Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 22 - March 23, 2019

PBC-Oberharz 9-Ball Classics

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Michael Kanngießer
7 (7/0) 37 (28/9)
76%
550
2 Peter Balthaus
6 (4/2) 35 (18/17)
51%
480
3 Guiseppe Prencipe
6 (5/1) 34 (23/11)
68%
420
3 Sascha Meister
6 (5/1) 29 (21/8)
72%
420
5 Andreas Fittschen
5 (3/2) 28 (16/12)
57%
370
5 Julien Lindstädt
5 (3/2) 27 (14/13)
52%
370
5 Gernot Ludwig
4 (2/2) 24 (11/13)
46%
370
5 Ramin Armin
5 (3/2) 29 (14/15)
48%
370
9 Detlef Lührig
4 (2/2) 20 (11/9)
55%
330
Show more
9 Melanie Schlesiger
3 (1/2) 18 (9/9)
50%
330
9 Christian Blau
4 (2/2) 22 (13/9)
59%
330
9 Katrin Balthaus
4 (1/3) 23 (9/14)
39%
330
13 André Eitzeroth
4 (1/3) 21 (8/13)
38%
330
13 Bernd Schubert
4 (1/3) 21 (9/12)
43%
330
13 Klaus-Peter Schmitz
4 (1/3) 17 (4/13)
24%
330
13 Tim Hoffmann
3 (1/2) 16 (7/9)
44%
330
17 Stefan Berlin
4 (0/4) 20 (4/16)
20%
300
17 Holger Heinzel
4 (0/4) 21 (5/16)
24%
300
17 Udo Verhufen
4 (1/3) 24 (9/15)
38%
300
Entry deadline Mar 22, 2019, 7:00 PM (local time)
Starts Mar 22, 2019, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (19 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings PBC 9-Ball Classics Ranking 2019
Organizer pbc-oberharz and National Pool Series
Contact Andreas Fittschen (andreas@fittschen.de, 015173052344)

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Guiseppe Prencipe 4 4 0 0 16 6 10 0 0 0 0.727 4
2 Andreas Fittschen 4 3 0 1 14 8 6 0 0 0 0.636 3
3 Katrin Balthaus 4 1 0 3 9 14 -5 0 0 0 0.391 1
4 André Eitzeroth 4 1 0 3 8 13 -5 0 0 0 0.381 1
5 Udo Verhufen 4 1 0 3 9 15 -6 0 0 0 0.375 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Peter Balthaus 3 2 0 1 9 8 1 1 0 0 0.529 2
2 Gernot Ludwig 3 2 0 1 10 9 1 0 0 0 0.526 2
3 Melanie Schlesiger 3 1 0 2 9 9 0 3 0 0 0.5 1
4 Tim Hoffmann 3 1 0 2 7 9 -2 0 0 0 0.438 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sascha Meister 4 4 0 0 16 3 13 0 0 0 0.842 4
2 Julien Lindstädt 4 3 0 1 12 9 3 1 0 0 0.571 3
3 Christian Blau 4 2 0 2 13 9 4 0 0 0 0.591 2
4 Klaus-Peter Schmitz 4 1 0 3 4 13 -9 0 0 0 0.235 1
5 Holger Heinzel 4 0 0 4 5 16 -11 0 0 0 0.238 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michael Kanngießer 4 4 0 0 16 5 11 4 0 0 0.762 4
2 Ramin Armin 4 3 0 1 13 11 2 0 0 0 0.542 3
3 Detlef Lührig 4 2 0 2 11 9 2 1 0 0 0.55 2
4 Bernd Schubert 4 1 0 3 9 12 -3 1 0 0 0.429 1
5 Stefan Berlin 4 0 0 4 4 16 -12 0 0 0 0.2 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Germany
Katrin Balthaus
Germany
Andreas Fittschen
Fri 19:12  Table 1
2-A   
Germany
André Eitzeroth
Italy
Guiseppe Prencipe
Fri 19:17  Table 2
3-B   
Germany
Tim Hoffmann
Germany
Gernot Ludwig
Fri 19:17  Table 3
4-B   
Germany
Peter Balthaus
Germany
Melanie Schlesiger
Fri 19:17  Table 4
5-C   
Germany
Christian Blau
Germany
Klaus-Peter Schmitz BCO Osterode
Fri 19:17  Table 5
6-C   
Germany
Sascha Meister
Germany
Julien Lindstädt
Fri 19:49 
7-D   
Afghanistan
Ramin Amin
Germany
Stefan Berlin
Fri 19:55  Table 3
8-D   
Germany
Detlef Lührig
R1
Germany
Michael Kanngießer
R4
Fri 19:55  Table 2

Round 2

Race to 4
9-A   
Germany
Andreas Fittschen
Italy
Guiseppe Prencipe
Fri 20:27  Table 2
10-A   
Germany
Katrin Balthaus
Germany
Udo Verhufen
Fri 20:02  Table 1
11-B   
Germany
Tim Hoffmann
Germany
Melanie Schlesiger
R1
Fri 20:09  Table 5
12-B   
Germany
Gernot Ludwig
Germany
Peter Balthaus
R1
Fri 19:58  Table 4
13-C   
Germany
Klaus-Peter Schmitz BCO Osterode
Germany
Julien Lindstädt
Fri 20:31  Table 4
14-C   
Germany
Christian Blau
Germany
Holger Heinzel
Fri 20:41  Table 3
15-D   
Germany
Stefan Berlin
Germany
Michael Kanngießer
Fri 20:43  Table 5
16-D   
Afghanistan
Ramin Amin
Germany
Bernd Schubert
R1
Fri 20:46  Table 4

Round 3

Race to 4
17-A   
Italy
Guiseppe Prencipe
Germany
Udo Verhufen
Fri 21:05  Table 2
18-A   
Germany
Andreas Fittschen
Germany
André Eitzeroth
Fri 21:05  Table 3
19-B   
Germany
Tim Hoffmann
Germany
Peter Balthaus
Fri 20:53  Table 1
20-B   
Germany
Melanie Schlesiger
R2
Germany
Gernot Ludwig
Fri 21:15  Table 5
21-C   
Germany
Julien Lindstädt
R1
Germany
Holger Heinzel
Fri 21:25  Table 1
22-C   
Germany
Klaus-Peter Schmitz BCO Osterode
Germany
Sascha Meister
Fri 21:30  Table 4
23-D   
Germany
Michael Kanngießer
Germany
Bernd Schubert
Fri 21:37  Table 3
24-D   
Germany
Stefan Berlin
Germany
Detlef Lührig
Fri 21:45  Table 2

Round 4

Race to 4
25-A   
Germany
Udo Verhufen
Germany
André Eitzeroth
Fri 21:53  Table 4
26-A   
Italy
Guiseppe Prencipe
Germany
Katrin Balthaus
Fri 22:07  Table 3
27-C   
Germany
Holger Heinzel
Germany
Sascha Meister
Fri 22:14  Table 5
28-C   
Germany
Julien Lindstädt
Germany
Christian Blau
Fri 21:52  Table 1
29-D   
Germany
Bernd Schubert
Germany
Detlef Lührig
Fri 22:20  Table 4
30-D   
Germany
Michael Kanngießer
Afghanistan
Ramin Amin
Fri 22:20  Table 2

Round 5

Race to 4
31-A   
Germany
André Eitzeroth
Germany
Katrin Balthaus
Fri 23:03  Table 3
32-A   
Germany
Udo Verhufen
Germany
Andreas Fittschen
Fri 22:23  Table 1
33-C   
Germany
Sascha Meister
Germany
Christian Blau
Fri 22:46  Table 2
34-C   
Germany
Holger Heinzel
Germany
Klaus-Peter Schmitz BCO Osterode
Fri 22:46  Table 5
35-D   
Germany
Detlef Lührig
Afghanistan
Ramin Amin
Fri 23:07  Table 4
36-D   
Germany
Bernd Schubert
Germany
Stefan Berlin
Fri 23:07  Table 1

Quarter final

Race to 4
37   
Italy
Guiseppe Prencipe
Germany
Gernot Ludwig
Fri 23:49  Table 1
38   
Germany
Andreas Fittschen
Germany
Peter Balthaus
Fri 23:49  Table 3
39   
Germany
Sascha Meister
Afghanistan
Ramin Amin
Fri 23:49  Table 4
40   
Germany
Julien Lindstädt
Germany
Michael Kanngießer
Fri 23:49  Table 5

Semi final

Race to 4
41   
Italy
Guiseppe Prencipe
Germany
Peter Balthaus
Sat 00:31  Table 4
42   
Germany
Sascha Meister
Germany
Michael Kanngießer
Sat 00:31  Table 3

Final

Race to 4
43   
Germany
Peter Balthaus
Germany
Michael Kanngießer
Sat 01:11  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants