Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 11, 2019

NK Snooker 2019 Kwalificatie Senioren 09.30

Snooker

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break Points
1 Maurice le Duc
2 (2/0) 4 (4/0)
100%
73, 60, 58 0
1 Roy Stolk
1 (1/0) 5 (3/2)
60%
0
1 Martin Brinks
2 (2/0) 4 (4/0)
100%
0
1 Rob Kanninga
2 (2/0) 4 (4/0)
100%
45 0
1 Flo Moederscheim
2 (2/0) 4 (4/0)
100%
65 0
1 Rob Konijn
2 (2/0) 5 (4/1)
80%
0
1 Juriaan van den Nieuwenhuizen
2 (2/0) 5 (4/1)
80%
42 0
1 Aman Cheung
2 (2/0) 6 (4/2)
67%
0
9 Berry Franssen
2 (1/1) 4 (2/2)
50%
280
Show more
9 Hans Reijerkerk
2 (1/1) 4 (2/2)
50%
280
9 Bobby Jahangir
2 (1/1) 4 (2/2)
50%
280
9 Arny de la Mar
2 (1/1) 6 (3/3)
50%
280
9 Ahmet Bozkurt
2 (1/1) 4 (2/2)
50%
280
9 Alex Lely
1 (0/1) 5 (2/3)
40%
280
9 Mario Veltman
2 (1/1) 5 (3/2)
60%
280
9 Bram Hofland
2 (1/1) 4 (2/2)
50%
280
17 Adrie Voskuil
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
180
17 Gerard Bocxe
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
180
17 Ko van Zeeland
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
180
17 Cor Wever
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
180
17 Henk van Hooff
2 (0/2) 6 (2/4)
33%
180
17 Ad van Willigenburg
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
180
17 Andy Yiu
2 (0/2) 4 (0/4)
0%
180
Entry deadline May 5, 2019, 11:59 PM (local time)
Starts May 11, 2019, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (24 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Rankings Snooker Nationale Senioren Ranking
Contact Paul Swanenburg (P.swanenburg@ziggo.nl, +31 06-16223163)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Martin Brinks 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 2
2 Bobby Jahangir 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Andy Yiu 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Maurice le Duc 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 2
2 Bram Hofland 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Ad van Willigenburg 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rob Konijn 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 2
2 Mario Veltman 2 1 0 1 3 2 1 0 0 0 0.6 1
3 Ko van Zeeland 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Roy Stolk 1 1 0 0 3 2 1 0 0 0 0.6 1
2 Alex Lely 1 0 0 1 2 3 -1 0 0 0 0.4 0
3 Ameer Baksh 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rob Kanninga 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 2
2 Hans Reijerkerk 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Cor Wever 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Flo Moederscheim 2 2 0 0 4 0 4 0 0 0 1 2
2 Berry Franssen 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Adrie Voskuil 2 0 0 2 0 4 -4 0 0 0 0 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Aman Cheung 2 2 0 0 4 2 2 0 0 0 0.667 2
2 Arny de la Mar 2 1 0 1 3 3 0 0 0 0 0.5 1
3 Henk van Hooff 2 0 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Juriaan van den Nieuwenhuizen 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 2
2 Ahmet Bozkurt 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Gerard Bocxe 2 0 0 2 1 4 -3 0 0 0 0.2 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Hong Kong
Andy Yiu
Netherlands
Bobby Jahangir
Sat 11:32  Table 2
2-B   
Netherlands
Ad van Willigenburg
Netherlands
Bram Hofland
Sat 10:59  Table 1
3-C   
Netherlands
Ko van Zeeland
Netherlands
Rob Konijn
Sat 11:18  Table 3
4-D   
Netherlands
Ameer Baksh
Netherlands
Alex Lely
 
5-E   
Netherlands
Hans Reijerkerk
Netherlands
Cor Wever
Sat 11:03  Table 6
6-F   
Netherlands
Flo Moederscheim
Netherlands
Adrie Voskuil
Sat 12:17  Table 6
7-G   
Netherlands
Aman Cheung
Netherlands
Henk van Hooff
Sat 13:20  Table 2
8-H   
Netherlands
Ahmet Bozkurt
Netherlands
Gerard Bocxe
Sat 11:07  Table 4

Round 2

Race to 2
9-A   
Netherlands
Bobby Jahangir
Netherlands
Martin Brinks
Sat 13:19  Table 3
10-B   
Netherlands
Bram Hofland
Netherlands
Maurice le Duc
Sat 12:07  Table 4
11-C   
Netherlands
Rob Konijn
Netherlands
Mario Veltman
Sat 12:41  Table 8
12-D   
Netherlands
Alex Lely
Netherlands
Roy Stolk
Sat 12:03  Table 5
13-E   
Netherlands
Cor Wever
Netherlands
Rob Kanninga
Sat 12:16 
14-F   
Netherlands
Adrie Voskuil
Netherlands
Berry Franssen
Sat 11:09 
15-G   
Netherlands
Henk van Hooff
Netherlands
Arny de la Mar
Sat 12:07  Table 8
16-H   
Netherlands
Gerard Bocxe
Netherlands
Juriaan van den Nieuwenhuizen
Sat 12:01  Table 1

Round 3

Race to 2
17-A   
Netherlands
Martin Brinks
Hong Kong
Andy Yiu
Sat 10:01  Table 8
18-B   
Netherlands
Maurice le Duc
Netherlands
Ad van Willigenburg
Sat 10:01  Table 6
19-C   
Netherlands
Mario Veltman
Netherlands
Ko van Zeeland
Sat 10:01 
20-D   
Netherlands
Roy Stolk
Netherlands
Ameer Baksh
Sat 10:02  Table 5
21-E   
Netherlands
Rob Kanninga
Netherlands
Hans Reijerkerk
Sat 10:02  Table 4
22-F   
Netherlands
Berry Franssen
Netherlands
Flo Moederscheim
Sat 10:03  Table 3
23-G   
Netherlands
Arny de la Mar
Netherlands
Aman Cheung
Sat 10:01  Table 2
24-H   
Netherlands
Juriaan van den Nieuwenhuizen
Netherlands
Ahmet Bozkurt
Sat 10:03  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment