Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 25, 2019

Monday Masters

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Jan Wolf
6 (6/0) 31 (26/5)
84%
550
2 Olaf Köster
TheGamblers
6 (5/1) 41 (25/16)
61%
500
3 Allen Zulueta
6 (4/2) 43 (23/20)
53%
400
3 Balschi ..
7 (5/2) 47 (27/20)
57%
400
5 Oliver Ortmann
4 (3/1) 24 (16/8)
67%
350
5 Benjamin Baier
4 (2/2) 27 (15/12)
56%
350
5 Marko Thümler
4 (2/2) 32 (16/16)
50%
350
5 Toshiyuki Hatanaka
3 (2/1) 25 (12/13)
48%
350
9 Mike Hartmann
BCQ Hamburg
5 (3/2) 29 (17/12)
59%
250
Show more
9 Ulrich Reinhold
4 (2/2) 28 (14/14)
50%
250
9 Markus Ast
BCQ Hamburg
4 (2/2) 29 (14/15)
48%
250
9 Thomas Wendlik
4 (2/2) 27 (11/16)
41%
250
13 Torsten "TURBO" Bonke
BCQ Hamburg
4 (2/2) 26 (13/13)
50%
200
13 Hansjörg Fally
3 (1/2) 20 (10/10)
50%
200
13 Jörg Rother
3 (1/2) 16 (7/9)
44%
200
13 Thore Kandel
4 (2/2) 25 (14/11)
56%
200
17 Alexander Siewert
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
150
17 Dirk Ahrens
3 (1/2) 22 (9/13)
41%
150
17 Torsten Prack
PBV Pinneberg
3 (1/2) 17 (6/11)
35%
150
17 Rainer Lerche
2 (0/2) 16 (7/9)
44%
150
17 Stephan Assmuß
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
150
17 Kai Scholz
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
150
17 Ronaldo Sotamba
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
150
17 Manuel Ellmas
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
150
25 Dieter Rinkenberg
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
100
25 June Enriquez
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
100
Entry deadline Nov 25, 2019, 7:00 PM (local time)
Starts Nov 25, 2019, 7:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (26 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings BC-Queue Monday Masters 2019/2020
Organizer BCQ Hamburg
Contact Torsten "TURBO" Bonke (bonketorsten@gmail.com)
More info
Wer: offenes Turnier für alle Spielklassen
Wo: BCQ-Hamburg Dammwiesenstraße 25 / 22045 Hamburg
Was: 9 Ball Winnerbreak auf 5 GWS/Verliererrunde 4 GWS, hoher Aufbau, Folie, ohne Kitchen Rule
Wann: an jedem Montag um 19:00 Uhr
Modus: Doppel KO bis zu den letzten 16/8 im Anschluss Einfach KO bis Finale.

Startgeld:
10€ bis zur Spielstärke Oberliga, 15€ ab Oberliga.

Vom Startgeld gehen 3€ in den Jackpot, der Rest wird zu 100% ausgeschüttet.

BC-Queue Hamburg Monday-Masters Finale 2020

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Germany
Ronaldo Sotamba
Walk Over
 
2   
Germany
Olaf Köster
Germany
Ulrich Reinhold
Mon 19:04  Table 1
3   
Germany
Thore Kandel
Germany
Jörg Balschuweit
Mon 19:04  Table 2
4   
Philippines
June Enriquez
Philippines
Allen Zulueta
Mon 19:04  Table 3
5   
Germany
Marko Thümler
Walk Over
 
6   
Germany
Markus Ast
Germany
Mike Hartmann
Mon 19:04  Table 4
7   
Germany
Torsten Bonke
Germany
Alexander Siewert
Mon 19:04  Table 5
8   
Walk Over
Japan
Toshiyuki Hatanaka
 
9   
Germany
Jörg Rother
Walk Over
 
10   
Germany
Jan Wolf
R2
Germany
Kai Scholz
Mon 19:04  Table 6
11   
Germany
Thomas Wendlik
Germany
Manuel Ellmas
Mon 19:04  Table 7
12   
Walk Over
Germany
Rainer Lerche
 
13   
Germany
Dieter Rinkenberg
Germany
Oliver Ortmann
R1
Mon 19:04  Table 8
14   
Germany
Stephan Assmuß
R1
Germany
Torsten Prack
Mon 19:04  Table 9
15   
Austria
Hansjörg Fally
Germany
Dirk Ahrens
Mon 19:04  Table 10
16   
Walk Over
Germany
Benjamin Baier
 

Winner round 1

Race to 5
17   
Germany
Ronaldo Sotamba
Germany
Olaf Köster
Mon 20:01  Table 4
18   
Germany
Jörg Balschuweit
Philippines
Allen Zulueta
Mon 20:08  Table 7
19   
Germany
Marko Thümler
Germany
Mike Hartmann
Mon 19:57  Table 8
20   
Germany
Torsten Bonke
Japan
Toshiyuki Hatanaka
  Table 3
21   
Germany
Jörg Rother
Germany
Jan Wolf
Mon 19:43  Table 6
22   
Germany
Thomas Wendlik
Germany
Rainer Lerche
Mon 19:50  Table 5
23   
Germany
Oliver Ortmann
Germany
Stephan Assmuß
Mon 19:33  Table 8
24   
Germany
Dirk Ahrens
Germany
Benjamin Baier
Mon 20:00  Table 1

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Germany
Ulrich Reinhold
 
26   
Germany
Thore Kandel
Philippines
June Enriquez
Mon 20:08  Table 6
27   
Walk Over
Germany
Markus Ast
 
28   
Germany
Alexander Siewert
Walk Over
 
29   
Walk Over
Germany
Kai Scholz
 
30   
Germany
Manuel Ellmas
Walk Over
 
31   
Germany
Dieter Rinkenberg
Germany
Torsten Prack
Mon 19:33  Table 9
32   
Austria
Hansjörg Fally
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
33   
Germany
Ulrich Reinhold
Germany
Dirk Ahrens
Mon 20:31  Table 1
34   
Germany
Thore Kandel
Germany
Stephan Assmuß
Mon 20:39  Table 6
35   
Germany
Markus Ast
Germany
Rainer Lerche
Mon 20:56  Table 4
36   
Germany
Alexander Siewert
Germany
Jörg Rother
Mon 20:07  Table 2
37   
Germany
Kai Scholz
Germany
Torsten Bonke
Mon 20:39  Table 2
38   
Germany
Manuel Ellmas
Germany
Mike Hartmann
Mon 20:43  Table 8
39   
Germany
Torsten Prack
Germany
Jörg Balschuweit
Mon 20:56  Table 5
40   
Austria
Hansjörg Fally
Germany
Ronaldo Sotamba
Mon 20:26  Table 4

Winners qualification

Race to 5
41   
Germany
Olaf Köster
Philippines
Allen Zulueta
Mon 20:57  Table 7
42   
Germany
Marko Thümler
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Mon 20:44  Table 3
43   
Germany
Jan Wolf
Germany
Thomas Wendlik
Mon 20:59  Table 9
44   
Germany
Oliver Ortmann
R2
Germany
Benjamin Baier
Mon 21:10  Table 2

Loser round 3

Race to 4
45   
Germany
Ulrich Reinhold
Germany
Thore Kandel
Mon 21:21  Table 6
46   
Germany
Markus Ast
Germany
Jörg Rother
Mon 21:57  Table 2
47   
Germany
Torsten Bonke
Germany
Mike Hartmann
Mon 21:15  Table 1
48   
Germany
Jörg Balschuweit
Austria
Hansjörg Fally
Mon 21:23  Table 5

Losers qualification

Race to 4
49   
Germany
Ulrich Reinhold
Germany
Marko Thümler
Mon 22:03  Table 4
50   
Germany
Markus Ast
Philippines
Allen Zulueta
Mon 22:49  Table 1
51   
Germany
Mike Hartmann
Germany
Benjamin Baier
Mon 21:44  Table 1
52   
Germany
Jörg Balschuweit
Germany
Thomas Wendlik
Mon 21:58  Table 3

Quarter final

Race to 5
53   
Germany
Olaf Köster
Germany
Benjamin Baier
Mon 23:32  Table 1
54   
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Germany
Jörg Balschuweit
Mon 23:32  Table 3
55   
Germany
Jan Wolf
Germany
Marko Thümler
Mon 23:32  Table 4
56   
Germany
Oliver Ortmann
Philippines
Allen Zulueta
Mon 23:32  Table 2

Semi final

Race to 5
57   
Germany
Olaf Köster
Germany
Jörg Balschuweit
Tue 00:31  Table 3
58   
Germany
Jan Wolf
Philippines
Allen Zulueta
Tue 00:31  Table 1

Final

Race to 1
59   
Germany
Olaf Köster
Germany
Jan Wolf
Tue 01:23 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants