Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 15, 2022

LGEB - Américain - Mixtes - Jeu de la 8

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Thierry Kalb
7 (7/0) 41 (31/10)
76%
506
2 Albert Pettener
7 (5/2) 41 (26/15)
63%
475
3 Arnaud Ledon
6 (4/2) 41 (21/20)
51%
445
4 Francis Blanche
6 (4/2) 31 (19/12)
61%
416
5 Murat Gungordu
5 (4/1) 31 (16/15)
52%
388
6 Michaël Thierry
5 (3/2) 32 (18/14)
56%
361
7 Mehdi Yassine
5 (2/3) 33 (18/15)
55%
335
8 Janny Kroner
5 (3/2) 32 (15/17)
47%
310
9 Corentin Noel Castellar
4 (2/2) 22 (9/13)
41%
286
Show more
9 Emmanuel Heber Suffrin
4 (2/2) 19 (9/10)
47%
286
9 Fabien Tormen
4 (2/2) 26 (13/13)
50%
286
9 Rachid Bouchareb
4 (2/2) 24 (12/12)
50%
286
13 David Billas
4 (1/3) 19 (6/13)
32%
200
13 Nathalie Rohmer
4 (2/2) 25 (12/13)
48%
200
13 Yannick Testolin
4 (1/3) 26 (12/14)
46%
200
13 Laurent Goodwin
4 (2/2) 20 (9/11)
45%
200
17 Laurent Jacques
4 (0/4) 27 (11/16)
41%
130
17 Matthias Tournaire
4 (0/4) 22 (6/16)
27%
130
17 Raphael Pinto
4 (1/3) 26 (11/15)
42%
130
17 Gor MKRTUMYAN
4 (0/4) 22 (6/16)
27%
130
Entry deadline Mar 22, 2022, 10:52 AM (local time)
Starts Apr 15, 2022, 8:45 AM (local time)
Format Round robin (20 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings LGEB - Américain - Cumulé - 21-22
Organizer CMTBillard
Contact Nicolas Meyer (nicomey2003@yahoo.fr)
More info
- Distances : 4 sets gagnants en poules puis 5 sets gagnants à partir des 1/4
- tous les matchs sont en auto arbitrage , si situation litigieuse et avant le shoot, faites appel à la direction de jeu.
- matchs en continu

Tirage au sort intégral et à chaque mode de jeu, sauf TS placées dans poule 1 et poule 4 de la façon suivante:
- Thierry Kalb -> 1
- Murat Gungordu -> 2
- Alsace -> 3 - 7 - 12 - 15 - 17 - 19
- CMTB -> 5 - 6 - 9 - 10 - 13 - 14
- Moselle et MM -> 4 - 8 - 11 - 16 - 18 - 20

1/4 de finale:
- 1A / 2D
- 1B / 2C
- 1C / 2B
- 1D / 2A

Attribution des points (Matchs de classement jusqu'à la 8ème place):
1er -> 506
2ème -> 475
3ème -> 445
4ème -> 416
5ème -> 388
6ème -> 361
7ème -> 335
8ème -> 310
9ème -> 286
13ème -> 200
17ème -> 130

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thierry Kalb 4 4 0 0 16 3 13 1 0 0 0.842 12
2 Francis Blanche 4 3 0 1 12 7 5 0 0 0 0.632 9
3 Emmanuel Heber Suffrin 4 2 0 2 9 10 -1 0 0 0 0.474 6
4 David Billas 4 1 0 3 6 13 -7 0 0 0 0.316 3
5 Matthias Tournaire 4 0 0 4 6 16 -10 0 0 0 0.273 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Arnaud Ledon 4 3 0 1 15 11 4 3 0 0 0.577 9
2 Janny Kroner 4 3 0 1 14 12 2 1 0 0 0.538 9
3 Fabien Tormen 4 2 0 2 13 13 0 0 0 0 0.5 6
4 Nathalie Rohmer 4 2 0 2 12 13 -1 0 0 0 0.48 6
5 Laurent Jacques 4 0 0 4 11 16 -5 0 0 0 0.407 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Albert Pettener 4 3 0 1 14 7 7 0 0 0 0.667 9
2 Michaël Thierry 4 3 0 1 14 9 5 0 0 0 0.609 9
3 Rachid Bouchareb 4 2 0 2 12 12 0 0 0 0 0.5 6
4 Laurent Goodwin 4 2 0 2 9 11 -2 0 0 0 0.45 6
5 Gor MKRTUMYAN 4 0 0 4 6 16 -10 0 0 0 0.273 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Murat Gungordu 4 4 0 0 16 10 6 1 0 0 0.615 12
2 Mehdi Yassine 4 2 0 2 14 10 4 0 0 0 0.583 6
3 Corentin Noel Castellar 4 2 0 2 9 13 -4 0 0 0 0.409 6
4 Yannick Testolin 4 1 0 3 12 14 -2 0 0 0 0.462 3
5 Raphael Pinto 4 1 0 3 11 15 -4 0 0 0 0.423 3

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Thierry Kalb
R1
France
Francis Blanche
Fri 09:02  Table 11
2-A   
France
Emmanuel Heber Suffrin
France
Matthias Tournaire
Fri 09:02  Table 16
3-B   
France
Arnaud Ledon
R2
Luxembourg
Fabien Tormen
Fri 09:02  Table 12
4-B   
France
Laurent Jacques
Denmark
Janny Kroner
Fri 09:02  Table 17
5-C   
France
Gor MKRTUMYAN
Italy
Rachid Bouchareb
Fri 09:02  Table 13
6-C   
France
Michaël Thierry
France
Laurent Goodwin
Fri 09:02  Table 18
7-D   
France
Murat Gungordu
France
Yannick Testolin
Fri 09:02  Table 14
8-D   
France
Raphael Pinto
Morocco
Mehdi Yassine
Fri 09:02  Table 19

Round 2

Race to 4
9-A   
France
Francis Blanche
France
Matthias Tournaire
Fri 10:05  Table 11
10-A   
Thierry Kalb
France
David Billas
Fri 10:05  Table 16
11-B   
Luxembourg
Fabien Tormen
Denmark
Janny Kroner
Fri 10:33  Table 12
12-B   
France
Arnaud Ledon
France
Nathalie Rohmer
Fri 11:42  Table 17
13-C   
Italy
Rachid Bouchareb
France
Laurent Goodwin
Fri 10:06  Table 18
14-C   
France
Gor MKRTUMYAN
France
Albert Pettener
Fri 10:06  Table 13
15-D   
France
Yannick Testolin
Morocco
Mehdi Yassine
Fri 11:49  Table 14
16-D   
France
Murat Gungordu
R1
France
Corentin Noel Castellar
Fri 10:51  Table 19

Round 3

Race to 4
17-A   
France
Matthias Tournaire
France
David Billas
Fri 11:52  Table 11
18-A   
France
Francis Blanche
France
Emmanuel Heber Suffrin
Fri 11:22  Table 16
19-B   
Denmark
Janny Kroner
France
Nathalie Rohmer
Fri 14:12  Table 17
20-B   
Luxembourg
Fabien Tormen
France
Laurent Jacques
Fri 11:52  Table 12
21-C   
France
Laurent Goodwin
France
Albert Pettener
Fri 11:19  Table 13
22-C   
Italy
Rachid Bouchareb
France
Michaël Thierry
Fri 11:05  Table 18
23-D   
Morocco
Mehdi Yassine
France
Corentin Noel Castellar
Fri 10:21  Table 19
24-D   
France
Yannick Testolin
France
Raphael Pinto
Fri 10:30  Table 14

Round 4

Race to 4
25-A   
France
David Billas
France
Emmanuel Heber Suffrin
Fri 10:42  Table 16
26-A   
France
Matthias Tournaire
Thierry Kalb
Fri 11:00  Table 11
27-B   
France
Nathalie Rohmer
France
Laurent Jacques
Fri 10:22  Table 12
28-B   
Denmark
Janny Kroner
R1
France
Arnaud Ledon
R1
Fri 12:50  Table 17
29-C   
France
Albert Pettener
France
Michaël Thierry
Fri 12:04  Table 18
30-C   
France
Laurent Goodwin
France
Gor MKRTUMYAN
Fri 11:55  Table 13
31-D   
France
Corentin Noel Castellar
France
Raphael Pinto
Fri 11:36  Table 14
32-D   
Morocco
Mehdi Yassine
France
Murat Gungordu
Fri 13:38  Table 19

Round 5

Race to 4
33-A   
France
Emmanuel Heber Suffrin
Thierry Kalb
Fri 12:15  Table 16
34-A   
France
David Billas
France
Francis Blanche
Fri 12:56  Table 11
35-B   
France
Laurent Jacques
France
Arnaud Ledon
Fri 14:03  Table 17
36-B   
France
Nathalie Rohmer
Luxembourg
Fabien Tormen
Fri 13:33  Table 12
37-C   
France
Michaël Thierry
France
Gor MKRTUMYAN
Fri 13:25  Table 18
38-C   
France
Albert Pettener
Italy
Rachid Bouchareb
Fri 13:34  Table 13
39-D   
France
Raphael Pinto
France
Murat Gungordu
Fri 12:25  Table 19
40-D   
France
Corentin Noel Castellar
France
Yannick Testolin
Fri 13:28  Table 14

Quarter final

Race to 5
41   
Thierry Kalb
Morocco
Mehdi Yassine
Fri 15:09  Table 14
42   
France
Arnaud Ledon
France
Michaël Thierry
Fri 15:09  Table 18
43   
France
Albert Pettener
Denmark
Janny Kroner
Fri 15:09  Table 12
44   
France
Murat Gungordu
France
Francis Blanche
Fri 15:09  Table 16

Semi final

Race to 5
45   
Thierry Kalb
France
Arnaud Ledon
Fri 16:54  Table 14
46   
France
Albert Pettener
France
Francis Blanche
Fri 16:54  Table 18

Final

Race to 5
47   
Thierry Kalb
France
Albert Pettener
Fri 18:12  Table 14

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants