Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 10, 2022

Pool Regionale Ranking REGIO 2 Noord Holland #5 2021/2022

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Gilliano Smit
6 (6/0) 41 (31/10)
76%
250
2 Jan Rempe
Boven 't IJ
6 (4/2) 40 (21/19)
53%
180
3 Jur Kous
Plan B
6 (4/2) 38 (21/17)
55%
140
3 Jerrel Nanhekhan
5 (4/1) 36 (23/13)
64%
140
5 Rienus Gennissen
Sportcafe Alkmaar
4 (3/1) 21 (15/6)
71%
100
5 Hervis Hamid
3 (2/1) 22 (13/9)
59%
100
5 Edward W.
4 (2/2) 27 (14/13)
52%
100
5 Johannes TSANG
6 (4/2) 32 (17/15)
53%
100
9 Kevin Den Hartigh
Plan B
5 (3/2) 30 (17/13)
57%
60
Show more
9 Jan Smeels
Plan B
5 (3/2) 30 (17/13)
57%
60
9 Hugo Leung
Thurston Rotterdam
5 (3/2) 28 (15/13)
54%
60
9 Brian Paulson
4 (2/2) 28 (15/13)
54%
60
13 Caroline van Steenbergen
Boven 't IJ
4 (2/2) 23 (10/13)
43%
55
13 Chaka Sanichar
Boven 't IJ
3 (1/2) 17 (8/9)
47%
55
13 Rahadi Hamid
Boven 't IJ
4 (2/2) 21 (11/10)
52%
55
13 Sami Arous
4 (2/2) 23 (10/13)
43%
55
17 Maan Sadal
3 (1/2) 19 (10/9)
53%
50
17 Daniël Bruens
3 (1/2) 16 (6/10)
38%
50
17 Olesya Bila
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
50
17 Marc Verweij
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
50
17 Pijke Vernout
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
50
17 Richard V Velthoven
Plan B
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
50
17 Valen Tino
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
50
17 Steffen Klein
Pool en Dart Cafe Volendam
2 (0/2) 10 (1/9)
10%
50
25 Stefan Bakker
Boven 't IJ
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
40
25 Nima Dabiran Zohouri
Boven 't IJ
2 (0/2) 14 (5/9)
36%
40
25 Joris de Winkel
2 (0/2) 10 (1/9)
10%
40
25 Josiah Tsang
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
40
Entry deadline Apr 10, 2022, 1:15 PM (local time)
Starts Apr 10, 2022, 12:30 PM (local time)
Format Double to Single elimination (28 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings Pool Ranking Nederland and Regionale Ranking Noord-Holland 2021/2022
Organizer Koninklijke Nederlandse Biljartbond and Pool Regio 2
Contact Marc Verweij (bikingdaddy@gmail.com, +31 06-46478387) and Pijke Vernout (pijkevernout@hotmail.com)
More info
Pool Regio 2 Noord-Holland organiseert op 10 April de vijfde Regionale Ranking, discipline 8-Ball! Poolokaal de Gracht (Amsterdam) zal de deuren vanaf 12:00 uur openen, start toernooi om 12:30.

Dit seizoen hebben we 6 rankingstoernooien. Na deze 6 toernooien zal de Masters plaatsvinden voor de top 16 van de ranking. Let op dat je minimaal 3 toernooien moet hebben gespeeld om mee te mogen doen met de Masters.

Het algemene klassement is binnenkort hier te vinden: https://cuescore.com/ranking/Regionale+Ranking+Noord-Holland+2021%252F2022/10237069

Inschrijving is € 10,- per speler. Hiervan gaat 30% naar het Masters-toernooi en 70% naar het prijzengeld.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Netherlands
Jan Rempe
Walk Over
 
2   
Netherlands
Hugo Leung
Netherlands
Chaka Sanichar
Sun 12:39  Table 1
3   
Netherlands
Caroline van Steenbergen
Netherlands
Stefan Bakker
Sun 12:39  Table 2
4   
Netherlands
Daniël Bruens
South Africa
Rienus Gennissen
Sun 12:39  Table 4
5   
Iran
Nima Dabiran Zohouri
Netherlands
Valen Tino
Sun 12:39  Table 5
6   
Netherlands
Brian Paulson
Tunisia
Sami Arous
Sun 12:39  Table 6
7   
Netherlands
Marc Verweij
Netherlands
Kevin Den Hartigh
Sun 12:39  Table 8
8   
Walk Over
Netherlands
Hervis Hamid
 
9   
Netherlands
Edward W.
Walk Over
 
10   
Ukraine
Olesya Bila
Netherlands
Jan Smeels
Sun 12:39  Table 9
11   
Netherlands
Jerrel Nanhekhan
Canada
Josiah Tsang
Sun 12:39  Table 11
12   
Netherlands
Richard V Velthoven
Netherlands
Rahadi Hamid
Sun 12:39  Table 12
13   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Maan Sadal
Sun 12:39  Table 13
14   
Canada
Johannes TSANG
Netherlands
Joris de Winkel
Sun 12:39  Table 14
15   
Netherlands
Pijke Vernout
Netherlands
Jur Kous
Sun 12:39  Table 7
16   
Walk Over
Netherlands
Steffen Klein
 

Winner round 1

Race to 5
17   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Hugo Leung
Sun 14:19  Table 7
18   
Netherlands
Caroline van Steenbergen
South Africa
Rienus Gennissen
Sun 13:56  Table 13
19   
Netherlands
Valen Tino
Netherlands
Brian Paulson
Sun 13:45  Table 14
20   
Netherlands
Kevin Den Hartigh
Netherlands
Hervis Hamid
Sun 13:28  Table 4
21   
Netherlands
Edward W.
Netherlands
Jan Smeels
Sun 13:28  Table 8
22   
Netherlands
Jerrel Nanhekhan
Netherlands
Richard V Velthoven
Sun 13:48  Table 9
23   
Netherlands
Gilliano Smit
Canada
Johannes TSANG
Sun 13:57  Table 11
24   
Netherlands
Jur Kous
Netherlands
Steffen Klein
Sun 13:39  Table 7

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Netherlands
Chaka Sanichar
 
26   
Netherlands
Stefan Bakker
Netherlands
Daniël Bruens
Sun 13:52  Table 2
27   
Iran
Nima Dabiran Zohouri
Tunisia
Sami Arous
Sun 13:45  Table 12
28   
Netherlands
Marc Verweij
Walk Over
 
29   
Walk Over
Ukraine
Olesya Bila
 
30   
Canada
Josiah Tsang
Netherlands
Rahadi Hamid
Sun 13:53  Table 5
31   
Netherlands
Maan Sadal
Netherlands
Joris de Winkel
Sun 13:55  Table 6
32   
Netherlands
Pijke Vernout
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
33   
Netherlands
Chaka Sanichar
Netherlands
Steffen Klein
Sun 14:20  Table 13
34   
Netherlands
Daniël Bruens
Canada
Johannes TSANG
Sun 14:55  Table 12
35   
Tunisia
Sami Arous
Netherlands
Richard V Velthoven
Sun 14:52  Table 11
36   
Netherlands
Marc Verweij
Netherlands
Jan Smeels
Sun 14:43  Table 5
37   
Ukraine
Olesya Bila
Netherlands
Kevin Den Hartigh
Sun 14:26  Table 6
38   
Netherlands
Rahadi Hamid
Netherlands
Valen Tino
Sun 15:11  Table 7
39   
Netherlands
Maan Sadal
Netherlands
Caroline van Steenbergen
Sun 14:25  Table 4
40   
Netherlands
Pijke Vernout
Netherlands
Hugo Leung
Sun 15:37  Table 5

Winners qualification

Race to 5
41   
Netherlands
Jan Rempe
South Africa
Rienus Gennissen
Sun 15:30  Table 9
42   
Netherlands
Brian Paulson
Netherlands
Hervis Hamid
Sun 15:22  Table 4
43   
Netherlands
Edward W.
Netherlands
Jerrel Nanhekhan
Sun 15:00  Table 13
44   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Jur Kous
Sun 15:15  Table 14

Loser round 3

Race to 4
45   
Netherlands
Chaka Sanichar
Canada
Johannes TSANG
Sun 15:33  Table 11
46   
Tunisia
Sami Arous
Netherlands
Jan Smeels
Sun 15:41  Table 6
47   
Netherlands
Kevin Den Hartigh
Netherlands
Rahadi Hamid
Sun 15:56  Table 8
48   
Netherlands
Caroline van Steenbergen
Netherlands
Hugo Leung
Sun 16:14  Table 14

Losers qualification

Race to 4
49   
Canada
Johannes TSANG
Netherlands
Brian Paulson
Sun 16:51  Table 4
50   
Netherlands
Jan Smeels
Netherlands
Jan Rempe
Sun 16:25  Table 5
51   
Netherlands
Kevin Den Hartigh
Netherlands
Jur Kous
Sun 16:37  Table 9
52   
Netherlands
Hugo Leung
Netherlands
Edward W.
Sun 17:03  Table 14

Quarter final

Race to 5
53   
South Africa
Rienus Gennissen
Netherlands
Jur Kous
Sun 17:41  Table 4
54   
Netherlands
Hervis Hamid
Netherlands
Jan Rempe
Sun 17:41  Table 5
55   
Netherlands
Jerrel Nanhekhan
Canada
Johannes TSANG
Sun 17:41  Table 6
56   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Edward W.
Sun 17:41  Table 9

Semi final

Race to 5
57   
Netherlands
Jur Kous
Netherlands
Jan Rempe
Sun 18:59  Table 9
58   
Netherlands
Jerrel Nanhekhan
Netherlands
Gilliano Smit
Sun 18:59  Table 5

Final

Race to 6
59   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Gilliano Smit
Sun 19:55  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants