Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 21 - May 22, 2022

Masters top 8 snooker

Snooker

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break
1 Maksim Kostov
5 (5/0) 17 (13/4)
76%
2 Velian Dimitrov
5 (3/2) 20 (11/9)
55%
3 Viktor Iliev
4 (3/1) 11 (8/3)
73%
3 Tencho Papazov
4 (2/2) 9 (4/5)
44%
58
5 Rumen Rashkov
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
5 Bratislav Krastev
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
7 Dimo Angelov
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
7 Victor Ivanov
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
Entry deadline May 21, 2022, 11:06 AM (local time)
Starts May 21, 2022, 11:00 AM (local time)
Format Round robin (8 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Organizer The Academy-Dianabad

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Maksim Kostov 3 3 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 3
2 Velian Dimitrov 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 2
3 Rumen Rashkov 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 1
4 Victor Ivanov 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Viktor Iliev 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 Tencho Papazov 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 2
3 Bratislav Krastev 3 1 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 1
4 Dimo Angelov 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Bulgaria
Velian Dimitrov
Bulgaria
Victor Ivanov
Sat 11:12 
2-A   
Bulgaria
Maksim Kostov
Bulgaria
Rumen Rashkov
Sat 11:12 
3-B   
Bulgaria
Viktor Iliev
Bulgaria
Dimo Angelov
Sat 10:53 
4-B   
Bulgaria
Tencho Papazov
Bulgaria
Bratislav Krastev
Sat 11:12 

Round 2

Race to 2
5-A   
Bulgaria
Velian Dimitrov
Bulgaria
Rumen Rashkov
Sat 12:14 
6-A   
Bulgaria
Victor Ivanov
Bulgaria
Maksim Kostov
Sat 12:14 
7-B   
Bulgaria
Viktor Iliev
Bulgaria
Bratislav Krastev
Sat 12:13 
8-B   
Bulgaria
Dimo Angelov
Bulgaria
Tencho Papazov
Sat 10:53 

Round 3

Race to 2
9-A   
Bulgaria
Velian Dimitrov
Bulgaria
Maksim Kostov
Sat 14:19 
10-A   
Bulgaria
Rumen Rashkov
Bulgaria
Victor Ivanov
Sat 13:59 
11-B   
Bulgaria
Viktor Iliev
Bulgaria
Tencho Papazov
Sat 13:53 
12-B   
Bulgaria
Bratislav Krastev
Bulgaria
Dimo Angelov
Sat 10:53 

Semi final

Race to 2
13   
Bulgaria
Maksim Kostov
Bulgaria
Tencho Papazov
Sat 17:45 
14   
Bulgaria
Velian Dimitrov
Bulgaria
Viktor Iliev
Sat 17:46 

Final

Race to 2
15   
Bulgaria
Maksim Kostov
Bulgaria
Velian Dimitrov
Sun 11:10 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants