Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 15, 2021

Poollokaal de Gracht Winter Ranking 2021 9-Ball #1

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Erik de Boer
Poollokaal De Gracht
8 (8/0) 34 (26/8)
76%
50
2 Johannes TSANG
9 (6/3) 38 (21/17)
55%
35
3 Gilliano Smit
8 (5/3) 36 (22/14)
61%
25
3 Valen Tino
7 (3/4) 28 (14/14)
50%
25
5 Ali Soeleman
7 (4/3) 29 (16/13)
55%
20
5 Joris de Winkel
6 (4/2) 20 (12/8)
60%
20
5 Ray L
7 (3/4) 29 (12/17)
41%
20
5 Jean Pierre Indam
6 (2/4) 23 (9/14)
39%
20
9 Massimiliano Donini
6 (3/3) 27 (13/14)
48%
15
9 Francesco Soncina
5 (1/4) 20 (6/14)
30%
15
11 Niels Veeninga
6 (3/3) 26 (13/13)
50%
15
11 Antonio Alexander Ferreira kaspers
5 (1/4) 20 (7/13)
35%
15
13 Sahaj
6 (0/6) 24 (6/18)
25%
15
Starts Sep 15, 2021, 8:00 PM (local time)
Format Round robin (13 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Rankings Poollokaal De Gracht Zomer Ranking
Organizer Poollokaal De Gracht
More info
Ouderwets 9-Bal knallen, poultjes, eindranking, jackpot 12,50 pp, loting om 20:00uur

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Gilliano Smit 6 4 0 2 16 10 6 0 0 0 0.615 4
2 Ali Soeleman 6 4 0 2 16 10 6 0 0 0 0.615 4
3 Johannes TSANG 6 4 0 2 13 10 3 0 0 0 0.565 4
4 Ray L 6 3 0 3 12 14 -2 0 0 0 0.462 3
5 Massimiliano Donini 6 3 0 3 13 14 -1 0 0 0 0.481 3
6 Niels Veeninga 6 3 0 3 13 13 0 0 0 0 0.5 3
7 Sahaj 6 0 0 6 6 18 -12 0 0 0 0.25 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Erik de Boer 5 5 0 0 15 5 10 0 0 0 0.75 5
2 Joris de Winkel 5 4 0 1 12 5 7 0 0 0 0.706 4
3 Valen Tino 5 2 0 3 9 10 -1 0 0 0 0.474 2
4 Jean Pierre Indam 5 2 0 3 9 11 -2 0 0 0 0.45 2
5 Francesco Soncina 5 1 0 4 6 14 -8 0 0 0 0.3 1
6 Antonio Alexander Ferreira kaspers 5 1 0 4 7 13 -6 0 0 0 0.35 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Netherlands
Gilliano Smit
Italy
Massimiliano Donini
Wed 20:29 
2-A   
Netherlands
Niels Veeninga
Netherlands
Sahaj
Wed 20:29 
3-A   
Canada
Johannes TSANG
Netherlands
Ray L
Wed 20:29 
4-B   
Italy
Francesco Soncina
Netherlands
Erik de Boer
Wed 20:29 
5-B   
Netherlands
Jean Pierre Indam
Portugal
Antonio Alexander Ferreira kaspers
Wed 20:29 
6-B   
Netherlands
Joris de Winkel
Netherlands
Valen Tino
Wed 20:29 

Round 2

Race to 3
7-A   
Italy
Massimiliano Donini
Netherlands
Sahaj
Wed 21:19 
8-A   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Ray L
Wed 21:00 
9-A   
Netherlands
Niels Veeninga
Netherlands
Ali Soeleman
Wed 20:54 
10-B   
Italy
Francesco Soncina
Portugal
Antonio Alexander Ferreira kaspers
Wed 21:46 
11-B   
Netherlands
Erik de Boer
Netherlands
Valen Tino
Wed 20:55 
12-B   
Netherlands
Jean Pierre Indam
Netherlands
Joris de Winkel
Wed 22:07 

Round 3

Race to 3
13-A   
Netherlands
Sahaj
Netherlands
Ray L
Wed 21:56 
14-A   
Italy
Massimiliano Donini
Netherlands
Ali Soeleman
Wed 23:33 
15-A   
Netherlands
Gilliano Smit
Canada
Johannes TSANG
Wed 21:37 
16-B   
Italy
Francesco Soncina
Netherlands
Valen Tino
Wed 22:26 
17-B   
Portugal
Antonio Alexander Ferreira kaspers
Netherlands
Joris de Winkel
Wed 22:47 
18-B   
Netherlands
Erik de Boer
Netherlands
Jean Pierre Indam
Wed 21:20 

Round 4

Race to 3
19-A   
Netherlands
Ray L
Netherlands
Ali Soeleman
Wed 21:21 
20-A   
Netherlands
Sahaj
Canada
Johannes TSANG
Wed 20:55 
21-A   
Italy
Massimiliano Donini
Netherlands
Niels Veeninga
Wed 21:47 
22-B   
Italy
Francesco Soncina
Netherlands
Joris de Winkel
Wed 21:16 
23-B   
Netherlands
Valen Tino
Netherlands
Jean Pierre Indam
Wed 21:44 
24-B   
Portugal
Antonio Alexander Ferreira kaspers
Netherlands
Erik de Boer
Wed 22:26 

Round 5

Race to 3
25-A   
Netherlands
Ali Soeleman
Canada
Johannes TSANG
Wed 22:13 
26-A   
Netherlands
Ray L
Netherlands
Niels Veeninga
Wed 23:53 
27-A   
Netherlands
Sahaj
Netherlands
Gilliano Smit
Wed 22:30 
28-B   
Italy
Francesco Soncina
Netherlands
Jean Pierre Indam
Wed 22:39 
29-B   
Netherlands
Joris de Winkel
Netherlands
Erik de Boer
Wed 21:46 
30-B   
Netherlands
Valen Tino
Portugal
Antonio Alexander Ferreira kaspers
Wed 21:20 

Round 6

Race to 3
31-A   
Canada
Johannes TSANG
Netherlands
Niels Veeninga
Wed 22:32 
32-A   
Netherlands
Ali Soeleman
Netherlands
Gilliano Smit
Wed 22:32 
33-A   
Netherlands
Ray L
Italy
Massimiliano Donini
Wed 22:33 

Round 7

Race to 3
34-A   
Netherlands
Niels Veeninga
Netherlands
Gilliano Smit
Wed 21:21 
35-A   
Canada
Johannes TSANG
Italy
Massimiliano Donini
Wed 23:21 
36-A   
Netherlands
Ali Soeleman
Netherlands
Sahaj
Wed 22:31 

Quarter final

Race to 3
37   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Jean Pierre Indam
Thu 00:06 
38   
Canada
Johannes TSANG
Netherlands
Joris de Winkel
Thu 00:08 
39   
Netherlands
Ali Soeleman
Netherlands
Valen Tino
Thu 00:08 
40   
Netherlands
Ray L
Netherlands
Erik de Boer
Thu 00:08 

Semi final

Race to 4
41   
Netherlands
Gilliano Smit
Canada
Johannes TSANG
Thu 00:53 
42   
Netherlands
Valen Tino
Netherlands
Erik de Boer
Thu 00:53 

Final

Race to 4
43   
Canada
Johannes TSANG
Netherlands
Erik de Boer
Thu 01:09 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants