Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 14, 2023

Puma Mens Tour - Ranking Event 3 - Knights

Blackball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Mabuti Mbotyeni
11 (8/2) 57 (38/19)
67%
210
2 Mandi Mente
Mpumalanga Blackball
11 (6/3) 62 (34/28)
55%
160
3 Nkosinathi Sihlongonyane
10 (5/2) 52 (27/25)
52%
110
3 Paul Khumalo
Mpumalanga Blackball
10 (6/3) 49 (30/19)
61%
110
5 Nkululeko Messi Masinde
9 (8/1) 34 (24/10)
71%
80
5 Sello Phala
9 (5/3) 44 (23/21)
52%
80
5 Kevin Bartlett
9 (4/5) 34 (14/20)
41%
80
5 Hendry Erasmus
Mpumalanga Blackball
9 (7/2) 44 (27/17)
61%
80
9 Peter Nwaila (Panda's)
Mpumalanga Blackball
8 (3/4) 33 (18/15)
55%
55
Show more
9 Andre Van Wyk
Mpumalanga Blackball
8 (3/4) 32 (15/17)
47%
55
11 Nzudzanyo Ranwaha
8 (3/4) 31 (15/16)
48%
55
11 Mohammed Salim Carrim
8 (2/4) 33 (13/20)
39%
55
13 Thembinkosi Nhlabatsi
8 (2/5) 27 (10/17)
37%
50
13 Kito Lombard
8 (3/5) 25 (10/15)
40%
50
15 Sibusiso Mngomezulu
8 (1/3) 33 (15/18)
45%
50
15 Bjorn De Bruin
8 (0/6) 30 (9/21)
30%
50
17 Nickeel Gobindlal
8 (0/7) 27 (5/22)
19%
45
17 Wayne Parker
8 (0/3) 31 (12/19)
39%
45
Starts Jan 14, 2023, 9:00 AM (local time)
Format Round robin (18 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Rankings Puma Men 22/23
Organizer Mpumalanga Blackball
Contact Sharlene Erasmus (Sharlene.herselman@gmail.com)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Nkululeko Messi Masinde 8 8 0 0 22 4 18 0 0 0 0.846 24
2 Hendry Erasmus 8 7 0 1 22 11 11 1 0 0 0.667 21
3 Paul Khumalo 8 5 1 2 19 10 9 1 0 0 0.655 16
4 Kevin Bartlett 8 4 0 4 13 14 -1 0 0 0 0.481 12
5 Andre Van Wyk 8 3 1 4 15 17 -2 0 0 0 0.469 10
6 Nzudzanyo Ranwaha 8 3 1 4 15 16 -1 0 0 0 0.484 10
7 Kito Lombard 8 3 0 5 10 15 -5 0 0 0 0.4 9
8 Bjorn De Bruin 8 0 2 6 9 21 -12 0 0 0 0.3 2
9 Nickeel Gobindlal 8 0 1 7 5 22 -17 0 0 0 0.185 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mabuti Mbotyeni 8 5 1 2 20 10 10 1 0 0 0.667 16
2 Sello Phala 8 5 1 2 20 15 5 0 0 0 0.571 16
3 Nkosinathi Sihlongonyane 8 4 3 1 18 14 4 1 0 0 0.563 15
4 Mandi Mente 8 4 2 2 17 15 2 1 0 0 0.531 14
5 Peter Nwaila (Panda's) 8 3 1 4 18 15 3 0 0 0 0.545 10
6 Mohammed Salim Carrim 8 2 2 4 13 20 -7 0 0 0 0.394 8
7 Thembinkosi Nhlabatsi 8 2 1 5 10 17 -7 0 0 0 0.37 7
8 Sibusiso Mngomezulu 8 1 4 3 15 18 -3 0 0 0 0.455 7
9 Wayne Parker 8 0 5 3 12 19 -7 1 0 0 0.387 5

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
South Africa
Hendry Erasmus
South Africa
Nickeel Gobindlal
Sat 09:45  Table 1
2-A   
South Africa
Nkululeko Messi Masinde
South Africa
Paul Khumalo
Sat 09:45  Table 2
3-A   
South Africa
Kito Lombard
South Africa
Andre Van Wyk
Sat 09:45  Table 3
4-A   
South Africa
Nzudzanyo Ranwaha
South Africa
Kevin Bartlett
Sat 09:45  Table 4
5-B   
South Africa
Mandi Mente
Eswatini
Thembinkosi Nhlabatsi
Sat 09:45  Table 5
6-B   
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
Eswatini
Nkosinathi Sihlongonyane
Sat 09:45  Table 6
7-B   
South Africa
Mabuti Mbotyeni
R1
South Africa
Sello Phala
Sat 10:15  Table 1
8-B   
South Africa
Sibusiso Mngomezulu
Mohammed Salim Carrim
Sat 10:15  Table 2

Round 2

Race to 3
9-A   
South Africa
Nickeel Gobindlal
South Africa
Paul Khumalo
Sat 10:15  Table 3
10-A   
South Africa
Hendry Erasmus
R1
South Africa
Andre Van Wyk
Sat 10:15  Table 4
11-A   
South Africa
Nkululeko Messi Masinde
South Africa
Kevin Bartlett
Sat 10:15  Table 5
12-A   
South Africa
Kito Lombard
South Africa
Bjorn De Bruin
Sat 10:15  Table 6
13-B   
Eswatini
Thembinkosi Nhlabatsi
Eswatini
Nkosinathi Sihlongonyane
Sat 10:45  Table 1
14-B   
South Africa
Mandi Mente
South Africa
Sello Phala
Sat 10:45  Table 2
15-B   
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
Mohammed Salim Carrim
Sat 10:45  Table 3
16-B   
South Africa
Mabuti Mbotyeni
South Africa
Wayne Parker
Sat 10:45  Table 4

Round 3

Race to 3
17-A   
South Africa
Paul Khumalo
South Africa
Andre Van Wyk
Sat 10:45  Table 5
18-A   
South Africa
Nickeel Gobindlal
South Africa
Kevin Bartlett
Sat 10:45  Table 6
19-A   
South Africa
Hendry Erasmus
South Africa
Bjorn De Bruin
Sat 11:15  Table 1
20-A   
South Africa
Nkululeko Messi Masinde
South Africa
Nzudzanyo Ranwaha
Sat 11:15  Table 2
21-B   
Eswatini
Nkosinathi Sihlongonyane
South Africa
Sello Phala
Sat 11:15  Table 3
22-B   
Eswatini
Thembinkosi Nhlabatsi
Mohammed Salim Carrim
Sat 11:16  Table 4
23-B   
South Africa
Mandi Mente
South Africa
Wayne Parker
Sat 11:16  Table 5
24-B   
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
South Africa
Sibusiso Mngomezulu
Sat 11:16  Table 6

Round 4

Race to 3
25-A   
South Africa
Andre Van Wyk
South Africa
Kevin Bartlett
Sat 11:45  Table 1
26-A   
South Africa
Paul Khumalo
South Africa
Bjorn De Bruin
Sat 11:45  Table 2
27-A   
South Africa
Nickeel Gobindlal
South Africa
Nzudzanyo Ranwaha
Sat 11:45  Table 3
28-A   
South Africa
Hendry Erasmus
South Africa
Kito Lombard
Sat 11:45  Table 4
29-B   
South Africa
Sello Phala
Mohammed Salim Carrim
Sat 11:45  Table 5
30-B   
Eswatini
Nkosinathi Sihlongonyane
South Africa
Wayne Parker
Sat 11:45  Table 6
31-B   
Eswatini
Thembinkosi Nhlabatsi
South Africa
Sibusiso Mngomezulu
Sat 12:15  Table 1
32-B   
South Africa
Mandi Mente
South Africa
Mabuti Mbotyeni
Sat 12:15  Table 2

Round 5

Race to 3
33-A   
South Africa
Kevin Bartlett
South Africa
Bjorn De Bruin
Sat 12:15  Table 3
34-A   
South Africa
Andre Van Wyk
South Africa
Nzudzanyo Ranwaha
Sat 12:15  Table 4
35-A   
South Africa
Paul Khumalo
South Africa
Kito Lombard
Sat 12:15  Table 5
36-A   
South Africa
Nickeel Gobindlal
South Africa
Nkululeko Messi Masinde
Sat 12:16  Table 6
37-B   
Mohammed Salim Carrim
South Africa
Wayne Parker
Sat 12:45  Table 1
38-B   
South Africa
Sello Phala
South Africa
Sibusiso Mngomezulu
Sat 12:45  Table 2
39-B   
Eswatini
Nkosinathi Sihlongonyane
R1
South Africa
Mabuti Mbotyeni
Sat 12:45  Table 3
40-B   
Eswatini
Thembinkosi Nhlabatsi
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
Sat 12:45  Table 4

Round 6

Race to 3
41-A   
South Africa
Bjorn De Bruin
South Africa
Nzudzanyo Ranwaha
Sat 12:45  Table 5
42-A   
South Africa
Kevin Bartlett
South Africa
Kito Lombard
Sat 12:45  Table 6
43-A   
South Africa
Andre Van Wyk
South Africa
Nkululeko Messi Masinde
Sat 13:16  Table 1
44-A   
South Africa
Paul Khumalo
South Africa
Hendry Erasmus
Sat 13:16  Table 2
45-B   
South Africa
Wayne Parker
South Africa
Sibusiso Mngomezulu
Sat 13:16  Table 3
46-B   
Mohammed Salim Carrim
South Africa
Mabuti Mbotyeni
Sat 13:16  Table 4
47-B   
South Africa
Sello Phala
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
Sat 13:16  Table 5
48-B   
Eswatini
Nkosinathi Sihlongonyane
South Africa
Mandi Mente
R1
Sat 13:16  Table 6

Round 7

Race to 3
49-A   
South Africa
Nzudzanyo Ranwaha
South Africa
Kito Lombard
Sat 13:45  Table 1
50-A   
South Africa
Bjorn De Bruin
South Africa
Nkululeko Messi Masinde
Sat 13:45  Table 2
51-A   
South Africa
Kevin Bartlett
South Africa
Hendry Erasmus
Sat 13:45  Table 3
52-A   
South Africa
Andre Van Wyk
South Africa
Nickeel Gobindlal
Sat 13:45  Table 4
53-B   
South Africa
Sibusiso Mngomezulu
South Africa
Mabuti Mbotyeni
Sat 13:45  Table 5
54-B   
South Africa
Wayne Parker
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
Sat 13:45  Table 6
55-B   
Mohammed Salim Carrim
South Africa
Mandi Mente
Sat 14:16  Table 1
56-B   
South Africa
Sello Phala
Eswatini
Thembinkosi Nhlabatsi
Sat 14:16  Table 2

Round 8

Race to 3
57-A   
South Africa
Kito Lombard
South Africa
Nkululeko Messi Masinde
Sat 14:16  Table 3
58-A   
South Africa
Nzudzanyo Ranwaha
South Africa
Hendry Erasmus
Sat 14:16  Table 4
59-A   
South Africa
Bjorn De Bruin
South Africa
Nickeel Gobindlal
Sat 14:16  Table 5
60-A   
South Africa
Kevin Bartlett
South Africa
Paul Khumalo
Sat 14:16  Table 6
61-B   
South Africa
Mabuti Mbotyeni
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
Sat 14:45  Table 1
62-B   
South Africa
Sibusiso Mngomezulu
South Africa
Mandi Mente
Sat 14:45  Table 2
63-B   
South Africa
Wayne Parker
R1
Eswatini
Thembinkosi Nhlabatsi
Sat 14:45  Table 3
64-B   
Mohammed Salim Carrim
Eswatini
Nkosinathi Sihlongonyane
Sat 14:45  Table 4

Round 9

Race to 3
65-A   
South Africa
Nkululeko Messi Masinde
South Africa
Hendry Erasmus
Sat 14:45  Table 5
66-A   
South Africa
Kito Lombard
South Africa
Nickeel Gobindlal
Sat 14:45  Table 6
67-A   
South Africa
Nzudzanyo Ranwaha
South Africa
Paul Khumalo
R1
Sat 15:19  Table 1
68-A   
South Africa
Bjorn De Bruin
South Africa
Andre Van Wyk
Sat 15:19  Table 2
69-B   
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
South Africa
Mandi Mente
Sat 15:19  Table 3
70-B   
South Africa
Mabuti Mbotyeni
Eswatini
Thembinkosi Nhlabatsi
Sat 15:19  Table 4
71-B   
South Africa
Sibusiso Mngomezulu
Eswatini
Nkosinathi Sihlongonyane
Sat 15:19  Table 5
72-B   
South Africa
Wayne Parker
South Africa
Sello Phala
Sat 15:19  Table 6

Quarter final

Race to 6
73   
South Africa
Nkululeko Messi Masinde
South Africa
Mandi Mente
Sat 16:15  Table 1
74   
South Africa
Sello Phala
South Africa
Paul Khumalo
Sat 16:15  Table 2
75   
South Africa
Hendry Erasmus
Eswatini
Nkosinathi Sihlongonyane
Sat 16:15  Table 4
76   
South Africa
Mabuti Mbotyeni
South Africa
Kevin Bartlett
Sat 16:15  Table 5

Semi final

Race to 6
77   
South Africa
Mandi Mente
South Africa
Paul Khumalo
Sat 17:01  Table 3
78   
Eswatini
Nkosinathi Sihlongonyane
South Africa
Mabuti Mbotyeni
Sat 17:01  Table 6

Final

Race to 6
79   
South Africa
Mandi Mente
South Africa
Mabuti Mbotyeni
Sat 18:20 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants