Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 25, 2018

My tournament

Worldrules

Add players

Please wait...
Starts Jan 25, 2018, 4:09 PM (local time)
Format Round robin (23 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kris Kouumdjieff 4 2 0 2 6 6 0 0 0 0 0.5 2
1 Alex Dyson 4 2 0 2 6 6 0 0 0 0 0.5 2
1 Sam Saragi 4 2 0 2 6 6 0 0 0 0 0.5 2
1 Marek Canavan 4 2 0 2 6 6 0 0 0 0 0.5 2
1 Tom Barrett 4 2 0 2 6 6 0 0 0 0 0.5 2
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tamás Vágvölgyi 3 2 0 1 6 3 3 0 0 0 0.667 2
1 Bojack Swindleman 3 2 0 1 6 3 3 0 0 0 0.667 2
1 Stephen Mason 3 2 0 1 6 3 3 0 0 0 0.667 2
4 James Hoskins 3 0 0 3 0 9 -9 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Dale Prime 3 2 0 1 6 3 3 0 0 0 0.667 2
1 Louis Hampden 3 2 0 1 6 3 3 0 0 0 0.667 2
1 Jo Revill 3 2 0 1 6 3 3 0 0 0 0.667 2
4 Jon Shapland 3 0 0 3 0 9 -9 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 David Locke 4 2 0 2 6 6 0 0 0 0 0.5 2
1 Glenn Weaver 4 2 0 2 6 6 0 0 0 0 0.5 2
1 The Colonel 4 2 0 2 6 6 0 0 0 0 0.5 2
1 Curtis Daher 4 2 0 2 6 6 0 0 0 0 0.5 2
1 Aidy Forknall 4 2 0 2 6 6 0 0 0 0 0.5 2
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Chris Stapleton 4 2 0 2 6 6 0 0 0 0 0.5 2
1 Eloise Braun 4 2 0 2 6 6 0 0 0 0 0.5 2
1 Tom Laycock 4 2 0 2 6 6 0 0 0 0 0.5 2
1 Emma Cartwright 4 2 0 2 6 6 0 0 0 0 0.5 2
1 Umar Saghir 4 2 0 2 6 6 0 0 0 0 0.5 2

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
England
Tom Barrett
Bulgaria
Kris Kouumdjieff
Thu 16:28 
2-A   
England
Sam Saragi
England
Marek Canavan
Thu 16:28 
3-B   
England
James Hoskins
England
Stephen Mason
Thu 16:28 
4-B   
Hungary
Tamás Vágvölgyi
England
Bojack Swindleman
Thu 16:28 
5-C   
England
Jon Shapland
England
Louis Hampden
Thu 16:28 
6-C   
England
Dale Prime
England
Jo Revill
Thu 16:28 
7-D   
England
The Colonel
England
Curtis Daher
Thu 16:28 
8-D   
United Kingdom
David Locke
England
Aidy Forknall
Thu 16:28 
9-E   
Scotland
Tom Laycock
England
Eloise Braun
Thu 16:28 
10-E   
England
Chris Stapleton
England
Emma Cartwright
Thu 16:28 

Round 2

Race to 3
11-A   
Bulgaria
Kris Kouumdjieff
England
Marek Canavan
Thu 16:28 
12-A   
England
Tom Barrett
England
Alex Dyson
Thu 16:28 
13-B   
England
James Hoskins
England
Bojack Swindleman
Thu 16:28 
14-B   
England
Stephen Mason
Hungary
Tamás Vágvölgyi
Thu 16:28 
15-C   
England
Jon Shapland
England
Jo Revill
Thu 16:28 
16-C   
England
Louis Hampden
England
Dale Prime
Thu 16:28 
17-D   
England
Curtis Daher
England
Aidy Forknall
Thu 16:28 
18-D   
England
The Colonel
England
Glenn Weaver
Thu 16:28 
19-E   
England
Eloise Braun
England
Emma Cartwright
Thu 16:28 
20-E   
Scotland
Tom Laycock
England
Umar Saghir
Thu 16:28 

Round 3

Race to 3
21-A   
England
Marek Canavan
England
Alex Dyson
Thu 16:28 
22-A   
Bulgaria
Kris Kouumdjieff
England
Sam Saragi
Thu 16:28 
23-B   
England
James Hoskins
Hungary
Tamás Vágvölgyi
Thu 16:28 
24-B   
England
Bojack Swindleman
England
Stephen Mason
Thu 16:28 
25-C   
England
Jon Shapland
England
Dale Prime
Thu 16:28 
26-C   
England
Jo Revill
England
Louis Hampden
Thu 16:28 
27-D   
England
Aidy Forknall
England
Glenn Weaver
Thu 16:28 
28-D   
England
Curtis Daher
United Kingdom
David Locke
Thu 16:28 
29-E   
England
Emma Cartwright
England
Umar Saghir
Thu 16:28 
30-E   
England
Eloise Braun
England
Chris Stapleton
Thu 16:28 

Round 4

Race to 3
31-A   
England
Alex Dyson
England
Sam Saragi
Thu 16:28 
32-A   
England
Marek Canavan
England
Tom Barrett
Thu 16:28 
33-D   
England
Glenn Weaver
United Kingdom
David Locke
Thu 16:28 
34-D   
England
Aidy Forknall
England
The Colonel
Thu 16:28 
35-E   
England
Umar Saghir
England
Chris Stapleton
Thu 16:28 
36-E   
England
Emma Cartwright
Scotland
Tom Laycock
Thu 16:28 

Round 5

Race to 3
37-A   
England
Sam Saragi
England
Tom Barrett
Thu 16:28 
38-A   
England
Alex Dyson
Bulgaria
Kris Kouumdjieff
Thu 16:28 
39-D   
United Kingdom
David Locke
England
The Colonel
Thu 16:28 
40-D   
England
Glenn Weaver
England
Curtis Daher
Thu 16:28 
41-E   
England
Chris Stapleton
Scotland
Tom Laycock
Thu 16:28 
42-E   
England
Umar Saghir
England
Eloise Braun
Thu 16:28 

Quarter final

Race to 3
43   
Drawn from group standings
Random draw
 
44   
Drawn from group standings
Drawn from group standings
 
45   
Drawn from group standings
Random draw
 
46   
Random draw
Drawn from group standings
 

Semi final

Race to 3
47   
Winner of match 43
Winner of match 44
 
48   
Winner of match 45
Winner of match 46
 

Final

Race to 3
49   
Winner of match 47
Winner of match 48
 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment