Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 11, 2020

Poollokaal de Gracht Herfst Ranking 2020 8-Ball #2

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Gilliano Smit
7 (7/0) 31 (25/6)
81%
50
2 Brian Paulson
6 (5/1) 35 (23/12)
66%
35
3 Jan Rempe
Boven 't IJ
5 (3/2) 26 (15/11)
58%
25
3 Harry van Schaik
6 (3/3) 25 (14/11)
56%
25
5 Ali Soeleman
4 (3/1) 22 (13/9)
59%
20
5 Chaka Sanichar
Boven 't IJ
4 (2/2) 18 (10/8)
56%
20
5 Marieke de Boer
4 (3/1) 24 (13/11)
54%
20
5 Johannes TSANG
4 (2/2) 21 (13/8)
62%
20
9 Matt Sinclair
3 (1/2) 16 (7/9)
44%
15
Show more
9 Bob Blom
3 (1/2) 15 (7/8)
47%
15
9 André Sprengers
3 (1/2) 16 (5/11)
31%
15
9 Valen Tino
4 (2/2) 16 (8/8)
50%
15
13 Casper Caldecourt
3 (0/3) 15 (3/12)
20%
15
13 Jasper Stoppelenburg
4 (2/2) 16 (6/10)
38%
15
13 Antonio Alexander Ferreira kaspers
3 (0/3) 16 (4/12)
25%
15
13 Ray L
3 (0/3) 12 (1/11)
8%
15
17 Duke Boerboom
4 (0/4) 14 (2/12)
14%
10
Starts Oct 11, 2020, 4:00 PM (local time)
Format Round robin (17 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer Poollokaal De Gracht

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Gilliano Smit 4 4 0 0 12 1 11 0 0 0 0.923 4
2 Harry van Schaik 4 2 0 2 9 6 3 0 0 0 0.6 2
3 Valen Tino 4 2 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 2
4 Jasper Stoppelenburg 4 2 0 2 6 10 -4 0 0 0 0.375 2
5 Duke Boerboom 4 0 0 4 2 12 -10 0 0 0 0.143 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Marieke de Boer 3 3 0 0 12 7 5 0 0 0 0.632 3
2 Chaka Sanichar 3 2 0 1 9 4 5 0 0 0 0.692 2
3 Bob Blom 3 1 0 2 7 8 -1 0 0 0 0.467 1
4 Casper Caldecourt 3 0 0 3 3 12 -9 0 0 0 0.2 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ali Soeleman 3 3 0 0 12 5 7 0 0 0 0.706 3
2 Johannes TSANG 3 2 0 1 11 4 7 0 0 0 0.733 2
3 André Sprengers 3 1 0 2 5 11 -6 0 0 0 0.313 1
4 Antonio Alexander Ferreira kaspers 3 0 0 3 4 12 -8 0 0 0 0.25 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Brian Paulson 3 3 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 3
2 Jan Rempe 3 2 0 1 10 6 4 0 0 0 0.625 2
3 Matt Sinclair 3 1 0 2 7 9 -2 0 0 0 0.438 1
4 Ray L 3 0 0 3 1 11 -10 0 0 0 0.083 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Netherlands
Harry van Schaik
Netherlands
Gilliano Smit
Sun 16:13  Table 1
2-A   
Netherlands
Jasper Stoppelenburg
Netherlands
Duke Boerboom
Sun 16:13  Table 2
3-B   
England
Casper Caldecourt
Netherlands
Chaka Sanichar
Sun 16:14  Table 3
4-B   
Netherlands
Marieke de Boer
Netherlands
Bob Blom
Sun 16:14  Table 4
5-C   
Netherlands
André Sprengers
Netherlands
Ali Soeleman
Sun 16:14  Table 5
6-C   
Portugal
Antonio Ferreira kaspers
Canada
Johannes Tsang
Sun 16:14  Table 6
7-D   
United Kingdom
Matt Sinclair
Netherlands
Jan Rempe
Sun 16:14  Table 7
8-D   
Netherlands
Ray L
Netherlands
Brian Paulson
Sun 16:14  Table 8

Round 2

Race to 4
9-A   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Duke Boerboom
Sun 16:44  Table 1
10-A   
Netherlands
Harry van Schaik
Netherlands
Valen Tino
Sun 16:44  Table 2
11-B   
England
Casper Caldecourt
Netherlands
Bob Blom
Sun 16:39  Table 3
12-B   
Netherlands
Chaka Sanichar
Netherlands
Marieke de Boer
Sun 16:39  Table 4
13-C   
Netherlands
André Sprengers
Canada
Johannes Tsang
Sun 16:38  Table 6
14-C   
Netherlands
Ali Soeleman
Portugal
Antonio Ferreira kaspers
Sun 16:38  Table 5
15-D   
United Kingdom
Matt Sinclair
Netherlands
Brian Paulson
Sun 16:45  Table 7
16-D   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Ray L
Sun 16:45  Table 8

Round 3

Race to 4
17-A   
Netherlands
Duke Boerboom
Netherlands
Valen Tino
Sun 17:29  Table 2
18-A   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Jasper Stoppelenburg
Sun 17:19  Table 1
19-B   
England
Casper Caldecourt
Netherlands
Marieke de Boer
Sun 19:11 
20-B   
Netherlands
Bob Blom
Netherlands
Chaka Sanichar
Sun 18:28 
21-C   
Netherlands
André Sprengers
Portugal
Antonio Ferreira kaspers
Sun 17:34  Table 5
22-C   
Canada
Johannes Tsang
Netherlands
Ali Soeleman
Sun 17:34  Table 6
23-D   
United Kingdom
Matt Sinclair
Netherlands
Ray L
Sun 18:08  Table 8
24-D   
Netherlands
Brian Paulson
Netherlands
Jan Rempe
Sun 18:07  Table 7

Round 4

Race to 4
25-A   
Netherlands
Valen Tino
Netherlands
Jasper Stoppelenburg
Sun 18:13  Table 2
26-A   
Netherlands
Duke Boerboom
Netherlands
Harry van Schaik
Sun 18:12 

Round 5

Race to 4
27-A   
Netherlands
Jasper Stoppelenburg
Netherlands
Harry van Schaik
Sun 18:09  Table 1
28-A   
Netherlands
Valen Tino
Netherlands
Gilliano Smit
Sun 17:19 

Quarter final

Race to 4
29   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Chaka Sanichar
Sun 19:11  Table 5
30   
Netherlands
Harry van Schaik
Netherlands
Marieke de Boer
Sun 19:11  Table 2
31   
Netherlands
Ali Soeleman
Netherlands
Jan Rempe
Sun 19:11  Table 4
32   
Canada
Johannes Tsang
Netherlands
Brian Paulson
Sun 19:12  Table 7

Semi final

Race to 4
33   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Harry van Schaik
Sun 20:00  Table 2
34   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Brian Paulson
Sun 20:00  Table 7

Final

Race to 4
35   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Brian Paulson
Sun 20:33  Table 7

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants