Saving..

Edit match video

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action
Share

Share this page

February 18, 2018

Pool Noord Regiotoernooi #5

Add players

Please wait...
9-Ball

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Richard Diphoorn
8 (7/1) 53 (35/18)
66%
250
2 Peter de Boer
7 (6/1) 54 (34/20)
63%
180
3 Michel Drenth
6 (4/2) 42 (23/19)
55%
140
3 Danny Pietersz
5 (3/2) 34 (16/18)
47%
140
5 Jacco Wieringa
6 (3/3) 40 (20/20)
50%
100
5 Jules Dijcks
6 (5/1) 36 (22/14)
61%
100
5 Eddie Lutjes
4 (3/1) 22 (14/8)
64%
100
5 Ali Abu-Rashed
5 (4/1) 29 (19/10)
66%
100
9 Johan Koops
5 (2/3) 25 (12/13)
48%
60
Show more
9 Dennis Tahapary
4 (1/3) 26 (12/14)
46%
60
9 Joeke Kloosterman
N-Joy Drachten
4 (3/1) 25 (14/11)
56%
60
9 Jeroen Hoving
5 (3/2) 32 (19/13)
59%
60
9 Ewout van Asselt
5 (2/3) 28 (14/14)
50%
60
9 Aleksandar Paunov
4 (1/3) 27 (13/14)
48%
60
9 Jonne Meijering
4 (1/3) 19 (6/13)
32%
60
9 Timothy Voortman
4 (2/2) 22 (10/12)
45%
60
17 Richard Brandsma
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
50
17 Erik van der Schaaf
N-Joy Drachten
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
50
19 Erwin Okken
4 (1/3) 19 (6/13)
32%
50
19 Hilbrand Boschma
N-Joy Drachten
3 (1/2) 17 (6/11)
35%
50
19 Mark Ruijtenbeek
3 (0/3) 18 (6/12)
33%
50
19 Hindrik de Haan
4 (2/2) 19 (10/9)
53%
50
19 Wouter Reugebrink
3 (0/3) 15 (3/12)
20%
50
24 Esra Garrelds
4 (1/3) 22 (8/14)
36%
40
24 Coos Matatula
4 (0/4) 19 (3/16)
16%
40
Entry deadline Feb 18, 2018, 1:00 PM (local time)
Starts Feb 18, 2018, 1:00 PM (local time)
Schematype Round-robin G6 SE16 (26 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings Pool Noord Regiotoernooien 2017/2018 and Pool Ranking Nederland
Organizer Koninklijke Nederlandse Biljartbond and Pool Regio 1
Contact Hilbrand Boschma (hm.boschma@gmail.com, +31 0644111921)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Jules Dijcks 4 4 0 0 16 7 9 0.696 0
2 Jeroen Hoving 4 3 0 1 15 8 7 0.652 0
3 Ewout van Asselt 4 2 0 2 13 9 4 0.591 0
4 Erwin Okken 4 1 0 3 6 13 -7 0.316 0
5 Coos Matatula 4 0 0 4 3 16 -13 0.158 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Joeke Kloosterman 3 3 0 0 12 6 6 0.667 0
2 Timothy Voortman 3 2 0 1 9 7 2 0.563 0
3 Aleksandar Paunov 3 1 0 2 10 9 1 0.526 0
4 Wouter Reugebrink 3 0 0 3 3 12 -9 0.2 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Ali Abu-Rashed 3 3 0 0 12 5 7 0.706 0
2 Michel Drenth 3 2 0 1 10 8 2 0.556 0
3 Erik van der Schaaf 3 1 0 2 7 10 -3 0.412 0
4 Mark Ruijtenbeek 3 0 0 3 6 12 -6 0.333 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Peter de Boer 3 3 0 0 12 4 8 0.75 0
2 Dennis Tahapary 3 1 0 2 8 9 -1 0.471 0
3 Jonne Meijering 3 1 0 2 6 8 -2 0.429 0
4 Hilbrand Boschma 3 1 0 2 6 11 -5 0.353 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Eddie Lutjes 2 2 0 0 8 2 6 0.8 0
2 Danny Pietersz 2 1 0 1 5 7 -2 0.417 0
3 Richard Brandsma 2 0 0 2 4 8 -4 0.333 0
4 Schelte Tiems 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Richard Diphoorn 4 3 0 1 12 8 4 0.6 0
2 Jacco Wieringa 4 2 0 2 12 13 -1 0.48 0
3 Johan Koops 4 2 0 2 10 8 2 0.556 0
4 Hindrik de Haan 4 2 0 2 10 9 1 0.526 0
5 Esra Garrelds 4 1 0 3 8 14 -6 0.364 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A
Netherlands
Ewout van Asselt
Netherlands
Jeroen Hoving
Sun 13:31  Table 11   
2-A
Netherlands
Erwin Okken
Netherlands
Jules Dijcks
Sun 13:31  Table 12   
3-B
Netherlands
Timothy Voortman
Netherlands
Aleksandar Paunov
Sun 13:31  Table 13   
4-B
Netherlands
Joeke Kloosterman
Netherlands
Wouter Reugebrink
Sun 13:31  Table 14   
5-C
Netherlands
Mark Ruijtenbeek
Netherlands
Ali Abu-Rashed
Sun 13:31  Table 15   
6-C
Netherlands
Erik van der Schaaf
Netherlands
Michel Drenth
Sun 13:31  Table 16   
7-D
Netherlands
Hilbrand Boschma
Netherlands
Dennis Tahapary
Sun 13:31  Table 17   
8-D
Netherlands
Peter de Boer
Netherlands
Jonne Meijering
Sun 13:31  Table 18   
9-E
Netherlands
Eddie Lutjes
Netherlands
Richard Brandsma
Sun 13:31  Table 21   
10-E
Netherlands
Danny Pietersz
Netherlands
Schelte Tiems
Sun 13:31  Table 22   
11-F
Netherlands
Hindrik de Haan
Netherlands
Esra Garrelds
Sun 13:31  Table 23   
12-F
Netherlands
Johan Koops
Netherlands
Jacco Wieringa
Sun 13:31  Table 26   

Round 2

Race to 4
13-A
Netherlands
Jeroen Hoving
Netherlands
Jules Dijcks
Sun 13:56  Table 22   
14-A
Netherlands
Ewout van Asselt
Netherlands
Coos Matatula
Sun 13:56  Table 23   
15-B
Netherlands
Timothy Voortman
Netherlands
Wouter Reugebrink
Sun 13:55  Table 15   
16-B
Netherlands
Aleksandar Paunov
Netherlands
Joeke Kloosterman
Sun 13:55  Table 11   
17-C
Netherlands
Mark Ruijtenbeek
Netherlands
Michel Drenth
Sun 13:55  Table 26   
18-C
Netherlands
Ali Abu-Rashed
Netherlands
Erik van der Schaaf
Sun 13:54  Table 14   
19-D
Netherlands
Hilbrand Boschma
Netherlands
Jonne Meijering
Sun 13:54  Table 18   
20-D
Netherlands
Dennis Tahapary
Netherlands
Peter de Boer
Sun 13:53    
21-E
Netherlands
Eddie Lutjes
Netherlands
Schelte Tiems
Sun 13:36  Table 21   
22-E
Netherlands
Richard Brandsma
Netherlands
Danny Pietersz
Sun 13:41  Table 12   
23-F
Netherlands
Esra Garrelds
Netherlands
Jacco Wieringa
Sun 13:52  Table 16   
24-F
Netherlands
Hindrik de Haan
Netherlands
Richard Diphoorn
Sun 13:53  Table 13   

Round 3

Race to 4
25-A
Netherlands
Jules Dijcks
Netherlands
Coos Matatula
Sun 14:57  Table 18   
26-A
Netherlands
Jeroen Hoving
Netherlands
Erwin Okken
Sun 14:57  Table 12   
27-B
Netherlands
Timothy Voortman
Netherlands
Joeke Kloosterman
Sun 14:35  Table 16   
28-B
Netherlands
Wouter Reugebrink
Netherlands
Aleksandar Paunov
Sun 14:36  Table 26   
29-C
Netherlands
Mark Ruijtenbeek
Netherlands
Erik van der Schaaf
Sun 14:36  Table 13   
30-C
Netherlands
Michel Drenth
Netherlands
Ali Abu-Rashed
Sun 14:36  Table 15   
31-D
Netherlands
Hilbrand Boschma
Netherlands
Peter de Boer
Sun 14:37  Table 11   
32-D
Netherlands
Jonne Meijering
Netherlands
Dennis Tahapary
Sun 14:37  Table 14   
33-E
Netherlands
Eddie Lutjes
Netherlands
Danny Pietersz
Sun 14:37  Table 17   
34-E
Netherlands
Schelte Tiems
Netherlands
Richard Brandsma
    
35-F
Netherlands
Jacco Wieringa
Netherlands
Richard Diphoorn
Sun 14:38  Table 23   
36-F
Netherlands
Esra Garrelds
Netherlands
Johan Koops
Sun 14:38  Table 12   

Round 4

Race to 4
37-A
Netherlands
Coos Matatula
Netherlands
Erwin Okken
Sun 15:34  Table 16   
38-A
Netherlands
Jules Dijcks
Netherlands
Ewout van Asselt
Sun 15:09  Table 11   
39-F
Netherlands
Richard Diphoorn
Netherlands
Johan Koops
Sun 15:34  Table 13   
40-F
Netherlands
Jacco Wieringa
Netherlands
Hindrik de Haan
Sun 15:32  Table 26   

Round 5

Race to 4
41-A
Netherlands
Erwin Okken
Netherlands
Ewout van Asselt
Sun 16:21  Table 11   
42-A
Netherlands
Coos Matatula
Netherlands
Jeroen Hoving
Sun 16:03  Table 16   
43-F
Netherlands
Johan Koops
Netherlands
Hindrik de Haan
Sun 16:11  Table 26   
44-F
Netherlands
Richard Diphoorn
Netherlands
Esra Garrelds
Sun 15:56  Table 13   

Last sixteen

Race to 5
45
Netherlands
Jules Dijcks
Netherlands
Johan Koops
Sun 16:53  Table 13   
46
Netherlands
Dennis Tahapary
Netherlands
Danny Pietersz
Sun 16:53  Table 14   
47
Netherlands
Richard Diphoorn
Netherlands
Timothy Voortman
Sun 16:53  Table 15   
48
Netherlands
Jonne Meijering
Netherlands
Ali Abu-Rashed
Sun 16:53  Table 16   
49
Netherlands
Peter de Boer
Netherlands
Aleksandar Paunov
Sun 16:53  Table 26   
50
Netherlands
Jacco Wieringa
Netherlands
Joeke Kloosterman
Sun 16:53  Table 17   
51
Netherlands
Jeroen Hoving
Netherlands
Michel Drenth
Sun 16:53  Table 21   
52
Netherlands
Ewout van Asselt
Netherlands
Eddie Lutjes
Sun 16:53  Table 23   

Quarter final

Race to 5
53
Netherlands
Jules Dijcks
Netherlands
Danny Pietersz
Sun 17:58  Table 13   
54
Netherlands
Richard Diphoorn
Netherlands
Ali Abu-Rashed
Sun 17:58  Table 15   
55
Netherlands
Peter de Boer
Netherlands
Jacco Wieringa
Sun 17:58  Table 16   
56
Netherlands
Michel Drenth
Netherlands
Eddie Lutjes
Sun 17:58  Table 14   

Semi final

Race to 6
57
Netherlands
Danny Pietersz
Netherlands
Richard Diphoorn
Sun 19:41  Table 15   
58
Netherlands
Peter de Boer
Netherlands
Michel Drenth
Sun 19:51  Table 12   

Final

Race to 7
59
Netherlands
Richard Diphoorn
Netherlands
Peter de Boer
Sun 20:03  Table 13   

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment