Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 14, 2018

Rack N Roll October 9 Ball Tournament

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Elliott Sanderson
7 (6/1) 92 (58/34)
63%
2 Benji Buckley
5 (4/1) 61 (40/21)
66%
3 Barry French
4 (3/1) 50 (32/18)
64%
3 Ben Moore
4 (3/1) 55 (30/25)
55%
5 Apostolos Spanelis
5 (3/2) 55 (27/28)
49%
5 Apostolis Harmas
4 (2/2) 50 (23/27)
46%
5 Dave Evans
4 (2/2) 54 (26/28)
48%
5 Ian Welch
3 (2/1) 37 (23/14)
62%
9 Chris Parker
4 (2/2) 55 (30/25)
55%
Show more
9 Keith Walkerdine
4 (2/2) 44 (22/22)
50%
9 Mark Morris
5 (3/2) 54 (24/30)
44%
9 Barry Johnston
3 (1/2) 37 (15/22)
41%
13 Fi Radomski
3 (1/2) 33 (13/20)
39%
13 Jeff Collins
2 (0/2) 26 (10/16)
38%
13 Carl Gamble
4 (2/2) 49 (28/21)
57%
13 Alec Tasker
4 (2/2) 42 (18/24)
43%
17 Tem Hodgson
2 (0/2) 24 (8/16)
33%
17 James Bielby
2 (0/2) 24 (8/16)
33%
17 Jack Pegg
2 (0/2) 21 (5/16)
24%
17 Manveer Saund
2 (0/2) 27 (11/16)
41%
17 Ollie Reynolds
3 (1/2) 33 (15/18)
45%
17 David Vincenzo Thomas DeRosa
2 (0/2) 23 (7/16)
30%
999 Julian Roper
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
Starts Oct 14, 2018, 11:15 AM (local time)
Format Double to Single elimination (23 Participants)
Race to 9
Handicap No handicap
Organizer El Thief Tournaments
Contact Keith Walkerdine
More info
Details for Tournament

• Doors open at 11am with play starting at 11.15am.
• Limited to 32 maximum entries.
• Double elimination to last 16.
• Race to 9 on main/winners side and race to 7 on the loser’s side.
• Winner breaks through out.
• Start times will be sent out for first round once the draw has been completed.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
England
Ollie Reynolds
Italy
David Vincenzo Thomas DeRosa
Sun 11:15  Table 8
2   
England
Keith Walkerdine
Walk Over
 
3   
England
Ben Moore
Manveer Saund
Sun 11:16  Table 3
4   
United Kingdom
Jack Pegg
United Kingdom
Carl Gamble
Sun 11:25  Table 2
5   
United Kingdom
James Bielby
United Kingdom
Alec Tasker
Sun 11:15  Table 7
6   
United Kingdom
Dave Evans
United Kingdom
Elliott Sanderson
Sun 11:31  Table 4
7   
United Kingdom
Chris Parker
United Kingdom
Tem Hodgson
Sun 11:37  Table 9
8   
United Kingdom
Fi Radomski
North Korea
Mark Morris
Sun 11:21  Table 6

Winner round 1

Race to 9
9   
England
Ian Welch
England
Ollie Reynolds
Sun 12:35  Table 5
10   
England
Keith Walkerdine
United Kingdom
Barry Johnston
Sun 11:19  Table 1
11   
United Kingdom
Julian Roper
England
Ben Moore
 
12   
United Kingdom
Carl Gamble
Greece
Apostolis Harmas
Sun 12:53  Table 3
13   
Paraguay
Barry French
United Kingdom
Alec Tasker
Sun 12:36  Table 8
14   
United Kingdom
Elliott Sanderson
Greece
Apostolos Spanelis
Sun 12:50  Table 9
15   
United Kingdom
Jeff Collins
United Kingdom
Chris Parker
Sun 12:52  Table 7
16   
North Korea
Mark Morris
England
Benji Buckley
Sun 12:52  Table 1

Loser round 1

Race to 7
17   
Italy
David Vincenzo Thomas DeRosa
North Korea
Mark Morris
Sun 13:41  Table 5
18   
Walk Over
United Kingdom
Jeff Collins
 
19   
Manveer Saund
Greece
Apostolos Spanelis
Sun 13:52  Table 8
20   
United Kingdom
Jack Pegg
United Kingdom
Alec Tasker
Sun 13:41  Table 6
21   
United Kingdom
James Bielby
United Kingdom
Carl Gamble
Sun 14:34  Table 6
22   
United Kingdom
Dave Evans
United Kingdom
Julian Roper
 
23   
United Kingdom
Tem Hodgson
England
Keith Walkerdine
Sun 13:10  Table 4
24   
United Kingdom
Fi Radomski
England
Ollie Reynolds
Sun 13:10  Table 2

Loser round 2

Race to 7
25   
North Korea
Mark Morris
United Kingdom
Jeff Collins
Sun 14:38  Table 9
26   
Greece
Apostolos Spanelis
United Kingdom
Alec Tasker
Sun 15:47  Table 3
27   
United Kingdom
Carl Gamble
United Kingdom
Dave Evans
Sun 15:29  Table 2
28   
England
Keith Walkerdine
United Kingdom
Fi Radomski
Sun 15:29  Table 5

Winners qualification

Race to 9
29   
England
Ian Welch
United Kingdom
Barry Johnston
Sun 14:29  Table 7
30   
England
Ben Moore
Greece
Apostolis Harmas
Sun 14:38  Table 1
31   
Paraguay
Barry French
United Kingdom
Elliott Sanderson
Sun 14:29  Table 3
32   
United Kingdom
Chris Parker
England
Benji Buckley
Sun 14:29  Table 4

Losers qualification

Race to 7
33   
North Korea
Mark Morris
Greece
Apostolis Harmas
Sun 16:20  Table 4
34   
Greece
Apostolos Spanelis
United Kingdom
Barry Johnston
Sun 16:36  Table 2
35   
United Kingdom
Dave Evans
United Kingdom
Chris Parker
Sun 16:20  Table 9
36   
England
Keith Walkerdine
United Kingdom
Elliott Sanderson
Sun 16:20  Table 1

Quarter final

Race to 9
37   
England
Ian Welch
United Kingdom
Elliott Sanderson
Sun 17:00  Table 4
38   
England
Ben Moore
United Kingdom
Dave Evans
Sun 18:02  Table 1
39   
Paraguay
Barry French
Greece
Apostolos Spanelis
Sun 18:02  Table 3
40   
England
Benji Buckley
Greece
Apostolis Harmas
Sun 17:00  Table 3

Semi final

Race to 9
41   
United Kingdom
Elliott Sanderson
England
Ben Moore
Sun 18:43  Table 1
42   
Paraguay
Barry French
England
Benji Buckley
Sun 19:07  Table 4

Final

Race to 9
43   
United Kingdom
Elliott Sanderson
England
Benji Buckley
Sun 20:17  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants