Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 1, 2018

Moluks Kampioenschap 9-ball 2018

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Jimmy Worung
OrangeForks Productions
7 (7/0) 43 (34/9)
79%
2 Geordie Sahilatua
7 (6/1) 49 (29/20)
59%
3 Eric Huwae
6 (3/3) 47 (23/24)
49%
3 Djay Latuputty
Kings & Queens Assen
6 (4/2) 42 (24/18)
57%
5 Dennis Tahapary
Cue Action Groningen
5 (4/1) 34 (17/17)
50%
5 Ardito Nanlohy
5 (3/2) 32 (17/15)
53%
5 Rick Telehala
5 (3/2) 33 (20/13)
61%
5 Danny Likumahua
5 (2/3) 30 (15/15)
50%
9 Mirjam Alfons
4 (2/2) 22 (11/11)
50%
Show more
9 Zadrach Singadji
Kings & Queens Assen
4 (2/2) 25 (13/12)
52%
9 Tarmon Rietdijk
4 (2/2) 18 (8/10)
44%
9 Randy Wattimena
4 (2/2) 25 (12/13)
48%
13 Vincent Aponno
4 (1/3) 20 (8/12)
40%
13 Sander Tetelepta
4 (2/2) 27 (13/14)
48%
13 Darcos Pattinasarany
4 (1/3) 24 (9/15)
38%
13 Junus Nanlohy
4 (2/2) 19 (9/10)
47%
17 John de Groot
4 (0/4) 20 (4/16)
20%
17 Lisa de Zwaan
4 (0/4) 23 (7/16)
30%
17 Jordi Wattimena - Likumahuwa
4 (1/3) 21 (6/15)
29%
17 Jullian Alfons
4 (0/4) 28 (12/16)
43%
Entry deadline Jul 1, 2018, 1:00 PM (local time)
Starts Jul 1, 2018, 12:45 PM (local time)
Format Round robin (20 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer OrangeForks Productions
Contact Jimmy Worung (jswworung@gmail.com, +31646074001)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jimmy Worung 4 4 0 0 16 2 14 0 0 0 0.889 4
2 Ardito Nanlohy 4 3 0 1 12 9 3 0 0 0 0.571 3
3 Tarmon Rietdijk 4 2 0 2 8 10 -2 0 0 0 0.444 2
4 Darcos Pattinasarany 4 1 0 3 9 15 -6 0 0 0 0.375 1
5 Lisa de Zwaan 4 0 0 4 7 16 -9 0 0 0 0.304 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rick Telehala 4 3 0 1 15 7 8 0 0 0 0.682 3
2 Djay Latuputty 4 3 0 1 15 11 4 0 0 0 0.577 3
3 Zadrach Singadji 4 2 0 2 13 12 1 0 0 0 0.52 2
4 Vincent Aponno 4 1 0 3 8 12 -4 0 0 0 0.4 1
5 Jordi Wattimena - Likumahuwa 4 1 0 3 6 15 -9 0 0 0 0.286 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Dennis Tahapary 4 4 0 0 16 11 5 0 0 0 0.593 4
2 Eric Huwae 4 2 0 2 14 13 1 0 0 0 0.519 2
3 Randy Wattimena 4 2 0 2 12 13 -1 0 0 0 0.48 2
4 Sander Tetelepta 4 2 0 2 13 14 -1 0 0 0 0.481 2
5 Jullian Alfons 4 0 0 4 12 16 -4 0 0 0 0.429 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Geordie Sahilatua 4 4 0 0 16 6 10 0 0 0 0.727 4
2 Danny Likumahua 4 2 0 2 12 9 3 0 0 0 0.571 2
3 Mirjam Alfons 4 2 0 2 11 11 0 0 0 0 0.5 2
4 Junus Nanlohy 4 2 0 2 9 10 -1 0 0 0 0.474 2
5 John de Groot 4 0 0 4 4 16 -12 0 0 0 0.2 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Netherlands
Jimmy Worung
Netherlands
Ardito Nanlohy
Sun 14:55  Table 1
2-A   
Netherlands
Darcos Pattinasarany
Netherlands
Tarmon Rietdijk
Sun 14:56  Table 6
3-B   
Netherlands
Zadrach Singadji
Netherlands
Jordi Wattimena - Likumahuwa
Sun 14:56  Table 2
4-B   
Samoa
Djay Latuputty
Netherlands
Rick Telehala
Sun 14:53  Table 5
5-C   
Puerto Rico
Sander Tetelepta
Netherlands
Jullian Alfons
Sun 14:19  Table 2
6-C   
Netherlands
Dennis Tahapary
Netherlands
Eric Huwae
Sun 12:43  Table 6
7-D   
Netherlands
Geordie Sahilatua
Netherlands
John de Groot
Sun 12:59  Table 7
8-D   
Netherlands
Noes Nanlohy
Netherlands
Mirjam Alfons
Sun 14:59  Table 3

Round 2

Race to 4
9-A   
Netherlands
Ardito Nanlohy
Netherlands
Tarmon Rietdijk
Sun 13:35  Table 4
10-A   
Netherlands
Jimmy Worung
Netherlands
Lisa de Zwaan
Sun 14:28  Table 1
11-B   
Netherlands
Jordi Wattimena - Likumahuwa
Netherlands
Rick Telehala
Sun 13:18  Table 2
12-B   
Netherlands
Zadrach Singadji
Netherlands
Vincent Aponno
Sun 12:42  Table 4
13-C   
Netherlands
Jullian Alfons
Netherlands
Eric Huwae
Sun 15:40  Table 1
14-C   
Puerto Rico
Sander Tetelepta
Netherlands
Randy Wattimena
Sun 13:25  Table 1
15-D   
Netherlands
John de Groot
Netherlands
Mirjam Alfons
Sun 13:18  Table 7
16-D   
Netherlands
Geordie Sahilatua
Netherlands
Danny Likumahua
Sun 13:54  Table 7

Round 3

Race to 4
17-A   
Netherlands
Tarmon Rietdijk
Netherlands
Lisa de Zwaan
Sun 15:57  Table 7
18-A   
Netherlands
Ardito Nanlohy
Netherlands
Darcos Pattinasarany
Sun 15:37  Table 6
19-B   
Netherlands
Rick Telehala
Netherlands
Vincent Aponno
Sun 13:43  Table 2
20-B   
Netherlands
Jordi Wattimena - Likumahuwa
Samoa
Djay Latuputty
Sun 12:40  Table 3
21-C   
Netherlands
Eric Huwae
Netherlands
Randy Wattimena
Sun 14:15  Table 4
22-C   
Netherlands
Jullian Alfons
Netherlands
Dennis Tahapary
Sun 13:32  Table 5
23-D   
Netherlands
Mirjam Alfons
Netherlands
Danny Likumahua
Sun 14:31  Table 7
24-D   
Netherlands
John de Groot
Netherlands
Noes Nanlohy
Sun 14:54  Table 6

Round 4

Race to 4
25-A   
Netherlands
Lisa de Zwaan
Netherlands
Darcos Pattinasarany
Sun 13:24  Table 3
26-A   
Netherlands
Tarmon Rietdijk
Netherlands
Jimmy Worung
Sun 12:40  Table 2
27-B   
Netherlands
Vincent Aponno
Samoa
Djay Latuputty
Sun 15:46  Table 4
28-B   
Netherlands
Rick Telehala
Netherlands
Zadrach Singadji
Sun 15:36  Table 2
29-C   
Netherlands
Randy Wattimena
Netherlands
Dennis Tahapary
Sun 15:31  Table 1
30-C   
Netherlands
Eric Huwae
Puerto Rico
Sander Tetelepta
Sun 15:42  Table 4
31-D   
Netherlands
Danny Likumahua
Netherlands
Noes Nanlohy
Sun 15:32  Table 3
32-D   
Netherlands
Mirjam Alfons
Netherlands
Geordie Sahilatua
Sun 15:56  Table 3

Round 5

Race to 4
33-A   
Netherlands
Darcos Pattinasarany
Netherlands
Jimmy Worung
Sun 16:29  Table 1
34-A   
Netherlands
Lisa de Zwaan
Netherlands
Ardito Nanlohy
Sun 12:39  Table 1
35-B   
Samoa
Djay Latuputty
Netherlands
Zadrach Singadji
Sun 13:31  Table 6
36-B   
Netherlands
Vincent Aponno
Netherlands
Jordi Wattimena - Likumahuwa
Sun 14:57  Table 3
37-C   
Netherlands
Dennis Tahapary
Puerto Rico
Sander Tetelepta
Sun 16:41  Table 2
38-C   
Netherlands
Randy Wattimena
Netherlands
Jullian Alfons
Sun 12:42  Table 5
39-D   
Netherlands
Noes Nanlohy
Netherlands
Geordie Sahilatua
Sun 12:44  Table 7
40-D   
Netherlands
Danny Likumahua
Netherlands
John de Groot
Sun 16:14  Table 2

Quarter final

Race to 6
41   
Netherlands
Jimmy Worung
Netherlands
Danny Likumahua
Sun 17:41  Table 1
42   
Netherlands
Rick Telehala
Netherlands
Eric Huwae
Sun 17:41  Table 2
43   
Netherlands
Dennis Tahapary
Samoa
Djay Latuputty
Sun 17:41  Table 7
44   
Netherlands
Geordie Sahilatua
Netherlands
Ardito Nanlohy
Sun 17:41  Table 6

Semi final

Race to 6
45   
Netherlands
Jimmy Worung
Netherlands
Eric Huwae
Sun 19:03  Table 2
46   
Samoa
Djay Latuputty
Netherlands
Geordie Sahilatua
Sun 19:03  Table 1

Final

Race to 6
47   
Netherlands
Jimmy Worung
Netherlands
Geordie Sahilatua
Sun 20:02  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment