Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 10, 2021

PDC 9-ball huis toernooi 5EUR PP #24

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Steffen Klein PDC
Pool en Dart Cafe Volendam
5 (5/0) 14 (12/2)
86%
75
2 Kyle Sens
6 (5/1) 19 (13/6)
68%
50
3 Elrico van Keulen
Pool en Dart Cafe Volendam
4 (3/1) 14 (8/6)
57%
25
3 Jorden Evans
5 (3/2) 17 (8/9)
47%
25
5 Niels Veerman
6 (4/2) 18 (10/8)
56%
15
5 Danny Nagtzaam
4 (2/2) 14 (7/7)
50%
15
5 Sid Zouine
4 (2/2) 12 (6/6)
50%
15
5 Jasper Overbeek
2 (2/0) 10 (6/4)
60%
15
9 Mike Sens
Pool en Dart Cafe Volendam
3 (1/2) 10 (5/5)
50%
6
Show more
9 Gina Steur
4 (2/2) 13 (7/6)
54%
6
9 Collin Schilder
3 (1/2) 10 (5/5)
50%
6
9 Coen Smit
3 (1/2) 11 (5/6)
45%
6
13 Dennis Middelkoop
2 (0/2) 6 (1/5)
17%
1
13 Jay Linger
3 (1/2) 9 (4/5)
44%
1
13 Ben tol
1 (0/1) 4 (1/3)
25%
1
13 Max Gros
2 (0/2) 8 (3/5)
38%
1
17 Thomas Overbeek
2 (0/2) 7 (2/5)
29%
1
17 Gert jan de Groot
3 (1/2) 11 (3/8)
27%
1
17 Kjell Tol
2 (0/2) 7 (2/5)
29%
1
17 Mike Stein
2 (0/2) 8 (3/5)
38%
1
Starts Aug 10, 2021, 7:30 PM (local time)
Format Double to Single elimination (20 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Rankings Pool en Dart Cafe Volendam ranking zomer 2021
Organizer Pool en Dart Cafe Volendam
Contact Steffen Klein PDC (s.klein.ds@gmail.com, 06-23368758) and Steffen Klein (s.klein.ds@gmail.com, +31 0623368758)
More info
Toppers uit de 2e klasse of hoger zijn uitgesloten van deelname.
We spelen voor de corona pot te vullen
Winnaar verdient een gratis deelname voor het volgende dinsdag toernooi

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1   
Netherlands
Jorden Evans
Netherlands
Kjell Tol
Tue 19:54  Table 1
2   
Netherlands
Danny Nagtzaam
Walk Over
 
3   
Walk Over
Netherlands
Elrico van Keulen
 
4   
Netherlands
Mike Stein
Netherlands
Gert jan de Groot
Tue 19:54  Table 3
5   
Netherlands
Kyle Sens
Netherlands
Jay Linger
Tue 19:54  Table 4
6   
Netherlands
Coen Smit
Walk Over
 
7   
Walk Over
Netherlands
Jasper Overbeek
 
8   
Netherlands
Niels Veerman
Netherlands
Thomas Overbeek
Tue 19:54  Table 5

Winner round 1

Race to 3
9   
Netherlands
Steffen Klein PDC
Netherlands
Jorden Evans
Tue 21:00  Table 1
10   
Netherlands
Danny Nagtzaam
Netherlands
Ben tol
Tue 19:59  Table 6
11   
Netherlands
Sid Zouine
Netherlands
Elrico van Keulen
Tue 20:00  Table 2
12   
Netherlands
Gert jan de Groot
Netherlands
Collin Schilder
Tue 20:43  Table 3
13   
Netherlands
Gina Steur
Netherlands
Kyle Sens
Tue 20:43  Table 1
14   
Netherlands
Coen Smit
Netherlands
Dennis Middelkoop
Tue 20:37  Table 6
15   
Netherlands
Max Gros
Netherlands
Jasper Overbeek
Tue 20:29  Table 4
16   
Netherlands
Niels Veerman
Netherlands
Mike Sens
Tue 20:36  Table 5

Loser round 1

Race to 2
17   
Netherlands
Kjell Tol
Netherlands
Niels Veerman
Tue 21:03  Table 3
18   
Walk Over
Netherlands
Max Gros
 
19   
Walk Over
Netherlands
Dennis Middelkoop
 
20   
Netherlands
Mike Stein
Netherlands
Gina Steur
Tue 21:20  Table 1
21   
Netherlands
Jay Linger
Netherlands
Gert jan de Groot
Tue 20:54  Table 5
22   
Walk Over
Netherlands
Sid Zouine
 
23   
Walk Over
Netherlands
Ben tol
 
24   
Netherlands
Thomas Overbeek
Netherlands
Jorden Evans
Tue 21:22  Table 5

Loser round 2

Race to 2
25   
Netherlands
Niels Veerman
Netherlands
Max Gros
Tue 21:22  Table 2
26   
Netherlands
Dennis Middelkoop
Netherlands
Gina Steur
Tue 21:42  Table 1
27   
Netherlands
Jay Linger
Netherlands
Sid Zouine
Tue 21:21  Table 4
28   
Netherlands
Ben tol
Netherlands
Jorden Evans
 

Winners qualification

Race to 3
29   
Netherlands
Steffen Klein PDC
Netherlands
Danny Nagtzaam
Tue 21:53  Table 1
30   
Netherlands
Elrico van Keulen
Netherlands
Collin Schilder
Tue 21:53  Table 5
31   
Netherlands
Kyle Sens
Netherlands
Coen Smit
Tue 21:42  Table 3
32   
Netherlands
Jasper Overbeek
Netherlands
Mike Sens
Tue 21:58  Table 3

Losers qualification

Race to 2
33   
Netherlands
Niels Veerman
Netherlands
Collin Schilder
Tue 22:23  Table 5
34   
Netherlands
Gina Steur
Netherlands
Danny Nagtzaam
Tue 22:27  Table 1
35   
Netherlands
Sid Zouine
Netherlands
Mike Sens
Tue 22:30  Table 3
36   
Netherlands
Jorden Evans
Netherlands
Coen Smit
Tue 22:08  Table 4

Quarter final

Race to 2
37   
Netherlands
Steffen Klein PDC
Netherlands
Sid Zouine
Tue 22:49  Table 2
38   
Netherlands
Elrico van Keulen
Netherlands
Niels Veerman
Tue 22:49  Table 3
39   
Netherlands
Kyle Sens
Netherlands
Danny Nagtzaam
Tue 22:49  Table 4
40   
Netherlands
Jasper Overbeek
Netherlands
Jorden Evans
 

Semi final

Race to 3
41   
Netherlands
Steffen Klein PDC
Netherlands
Elrico van Keulen
Tue 23:19  Table 1
42   
Netherlands
Kyle Sens
Netherlands
Jorden Evans
Tue 23:19  Table 3

Final

Race to 4
43   
Netherlands
Steffen Klein PDC
Netherlands
Kyle Sens
Tue 23:34  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants