Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 20, 2018

Pinkster Koppel Toernooi

Add teams

Add teams

Please wait...
Starts May 20, 2018, 1:00 PM (local time)
Format Round robin (14 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer N-Joy Drachten
More info
- Inschrijving heren € 10,-
- Inschrijving dames € 7,50
- Inleg = prijzengeld

- Maximaal 32 koppels
- Poulefase gevolgd door single knockout 16 koppels

- 10-ball race to 4
- Winner breaks
- Alternate break between teammates
- Rack your own
- Magic rack

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Zadrach / Johan 2 2 0 0 8 1 7 0 0 0 0.889 2
2 Mariëlle / Nick 2 1 0 1 5 6 -1 0 0 0 0.455 1
3 Hilbrand / Judah 2 0 0 2 2 8 -6 0 0 0 0.2 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Hindrik / Joeke 3 3 0 0 12 2 10 0 0 0 0.857 3
2 Mozes / Jeroen 3 2 0 1 9 4 5 0 0 0 0.692 2
3 Wia / Johanna 3 1 0 2 5 10 -5 0 0 0 0.333 1
4 Winnie / Laurenze 3 0 0 3 2 12 -10 0 0 0 0.143 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Timothy / Auke 3 3 0 0 12 7 5 0 0 0 0.632 3
2 Martijn / Alex 3 2 0 1 11 5 6 0 0 0 0.688 2
3 Erik / Remco 3 1 0 2 8 10 -2 0 0 0 0.444 1
4 Ewout / Erwin 3 0 0 3 3 12 -9 0 0 0 0.2 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ralf / Norman 2 2 0 0 8 1 7 0 0 0 0.889 2
2 Eltjo / Schelte 2 1 0 1 5 6 -1 0 0 0 0.455 1
3 Harm / Dylan 2 0 0 2 2 8 -6 0 0 0 0.2 0
Most valuable player

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Netherlands
Zadrach / Johan
Netherlands
Hilbrand / Judah
Sun 12:57  Table 13
2-B   
Netherlands
Winnie / Laurenze
Netherlands
Hindrik / Joeke
Sun 12:57  Table 14
3-B   
Netherlands
Wia / Johanna
Netherlands
Mozes / Jeroen
Sun 12:57  Table 12
4-C   
Netherlands
Ewout / Erwin
Netherlands
Martijn / Alex
Sun 12:57  Table 11
5-C   
Netherlands
Timothy / Auke
Netherlands
Erik / Remco
Sun 12:57  Table 10
6-D   
Netherlands
Ralf / Norman
Netherlands
Harm / Dylan
Sun 12:57  Table 9

Round 2

Race to 4
7-A   
Netherlands
Hilbrand / Judah
Netherlands
Mariëlle / Nick
Sun 13:47  Table 11
8-B   
Netherlands
Winnie / Laurenze
Netherlands
Mozes / Jeroen
Sun 14:01  Table 8
9-B   
Netherlands
Hindrik / Joeke
Netherlands
Wia / Johanna
Sun 13:59  Table 9
10-C   
Netherlands
Ewout / Erwin
Netherlands
Erik / Remco
Sun 14:05  Table 14
11-C   
Netherlands
Martijn / Alex
Netherlands
Timothy / Auke
Sun 14:06  Table 13
12-D   
Netherlands
Harm / Dylan
Netherlands
Eltjo / Schelte
Sun 13:47  Table 12

Round 3

Race to 4
13-A   
Netherlands
Mariëlle / Nick
Netherlands
Zadrach / Johan
Sun 14:46  Table 10
14-B   
Netherlands
Winnie / Laurenze
Netherlands
Wia / Johanna
Sun 15:21  Table 14
15-B   
Netherlands
Mozes / Jeroen
Netherlands
Hindrik / Joeke
Sun 14:46  Table 12
16-C   
Netherlands
Ewout / Erwin
Netherlands
Timothy / Auke
Sun 15:20  Table 11
17-C   
Netherlands
Erik / Remco
Netherlands
Martijn / Alex
Sun 15:21  Table 9
18-D   
Netherlands
Eltjo / Schelte
Netherlands
Ralf / Norman
Sun 15:17  Table 13

Quarter final

Race to 4
19   
Netherlands
Zadrach / Johan
Netherlands
Eltjo / Schelte
Sun 16:33  Table 14
20   
Netherlands
Hindrik / Joeke
Netherlands
Martijn / Alex
Sun 16:33  Table 13
21   
Netherlands
Timothy / Auke
Netherlands
Mozes / Jeroen
Sun 16:33  Table 12
22   
Netherlands
Ralf / Norman
Netherlands
Mariëlle / Nick
Sun 16:33  Table 11

Semi final

Race to 5
23   
Netherlands
Eltjo / Schelte
Netherlands
Hindrik / Joeke
Sun 17:59  Table 12
24   
Netherlands
Timothy / Auke
Netherlands
Ralf / Norman
Sun 17:59  Table 13

Final

Race to 5
25   
Netherlands
Hindrik / Joeke
Netherlands
Ralf / Norman
Sun 19:35  Table 13

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment