Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 23, 2020

Poollokaal de Gracht Zomer Ranking 2020 8-Ball #8

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Joris de Winkel
6 (5/1) 28 (19/9)
68%
50
2 Bart Auée
6 (5/1) 25 (17/8)
68%
35
3 Jelte Velink
5 (3/2) 18 (10/8)
56%
25
3 Johannes TSANG
5 (2/3) 24 (12/12)
50%
25
5 Ali Soeleman
4 (2/2) 14 (7/7)
50%
20
5 Rory Jones
4 (2/2) 18 (8/10)
44%
20
7 Chaka Sanichar
Boven 't IJ
4 (2/2) 14 (7/7)
50%
20
7 Len van Hoogdalem
4 (2/2) 17 (7/10)
41%
20
9 Radjis Ramoutar
4 (0/4) 14 (2/12)
14%
15
9 André Sprengers
4 (0/4) 18 (6/12)
33%
15
Starts Aug 23, 2020, 4:00 PM (local time)
Format Round robin (10 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Organizer Poollokaal De Gracht

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Bart Auée 4 4 0 0 12 2 10 0 0 0 0.857 4
2 Johannes TSANG 4 2 0 2 9 8 1 0 0 0 0.529 2
3 Rory Jones 4 2 0 2 8 10 -2 0 0 0 0.444 2
4 Len van Hoogdalem 4 2 0 2 7 10 -3 0 0 0 0.412 2
5 André Sprengers 4 0 0 4 6 12 -6 0 0 0 0.333 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Joris de Winkel 4 3 0 1 10 5 5 0 0 0 0.667 3
2 Jelte Velink 4 3 0 1 9 4 5 0 0 0 0.692 3
3 Ali Soeleman 4 2 0 2 7 7 0 0 0 0 0.5 2
4 Chaka Sanichar 4 2 0 2 7 7 0 0 0 0 0.5 2
5 Radjis Ramoutar 4 0 0 4 2 12 -10 0 0 0 0.143 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Canada
Johannes Tsang
Netherlands
André Sprengers
Sun 16:31  Table 1
2-A   
Netherlands
Len van Hoogdalem
Netherlands
Bart Auée
Sun 16:31  Table 3
3-B   
Netherlands
Ali Soeleman
Netherlands
Jelte Velink
Sun 16:31  Table 7
4-B   
Netherlands
Radjis Ramoutar
Netherlands
Joris de Winkel
Sun 16:43  Table 9

Round 2

Race to 3
5-A   
Netherlands
André Sprengers
Netherlands
Bart Auée
Sun 16:32  Table 7
6-A   
Canada
Johannes Tsang
Rory Jones
Sun 16:31  Table 1
7-B   
Netherlands
Jelte Velink
Netherlands
Joris de Winkel
Sun 16:43  Table 6
8-B   
Netherlands
Ali Soeleman
Netherlands
Chaka Sanichar
Sun 16:32  Table 3

Round 3

Race to 3
9-A   
Netherlands
Bart Auée
Rory Jones
Sun 17:05  Table 1
10-A   
Netherlands
André Sprengers
Netherlands
Len van Hoogdalem
Sun 17:06  Table 7
11-B   
Netherlands
Joris de Winkel
Netherlands
Chaka Sanichar
Sun 17:06  Table 9
12-B   
Netherlands
Jelte Velink
Netherlands
Radjis Ramoutar
Sun 17:06  Table 6

Round 4

Race to 3
13-A   
Rory Jones
Netherlands
Len van Hoogdalem
Sun 17:34  Table 7
14-A   
Netherlands
Bart Auée
Canada
Johannes Tsang
Sun 17:28  Table 1
15-B   
Netherlands
Chaka Sanichar
Netherlands
Radjis Ramoutar
Sun 17:58  Table 9
16-B   
Netherlands
Joris de Winkel
Netherlands
Ali Soeleman
Sun 17:59  Table 1

Round 5

Race to 3
17-A   
Netherlands
Len van Hoogdalem
Canada
Johannes Tsang
Sun 18:23  Table 7
18-A   
Rory Jones
Netherlands
André Sprengers
Sun 18:51  Table 1
19-B   
Netherlands
Radjis Ramoutar
Netherlands
Ali Soeleman
Sun 17:30  Table 9
20-B   
Netherlands
Chaka Sanichar
Netherlands
Jelte Velink
Sun 17:30  Table 6

Semi final

Race to 4
21   
Netherlands
Bart Auée
Netherlands
Jelte Velink
Sun 19:26  Table 2
22   
Canada
Johannes Tsang
Netherlands
Joris de Winkel
Sun 19:46  Table 7

Final

Race to 5
23   
Netherlands
Bart Auée
Netherlands
Joris de Winkel
Sun 19:46  Table 7

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants