Stig Nesvik
Norway
Petter Rognlien
 
21-A   
Canada
Anders Kise
Norway
Ivar Lexi
Tue 20:12 
22-B   
Norway
Amirhosein Hoseinzadeh
Norway
Thorbjørn Vildar Dahl Eriksen
Tue 19:52 
23-B   
Norway
Kristian Lund Olås
Iceland
Haukur Stefansson
Tue 19:38 
24-B   
Norway
Arild Sørum
South Korea
(Eivind) Yong Jae (Johansen) Yoo
Tue 19:15 

Round 5

25-A   
Norway
Lasse Kåring
Norway
Petter Rognlien
 
26-A   
Norway
Christel Hanah Johnsen
Norway
Ivar Lexi
Tue 17:58 
27-A   
Norway
Stig Nesvik
Canada
Anders Kise
Tue 17:32 
28-B   
Norway
Amirhosein Hoseinzadeh
Iceland
Haukur Stefansson
Tue 20:59 
29-B   
Norway
Thorbjørn Vildar Dahl Eriksen
South Korea
(Eivind) Yong Jae (Johansen) Yoo
Tue 20:11 
30-B   
Norway
Kristian Lund Olås
Norway
Arild Sørum
Tue 20:59 

Semi final

31   
Norway
Lasse Kåring
Iceland
Haukur Stefansson
Tue 21:14 
32   
Norway
Stig Nesvik
Norway
Arild Sørum
Tue 21:13 

Final

33   
Iceland
Haukur Stefansson
Norway
Arild Sørum
Tue 22:12 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants