Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

June 14, 2018

SPORTCAFÉ'S SUMMER POOL 14 JUNI 2018

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Rienus Gennissen
7 (7/0) 26 (21/5)
81%
2 Olesya Bila
6 (4/2) 25 (15/10)
60%
3 David Martin Garcia
5 (3/2) 20 (12/8)
60%
3 Andrej Karamesic
5 (3/2) 22 (11/11)
50%
5 Leon Schwarzer
Sportcafe Alkmaar
4 (2/2) 16 (8/8)
50%
5 Yucel Hos
Sportcafe Alkmaar
5 (2/3) 20 (10/10)
50%
5 Max Houben
Sportcafe Alkmaar
5 (3/2) 18 (10/8)
56%
5 Ling guang jiang
4 (2/2) 16 (7/9)
44%
9 Laurenze Meskers
Sportcafe Alkmaar
3 (1/2) 13 (6/7)
46%
10 Valen Tino
3 (1/2) 11 (4/7)
36%
10 Paul Chen
4 (1/3) 14 (3/11)
21%
10 Dennis Cabarloc
3 (0/3) 12 (3/9)
25%
13 Percy Ranasemita
4 (0/4) 17 (5/12)
29%
Starts Jun 14, 2018, 8:45 PM (local time)
Format Round robin (13 Participants)
Handicap No handicap
Rankings Sportcafe Alkmaar Zomer Ranking 2018
Contact Yucel Hos (info@sportcafealkmaar.nl, +31 06-41381610)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rienus Gennissen 4 4 0 0 12 2 10 0 0 0 0.857 4
2 Max Houben 4 3 0 1 9 5 4 0 0 0 0.643 3
3 Yucel Hos 4 2 0 2 8 7 1 0 0 0 0.533 2
4 Paul Chen 4 1 0 3 3 11 -8 0 0 0 0.214 1
5 Percy Ranasemita 4 0 0 4 5 12 -7 0 0 0 0.294 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Olesya Bila 3 2 0 1 8 5 3 0 0 0 0.615 2
2 Leon Schwarzer 3 2 0 1 7 5 2 0 0 0 0.583 2
3 Ling guang jiang 3 2 0 1 7 6 1 0 0 0 0.538 2
4 Dennis Cabarloc 3 0 0 3 3 9 -6 0 0 0 0.25 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Andrej Karamesic 3 2 0 1 7 6 1 0 0 0 0.538 2
2 David Martin Garcia 3 2 0 1 7 4 3 0 0 0 0.636 2
3 Laurenze Meskers 3 1 0 2 6 7 -1 0 0 0 0.462 1
4 Valen Tino 3 1 0 2 4 7 -3 0 0 0 0.364 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
Netherlands
Paul Chen
Netherlands
Percy Ranasemita
Thu 20:55 
2-A   
South Africa
Rienus Gennissen
Netherlands
Yucel Hos
Thu 20:55 
3-B   
Netherlands
Leon Schwarzer
China
Ling guang jiang
Thu 20:55 
4-B   
Ukraine
Olesya Bila
Netherlands
Dennis Cabarloc
Thu 20:55 
5-C   
Netherlands
Laurenze Meskers
Spain
David Martin Garcia
Thu 20:55 
6-C   
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Netherlands
Valentino Meynaar
Thu 20:55 

Round 2

7-A   
Netherlands
Percy Ranasemita
Netherlands
Yucel Hos
Thu 21:11  Table 7
8-A   
Netherlands
Paul Chen
Netherlands
Max Houben
Thu 21:11 
9-B   
Netherlands
Leon Schwarzer
Netherlands
Dennis Cabarloc
Thu 21:01  Table 9
10-B   
China
Ling guang jiang
Ukraine
Olesya Bila
Thu 21:01  Table 10
11-C   
Netherlands
Laurenze Meskers
Netherlands
Valentino Meynaar
Thu 21:06  Table 6
12-C   
Spain
David Martin Garcia
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Thu 21:07  Table 21

Round 3

13-A   
Netherlands
Yucel Hos
Netherlands
Max Houben
Thu 21:42 
14-A   
Netherlands
Percy Ranasemita
South Africa
Rienus Gennissen
Thu 21:42 
15-B   
Netherlands
Leon Schwarzer
Ukraine
Olesya Bila
Thu 21:54 
16-B   
Netherlands
Dennis Cabarloc
China
Ling guang jiang
Thu 21:54 
17-C   
Netherlands
Laurenze Meskers
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Thu 21:54 
18-C   
Netherlands
Valentino Meynaar
Spain
David Martin Garcia
Thu 21:54 

Round 4

19-A   
Netherlands
Max Houben
South Africa
Rienus Gennissen
Thu 20:58  Table 8
20-A   
Netherlands
Yucel Hos
Netherlands
Paul Chen
Thu 22:45 

Round 5

21-A   
South Africa
Rienus Gennissen
Netherlands
Paul Chen
Thu 21:11 
22-A   
Netherlands
Max Houben
Netherlands
Percy Ranasemita
Thu 22:45 

Quarter final

23   
South Africa
Rienus Gennissen
China
Ling guang jiang
Thu 23:00 
24   
Spain
David Martin Garcia
Netherlands
Max Houben
Thu 23:00 
25   
Ukraine
Olesya Bila
Netherlands
Leon Schwarzer
Thu 23:00 
26   
Netherlands
Yucel Hos
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Thu 23:00 

Semi final

27   
South Africa
Rienus Gennissen
Spain
David Martin Garcia
Thu 23:28 
28   
Ukraine
Olesya Bila
Bosnia and Herzegovina
Andrej Karamesic
Thu 23:28 

Final

29   
South Africa
Rienus Gennissen
Ukraine
Olesya Bila
Thu 23:56  Table 7