Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 17, 2019

Rack N Roll In-House Handicap 9 Ball Grand Finals

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Apostolos Spanelis
7 (6/1) 97 (52/45)
54%
14
2 Mitchell Hodsell
6 (4/2) 84 (44/40)
52%
12
3 Mick Jones
3 (2/1) 37 (22/15)
59%
10
3 Nigel Webb
4 (3/1) 56 (33/23)
59%
10
5 Carl Gamble
4 (2/2) 52 (25/27)
48%
8
5 Jake Harman
5 (3/2) 60 (31/29)
52%
8
7 Aaron Hemmings
4 (2/2) 55 (29/26)
53%
6
7 Julian Barber
4 (2/2) 50 (26/24)
52%
6
9 Keith Walkerdine
2 (0/2) 23 (8/15)
35%
5
9 Ben Moore
3 (1/2) 43 (20/23)
47%
5
9 Ian Welch
3 (1/2) 43 (19/24)
44%
5
9 Alec Tasker
3 (1/2) 37 (18/19)
49%
5
13 Mark Morris
2 (0/2) 22 (7/15)
32%
4
13 Rod Green
2 (0/2) 24 (9/15)
38%
4
13 Steve Strawhorn
2 (0/2) 25 (11/14)
44%
4
Starts Nov 17, 2019, 11:30 AM (local time)
Format Double elimination (16 Participants)
Race to 9
Handicap With handicap
Organizer El Thief Tournaments
Contact Keith Walkerdine (Keithw79@live.co.uk)
More info
Sunday 17th November there will be the Rack N Roll In-House 9 Ball Handicap Series Grand Finals.

This tournament and series is for league player’s current and former, as well as local players only.

Sixteen players will qualify for this 16 player field. The eight winners of each event will be seeded 1 to 8 based on their ranking after event 8. The next eight players who qualify will be the eight highest rankings list bar any winners of any event and will be seeded 9 to 16 based on their ranking after event 8. In event of duplicate winners another spot will go to those on the rankings list. If any player is unable to attend then another spot will be offered to the next person on the rankings list. All 16 players will qualify for free.

£200 will be added by the club for this grand finals.

Winner - £100
Runner up - £50
Semi-final - £25

Tablet scoreboards will be used.

Details for Tournament

• Doors open at 11.15am with play starting at 11.30am.
• Limited to 16 maximum entries on the above criteria.
• In-house handicap system of two to twelve.
• Double elimination to knockout round to last 4.
• Races subject to the handicaps.
• Winner breaks through out.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
United Kingdom
Mick Jones
9
RNR Bye 1
10
 
2   
United Kingdom
Jake Harman
7
England
Keith Walkerdine
7
Sun 11:26  Table 6
3   
United Kingdom
Steve Strawhorn
9
United Kingdom
Carl Gamble
9
Sun 11:26  Table 4
4   
Canada
Aaron Hemmings
3
England
Ian Welch
9
Sun 11:26  Table 2
5   
United Kingdom
Julian Barber
4
North Korea
Mark Morris
6
Sun 11:26  Table 3
6   
United Kingdom
Mitchell Hodsell
8
England
Ben Moore
10
Sun 11:26  Table 8
7   
Greece
Apostolos Spanelis
8
United Kingdom
Alec Tasker
6
Sun 11:26  Table 1
8   
United Kingdom
Rod Green
6
England
Nigel Webb
9
R1
Sun 11:26  Table 5

Winner round 1

Race to 9
9   
United Kingdom
Mick Jones
9
United Kingdom
Jake Harman
7
R1
Sun 12:10  Table 3
10   
United Kingdom
Carl Gamble
9
Canada
Aaron Hemmings
3
Sun 13:02  Table 5
11   
United Kingdom
Julian Barber
4
United Kingdom
Mitchell Hodsell
8
Sun 12:41  Table 2
12   
Greece
Apostolos Spanelis
8
England
Nigel Webb
9
Sun 13:20  Table 4

Loser round 1

Race to 9
13   
RNR Bye 1
10
England
Keith Walkerdine
7
 
14   
United Kingdom
Steve Strawhorn
9
England
Ian Welch
9
Sun 13:03  Table 8
15   
North Korea
Mark Morris
6
England
Ben Moore
10
Sun 12:41  Table 6
16   
United Kingdom
Alec Tasker
6
United Kingdom
Rod Green
6
Sun 13:20  Table 1

Loser round 2

Race to 9
17   
England
Keith Walkerdine
7
Greece
Apostolos Spanelis
8
Sun 14:53  Table 5
18   
England
Ian Welch
9
United Kingdom
Julian Barber
4
Sun 14:22  Table 1
19   
England
Ben Moore
10
Canada
Aaron Hemmings
3
Sun 14:01  Table 3
20   
United Kingdom
Alec Tasker
6
United Kingdom
Jake Harman
7
Sun 14:11  Table 2

Winners qualification

Race to 9
21   
United Kingdom
Mick Jones
9
United Kingdom
Carl Gamble
9
Sun 15:09  Table 2
22   
United Kingdom
Mitchell Hodsell
8
England
Nigel Webb
9
Sun 15:28  Table 1

Loser round 3

Race to 9
23   
Greece
Apostolos Spanelis
8
United Kingdom
Julian Barber
4
Sun 16:15  Table 4
24   
Canada
Aaron Hemmings
3
United Kingdom
Jake Harman
7
Sun 15:09  Table 4

Losers qualification

Race to 9
25   
Greece
Apostolos Spanelis
8
United Kingdom
Carl Gamble
9
Sun 17:13  Table 1
26   
United Kingdom
Jake Harman
7
United Kingdom
Mitchell Hodsell
8
Sun 16:33  Table 3

Semi final

Race to 9
27   
United Kingdom
Mick Jones
9
United Kingdom
Mitchell Hodsell
8
Sun 17:23  Table 4
28   
England
Nigel Webb
9
Greece
Apostolos Spanelis
8
Sun 19:36  Table 1

Final

Race to 7
29   
United Kingdom
Mitchell Hodsell
8
Greece
Apostolos Spanelis
8
Sun 20:56  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment