Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 21, 2017

Pool West 3 Recreanten Ranking #4

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Ray Zwaan
8 (8/0) 45 (34/11)
76%
20
2 E a Costa
8 (5/3) 55 (28/27)
51%
15
3 Łukasz Cabała
Thurston Rotterdam
7 (5/2) 39 (25/14)
64%
12
3 Arthur d0lkens
7 (4/3) 44 (23/21)
52%
12
5 Chris Pel
6 (4/2) 36 (21/15)
58%
10
5 Shamier Balaydin
6 (4/2) 38 (22/16)
58%
10
5 Patrick Kommings
Poolcentrum Keus
6 (3/3) 34 (16/18)
47%
10
5 Martin van den Tol
6 (2/4) 30 (11/19)
37%
10
9 Niresh Soochit
5 (3/2) 28 (16/12)
57%
8
Show more
9 Richard de Haan
5 (2/3) 25 (10/15)
40%
8
9 Leroy Rios Gonzaga
5 (1/4) 31 (12/19)
39%
8
9 Thomas Groenendaal
5 (2/3) 32 (14/18)
44%
8
9 Sibren Bouman
5 (3/2) 29 (16/13)
55%
8
9 Mitch Kalf
5 (4/1) 25 (18/7)
72%
8
9 Indy de Waard
5 (1/4) 26 (7/19)
27%
8
9 Alvin Stevens
5 (2/3) 29 (12/17)
41%
8
17 Vincent Groenendaal
4 (0/4) 21 (5/16)
24%
6
17 Hans Rooijakkers
4 (0/4) 25 (9/16)
36%
6
17 Nathalie Slagboom
4 (1/3) 24 (11/13)
46%
6
17 Frederika van der Plas
4 (1/3) 26 (11/15)
42%
6
Entry deadline Jan 21, 2017, 12:30 PM (local time)
Starts Jan 21, 2017, 12:00 PM (local time)
Format Round robin (20 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer Pool Regio 3
Contact Jok Tang

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Shamier Balaydin 4 3 0 1 15 12 3 0 0 0 0.556 3
2 Patrick Kommings 4 2 0 2 11 12 -1 0 0 0 0.478 2
3 E a Costa 4 2 0 2 14 13 1 0 0 0 0.519 2
4 Arthur d0lkens 4 2 0 2 12 13 -1 0 0 0 0.48 2
5 Nathalie Slagboom 4 1 0 3 11 13 -2 0 0 0 0.458 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mitch Kalf 4 4 0 0 16 3 13 0 0 0 0.842 4
2 Niresh Soochit 4 3 0 1 13 8 5 0 0 0 0.619 3
3 Alvin Stevens 4 2 0 2 10 13 -3 0 0 0 0.435 2
4 Indy de Waard 4 1 0 3 7 15 -8 0 0 0 0.318 1
5 Hans Rooijakkers 4 0 0 4 9 16 -7 0 0 0 0.36 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sibren Bouman 4 3 0 1 15 9 6 0 0 0 0.625 3
2 Chris Pel 4 3 0 1 15 10 5 0 0 0 0.6 3
3 Thomas Groenendaal 4 2 0 2 13 14 -1 0 0 0 0.481 2
4 Leroy Rios Gonzaga 4 1 0 3 9 15 -6 0 0 0 0.375 1
5 Frederika van der Plas 4 1 0 3 11 15 -4 0 0 0 0.423 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ray Zwaan 4 4 0 0 16 2 14 0 0 0 0.889 4
2 Łukasz Cabała 4 3 0 1 14 8 6 0 0 0 0.636 3
3 Richard de Haan 4 2 0 2 9 11 -2 0 0 0 0.45 2
4 Martin van den Tol 4 1 0 3 7 14 -7 0 0 0 0.333 1
5 Vincent Groenendaal 4 0 0 4 5 16 -11 0 0 0 0.238 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Netherlands
Nathalie Slagboom
Netherlands
Patrick Kommings
Sat 12:15  Table 7
2-A   
Portugal
Alex Costa
Suriname
Shamier Balaydin
Sat 12:15  Table 8
3-B   
Netherlands
Niresh Soochit
Indonesia
Alvin Stevens
Sat 12:15  Table 9
4-B   
Netherlands
Hans Rooijakkers
Netherlands
Indy de Waard
Sat 12:15  Table 10
5-C   
Netherlands
Thomas Groenendaal
Philippines
Arnaldo Gonzaga
Sat 12:15  Table 11
6-C   
Netherlands
Sibren Bouman
Netherlands
Frederika van der Plas
Sat 12:15  Table 15
7-D   
Netherlands
Raynor Zwaan
Netherlands
Richard de Haan
Sat 12:15  Table 16
8-D   
Netherlands
Martin van den Tol
Netherlands
Vincent Groenendaal
Sat 12:15  Table 17

Round 2

Race to 4
9-A   
Netherlands
Patrick Kommings
Suriname
Shamier Balaydin
Sat 12:56  Table 8
10-A   
Netherlands
Nathalie Slagboom
Netherlands
Arthur Dolkens
Sat 12:49  Table 7
11-B   
Indonesia
Alvin Stevens
Netherlands
Indy de Waard
Sat 13:14  Table 10
12-B   
Netherlands
Niresh Soochit
Netherlands
Mitch Kalf
Sat 12:34  Table 9
13-C   
Philippines
Arnaldo Gonzaga
Netherlands
Frederika van der Plas
Sat 12:48  Table 15
14-C   
Netherlands
Thomas Groenendaal
Netherlands
Chris Pel
Sat 12:44  Table 11
15-D   
Netherlands
Richard de Haan
Netherlands
Vincent Groenendaal
Sat 12:55  Table 17
16-D   
Netherlands
Raynor Zwaan
Poland
Łukasz Cabała
Sat 12:43  Table 16

Round 3

Race to 4
17-A   
Suriname
Shamier Balaydin
Netherlands
Arthur Dolkens
Sat 13:43  Table 7
18-A   
Netherlands
Patrick Kommings
Portugal
Alex Costa
Sat 13:28  Table 8
19-B   
Netherlands
Indy de Waard
Netherlands
Mitch Kalf
Sat 13:57  Table 10
20-B   
Indonesia
Alvin Stevens
Netherlands
Hans Rooijakkers
Sat 14:50  Table 11
21-C   
Netherlands
Frederika van der Plas
Netherlands
Chris Pel
Sat 13:30  Table 16
22-C   
Philippines
Arnaldo Gonzaga
Netherlands
Sibren Bouman
Sat 13:29  Table 15
23-D   
Netherlands
Vincent Groenendaal
Poland
Łukasz Cabała
Sat 13:41  Table 11
24-D   
Netherlands
Richard de Haan
Netherlands
Martin van den Tol
Sat 13:42  Table 17

Round 4

Race to 4
25-A   
Netherlands
Arthur Dolkens
Portugal
Alex Costa
Sat 15:13  Table 7
26-A   
Suriname
Shamier Balaydin
Netherlands
Nathalie Slagboom
Sat 15:13  Table 8
27-B   
Netherlands
Mitch Kalf
Netherlands
Hans Rooijakkers
Sat 13:28  Table 9
28-B   
Netherlands
Indy de Waard
Netherlands
Niresh Soochit
Sat 14:31  Table 10
29-C   
Netherlands
Chris Pel
Netherlands
Sibren Bouman
Sat 15:02  Table 16
30-C   
Netherlands
Frederika van der Plas
Netherlands
Thomas Groenendaal
Sat 14:35  Table 15
31-D   
Poland
Łukasz Cabała
Netherlands
Martin van den Tol
Sat 14:25  Table 17
32-D   
Netherlands
Vincent Groenendaal
Netherlands
Raynor Zwaan
Sat 14:25  Table 18

Round 5

Race to 4
33-A   
Portugal
Alex Costa
Netherlands
Nathalie Slagboom
Sat 14:17  Table 8
34-A   
Netherlands
Arthur Dolkens
Netherlands
Patrick Kommings
Sat 14:36  Table 7
35-B   
Netherlands
Hans Rooijakkers
Netherlands
Niresh Soochit
Sat 13:52  Table 9
36-B   
Netherlands
Mitch Kalf
Indonesia
Alvin Stevens
Sat 14:25  Table 11
37-C   
Netherlands
Sibren Bouman
Netherlands
Thomas Groenendaal
Sat 13:53  Table 15
38-C   
Netherlands
Chris Pel
Philippines
Arnaldo Gonzaga
Sat 14:34  Table 16
39-D   
Netherlands
Martin van den Tol
Netherlands
Raynor Zwaan
Sat 14:51  Table 18
40-D   
Poland
Łukasz Cabała
Netherlands
Richard de Haan
Sat 14:51  Table 17

Last sixteen

Race to 4
41   
Suriname
Shamier Balaydin
Netherlands
Indy de Waard
Sat 16:12  Table 7
42   
Portugal
Alex Costa
Netherlands
Niresh Soochit
Sat 16:12  Table 8
43   
Netherlands
Patrick Kommings
Indonesia
Alvin Stevens
Sat 16:12  Table 9
44   
Netherlands
Arthur Dolkens
Netherlands
Mitch Kalf
Sat 16:12  Table 10
45   
Netherlands
Sibren Bouman
Netherlands
Martin van den Tol
Sat 16:12  Table 11
46   
Netherlands
Thomas Groenendaal
Poland
Łukasz Cabała
Sat 16:12  Table 15
47   
Netherlands
Chris Pel
Netherlands
Richard de Haan
Sat 16:12  Table 16
48   
Philippines
Arnaldo Gonzaga
Netherlands
Raynor Zwaan
Sat 16:12  Table 17

Quarter final

Race to 4
49   
Suriname
Shamier Balaydin
Portugal
Alex Costa
Sat 16:50  Table 10
50   
Netherlands
Patrick Kommings
Netherlands
Arthur Dolkens
Sat 16:47  Table 9
51   
Netherlands
Martin van den Tol
Poland
Łukasz Cabała
Sat 16:47  Table 7
52   
Netherlands
Chris Pel
Netherlands
Raynor Zwaan
Sat 17:01  Table 8

Semi final

Race to 5
53   
Portugal
Alex Costa
Netherlands
Arthur Dolkens
Sat 18:02  Table 9
54   
Poland
Łukasz Cabała
Netherlands
Raynor Zwaan
Sat 17:35  Table 7

Final

Race to 5
55   
Portugal
Alex Costa
Netherlands
Raynor Zwaan
Sat 18:24  Table 7

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment