Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 10, 2016

QUALIFICATION GROUP G - 2016 LONGONI BENELUX OPEN

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Albert Casellas
5 (5/0) 42 (30/12)
71%
2 Marco Teutscher
4 (4/0) 33 (24/9)
73%
Entry deadline Sep 10, 2016, 7:00 PM (local time)
Starts Sep 10, 2016, 7:00 PM (local time)
Format Double elimination qualifier (24 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Organizer Thurston Rotterdam
Contact Jok Tang , Awin Sewgobind and Çakti Aswan (cakti.aswan@gmail.com, +393703412495)
More info
For more information, see the 2016 Longoni Benelux Open Facebook event: https://www.facebook.com/events/174458296256704/

OrangeForks livestream:
http://orangeforks.com/index.php/livestream-1

Format:
- Only for last chance rebuys!
- Maximum 24 participants
- First two rounds 'double knock out' and then 'single knock out' until the final 2.
- Race to 6, alternate break and with use of magic rack.
- Only 2 players advance to the Final 32 main event on Sunday September 11th.

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Denmark
Jeppe Thyde
Walk Over
 
2   
Sweden
Jörgen Haglund
Vietnam
Hoa Nguyen
Sat 18:44  Table 4
3   
Spain
Albert Casellas
France
Gilles Serra
Sat 18:44  Table 5
4   
Walk Over
Spain
Enrique Gallego
 
5   
Netherlands
Elise Qiu
Walk Over
 
6   
Sweden
Magnus Lindgren
Sweden
Ronnie Lennström
Sat 18:44  Table 6
7   
Belgium
Diego Devriendt
Switzerland
Stefan Haueter
Sat 18:44  Table 7
8   
Walk Over
Sweden
Peter Ostlund
 
9   
Poland
Luckasz Cabala
Walk Over
 
10   
Netherlands
Tim De Ruyter
Netherlands
Mirjam Alfons
Sat 18:43  Table 8
11   
Poland
Monika Zabek
United Kingdom
James Cahill
Sat 18:43  Table 9
12   
Walk Over
Netherlands
Radjis Ramoutar
 
13   
Spain
Sergio Lagunas
Walk Over
 
14   
Netherlands
Frank Fennema
Hungary
Csabi Honffy
Sat 19:08  Table 10
15   
Sweden
Arne Arnesson
France
Olivier Locci
Sat 18:43  Table 11
16   
Walk Over
Netherlands
Marco Teutscher
 

Winners qualification

Race to 6
17   
Denmark
Jeppe Thyde
Vietnam
Hoa Nguyen
Sat 19:38  Table 7
18   
Spain
Albert Casellas
Spain
Enrique Gallego
Sat 19:59  Table 11
19   
Netherlands
Elise Qiu
Sweden
Magnus Lindgren
Sat 19:39  Table 14
20   
Belgium
Diego Devriendt
Sweden
Peter Ostlund
Sat 19:40  Table 4
21   
Poland
Luckasz Cabala
Netherlands
Tim De Ruyter
Sat 19:34  Table 9
22   
United Kingdom
James Cahill
Netherlands
Radjis Ramoutar
Sat 19:34  Table 8
23   
Spain
Sergio Lagunas
Hungary
Csabi Honffy
Sat 20:30  Table 17
24   
France
Olivier Locci
Netherlands
Marco Teutscher
Sat 19:59  Table 5

Loser round 1

Race to 6
25   
Walk Over
Sweden
Jörgen Haglund
 
26   
France
Gilles Serra
Walk Over
 
27   
Walk Over
Sweden
Ronnie Lennström
 
28   
Switzerland
Stefan Haueter
Walk Over
 
29   
Walk Over
Netherlands
Mirjam Alfons
 
30   
Poland
Monika Zabek
Walk Over
 
31   
Walk Over
Netherlands
Frank Fennema
 
32   
Sweden
Arne Arnesson
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 6
33   
Sweden
Jörgen Haglund
France
Olivier Locci
Sat 20:54  Table 19
34   
France
Gilles Serra
Hungary
Csabi Honffy
Sat 21:31  Table 16
35   
Sweden
Ronnie Lennström
Netherlands
Radjis Ramoutar
Sat 20:07  Table 15
36   
Switzerland
Stefan Haueter
Poland
Luckasz Cabala
Sat 20:38  Table 18
37   
Netherlands
Mirjam Alfons
Sweden
Peter Ostlund
Sat 20:38  Table 4
38   
Poland
Monika Zabek
Netherlands
Elise Qiu
Sat 21:18  Table 14
39   
Netherlands
Frank Fennema
Spain
Enrique Gallego
Sat 21:14  Table 15
40   
Sweden
Arne Arnesson
Denmark
Jeppe Thyde
Sat 20:16  Table 16

Last sixteen

Race to 6
41   
Vietnam
Hoa Nguyen
Sweden
Ronnie Lennström
Sat 22:41  Table 28
42   
Spain
Albert Casellas
Switzerland
Stefan Haueter
Sat 22:41  Table 18
43   
Sweden
Magnus Lindgren
Sweden
Jörgen Haglund
Sat 22:42  Table 28
44   
Belgium
Diego Devriendt
Hungary
Csabi Honffy
Sat 22:43  Table 18
45   
Netherlands
Tim De Ruyter
Netherlands
Frank Fennema
Sat 22:42  Table 26
46   
United Kingdom
James Cahill
Denmark
Jeppe Thyde
Sat 22:42  Table 17
47   
Spain
Sergio Lagunas
Netherlands
Mirjam Alfons
Sat 22:42  Table 19
48   
Netherlands
Marco Teutscher
Netherlands
Elise Qiu
Sat 22:42  Table 27

Quarter final

Race to 6
49   
Vietnam
Hoa Nguyen
Spain
Albert Casellas
  Table 28
50   
Sweden
Magnus Lindgren
Belgium
Diego Devriendt
Sat 23:29  Table 27
51   
Netherlands
Tim De Ruyter
United Kingdom
James Cahill
Sat 23:12  Table 19
52   
Spain
Sergio Lagunas
Netherlands
Marco Teutscher
Sat 23:22  Table 26

Semi final

Race to 6
53   
Spain
Albert Casellas
Belgium
Diego Devriendt
Sun 00:17  Table 28
54   
Netherlands
Tim De Ruyter
Netherlands
Marco Teutscher
Sun 00:51  Table 26

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants