Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 15 - April 18, 2019

STAGE 4 - 2019 WORLD CHINESE POOL MASTERS #1 LINYI STATION

Chinese 8-ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Chu Bingjie
5 (5/0) 135 (82/53)
61%
2 Yu Haitao
5 (4/1) 140 (79/61)
56%
3 Zhang Kunpeng
4 (3/1) 105 (53/52)
50%
3 Zheng Yubo
4 (3/1) 106 (60/46)
57%
5 Zhao Ruliang
3 (2/1) 75 (40/35)
53%
5 Wu Hao
3 (2/1) 70 (41/29)
59%
5 Lei Weimin
3 (2/1) 73 (36/37)
49%
5 Sun Peng
3 (2/1) 70 (35/35)
50%
9 Yang Fan
2 (1/1) 43 (24/19)
56%
Show more
9 Abu Lajiang
2 (1/1) 46 (23/23)
50%
9 Lei yiwei
2 (1/1) 48 (23/25)
48%
9 Chen Shuangyou
2 (1/1) 43 (22/21)
51%
9 Chao Lumen
2 (1/1) 44 (21/23)
48%
9 Liu Yang
2 (1/1) 50 (25/25)
50%
9 Chen Long
2 (1/1) 37 (20/17)
54%
9 Yu Hong
2 (1/1) 45 (19/26)
42%
17 Wu Zhenyu
1 (0/1) 25 (10/15)
40%
17 Liu Chuang (JIn Zhou)
1 (0/1) 27 (13/14)
48%
17 Phone Myint Kyaw
1 (0/1) 27 (13/14)
48%
17 Zhu Long
1 (0/1) 23 (11/12)
48%
17 Xia Hongyan
1 (0/1) 19 (4/15)
21%
17 Wang Yuheng
1 (0/1) 25 (10/15)
40%
17 Meng Fanyu
1 (0/1) 21 (8/13)
38%
17 Li Xiaopeng
1 (0/1) 26 (11/15)
42%
17 Fan Zhisong
1 (0/1) 21 (6/15)
29%
17 Jing Yao
1 (0/1) 21 (10/11)
48%
17 Wan Tongle
1 (0/1) 25 (10/15)
40%
17 Li Bo
1 (0/1) 26 (11/15)
42%
17 Zhang Limin
1 (0/1) 25 (12/13)
48%
17 Liu Junyan
1 (0/1) 25 (10/15)
40%
17 Wang Yunan
1 (0/1) 23 (8/15)
35%
17 Chen Yongyong
1 (0/1) 19 (4/15)
21%
Entry deadline Apr 15, 2019, 8:30 PM (local time)
Starts Apr 15, 2019, 8:30 PM (local time)
Format Single elimination (32 Participants)
Race to 15
Handicap With handicap
Dresscode
Organizer International Chinese 8-Ball Association
Contact Sylvie Zhang (739583244@qq.com)
More info
2019 JOY World Chinese Pool Masters #1 Linyi Station will be held from 8-18th April in Linyi.

------Opening Ceremony & Draw: 8pm, April. 8, 2019
Tournament Date: April 9-18, 2019
Venue:Cherry Hill Garden Complex,Duo Zhuang, Mengyin County,Linyi City, Shandong Province, China.

------Tournament Systems:
Stage 1 (352→176): Double-Elimination,80-min Time Limited (Race to 7)
Stage 2 (176+16 seed players → 96): Single-Elimination,100-min Time Limited (Race to 9)
(96 →48): Single-Elimination,120-min Time Limited (Race to11)
Stage 3 (48+16 seed players → 32): Double-Elimination,140-min Time Limited (Race to 13)
Stage 4 (32 →16): Single-Elimination,160-min Time Limited (Race to 15)
16 → 8: Single-Elimination,160-min Time Limited (Race to 15)
Quarter-Finals: Single-Elimination,180-min Time Limited (Race to 17)
Semi-finals: Single-Elimination,180-min Time Limited (Race to 17)
Final: 200-min Time Limited (Race to 19)

------Prize Money:
Champion : 150,000 RMB +Trophy +Medal+Certification+ LP Cue
Runner-up: 70,000 RMB +Medal+Certification
The 3rd (2) : 30,000 RMB +Medal+Certification
The 5th (4) : 10,000 RMB
The 9th (8) : 5,000 RMB
The 17th (16) : 3,750 RMB
The 33rd (32) : 2,500 RMB
The 65th (48) : 1,250 RMB

*The above prize money is pre-tax; players who get the prize money will pay the relevant tax whose rate is 20%.

-- For more info please focus on Facebook "ICEA Chinese Pool" Page
Or visit ICEA official website: https://www.icea-pool.com

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 15
1   
China
Liu Junyan
China
Lei Weimin
Tue 09:00 
2   
China
Abu Lajiang
China
Zhang Limin
Tue 08:59 
3   
China
Yu Haitao
China
Li Bo
Tue 08:59 
4   
China
Zhu Long
China
Yu Hong
Tue 08:59 
5   
Myanmar
Phone Myint Kyaw
China
Zheng Yubo
Tue 08:59 
6   
China
Chen Shuangyou
China
Fan Zhisong
Tue 09:00 
7   
China
Wang Yuheng
China
Lei yiwei
Tue 09:00 
8   
China
Jing Yao
China
Sun Peng
Tue 08:59 
9   
China
Yang Fan
China
Chen Yongyong
Tue 09:00 
10   
China
Li Xiaopeng
China
Zhang Kunpeng
Tue 09:00 
11   
China
Xia Hongyan
China
Chen Long
Tue 08:59 
12   
China
Wu Hao
China
Meng Fanyu
Tue 09:00 
13   
China
Liu Chuang (JIn Zhou)
China
Zhao Ruliang
Tue 09:00 
14   
China
Wang Yunan
China
Chao Lumen
Tue 09:00 
15   
China
Wu Zhenyu
China
Liu Yang
Tue 08:59 
16   
China
Chu Bingjie
China
Wan Tongle
Tue 08:59 

Round 2

Race to 15
17   
China
Lei Weimin
China
Abu Lajiang
Tue 14:53 
18   
China
Yu Haitao
China
Yu Hong
Tue 14:53 
19   
China
Zheng Yubo
China
Chen Shuangyou
Tue 14:53 
20   
China
Lei yiwei
China
Sun Peng
Tue 14:53 
21   
China
Yang Fan
China
Zhang Kunpeng
Tue 14:53 
22   
China
Chen Long
China
Wu Hao
Tue 14:53 
23   
China
Zhao Ruliang
China
Chao Lumen
Tue 14:53 
24   
China
Liu Yang
China
Chu Bingjie
Tue 14:53 

Quarter final

Race to 17
25   
China
Lei Weimin
China
Yu Haitao
Wed 08:30 
26   
China
Zheng Yubo
China
Sun Peng
Wed 08:30 
27   
China
Zhang Kunpeng
China
Wu Hao
Wed 08:29 
28   
China
Zhao Ruliang
China
Chu Bingjie
Wed 08:29 

Semi final

Race to 17
29   
China
Yu Haitao
China
Zheng Yubo
Wed 14:50 
30   
China
Zhang Kunpeng
China
Chu Bingjie
Wed 19:33 

Final

Race to 19
31   
China
Yu Haitao
China
Chu Bingjie
Thu 13:29 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment