Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 14, 2022

SPT Klass 2 R5 8-Ball, Stockholm Biljardären

8-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 2 R5 i Stockholm. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 2 R5 i Stockholm. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Sirajuddin Hassan
Stockholms Snooker och Billiards Klubb
6 (6/0) 43 (30/13)
70%
250
2 Rickard Skogtoft
Biljardklubben Söder
6 (5/1) 41 (27/14)
66%
200
3 Faisal Jalil
Biljardären Biljardklubb
5 (4/1) 35 (22/13)
63%
150
3 Tomas Mikaelsson
Stockholms Biljardsällskap
6 (4/2) 40 (21/19)
53%
150
5 Ali Azimi
4 (2/2) 29 (17/12)
59%
125
5 Paul Tseng
Umeå Biljardklubb
6 (4/2) 35 (22/13)
63%
125
5 Hang Duong
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 24 (13/11)
54%
125
5 Nashwan Qardak
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 30 (14/16)
47%
125
9 Oscar Wåhlen
Sandviken biljardförening
4 (2/2) 24 (10/14)
42%
100
Show more
9 Jouni Koivumaa
Borlänge Biljardklubb
4 (2/2) 24 (10/14)
42%
100
9 Gabriel Aspholm
Uppsala Biljardsällskap
4 (2/2) 23 (14/9)
61%
100
9 Samer Albazi
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 20 (10/10)
50%
100
13 Johnny Kjellröier
Biljardklubben Söder
3 (1/2) 20 (8/12)
40%
100
13 Poj Hedström
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 23 (11/12)
48%
100
13 Benny Ericsson
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
100
13 Safa Mikha
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 29 (13/16)
45%
100
17 Bo Peterson
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 10 (1/9)
10%
75
17 Jörgen svedlund
Sandviken biljardförening
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
75
17 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
75
17 Lars-Göran Strand
Gefle Biljardklubb
2 (0/2) 14 (5/9)
36%
75
17 Ulf Collert
Biljardären Biljardklubb
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
75
17 Samuel Bedeus
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
75
17 Martin Yousif
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 14 (5/9)
36%
75
9993 Jörgen Karlsson
Västerviks Biljard
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline Aug 10, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts Aug 14, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (24 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren, 14-1 touren
Rankings Swedish Pool Tour 2022
Organizer Svenska Biljardförbundet and Biljardären Biljardklubb
Contact Anna-Karin Bedeus (annakarin.bedeus@gmail.com, 0738010911)
More info
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2022 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

Länk till fargolista för R5 kommer inom kort

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Sweden
Nashwan Qardak
Walk Over
 
2   
Sweden
Poj Hedström
Sweden
Safa Mikha
Sun 10:01  Table 1
3   
India
Paul Tseng
Sweden
Oscar Wåhlen
Sun 10:01  Table 2
4   
Walk Over
Vietnam
Hang Duong
 
5   
Sweden
Jörgen Karlsson
Walk Over
 
6   
Sweden
Ali Azimi
Sweden
Jörgen svedlund
Sun 10:01  Table 3
7   
Sweden
Sirajuddin Hassan
Sweden
Johnny Kjellröier
Sun 10:01  Table 4
8   
Walk Over
Sweden
Samuel Bedeus
 
9   
Sweden
Agneta Planeskog
Walk Over
 
10   
Iraq
Faisal Jalil
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sun 10:01  Table 5
11   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Benny Ericsson
Sun 10:01  Table 6
12   
Walk Over
Sweden
Jouni Koivumaa
 
13   
Sweden
Samer Albazi
Walk Over
 
14   
Sweden
Ulf Collert
Sweden
Bo Peterson
Sun 10:01  Table 7
15   
Sweden
Rickard Skogtoft
Sweden
Martin Yousif
Sun 10:01  Table 8
16   
Walk Over
Sweden
Lars-Göran Strand
 

Winner round 1

Race to 5
17   
Sweden
Nashwan Qardak
Sweden
Safa Mikha
Sun 11:34  Table 3
18   
India
Paul Tseng
Vietnam
Hang Duong
R1
Sun 11:10  Table 10
19   
Sweden
Jörgen Karlsson
Sweden
Ali Azimi
Sun 10:45 
20   
Sweden
Sirajuddin Hassan
Sweden
Samuel Bedeus
Sun 11:04  Table 5
21   
Sweden
Agneta Planeskog
Iraq
Faisal Jalil
Sun 11:01  Table 6
22   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Jouni Koivumaa
Sun 10:59  Table 9
23   
Sweden
Samer Albazi
Sweden
Ulf Collert
Sun 11:03  Table 4
24   
Sweden
Rickard Skogtoft
Sweden
Lars-Göran Strand
Sun 11:10  Table 7

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Sweden
Poj Hedström
 
26   
Sweden
Oscar Wåhlen
Walk Over
 
27   
Walk Over
Sweden
Jörgen svedlund
 
28   
Sweden
Johnny Kjellröier
Walk Over
 
29   
Walk Over
Sweden
Tomas Mikaelsson
 
30   
Sweden
Benny Ericsson
Walk Over
 
31   
Walk Over
Sweden
Bo Peterson
 
32   
Sweden
Martin Yousif
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
33   
Sweden
Poj Hedström
Sweden
Lars-Göran Strand
Sun 12:19  Table 5
34   
Sweden
Oscar Wåhlen
Sweden
Ulf Collert
Sun 12:20  Table 7
35   
Sweden
Jörgen svedlund
Sweden
Jouni Koivumaa
Sun 11:39  Table 8
36   
Sweden
Johnny Kjellröier
Sweden
Agneta Planeskog
Sun 11:55  Table 9
37   
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sweden
Samuel Bedeus
Sun 12:21  Table 4
38   
Sweden
Benny Ericsson
Sweden
Jörgen Karlsson
 
39   
Sweden
Bo Peterson
India
Paul Tseng
Sun 12:38  Table 10
40   
Sweden
Martin Yousif
Sweden
Safa Mikha
Sun 12:52  Table 2

Winners qualification

Race to 5
41   
Sweden
Nashwan Qardak
Vietnam
Hang Duong
Sun 13:01  Table 1
42   
Sweden
Ali Azimi
Sweden
Sirajuddin Hassan
Sun 12:40  Table 8
43   
Iraq
Faisal Jalil
Sweden
Gabriel Aspholm
Sun 12:05  Table 6
44   
Sweden
Samer Albazi
Sweden
Rickard Skogtoft
Sun 12:52  Table 3

Loser round 3

Race to 4
45   
Sweden
Poj Hedström
Sweden
Oscar Wåhlen
Sun 13:36  Table 7
46   
Sweden
Jouni Koivumaa
Sweden
Johnny Kjellröier
Sun 13:36  Table 4
47   
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sweden
Benny Ericsson
Sun 13:31  Table 6
48   
India
Paul Tseng
Sweden
Safa Mikha
Sun 14:09  Table 10

Losers qualification

Race to 4
49   
Sweden
Oscar Wåhlen
Sweden
Ali Azimi
Sun 14:46  Table 6
50   
Sweden
Jouni Koivumaa
Sweden
Nashwan Qardak
Sun 14:56  Table 7
51   
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sweden
Samer Albazi
Sun 14:46  Table 5
52   
India
Paul Tseng
Sweden
Gabriel Aspholm
Sun 14:58  Table 4

Quarter final

Race to 5
53   
Vietnam
Hang Duong
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sun 16:03  Table 4
54   
Sweden
Sirajuddin Hassan
India
Paul Tseng
Sun 16:03  Table 5
55   
Iraq
Faisal Jalil
Sweden
Ali Azimi
Sun 16:03  Table 6
56   
Sweden
Rickard Skogtoft
Sweden
Nashwan Qardak
Sun 16:03  Table 7

Semi final

Race to 5
57   
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sweden
Sirajuddin Hassan
Sun 17:44  Table 4
58   
Iraq
Faisal Jalil
Sweden
Rickard Skogtoft
Sun 17:56  Table 6

Final

Race to 5
59   
Sweden
Sirajuddin Hassan
Sweden
Rickard Skogtoft
Sun 19:06  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants