Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 17, 2022

Rack N Roll In-House Handicap 9 Ball Series 2022 Event 4

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Ricardo Benito
6 (5/1) 70 (40/30)
57%
14
2 Mick Jones
5 (4/1) 50 (33/17)
66%
12
3 Mark Morris
4 (3/1) 46 (23/23)
50%
10
3 Alec Tasker
4 (3/1) 46 (25/21)
54%
10
5 Keith Walkerdine
3 (1/2) 30 (15/15)
50%
8
5 Ellis Green
3 (2/1) 34 (18/16)
53%
8
5 Mitchell Hodsell
4 (2/2) 42 (20/22)
48%
8
5 Steve Fozzy O Orton
5 (3/2) 53 (32/21)
60%
8
9 Ollie Reynolds
3 (1/2) 34 (16/18)
47%
5
Show more
9 Ian Welch
3 (1/2) 34 (15/19)
44%
5
9 Ed Araneta
2 (0/2) 23 (9/14)
39%
5
9 thomas mabbott
4 (2/2) 42 (17/25)
40%
5
13 Tem Hodgson
2 (0/2) 25 (11/14)
44%
4
13 Jake Harman
3 (1/2) 32 (13/19)
41%
4
13 Mark 'chip' Williams
3 (1/2) 33 (13/20)
39%
4
17 Sapphyre Banner
2 (0/2) 24 (10/14)
42%
3
17 Heather Smith
2 (0/2) 26 (12/14)
46%
3
9993 RNR Bye 7
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline Apr 13, 2022, 12:00 AM (local time)
Starts Apr 17, 2022, 11:15 AM (local time)
Format Double to Single elimination (18 Participants)
Race to 7
Handicap With handicap
Rankings Rack N Roll In-House 9 Ball Handicap Series 2022
Organizer El Thief Tournaments
Contact Keith Walkerdine
More info
This tournament and series is for league player’s current and former, as well as local players only (not an open event).

Details for Tournament

• Doors open at 11am with play starting at 11.15am.
• Limited to 32 maximum entries.
• In-house handicap system of -1 to 5.
• Double elimination to knockout round (To last 16 if 25 to 32 players. To last 8 if 17 to 24. To last 4 if 16 or below).
• Race to 7 (handicaps included).
• Alternate break through out.
• If you’re 20 minutes later than start time, your game will be forfeited.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
United Kingdom
Sapphyre Banner
4
United Kingdom
thomas mabbott
1
Sun 11:10  Table 8
2   
United Kingdom
Mick Jones
Walk Over
 
3   
Walk Over
United Kingdom
Ricardo Benito
 
4   
North Korea
Mark Morris
Walk Over
 
5   
Walk Over
United Kingdom
RNR Bye 7
 
6   
England
Keith Walkerdine
Walk Over
 
7   
Walk Over
England
Ollie Reynolds
 
8   
United Kingdom
Steve Fozzy O Orton
4
Kazakhstan
Mark 'chip' Williams
0
Sun 11:10  Table 2

Winner round 1

Race to 7
9   
United Kingdom
Heather Smith
4
United Kingdom
thomas mabbott
1
Sun 12:13  Table 3
10   
United Kingdom
Mick Jones
-1
R1
United Kingdom
Mitchell Hodsell
0
Sun 11:10  Table 1
11   
United Kingdom
Tem Hodgson
3
United Kingdom
Ricardo Benito
0
Sun 11:10  Table 6
12   
North Korea
Mark Morris
2
Turkmenistan
Ian Welch
-1
Sun 11:10  Table 4
13   
United Kingdom
Ed Araneta
3
United Kingdom
RNR Bye 7
2
Sun 11:15 
14   
England
Keith Walkerdine
0
R1
Somalia
Ellis Green
3
Sun 11:10  Table 5
15   
United Kingdom
Alec Tasker
1
England
Ollie Reynolds
4
Sun 11:10  Table 3
16   
United Kingdom
Steve Fozzy O Orton
4
United Kingdom
Jake Harman
2
  Table 5

Loser round 1

Race to 7
17   
United Kingdom
Sapphyre Banner
4
United Kingdom
Jake Harman
2
  Table 4
18   
Walk Over
England
Ollie Reynolds
 
19   
Walk Over
England
Keith Walkerdine
 
20   
Walk Over
United Kingdom
RNR Bye 7
 
21   
Walk Over
Turkmenistan
Ian Welch
 
22   
Walk Over
United Kingdom
Tem Hodgson
 
23   
Walk Over
United Kingdom
Mitchell Hodsell
 
24   
Kazakhstan
Mark 'chip' Williams
0
United Kingdom
Heather Smith
4
Sun 13:20  Table 1

Loser round 2

Race to 7
25   
United Kingdom
Jake Harman
2
England
Ollie Reynolds
4
  Table 7
26   
England
Keith Walkerdine
0
United Kingdom
RNR Bye 7
2
 
27   
Turkmenistan
Ian Welch
-1
United Kingdom
Tem Hodgson
3
Sun 12:20  Table 1
28   
United Kingdom
Mitchell Hodsell
0
R1
Kazakhstan
Mark 'chip' Williams
0
Sun 14:19  Table 4

Winners qualification

Race to 7
29   
United Kingdom
thomas mabbott
1
R1
United Kingdom
Mick Jones
-1
Sun 13:20  Table 4
30   
United Kingdom
Ricardo Benito
0
North Korea
Mark Morris
2
  Table 5
31   
United Kingdom
Ed Araneta
3
Somalia
Ellis Green
3
Sun 12:27  Table 2
32   
United Kingdom
Alec Tasker
1
United Kingdom
Steve Fozzy O Orton
4
  Table 8

Losers qualification

Race to 7
33   
England
Ollie Reynolds
4
United Kingdom
Ricardo Benito
0
Sun 13:44  Table 3
34   
England
Keith Walkerdine
0
United Kingdom
thomas mabbott
1
Sun 14:19  Table 1
35   
Turkmenistan
Ian Welch
-1
United Kingdom
Steve Fozzy O Orton
4
Sun 13:26  Table 2
36   
United Kingdom
Mitchell Hodsell
0
R1
United Kingdom
Ed Araneta
3
Sun 15:10  Table 5

Quarter final

Race to 7
37   
United Kingdom
Mick Jones
-1
United Kingdom
Steve Fozzy O Orton
4
Sun 15:12  Table 1
38   
North Korea
Mark Morris
2
United Kingdom
Mitchell Hodsell
0
Sun 16:06  Table 1
39   
Somalia
Ellis Green
3
United Kingdom
Ricardo Benito
0
Sun 15:11  Table 4
40   
United Kingdom
Alec Tasker
1
R1
England
Keith Walkerdine
0
Sun 15:11  Table 3

Semi final

Race to 7
41   
United Kingdom
Mick Jones
-1
R1
North Korea
Mark Morris
2
  Table 1
42   
United Kingdom
Ricardo Benito
0
United Kingdom
Alec Tasker
1
Sun 16:07  Table 5

Final

Race to 7
43   
United Kingdom
Mick Jones
-1
R1
United Kingdom
Ricardo Benito
0
Sun 18:07  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants