Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

December 29, 2020

Romjulsturnering 9-ball

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Emil André Gangfløt
Fredrikstad BK
6 (6/0) 44 (38/6)
86%
100
2 Arild Moilanen
Reisa BK
6 (5/1) 46 (31/15)
67%
87
3 Øystein Mølmann
Oslo BK
5 (3/2) 47 (24/23)
51%
74
3 Simon Thomassen
Alta BK
5 (4/1) 45 (27/18)
60%
74
5 Bjørn Birger Andreassen
Fredrikstad BK
4 (2/2) 33 (14/19)
42%
61
5 Roger Strømeng
Alta BK
4 (2/2) 38 (19/19)
50%
61
5 Torbjørn Magnus Isaksen
Reisa BK
4 (2/2) 32 (17/15)
53%
61
5 Frank Robert Jacobsen
Alta BK
4 (2/2) 34 (17/17)
50%
61
9 Kristian Strøm
Reisa BK
3 (1/2) 23 (11/12)
48%
49
9 Vidar Thomassen
Alta BK
3 (1/2) 27 (12/15)
44%
49
9 Hans Petter Hillestrøm
3 (1/2) 28 (14/14)
50%
49
9 Andreas Hansen
Alta BK
3 (1/2) 31 (14/17)
45%
49
13 John Petter Larsen
Reisa BK
3 (1/2) 25 (8/17)
32%
37
13 Rune Paulsen
Alta BK
3 (0/3) 27 (9/18)
33%
37
13 Heidi Dahl
3 (0/3) 24 (6/18)
25%
37
13 Wilhelm Dahl
3 (0/3) 18 (0/18)
0%
37
Entry deadline Dec 28, 2020, 12:00 PM (local time)
Starts Dec 29, 2020, 12:00 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Organizer Alta BK
More info
Alta bowlingssenter inviterer til en uformell romjulsturnering i 9-ball tirsdag 29.12. Dørene åpner 11.30, turneringen starter kl 12.00.

Påmeldingsfristen er 28. desember kl. 12.00. Deltakeravgift kl. 200,-.

1. premie kr 4000,-
2. premie kr 2000,-
3.-4. premie kr 1000,-
(Premiene er forutsatt minimum 10 deltakere).

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Emil André Gangfløt 3 3 0 0 18 4 14 0 0 0 0.818 3
2 Torbjørn Magnus Isaksen 3 2 0 1 14 9 5 0 0 0 0.609 2
3 Kristian Strøm 3 1 0 2 11 12 -1 0 0 0 0.478 1
4 Wilhelm Dahl 3 0 0 3 0 18 -18 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Øystein Mølmann 3 2 0 1 17 13 4 0 0 0 0.567 2
2 Frank Robert Jacobsen 3 2 0 1 16 11 5 0 0 0 0.593 2
3 Hans Petter Hillestrøm 3 1 0 2 14 14 0 0 0 0 0.5 1
4 John Petter Larsen 3 1 0 2 8 17 -9 0 0 0 0.32 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Simon Thomassen 3 3 0 0 18 6 12 0 0 0 0.75 3
2 Bjørn Birger Andreassen 3 2 0 1 13 13 0 0 0 0 0.5 2
3 Andreas Hansen 3 1 0 2 14 17 -3 0 0 0 0.452 1
4 Rune Paulsen 3 0 0 3 9 18 -9 0 0 0 0.333 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Arild Moilanen 3 3 0 0 18 4 14 0 0 0 0.818 3
2 Roger Strømeng 3 2 0 1 14 13 1 0 0 0 0.519 2
3 Vidar Thomassen 3 1 0 2 12 15 -3 0 0 0 0.444 1
4 Heidi Dahl 3 0 0 3 6 18 -12 0 0 0 0.25 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1-A   
Norway
Emil André Gangfløt
Norway
Wilhelm Dahl
Tue 12:43 
2-A   
Norway
Kristian Strøm
Norway
Torbjørn Magnus Isaksen
Tue 13:03 
3-B   
Norway
Øystein Mølmann
Norway
Frank Robert Jacobsen
Tue 13:07 
4-B   
Hans Petter Hillestrøm
Norway
John Petter Larsen
Tue 12:51 
5-C   
Norway
Simon Thomassen
Norway
Rune Paulsen
Tue 13:08 
6-C   
Norway
Bjørn Birger Andreassen
Norway
Andreas Hansen
Tue 13:08 
7-D   
Norway
Arild Moilanen
Norway
Heidi Dahl
Tue 13:13 
8-D   
Norway
Roger Strømeng
Norway
Vidar Thomassen
Tue 13:16 

Round 2

Race to 6
9-A   
Norway
Emil André Gangfløt
Norway
Torbjørn Magnus Isaksen
Tue 13:30 
10-A   
Norway
Wilhelm Dahl
Norway
Kristian Strøm
Tue 13:30 
11-B   
Norway
Øystein Mølmann
Norway
John Petter Larsen
Tue 13:34 
12-B   
Norway
Frank Robert Jacobsen
Hans Petter Hillestrøm
Tue 13:44 
13-C   
Norway
Simon Thomassen
Norway
Andreas Hansen
Tue 14:11 
14-C   
Norway
Rune Paulsen
Norway
Bjørn Birger Andreassen
Tue 14:18 
15-D   
Norway
Arild Moilanen
Norway
Vidar Thomassen
Tue 14:27 
16-D   
Norway
Heidi Dahl
Norway
Roger Strømeng
Tue 14:44 

Round 3

Race to 6
17-A   
Norway
Emil André Gangfløt
Norway
Kristian Strøm
Tue 15:13 
18-A   
Norway
Torbjørn Magnus Isaksen
Norway
Wilhelm Dahl
Tue 15:13 
19-B   
Norway
Øystein Mølmann
Hans Petter Hillestrøm
Tue 15:24 
20-B   
Norway
John Petter Larsen
Norway
Frank Robert Jacobsen
Tue 15:23 
21-C   
Norway
Simon Thomassen
Norway
Bjørn Birger Andreassen
Tue 15:36 
22-C   
Norway
Andreas Hansen
Norway
Rune Paulsen
Tue 15:38 
23-D   
Norway
Arild Moilanen
Norway
Roger Strømeng
Tue 16:32 
24-D   
Norway
Vidar Thomassen
Norway
Heidi Dahl
Tue 16:32 

Quarter final

Race to 6
25   
Norway
Emil André Gangfløt
Norway
Frank Robert Jacobsen
Tue 16:47 
26   
Norway
Torbjørn Magnus Isaksen
Norway
Øystein Mølmann
Tue 16:47 
27   
Norway
Simon Thomassen
Norway
Roger Strømeng
Tue 16:47 
28   
Norway
Bjørn Birger Andreassen
Norway
Arild Moilanen
Tue 16:47 

Semi final

Race to 7
29   
Norway
Emil André Gangfløt
Norway
Øystein Mølmann
Tue 17:46 
30   
Norway
Simon Thomassen
Norway
Arild Moilanen
Tue 17:41 

Final

Race to 7
31   
Norway
Emil André Gangfløt
Norway
Arild Moilanen
Tue 18:46 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants