Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 15, 2020

Snooker Nightmare 3

Snooker

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break
1 Ivar Lexi
6 (5/1) 388 (236/152)
61%
2 Lasse Rognlien
6 (5/1) 433 (276/157)
64%
3 Lasse Kåring
Østkanten Biljardklubb
5 (3/2) 472 (331/141)
70%
3 Amirhosein Hoseinzadeh
Østkanten Biljardklubb
5 (3/2) 385 (231/154)
60%
5 Haukur Stefansson
Østkanten Biljardklubb
4 (1/3) 424 (212/212)
50%
5 Jon Halvorsen
4 (2/2) 383 (156/227)
41%
7 Christian Fosse
Østkanten Biljardklubb
4 (1/3) 379 (174/205)
46%
7 (Eivind) Yong Jae (Johansen) Yoo
Østkanten Biljardklubb
4 (1/3) 426 (144/282)
34%
9 Mona Søvold Sunde
Østkanten Biljardklubb
4 (1/3) 418 (123/295)
29%
9 Joacim Bringsvor
4 (1/3) 404 (173/231)
43%
Entry deadline Sep 15, 2020, 5:25 PM (local time)
Starts Sep 15, 2020, 5:30 PM (local time)
Format Round robin (10 Participants)
Handicap No handicap
Rankings ØBK Ranking Snooker 20-21
Organizer Østkanten Biljardklubb
Contact Lasse Kåring (lassek85@hotmail.com, 94257344) and Amirhosein Hoseinzadeh

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Lasse Rognlien 4 4 0 0 273 154 119 0 0 0 0.639 4
2 Lasse Kåring 4 3 0 1 330 139 191 0 0 0 0.704 3
3 Haukur Stefansson 4 1 0 3 212 212 0 0 0 0 0.5 1
4 (Eivind) Yong Jae (Johansen) Yoo 4 1 0 3 144 282 -138 0 0 0 0.338 1
5 Mona Søvold Sunde 4 1 0 3 123 295 -172 0 0 0 0.294 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ivar Lexi 4 3 0 1 232 150 82 0 0 0 0.607 3
2 Amirhosein Hoseinzadeh 4 3 0 1 230 152 78 0 0 0 0.602 3
3 Jon Halvorsen 4 2 0 2 156 227 -71 0 0 0 0.407 2
4 Christian Fosse 4 1 0 3 174 205 -31 0 0 0 0.459 1
5 Joacim Bringsvor 4 1 0 3 173 231 -58 0 0 0 0.428 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
Iceland
Haukur Stefansson
Norway
Lasse Kåring
Tue 18:03 
2-A   
Norway
Lasse Rognlien
Norway
Mona Søvold Sunde
Tue 17:31 
3-B   
Norway
Christian Fosse
Norway
Joacim Bringsvor
Tue 17:31 
4-B   
Norway
Amirhosein Hoseinzadeh
Norway
Ivar Lexi
Tue 17:31 

Round 2

5-A   
Norway
Lasse Kåring
Norway
Mona Søvold Sunde
Tue 19:31 
6-A   
Iceland
Haukur Stefansson
South Korea
(Eivind) Yong Jae (Johansen) Yoo
Tue 19:10 
7-B   
Norway
Joacim Bringsvor
Norway
Ivar Lexi
Tue 18:12 
8-B   
Norway
Christian Fosse
Norway
Jon Halvorsen
Tue 18:19 

Round 3

9-A   
Norway
Mona Søvold Sunde
South Korea
(Eivind) Yong Jae (Johansen) Yoo
Tue 18:36 
10-A   
Norway
Lasse Kåring
Norway
Lasse Rognlien
Tue 18:49 
11-B   
Norway
Ivar Lexi
Norway
Jon Halvorsen
Tue 18:55 
12-B   
Norway
Joacim Bringsvor
Norway
Amirhosein Hoseinzadeh
Tue 19:53 

Round 4

13-A   
South Korea
(Eivind) Yong Jae (Johansen) Yoo
Norway
Lasse Rognlien
Tue 19:52 
14-A   
Norway
Mona Søvold Sunde
Iceland
Haukur Stefansson
Tue 20:31 
15-B   
Norway
Jon Halvorsen
Norway
Amirhosein Hoseinzadeh
Tue 20:07 
16-B   
Norway
Ivar Lexi
Norway
Christian Fosse
Tue 20:07 

Round 5

17-A   
Norway
Lasse Rognlien
Iceland
Haukur Stefansson
Tue 21:11 
18-A   
South Korea
(Eivind) Yong Jae (Johansen) Yoo
Norway
Lasse Kåring
Tue 20:53 
19-B   
Norway
Amirhosein Hoseinzadeh
Norway
Christian Fosse
Tue 20:53 
20-B   
Norway
Jon Halvorsen
Norway
Joacim Bringsvor
Tue 20:32 

Semi final

21   
Norway
Lasse Rognlien
Norway
Amirhosein Hoseinzadeh
Tue 21:30 
22   
Norway
Lasse Kåring
Norway
Ivar Lexi
Tue 21:30 

Final

23   
Norway
Lasse Rognlien
Norway
Ivar Lexi
Tue 23:56 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment