Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 25, 2020

Plan B Amsterdam Ranking // Tuesday 8ball 10EU P.P.*

8-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Sten van Schaik
5 (5/0) 23 (18/5)
78%
250
2 Richard V Velthoven
Plan B
5 (4/1) 22 (14/8)
64%
210
3 David van Streepen
5 (3/2) 22 (12/10)
55%
175
3 Espen Falkenhaug
Plan B
5 (3/2) 22 (13/9)
59%
175
5 Jeroen Hoosemans
3 (2/1) 11 (6/5)
55%
140
5 Ramin Ismayilov
3 (2/1) 12 (7/5)
58%
140
5 Jun Torres
4 (2/2) 18 (9/9)
50%
140
5 Julian Van Velthoven
4 (2/2) 17 (7/10)
41%
140
9 Randy Wattimena
3 (1/2) 9 (3/6)
33%
95
9 Marieke de Boer
3 (1/2) 14 (6/8)
43%
95
9 Johannes TSANG
3 (1/2) 13 (7/6)
54%
95
9 Mads Voorhoeve
3 (1/2) 11 (4/7)
36%
95
13 Bob Lomb
2 (0/2) 8 (2/6)
25%
80
13 Quinten Schaffer
2 (0/2) 8 (2/6)
25%
80
13 Valen Tino
2 (0/2) 7 (1/6)
14%
80
13 Enes Cumali
2 (0/2) 7 (1/6)
14%
80
Starts Feb 25, 2020, 8:30 PM (local time)
Format Double elimination (16 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Rankings Plan B Allround Classics Ranking
Organizer Plan B
Contact Plann Bee
More info
Plan B Allround Classics Toernooien

Aanvang: elke dinsdag om 19:30.
Inschrijfgeld: heren 10 eu, dames 5 eu, clown winnaar GRATIS!
Handicap voor dames en clowns.

Top 16 speelt Masters in Juni (minimaal 8 toernooideelnames voor plaatsing Masters)

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1   
Azerbaijan
Ramin Ismayilov
Walk Over
 
2   
Walk Over
Netherlands
Bob Lomb
 
3   
Netherlands
Marieke de Boer
Walk Over
 
4   
Walk Over
Philippines
Jun Torres
 
5   
Netherlands
Richard V Velthoven
Walk Over
 
6   
Walk Over
Turkey
Enes Cumali
 
7   
Netherlands
Espen Falkenhaug
Walk Over
 
8   
Walk Over
Netherlands
Mads Voorhoeve
 
9   
Netherlands
Julian Van Velthoven
Walk Over
 
10   
Walk Over
Netherlands
Randy Wattimena
 
11   
Netherlands
Jeroen Hoosemans
Walk Over
 
12   
Walk Over
Netherlands
Quinten Schaffer
 
13   
Netherlands
Valen Tino
Walk Over
 
14   
Walk Over
Netherlands
David van Streepen
 
15   
Netherlands
Sten van Schaik
Walk Over
 
16   
Walk Over
Canada
Johannes TSANG
 

Winner round 1

Race to 3
17   
Azerbaijan
Ramin Ismayilov
Netherlands
Bob Lomb
Tue 19:33  Table 1
18   
Netherlands
Marieke de Boer
Philippines
Jun Torres
Tue 19:34  Table 2
19   
Netherlands
Richard V Velthoven
Turkey
Enes Cumali
Tue 19:33  Table 3
20   
Netherlands
Espen Falkenhaug
Netherlands
Mads Voorhoeve
Tue 19:58  Table 1
21   
Netherlands
Julian Van Velthoven
Netherlands
Randy Wattimena
Tue 19:33  Table 6
22   
Netherlands
Jeroen Hoosemans
Netherlands
Quinten Schaffer
Tue 19:33  Table 7
23   
Netherlands
Valen Tino
Netherlands
David van Streepen
Tue 19:34  Table 5
24   
Netherlands
Sten van Schaik
Canada
Johannes TSANG
Tue 19:54  Table 3

Loser round 1

Race to 3
25   
Walk Over
Walk Over
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Walk Over
 
28   
Walk Over
Walk Over
 
29   
Walk Over
Walk Over
 
30   
Walk Over
Walk Over
 
31   
Walk Over
Walk Over
 
32   
Walk Over
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 3
33   
Walk Over
Canada
Johannes TSANG
 
34   
Walk Over
Netherlands
Valen Tino
 
35   
Walk Over
Netherlands
Quinten Schaffer
 
36   
Walk Over
Netherlands
Julian Van Velthoven
 
37   
Walk Over
Netherlands
Mads Voorhoeve
 
38   
Walk Over
Turkey
Enes Cumali
 
39   
Walk Over
Philippines
Jun Torres
 
40   
Walk Over
Netherlands
Bob Lomb
 

Winners qualification

Race to 3
41   
Azerbaijan
Ramin Ismayilov
Netherlands
Marieke de Boer
Tue 20:17  Table 5
42   
Netherlands
Richard V Velthoven
Netherlands
Espen Falkenhaug
Tue 20:42  Table 6
43   
Netherlands
Randy Wattimena
Netherlands
Jeroen Hoosemans
Tue 20:13  Table 6
44   
Netherlands
David van Streepen
Netherlands
Sten van Schaik
Tue 20:49  Table 3

Loser round 3

Race to 3
45   
Canada
Johannes TSANG
Netherlands
Valen Tino
Tue 20:50  Table 7
46   
Netherlands
Quinten Schaffer
Netherlands
Julian Van Velthoven
Tue 20:15  Table 7
47   
Netherlands
Mads Voorhoeve
Turkey
Enes Cumali
Tue 20:24  Table 1
48   
Philippines
Jun Torres
Netherlands
Bob Lomb
Tue 20:15  Table 2

Losers qualification

Race to 3
49   
Canada
Johannes TSANG
Netherlands
Espen Falkenhaug
Tue 21:32  Table 7
50   
Netherlands
Julian Van Velthoven
Netherlands
Marieke de Boer
Tue 21:09  Table 2
51   
Netherlands
Mads Voorhoeve
Netherlands
David van Streepen
Tue 21:32  Table 6
52   
Philippines
Jun Torres
Netherlands
Randy Wattimena
Tue 21:09  Table 1

Quarter final

Race to 4
53   
Azerbaijan
Ramin Ismayilov
Netherlands
David van Streepen
Tue 21:51  Table 1
54   
Netherlands
Richard V Velthoven
Philippines
Jun Torres
Tue 21:51  Table 2
55   
Netherlands
Jeroen Hoosemans
Netherlands
Espen Falkenhaug
Tue 21:51  Table 6
56   
Netherlands
Sten van Schaik
Netherlands
Julian Van Velthoven
Tue 21:51  Table 7

Semi final

Race to 3
57   
Netherlands
David van Streepen
Netherlands
Richard V Velthoven
Tue 22:53 
58   
Netherlands
Espen Falkenhaug
Netherlands
Sten van Schaik
Tue 22:53 

Final

Race to 3
59   
Netherlands
Richard V Velthoven
Netherlands
Sten van Schaik
Wed 00:11  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment